سه شنبه , 6 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / بازدید صلاحی و مدیران عامل شش منطقه آزاد از مناطق آزاد چین و مالزی

بازدید صلاحی و مدیران عامل شش منطقه آزاد از مناطق آزاد چین و مالزی

بیا تو مالزی - و

مدیران عامل مناطق آزاد كیش، قشم، چابهار، اروند، ارس و انزلی با هدف پیگیری مذاكرات و تفاهم نامه های امضاء شده با مناطق آزاد دو كشور چین و مالزی و آشنایی با روند توسعه و پیشرفت این مناطق به مدت یك هفته از مناطق آزاد این كشورها بازدید كردند…به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی دبیرخانه حوزه مشاورت رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محمود صلاحی و هیئت همراه در این سفر كه طی هفته گذشته انجام شد ضمن بازید از مناطق آزاد كشورهای یاد شده با مسئولان این مناطق نیز در مورد همكاری های دوجانبه و سرمایه گذاری در مناطق آزاد كشورمان مذاكره نمودند.

در بخش نخست این سفر مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معاونان دبیرخانه و مدیران عامل سه منطقه آزاد كیش، قشم و چابهار به دعوت سید مختارالدین البخاری، رئیس گروه سرمایه گذاری البخاری مالزی، به این كشور سفر و با مقامات ارشد این گروه مذاكراتی را انجام دادند.

گروه سرمایه گذاری البخاری(MMC) كه فعالیت خود را با تجارت برنج و شكر شروع كرد، امروزه دامنه فعالیت های خود را به حوزه های بسیار متنوعی چون مونتاژ و تولید اتومبیل و موتورسیكلت، صنایع مختلف، دفع زباله، صادرات روغن نخل، حمل و نقل، هتلداری، بانكداری، كشتیرانی، موزه داری، ایجاد نیروگاه، فرودگاه ، انرژی و ساختمان و… گسترش داده و پروژه های عظیم ساختمانی و نیروگاهی را در كشورهای اسلامی از جمله اردن، عربستان، امارات متحده عربی و پاكستان به اجرا درآورده است.

این گروه كه سهم قابل توجهی از مالكیت بنادر آزاد، راه آهن، انرژی و … مالزی را به خود اختصاص داده و امور خیریه و عام المنفعه بسیاری را نیز متقبل شده است در سال های اخیر اجرای پروژه های عمرانی متعددی را نیز در ایران متعهد شده و مذاكرات دامنه داری را با صلاحی مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و باقری زاده مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری جهت تاسیس كارخانه آلومینیوم سازی با ظرفیت سالانه یك میلیون تن و همچنین تاسیس نیروگاه برق 5 هزار مگاواتی در این منطقه شروع كرده است.

صلاحی و هیئت همراه بویژه مدیرعامل منطقه آزاد چابهار كه پیگیری مذاكرات مربوط به این دو پروژه عظیم یكی از اهداف سفر آنها به مالزی را تشكیل می داد در بخش نخست سفر خود به مالزی از بندر تانجونگ پلاپاس در منطقه آزاد جوهور بازدید نموده و با مقامات این بندر در مورد فعالیت های آن و نحوه همكاری بین مناطق آزاد ایران و این منطقه گفتگو و مذاكره نمودند. هیئت مذكور همچنین از نیروگاه برق تانجونگ بین كه توسط گروه سرمایه گذاری مالزی ایجاد و در مالكیت آن قرار دارد بازدید به عمل آورده و از نزدیك با نحوه فعالیت و فنآوری به كار رفته در این نیروگاه كه قرار است گروه سرمایه گذاری مالزی مشابه آن را در منطقه آزاد چابهار طراحی و تاسیس نماید آشنا شدند.

گروه سرمایه گذاری البخاری، منطقه آزاد پلاپاس را در بخشی از خاك مالزی ساخته كه تا مرز كشور همسایه سنگاپور تنها 15 دقیقه زمان لازم است. این بندر كه تا پیش از تبدیل شدن به منطقه آزاد در سال 1999 روستایی ماهیگیری و فقیر بود به سرعت به بندری فعال و پر رونق تبدیل شد به گونه ای كه تنها سه سال پس از شروع فعالیت به عنوان یكی از 17 بندر مهم دنیا شناخته شد و گروه البخاری با تكیه بر مزایای گسترده مناطق آزاد مالزی از جمله فقدان مالیات حتی بر خدمات، تهیه اسناد یكپارچه با سیستم همزمان الكترونیكی، مالكیت قابل انعطاف و مجاز بودن صد درصد مشاركت شركت های خارجی، فقدان هر گونه تشریفات گمركی برای فعالیت های مناطق آزاد، رویه های ساده گمركی بین مناطق آزاد، تحویل كارآمد حمل و نقل در داخل منطقه آزاد، اعلام همزمان بین ترمینال بار در حمل و نقل كانتینری كالا در منطقه است.

صلاحی در دیدار با مسئولان گروه البخاری با اعلان خوشوقتی از موفقیت های تحسین برانگیز این گروه و آرزوی توفیق روزافزون فعالیت های اقتصادی و نیز خیریه آنها در جهان اسلام، اقتصاد ایران را در آستانه تحولی عمده و انقلابی اساسی در راستای واگذاری تصدی امور اقتصادی به مردم و بخش خصوصی خواند وگفت با ابلاغ سیاست های اجرایی اصل 44 قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب حاكمیت بیش از 70 درصدی دولت در حوزه اقتصادی به سود بخش خصوصی در حال تغییر است.

مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مناطق آزاد را پیشگام این تحول عمده اقتصادی در ایران ذكر كرد و افزود در حال حاضر بیش از 80 درصد فعالیت های اقتصادی در مناطق آزاد شش گانه كشور ما توسط بخش خصوصی انجام می شود و ما برای تقویت این روند آماده پذیرش سرمایه گذاران خارجی و ارائه امكانات و تسهیلات لازم به آنها هستیم.

* دیدار از مناطق آزاد كشور چین

دیدار از بخش های تجاری و صنعتی شانگهای، بازدید از پل 37 كیلومتری متصل كننده بندر شانگهای با یكی از جزایر مجاور آن كه بر فراز بخشی از دریا ایجاد شده، بخشی از برنامه روز اول را تشكیل می داد.
صلاحی معاونان دبیرخانه و مدیران عامل شش منطقه آزاد كیش، قشم، چابهار، اروند، ارس و انزلی بویژه اصغری مدیرعامل منطقه آزاد قشم كه طی ماه های اخیر مذاكرات مفصلی را با یك شركت معتبر اتریشی برای احداث پل 2 كیلومتری خلیج فارس و اتصال زمینی جزیره و منطقه آزاد قشم به سرزمین اصلی از این طریق انجام داده و امید بسیاری به شروع هر چه سریعتر عملیات اجرایی آن دارند، در دیدار با ژون ویلین معاون رئیس كمیته مدیریت منطقه آزاد وای گاچیو از سرمایه گذاری شركت های چینی در مناطق آزاد ایران استقبال كرده و خواستار افزایش سهم شركت های چینی در سرمایه گذاری در مناطق آزاد ایران شدند.

ژونگ ویلین نیز در این دیدار با تمجید از سیاست های شجاعانه و مستقل ایران در عرصه جهانی، همكاری های اقتصادی موجود دو كشور را قابل توجه ذكر كرده و بر لزوم گسترش آنها تاكید كرد.

معاون رئیس كمیته مدیرت منطقه آزاد وای گاچیو سپس با اشاره به اینكه منطقه مذكور از منطقه ای كشاورزی و توسعه نیافته در سال 1990 به منطقه ای صنعتی و تجاری با واردات و صادرات سالانه 56 میلیارد دلاری تبدیل شده است گفت در حال حاضر بیش از 9000 شركت از چین و 36 كشور دیگر در این منطقه فعال بوده و 490000 نفر در این شركت ها مشغول به كار هستند. همچنین 144 شركت از 500 شركت معتبر دنیا در این منطقه فعال بوده و كلیه اجناس تولیدی نیز مستقیما" صادر شده و خرده فروشی مجاز نیست.

ژونگ ویلین در ادامه مذاكرات خود با صلاحی و هیئت همراه گفت مساحت 10 كیلومتر مربعی این منطقه آزاد دیگر فضای خالی برای پذیرش شركت های جدید را نداشته به همین دلیل سیاست جدید منطقه حفظ شركت های قوی به جای شركت های ضعیف است.

بنا به همین گزارش مشاور رئیس جمهور و هیئت همراه در ادامه این سفر پس از ملاقات با معاون مدیر گمرك بندر كانتینری شانگهای از این بندر 2000 هكتاری كه تعداد 26 جرثقیل موجود در اسكله آن در سالجاری میلادی قرار است 10 میلیون كانتینر را از بندر به كشتی ها و بلعكس انتقال دهند، بازدید به عمل آوردند.

ملاقات با شیخ جمال الدین امام جماعت مسجد 78 ساله پودونگ و اقامه نماز جماعت در این مسجد نیز فرصتی بود تا این روحانی فارغ التحصیل الازهر در گفتگو با صلاحی و هیئت همراه، برداشت احترام آمیز خود از مواضع ایران در سیاست جهانی را بیان نموده و اخبار موفقیت های علمی و صنعتی ایران بویژه پرتاب حمل كننده ماهواره را برای خود و دنیای اسلام افتخار آفرین بخواند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه حوزه مشاورت رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، دیدار از منطقه آزاد شنجن برنامه بعدی هیئت مناطق آزاد كشور در سفر به چین بود. این منطقه كه 20 سال پیش روستایی كشاورزی و گمنام بود امروزه به یمن بهره مندی از مزیت های یك منطقه آزاد در چین و جذب سرمایه گذاران بسیار، به شهری صنعتی و مدرن با زیرساخت های عالی تبدیل شده و رقم صادرات و واردات سالانه آن از بودجه بسیاری از كشورهای جهان نیز افزونتر است.

مشاور رئیس جمهور و هیئت همراه در این منطقه از شركت مخابراتی (ZTE) كه 35 درصد بازار بزرگ چین را در اختیار دارد بازدید به عمل آوردند.

دیدار از " سیاحتگاه پنجره جهان" در منطقه آزاد شنجن آخرین برنامه هیئت مذكور پیش از بازگشت به پكن بود و طی آن ماكت های بسیار زیبا و نزدیك به اندازه واقعی بخشی از شاهكارهای طبیعی، آثار باستانی و معماری مدرن دنیا همچون آبشار نیاگارا، اهرام ثلاثه مصر، بنای تاج محل، شهر نیویورك و …كه برای جلب توریست در این منطقه ساخته شده مورد بازدید قرار گرفت.

صلاحی مشاور رئیس جمهور و هیئت همراه پیش از ترك پكن در ملاقاتی كه منصوری سفیر ایران در چین با آنها داشت بر لزوم افزایش همكاری های اقتصادی بین مناطق آزاد دو كشور و جلب شركت های چینی برای سرمایه گذاری بیشتر در مناطق آزاد ایران تاكید و نقش برجسته سفارت و كنسولگری های ایران در این زمینه را مورد تاكید قرار داد.

لازم به ذكر است پیرو این بازدید و در تداوم مذاكرات، شب گذشته گروه البخاری به ریاست سید مختارالدین البخاری جلسه ای را با صلاحی در محل دبیرخانه حوزه مشاورت رئیس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار و طرفین توافق كردند موضوعات مورد تفاهم را در اسرع وقت پیگیری نمایند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب