خانه / اخبار مالزی / ایرانیان دومین استقبال‌كنندگان از طرح «مالزی، سرزمین دوم من»

ایرانیان دومین استقبال‌كنندگان از طرح «مالزی، سرزمین دوم من»

بیا تو مالزی -

مدیر بخش بین‌الملل وزارت گردشگری مالزی خبر داد: رشد ‌٣/١١٥ درصدی ورود گردشگران ایرانی به مالزی ایرانیان دومین استقبال‌كنندگان از طرح «مالزی، سرزمین دوم من»…

ورود گردشگران ایرانی به مالزی از سال 2003 تا 2008 میلادی با 3/115 درصد رشد به 55هزار و 727 نفر رسیده است.

به گزارش خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ذوالكفری شریف ـ مدیر بخش بین‌الملل وزارت فرهنگ و گردشگری مالزی ـ در نشستی خبری كه در هتل هما تهران برگزار شد، مالزی را هفتمین كشور جهان از نظر ارزش پولی دانست و گفت: وزارتخانه‌ی گردشگری مالزی برای جذب گردشگران بیشتر در سال 2009 میلادی، محصولات و بسته‌های گردشگری متنوعی را براساس پیچیدگی‌های امروز بازار گردشگری و رفع نیازهای خاص گردشگران، در دستور كار قرار داده است.

وی ایران را جزو برترین كشورهای گردشگرفرست به مالزی دانست و بیان كرد: 10هزار و 412 نفر از گردشگران ایرانی در سال 2003 میلادی به مالزی سفر كرده‌اند و تعداد آن‌ها در سال 2007 میلادی با رشدی بیش از صددرصد همراه بوده است.

او رشد گردشگری مالزی را مثبت دانست و گفت: مالزی در سال 2007 میلادی توانسته است، بیش از 45 میلیارد رینگت درآمد از محل گردشگری كسب كند. در سال 2008 تاكنون 19میلیون و 900هزار نفر به مالزی سفر و از 13 ایالت، سه بخش فدرال آن و جاذبه‌های متنوع گردشگری دیدن كرده‌اند.

مدیر بخش بین‌الملل وزارت فرهنگ و گردشگری مالزی با اشاره به انتخاب این كشور به‌عنوان بهترین كشور در حوزه‌ی گردشگری محیط زیست در سال 2008 میلادی، اظهار داشت: ظرفیت‌های فراوان، بالقوه و بالفعل گردشگری مالزی، این كشور را به یكی از مقاصد جدی گردشگران جهان تبدیل كرده است، به‌طوری كه هر گردشگر با سلیقه و ذائقه‌ی خاص، امكان پاسخگویی به نیازهای خود را در هریك از شاخه‌های گردشگری در این كشور دارد.

وی استفاده از ظرفیت گردشگری سلامت و منابع پزشكی موجود در مالزی را یكی از اصلی‌ترین بسترهای جذب گردشگر به این كشور اعلام كرد و گفت: در سال 2001 میلادی، 75هزار و 210 نفر به مالزی برای درمان مراجعه كردند كه این میزان در سال 2006 به 296هزار و 672 نفر افزایش یافت. مالزی توانسته است، از این محل 53میلیون و 700هزار رینگت با ارایه‌ی خدمات به 341هزار بیمار در سال 2007 میلادی كسب كند.

شریف ظرفیت فراوان روستایی در مالزی را یكی دیگر از بسترهای مهم جذب گردشگر و هم‌چنین تجربه‌های نو و تازه‌ی آن‌ها دانست و ادامه داد: وزارت گردشگری مالزی، 2800 نیروی آموزش‌دیده را در 142 روستای این كشور برای ارایه‌ی خدمات به گردشگران در اختیار دارد. هم‌چنین به‌زودی قرار است، پایگاه اینترنتی این روستاهای گردشگری را راه‌اندازی كند و اطلاعات آن‌ها را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

به گفته‌ی او، امكان تحصیل و جذب دانشجو از كشورهای مختلف جهان در مالزی، یكی دیگر از ظرفیت‌هایی است كه شمار گردشگران این كشور را افزایش داده است و تا به‌حال 3678 دانشجوی ایرانی به این كشور سفر كرده‌اند.

مدیر بخش بین‌الملل وزارت فرهنگ و گردشگری مالزی هم‌چنین از طراحی برنامه‌ها، فستیوال‌های گردشگری در این كشور برای جذب گردشگران خبر داد و گفت: برنامه‌ی خرید mms از جمله برنامه‌هایی است كه حراج آخر سال مالزی بود؛ اما بنا به تصمیم برنامه‌ریزان گردشگری كشور، این حراج هم‌زمان با جشن زمستانی كریسمس همراه شد و از این پس، برگزار خواهد شد. گردشگران خارجی با حضور در این برنامه‌ی خرید، از تخفیف ویژه‌ی مراكز خرید مالزی تا چهارم ژانویه كه اختتامیه‌ی این حراج است، برخوردار می‌شوند.

شریف هم‌چنین به طراحی شعار «مالزی، سرزمین دوم من» در سال 2007 میلادی اشاره كرد و افزود: در این طرح، برای كسانی كه علاقه داشتند تا در مالزی اقامت‌های طولانی داشته باشند، امكانات و تسهیلات ویژه‌ای درنظر گرفته شده بود كه قرار است، به‌دلیل استقبال كشورهای مختلف از این طرح، توسعه و پیاده‌سازی آن دوباره در دستور كار قرار گیرد.

به گفته‌ی او، در طرح «مالزی، سرزمین دوم من» گردشگرانی كه از سوی اداره‌ی مهاجرت مالزی ویزا می‌گیرند، 10 سال فرصت را برای زندگی در این كشور برای خود رقم می‌زنند و با دریافت ویزای 10 ساله هر وقت كه خواستند، به مالزی می‌توانند وارد یا از آن خارج شوند. هم‌چنین خرید خانه، ماشین و معافیت مالیاتی درآمد گردشگرانی كه از طرح ویزای 10 ساله استفاده می‌كنند، از جمله تسهیلات پیش‌بینی‌شده برای این طرح‌اند.

وی تأكید كرد: طرح «مالزی، سرزمین دوم من» با جذب 12هزار و 164 نفر تا به‌حال از كشورهای انگلیس، ایران، ژاپن و كره جنوبی یكی از بهترین برنامه‌ریزی‌ها برای جذب گردشگران علاقه‌مند بوده است. دولت مالزی مصمم است تا با توسعه‌ی این برنامه، محدودیت‌های سرمایه‌گذاری را در مالزی كه بسیار اندك است، رفع كند.

مدیر بخش بین‌الملل وزارت فرهنگ و گردشگری مالزی با بیان این‌كه گردشگران با سلایق و علایق مختلف به این كشور سفر می‌كنند، گفت: بسیاری از این گردشگران فقط برای ورزش به مالزی وارد می‌شوند. همین امر، سبب شده است كه مالزی به یكی از كانون‌های اصلی برگزاری چند مسابقه‌ی بین‌المللی در حوزه‌ی قایق‌سواری، كوه‌نوردی، فرمول یك و … تبدیل شود.

وی یادآور شد: به‌دلیل وجود زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل در مالزی، این كشور به یكی از مراكز اصلی برگزاری همایش‌ها، سمینارها و نشست‌های بین‌المللی تبدیل شده و همین امر موجب شده است تا مركز نمایشگاه‌ها و همایش‌های بین‌المللی مالزی كه ساخت آن‌ها به‌دلیل استقبال كشورهای مختلف در دستور كار بود، سال آینده افتتاح شود.

شریف هم‌چنین تنوع جمعیتی مالزی را یكی از اهرم‌های مهم این كشور در جذب گردشگر دانست و گفت: دولت مالزی تصمیم گرفته است تا با بهره‌مندی از تنوع جمعیتی خود، هر دوره از سال را به برگزاری یك فستیوال و مراسم محلی و بومی اختصاص دهد. معمولا این مراسم و فستیوال‌ها از جمله مهم‌ترین مراسم بومی مالزی به‌شمار می‌روند كه از آن جمله به جشنواره‌ی گیاهان، گل‌ها، رنگ‌ها، كارناوال شادی، جشنواره‌ی موسیقی و … می‌توان اشاره كرد.

او با برشمردن دلایل انتخاب این كشور به‌عنوان مقصد اصلی گردشگران، اظهار داشت: دسترسی آسان به مالزی از مسیرهای دریایی، زمینی و هوایی یكی از عمده‌ترین عوامل جذب گردشگران است. اكنون 45 ایرلاین بین‌المللی در مالزی فعالیت می‌كنند.

وی بیان كرد: مسافرت در مالزی آسان و مقرون به‌صرفه است و از آنجا كه این كشور یكی از امن‌ترین كشورهای جهان است، شما به‌دلیل ارزش پولی مالزی با كم‌ترین هزینه، بیشترین خرید را در آن می‌توانید داشته باشید.

او اضافه كرد: جذابیت‌های منحصربه‌فرد گردشگری در مالزی و وجود 2400 هتل با 160هزار اتاق در سطوح مختلف سه تا پنج ستاره كه متناسب با درآمد افراد، در تمام مناطق كشور هستند، از دیگر عوامل مهم جذب گردشگر به این كشورند. قیمت اتاق‌های مالزی 90 دلار تا 120 دلار است و انتخاب هریك از هتل‌ها متناسب با درآمد گردشگران امكان‌پذیر است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب