خانه / اخبار ایران / ایران موزكاران فیلیپینی را به دردسر انداخت!

ایران موزكاران فیلیپینی را به دردسر انداخت!

بیا تو مالزی -

تولیدكنندگان موز در فیلیپین به شدت نگران محدودیت‌های اعمال شده در ایران روی واردات میوه هستند.

صنعت موز فیلیپین از دولت این كشور درخواست كرده تا از دولت ایران بخواهد برخی محدودیت‌های اعمال شده روی واردات میوه به این كشور را مورد بازنگری قرار دهد.

از جمله محدودیت‌های اعمال شده در ایران روی واردات میوه می‌توان به موزهای كاوندیش تولیدی در فیلیپین اشاره كرد.

استفان آنتیگ ـ رییس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان موز فیلیپین – در این باره گفت: ممنوعیت واردات موزهای فیلیپینی به ایران مشكلات زیادی را برای ما به وجود آورده است.

به گفته وی ایران از جمله بزرگترین بازارهای موز كاوندیش در جهان است.

این محدودیت ممكن است باعث كاهش سالانه شش میلیارد پزویی فروش صنعت موز فیلیپین شود. ماه گذشته ایران روی واردات 49 قلم از محصولات كشاورزی به این كشور شامل میوه‌های تازه و فرآوری شده، محصولات لبنی و كنسانتره میوه محدودیت اعمال كرد.

وزارت كشاورزی ایران همچنین واردات سیب از فرانسه، پرتقال از مصر و گلابی از چین را ممنوع كرده است. این ممنوعیت 16 هكتار از زمین‌های كشاورزی در فیلیپین را كه 64 هزار نفر در آن كار می‌كنند، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رییس انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان موز فیلیپین همچنین اعلام كرد كه تولیدكنندگان موز در این كشور به دنبال یافتن بازارهای جدیدی هستند تا خسارت ناشی از افت صادرات به ایران را جبران كنند.

ژاپن از جمله بازارهای سنتی موزهای تولیدی كشور فیلیپین است. فیلیپین سالانه حدود 50 میلیون جعبه موز به ایران صادر می‌كند كه ارزش آن حدود 6.5 میلیارد پزو فیلیپین معادل بیش از 150 میلیون دلار آمریكا است. هر جعبه استاندارد موز وزنی معادل 13.5 كیلوگرم دارد.

عمده موز صادراتی فیلیپین به ایران در منطقه داوائو این كشور تولید می‌شود. ممنوعیت صادرات موز فیلیپینی به ایران همچنین باعث صدمه دیدن بخش‌هایی مانند بسته‌بندی، حمل‌ونقل و خدمات بندری و دریایی مربوط به صادرات صنعت موز نیز می‌شود. ایران، كره‌جنوبی، چین و ژاپن بزرگترین بازارهای موز كاندویش فیلیپین هستند.

منبع: تابناک

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب