یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / بازار داغ مدرک فروشی

بازار داغ مدرک فروشی

بیا تو مالزی - بازار داغ مدرک فروشی در یک مرکز آموزشی در اصفهان…

 

چندی است بازار فروش مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در اصفهان توسط یک مرکز آموزشی رونق یافته است و مقابله با این امر جدیت مسئولان را می طلبد.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، با وجودی که استان اصفهان دارای دو دانشگاه معتبر دولتی و آزاد است یک مرکز آموزش با افتتاح شعبه‌هایی در خیابانهای نیکبخت، میر و هزار جریب بیشترین تبلیغات شهر را در بخش آموزش به خود اختصاص داده و از طریق ارائه مدرکی که مشخص نیست تا چه اندازه معتبر است با کمترین هزینه اقدام به جذب مخاطب می‌کند.

چنانچه مطالبی که هم‌اکنون مطالعه می‌کنید گفتگوی خبرنگار مهر به عنوان یک فراگیر با کارمند این مرکز برای شرکت در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد در اصفهان است.

ارباب رجوع: هزینه شرکت در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد چه میزان است؟

کارمند: ما دوره آمادگی برای شرکت در کنکور کارشناسی یا کارشناسی ارشد نداریم اگر می خواهید می توانید در کلاسهای این دو مقطع مانند دانشگاه شرکت کنید و مدرک بگیرید.

ارباب رجوع: مدرک معادل؟

کارمند: خیر، اصل مدرک را می‌توانید با پرداخت 750 هزار تومان و گذراندن سه ترم در رشته دلخواهتان دریافت کنید و در نظر داشته باشید که این مدرک با مدرکهای دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی کاملا برابری می‌کند.

ارباب رجوع: مدرک معتبر است؟

کارمند: بله، مدرک با مهر خانه صنعت و معدن ایران و تایید وزارت علوم به شما ارائه می شود.

 در خیال خام گرفتن مدرک

متاسفانه تاکنون استقبال شهروندان از این مرکز آموزشی کم نبوده و نیست و جوانان بسیاری به خیال خام گرفتن مدرکی که مورد تایید وزارت علوم است با 750 هزار تومان وقت خود را صرف شرکت در این دوره ها نموده اند.

در همین رابطه یکی از شرکت کنندگان در مقطع کارشناسی ارشد رشته صنایع در این مرکز گفت: ابتدا با هدف شرکت در دوره های آمادگی کارشناسی ارشد به این مرکز آموزشی مراجعه کردم اما بعد متوجه شدم اینجا خود یک دانشگاه است و نیازی نیست 6 ماه وقت خود را برای خواندن و آماده شدن در آزمون کارشناسی ارشد صرف کنم در حالیکه با این رقابت تنگاتنگ مشخص نیست آیا در این آزمون قبول خواهم شد یا خیر؟

وی که فارغ التحصیل رشته عمران از دانشگاه یزد است در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طبق گفته مسئولان این مرکز آموزشی، اساتید از دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی هستند و دروس ارائه شده نیز مانند دیگر دانشگاه‌ها با همان تعداد واحد و ترم برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا فکر می کند این مدرک معتبر است یا خیر افزود: مسئولان این مرکز آموزشی گفته اند مدارک مورد تایید وزارت علوم است پس حتما معتبر خواهد بود.

همچنین یکی دیگر از شرکت کنندگان کارشناسی ارشد در رشته ریاضی که برای ثبت نام به این مرکز مراجعه کرده بود، به خبرنگار مهر گفت:از طریق تبلیغات با این مرکز آشنا شدم و اکنون با توجه به هزینه اندکی که برای کارشناسی ارشد می گیرند ترجیح می دهم وقت خود را به جای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد با هزینه کمتر در این مرکز سپری و مدرک بگیرم.

سمیه راد ادامه داد: من اگر دانشگاه آزاد یا شبانه قبول شوم باید حدود دو میلیون تومان هزینه کنم تا بتوانم کارشناسی ارشد بگیرم اما این مرکز آموزشی همان مدرک را که البته به گفته خودشان مورد تایید وزارت علوم است با هزینه کمتر به فراگیر می دهند.

در همین رابطه رئیس هیئت مدیره خانه صنعت و معدن ایران که متولی این مرکز آموزشی است گفت: آموزش برخی از رشته‌ها در جامعه برای صنعت کشور بسیار حیاتی است که متاسفانه مدارس، هنرستانها و دانشگاه ها در این خصوص نیرو تربیت نمی کنند.

اعلام اعطای مدرک مورد تایید وزارت علوم از سوی خانه صنعت و معدن تخلف است

هادی غنیمی فرد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ایده آموزش و تربیت نیروی متخصص توسط سازمان‌ها برای نخستین بار در سال 1337 توسط شرکت ملی نفت ایران در کشور اجرا شد و ما ایده پرورش نیرو برای حرفه هایی که در صنعت کشور ناشناخته مانده‌اند را از این شرکت اقتباس کردیم.

وی افزود: آموزش نیروی کار، به جا و شایسته است و هر سازمان می‌تواند مرتبط با نیاز خود نیروی متخصص تربیت کند.

غنیمی فرد در خصوص دوره های آموزش خانه صنعت و معدن ایران بیان داشت: ما در رشته هایی که مرتبط با صنعت ایران است دوره های آموزشی برگزار می کنیم و در حال حاضر مدرکی که ارائه می‌دهیم تنها با مهر و تایید خود خانه است نه وزارت علوم.

وی ادامه داد: در نظر داریم مانند دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشکده صنعت و معدن تشکیل داده و چشم انداز ما ارائه مدرک با تایید وزارت علوم است و فعلا در این خصوص در حال مذاکره هستیم.

وی با اظهار بی اطلاعی از اقدام مرکز خانه صنعت و معدن ایران در اصفهان ادامه داد: قرار بود کلاس ها در استانها داخلی باشد و اگر اعلام کرده اند که مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد می دهند تخلف کرده و مدرک فروشی کرده اند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، اگر به آدرس اینترنتی این مرکز مراجعه کنید با سایتی مواجه خواهید شد که به لحاظ تشکیلاتی کمتر از سایت دانشگاه اصفهان یا دانشگاه صنعتی نیست هرچند با کلیک بر روی اکثر گزینه ها با پاسخ “در حال آماده سازی” مواجه می شوید اما در بخش آموزشی این سایت نام جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، اداره کل فنی و حرفه ای و موسسه دانش پژوهان و قراردادهایی که این مراکز با متولی این مرکز آموزشی برای برگزاری دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی منعقد کرده، مشاهده می‌شود.

در همین رابطه مسئول بخش آموزش موسسه دانش پژوهان اصفهان گفت: این موسسه طی عقد تفاهمنامه ای همکاری خود را با مرکز مذکور از سال 86 آغاز کرد.

رفیع نیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این همکاری در حد سرمایه گذاری و تبلیغات بود و خانه صنعت و معدن به عنوان بخش اجرایی اقدام به برگزاری دوره ها می‌کرد.

وی افزود: به تدریج با افتتاح دفاتر این مرکز همکاری ما تا ابتدای امسال بیشتر ادامه نداشت.

وی در خصوص وعده ای که این مرکز آموزشی مبنی بر ارائه مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به فراگیران می دهد، بیان داشت: فعالیت ما زیر نظر وزارت علوم بوده و ساعت و هزینه کلاس‌ها کاملا مشخص است.

همچنین گفته ها حاکی از آن است که جهاد دانشگاهی اصفهان نیز پس از آگاهی از اقدام این مرکز در خصوص ارائه مدرک به همکاری با این مرکز آموزشی ادامه نداد.

اما طبق آنچه در سایت مرکز آموزشی مذکور مشاهده می‌شود اداره فنی و حرفه ای اصفهان نیز قراردادهایی با این مرکز آموزشی دارد اما متاسفانه خبرنگار ما پس از سه روز تماس پی در پی با این اداره برخلاف وعده مسئول دفتر مدیر اداره فنی و حرفه‌ای استان اصفهان موفق به مصاحبه با وی نشد و هنوز مشخص نیست که آیا همکاری اداره فنی و حرفه ای با ان مرکز ادامه دارد یا خیر؟!

مرکز آموزش خانه صنعت و معدن ایران در اصفهان باید پلمپ شود

در همین رابطه رئیس دانشگاه اصفهان گفت: تنها مدارکی معتبر است که به تایید وزارت علوم رسیده باشد و هیچ کجا به جز دانشگاه ها نمی توانند مدرک لیسانس یا فوق لیسانس ارائه دهند.

رامشت در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه یکسال است، کمیسیون نظارت بر داتشگاه های استان در اصفهان تشکیل شده اظهار داشت: این کمسیون در چند ماه اخیر فعالیت مرکز مذکور در اصفهان را مورد بررسی قرار داده و چندین بار با این مرکز در خصوص وعده هایی که به فراگیران برای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد داده، مکاتبه شده و به آنها تذکرات لازم را داده‌ایم اما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی افزود: صدور مدرک قائده و قانون دارد و اگر به سایت وزارت علوم مراجعه کنید می‌توانید نام تمام موسساتی که اجازه ارائه مدرک مورد تایید وزارت علوم به فراگیران دارند را مشاهده کنید.

رئیس کمیسیون نظارتی دانشگاههای استان اصفهان با بیان اینکه قرارداد همکاری برخی از ارگان های آموزشی با خانه صنعت و معدن نیز اشتباه بوده است تصریح کرد: با تمامی ارگان‌ها اعم از استانداری، شهرداری، صدا وسیما، دادگستری و…. مکاتبه شده و اعلام کرده فعالیت مرکز مذکور در اصفهان خلاف قانون آموزشی بوده و این مراکز حق هیچ گونه تبلیغی در سطح شهر ندارند.

وی ادامه داد: همچنین به اماکن نیز اعلام شده که این مرکز هرچه سریع تر به دلیل تخلف باید پلمپ شود.

رامشت خطاب به جوانانی که فریب این موسسات را می خورند، گفت: مردم باید اعتبار آنچه برایش هزینه می‌کنند را در نظر بگیرند و بسنجند.

گزارش مهر حاکیست؛ برخی از فراگیران اعلام کردند هر زمان اقدام به انصراف از ادامه آموزش در این مرکز با تهدیدهای مدیر این مرکز مواجه شده اند.

فردی مامور بررسی اتفاقات این مرکز شده است

خبرنگار مهر چندین بار با این مرکز آموزشی تماس گرفت اما مدیر مرکز حاضر به پاسخگویی و گفتگو نشد به همین جهت با دبیر اجرایی خانه صنعت و معدن کشور تماس گرفتیم.

آرمان خالقی با بیان اینکه در چند روز گذشته فردی را مامور بررسی آنچه در مرکز مذکور می گذرد نموده‌اند گفت: یکی از اهداف در کشور تربیت نیروهای متخصص در بخش صنعت و اشتغال آنها است در همین راستا دوره های آموزشی برگزار کردیم تا افرادی با مهارت لازم را وارد بخش صنعت کنیم.

خالقی با بیان اینکه این مرکز حق برگزاری دوره و ارائه مدرک به صورت مستقیم را ندارد، تصریح کرد: به همین دلیل تفاهمنامه‌هایی با جهاد دانشگاهی، فنی و حرفه‌ای و موسسه دانش پژوهان منعقد کردیم و به این مرکز در اصفهان نیز تاکید داشتیم که فراگیران باید از نحوه و چگونگی برگزاری کلاس ها و مدارکی که می گیرند باخبر باشند.

دبیر اجرایی خانه صنعت و معدن کشور بیان داشت: اگر وعده مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد به فراگیران داده شده اشتباهی صورت گرفته و با آن برخورد می شود.

وی همچنین از حکم قضایی پلمپ این مراکز در اصفهان اظهار بی اطلاعی کرد.

متاسفانه با وجود هشدارها و مکاتبات رئیس دانشگاه اصفهان در خصوص جلوگیری از فعالیت مرکز آموزشی خانه صنعت و معدن ایران در اصفهان همچنان روند تبلیغاتی این مراکز در خیابانهای شهر ادامه دارد.

به نظر شما چند جوان دیگر باید در دام این مرکز آموزشی که اقدام به مدرک فروشی می کنند گرفتار شوند و هزینه بپردازند تا مسئولان استان برای پلمپ این مرکز اقدام کنند؟!

منبع : خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. lam! motshakeram! kheyli jaleb ) va albate na omid konandas!man ham dar doreye koottah modate MBA DAR YEK MASRKAZE AMOOZESHI KHANEYE SANAT VA MADANE ESFAHAN SABTE NAM KARDAM! MASOOLAN MIGOFTAN KE IN MADRAK MOOADELE KARDANI HAST VA PAZ AZ GOZAROONDANE DOREYEYE DOVOM YA HAMOON DOREYE TAKHASOSI MASDRAKE MOADELE KARSHENASI MIDAN!(DOREYE KOOTAH MODADAT YANI 4 ELA 5 RUZ DAR HAFTE AZ SAATE 5 TA 8 SHAB BE MODATE7 MAH)ALABATE ALAN IN MOAASESE KE DAR KHIYABANE MIRE ESFAHAN BOOD BASTE SHODEH VA HAMOON MASOOLAN TEYE EMZAYE 1 GHASRAR DAD BA MOASESEYE AMOOZASHIYE FAN AVARAN HAKIM ESFAHAN VAGHE DA BOLVARE MELAT JANBE MOJTAME TEJARI BOLBAR EGHDAM BE BARGOZARIYE HAMAN DOREHA MIKONAN! BA ALBATE TABLIGHHAYE BESIYARI NIZ DA SATHE SHAHR ANJAM DADAN (BANERHA VA KAGHAZHAYE CHAP SHODE BA JOMALATE BESIYAE P[OR ANGIZE ) BAR SAR DARE AMOOZESHGAH VA HAMCHENIN BA HAMEYE TABLIGHAT ZEKR SHODEH AST MOREDE TTAYIDE VEZARATE O OLUM VA TAHGHIGHAT VA FANAVARI EDAREYE FANI VA HERFEYI KESHVAR VA CHAN HATA CHAND MHR VA ETYEBARE BEYNOLMELALIYE DIGAR !!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب