پنج شنبه , 2 بهمن 1399
خانه / اخبار ایران / ایران برترین کشور منطقه در علوم هسته ای و نانو / در بیوتکنولوژی سومیم

ایران برترین کشور منطقه در علوم هسته ای و نانو / در بیوتکنولوژی سومیم

بیا تو مالزی -

محمد مهدی زاهدی با اشاره به توان فناوری در ایران گفت: هم اکنون در بحث فناوری هسته ای و نانو در منطقه دارای رتبه اول و در بیوتکنولوژی دارای رتبه سوم هستیم…

 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی زاهدی ظهر امروز در دیدار با وزیر آموزش عالی مالزی در وزارت علوم گفت: زمینه های همکاری دو کشور باید توسط کمیته مشترک بین دو کشور مشخص شود و مندرجات یادداشت تفاهمی که در سال 1381 به امضاء دو کشور رسیده است به صورت عملیاتی درآید.

وی IT، ICT ، بیوتکنولوژی، میکروالکترونیک، نانوتکنولوژی، شیلات، گیاهان گرمسیری، مبادله و اعطای بورس به دانشجویان، تأمین و مبادله اعضاء هیئت علمی و نیروی متخصص را از جمله برخی موارد مورد نظر برای همکاری بین دو کشور ذکر کرد.

وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر 3 میلیون و 300 هزار دانشجو در کشور ایران تحصیل می کنند و از این تعداد 200 هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی فعال هستند، گفت: در برنامه چشم انداز بیست ساله ایران پیش بینی شده است که در پایان برنامه چهارم توسعه رتبه اول علم و فناوری منطقه از آن ایران باشد. بنابراین مصمم هستیم طی 4 برنامه 5 ساله مرحله به مرحله به اهداف چشم انداز دست یابیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون در برنامه اول به سر می بریم و درحال فراهم کردن زیرساختهای لازم برای رسیدن به اهداف هستیم که یکی از زیرساختهای لازم تربیت نیروی انسانی و منابع مورد نیاز است.

وزیر علوم با بیان اینکه قدرت کشورهای اسلامی در زمینه علم و فناوری قدرت سیاسی و امنیتی را در جهان تقویت می کند، گفت: همکاری بین کشورهای مالزی و ایران به عنوان دو کشور علمی جهان اسلام برای ما استراتژیک است.

وی افزود: سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی کشور آماده همکاری در زمینه های بیوتکنولوژی، ارتباطات و شبکه های علمی با مالزی است. این سازمان در زمینه ساخت ماهواره تجربه دارد و می تواند با کشور مالزی در مورد ماهواره های مخابراتی همکاری داشته باشد.

وی با اشاره به شکاف علمی در مورد شناسایی مشخص ظرفیتهای علمی دو کشور افزود: برخی دانشگاههای دو کشور به طور ناهماهنگ و غیرمتمرکز اقدام به انعقاد تفاهم نامه کرده اند که ازاین پس وزارتخانه های دو کشور باید بر این فعالیتها نظارت بیشتری داشته باشد.

زاهدی، دکتر حسین رحیمی – رئیس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی را به عنوان مسئول کارگروه ایرانی همکاری با مالزی معرفی کرد و گفت: این کارگروه در زمینه اولولیتهای همکاری بین دو کشور و راهکارهای به اجرا در آمدن تفاهم نامه همکاری فعالیت خواهد کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب