پنج شنبه , 9 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / ایران و مالزی برای توسعه میدان نفتی فردوسی توافقنامه امضا كردند

ایران و مالزی برای توسعه میدان نفتی فردوسی توافقنامه امضا كردند

بیا تو مالزی -

ایران و مالزی برای توسعه لایه نفتی میدان فردوسی یكی از بزرگترین میادین نفت سنگین و گاز در جنوب كشورمان توافقنامه امضا كردند…

به گزارش ایرنا، براساس این توافقنامه كه عصر چهارشنبه به امضای مدیر عامل شركت نفت وگاز پارس به نمایندگی ازسوی شركت ملی نفت ایران و نماینده یك بخش خصوصی فعال در صنعت نفت مالزی منعقد شد ، تمامی مراحل توسعه این میدان دریایی شامل مطالعات مخزن، حفاری، انتقال به خشكی و آماده‌سازی برای صادرات یا تحویل به پالایشگاه‌ها توسط طرف مالزیایی و با نظارت طرف ایرانی اجرا خواهد شد.

مدیرعامل شركت نفت و گاز پارس در حاشیه آیین امضای این توافقنامه گفت :
باتوجه به اینكه نیمی از جمعیت جهان در قاره آسیا قرار دارد ، لذا به تبع آن تقاضا برای انرژی وگسترش همكاریهای مرتبط با آن در منطقه بسیار بالاست.

دكتر "علی وكیلی" افزود: همین تقاضای روزافزون ، جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشته كه مناسبات و همكاریهای خود را در زمینه نفت و انرژی در سطح منطقه بویژه شرق و جنوب شرق آسیا افزایش دهد.

وی اضافه كرد: درشرایط كنونی نه‌تنها آسیا، بلكه كشورهای اروپایی نیز در گسترش همكاریهای اقتصادی خود با ایران در زمینه نفت و انرژی با یكدیگر در رقابت هستند.

وكیلی‌افزود: عقد یك قرارداد نفتی با كشور ایتالیا كه در روز جاری انجام می‌شود ، از همین دست تمایلات جهانی برای همكاریهای اقتصادی با ایران است.

مدیرعامل شركت نفت و گاز پارس ادامه داد: همچنین چند كشور دیگر اروپایی در مذاكراتی، تمایل بالای خود را برای گسترش همكاریهای اقتصادی در این زمینه با ما اعلام داشته‌اند و در واقع ایران هم اكنون با "ترافیك مذاكرات نفتی" روبرو شده است.

وی با اشاره به عقد بزرگترین قرارداد صنعت نفت و گاز ایران كه اخیرا به ارزش ‪ ۱۶‬میلیارد دلار در زمینه توسعه میدان گازی گلشن و فردوسی با شركت "اس.كا.اس" (‪ (SKS‬مالزی منعقد شد ، گسترش مناسبات اقتصادی این چنینی را در راستای مصالح دو كشور توصیف كرد.

وكیلی، عقد توافقنامه نفتی روز جاری باطرف مالزیایی رانیز درهمین راستا مرتبط دانست و بر تعهد طرفین مالزیایی و ایرانی برای انجام مفاد آن تاكید كرد.

میدان دریایی نفت و گاز فردوسی واقع در ‪ ۱۹۰‬كیلومتری جنوب شرق بوشهر و در ‪ ۸۵‬كیلومتری ساحل خلیج فارس واقع است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب