سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / ایران و مالزی شش سند همكاری اقتصادی و علمی امضا كردند

ایران و مالزی شش سند همكاری اقتصادی و علمی امضا كردند

بیا تو مالزی -

جمهوری اسلامی ایران و مالزی شنبه شب شش سند همكاری اقتصادی و علمی را در تهران امضا كردند…

به گزارش خبرنگار ایرنا، سند ایجاد شهرك فناوری اطلاعات وكریدور اطلاعاتی شرق كشور را”افندی نورواوی” وزیر دفتر نخست وزیری مالزی و مسئول سرمایه گذاری خارجی این كشور و “محمد جواد محمدی زاده” استاندار خراسان رضوی امضا كردند. بقیه اسناد را مدیران و مسئولان شركتهای مالزیایی و ایرانی در حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان و وزیر مالزیایی امضا كردند.

براساس این اسناد، مالزی در زمینه مهندسی زلزله اجرای طرحهای انبوه سازی مسكن، فناوری‌های نوین صنعت ساختمان مسكن و فناوری اطلاعات و نیز اجرای طرح‌های اقتصادی در استان خراسان رضوی و خودروسازی زاگرس با جمهوری اسلامی ایران همكاری می‌كند.

پیش ازامضای این اسناد همكاری توانمندی‌های ایران در بخش‌های علمی فناوری اطلاعات بیوتكنولوژی و دستارودهای ایران در تولید داروهای ضد سرطان درمان ضایعات نخاعی، ایدز و توان علمی در حوزه‌های نانوتكنولوژی و كمپوزیت برای هیات .‪ ۵‬نفری مالزیایی تشریح و بر آمادگی كشورمان برای همكاری در این زمینه‌ها تاكید شد.

تاكنون شش اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی دو كشور برگزار شده است. موافقتنامه‌های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، همكاریهای گمركی تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری، امضای دو یادداشت تفاهم انبوه‌سازی مسكن در قزوین و شهرهای پرند و هشتگرد و شركت تامین مسكن فرهنگیان و چند طرح مسكن دیگر، امضای یادداشت تفاهم همكاری میان سازمان بورس و اوراق بهادار دو كشور، امضای یادداشت تفاهم ساخت مجموعه پشتیبانی پتروشیمی عسلویه و امضای یادداشت تفاهم با دانشگاه مولتی مدیای مالزی، امضای یادداشت تفاهم همكاری های كشاورزی، تشكیل دفتر مشترك گردشگری، امضای یادداشت تفاهم همكاری چند جانبه برای ساخت پالایشگاه در سوریه و ونزوئلا از مهمترین قراردادهای امضا شده دو كشور است.

سازمان سرمایه‌گذاری و كمكهای اقتصادی و فنی ایران همچنین با اشاره به مذاكرات انجام شده درباره سرمایه‌گذاری مالزی در زمینه‌های، انبوه‌سازی مسكن ، هتل‌سازی ، ساخت نیروگاه برق، بزرگراه و خط آهن پیش‌بینی كرده است تا پایان سال ارزش توافق‌ها در این حوزه‌ها افزون بر ‪ ۳۰‬میلیارد دلار شود.

براساس آمارهای وزارت امور اقتصادی و دارایی شركت‌های مالزیایی در سال های اخیر در پنج طرح سرمایه‌گذاری مشترك در زمینه تلفن همراه، تولید و فرآوری سنگ‌های گرانیتی و ساخت مجتمع‌های تجاری و مسكونی و چند طرح صنعتی و عمرانی در مجموع به ارزش حدود ‪ ۹۵‬میلیون دلار در ایران سرمایه‌گذاری كرده اند.

همچنین از سال ‪ ۲۰۰۰‬تا سال ‪ ۲۰۰۵‬سرمایه‌گذاری مالزی در ایران ‪ ۴۶۰‬میلیون دلار و سرمایه‌گذاری ایران در مالزی حدود ‪ ۴‬میلیون دلار بود.

براساس آمار گمرك ایران ارزش صادرات غیرنفتی كشورمان به مالزی از چهار میلیون و ‪ ۵۷۷‬هزار دلار در سال ‪ ۱۳۷۴‬به حدود ‪ ۳۴‬میلیون دلار رسیده و ارزش واردات از مالزی نیز از ‪ ۱۰۲‬میلیون و ‪ ۷۱۷‬هزار دلار به حدود ‪ ۳۶۸‬میلیون دلار رسیده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب