سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / دانستنیها / بحران میانسالی از 35 سالگی شروع می‌شود

بحران میانسالی از 35 سالگی شروع می‌شود

بیا تو مالزی -

در بین سنین 30 تا 40 سالگی انسان‌ها غمیگین‌تر و ناراضی‌تر از هر دوره دیگری در زندگی خود هستند.

معمولا احساس تنهایی، افسردگی و فشار کاری در این دوره بیش از هر زمان دیگری باعث بروز بحران‌های روحی و عاطفی در زندگی آن‌ها می‌شود.

آخرین تحقیقات که توسط مرکز مشاوره و خیریه Relate انجام شده است نشان می‌دهد یک پنجم افراد بین 35 تا 44 سال آرزو می‌کنند تا زندگی خانوادگی بهتری داشته باشند و روابط آن‌ها با همسر و فرزندانشان بهتر از وضعیت فعلی باشد. تقریبا نزدیک به یک سوم هم معتقدند در صورتی که می‌توانستند ساعات کاری خود را کم‌تر کنند زندگی بهتری داشتند.
بیش از 20 درصد از افرادی که در این سنین قرار دارند بیش‌تر اوقات احساس تنهایی می‌کنند و نزدیک به 5 درصد هم هیچ دوستی ندارند. طبق باورهای سنتی بسیاری از ما بحران‌های میانسالی را مربوط به دوره بین 50 تا 60 سال می‌دانیم، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد سن رسیدن به این بحران‌ها رو به کاهش است.
کلر تایلر مدیر موسسه Relate در این باره گفت: در این سنین معمولا زندگی شروع به دشوارتر شدن می‌کند. شما چند سالی است که صاحب خانواده شده‌اید و فرزندانتان بخش زیادی از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهند. فشارهای کاری افزایش پیدا می‌کند و نگرانی‌ها در مورد مسائل مالی بسیار توجه شما را به خود جلب می‌کنند.
تحقیقات نشان می‌دهد تقریبا 22 درصد از افراد بین 35 تا 44 سال دچار افسردگی هستند چرا که از روابط خود با همسر و دیگر اعضای خانواده خود رضایت ندارند. احتمال خیانت کردن در این سنین نیز به واسطه عوامل گفته شده بیش‌تر می‌شود. مطالعات روی 2 هزار نفر نشان می‌دهد در این دوره سنی نگرانی‌ها در مورد پول و هم‌چنین یکنواخت شدن زندگی مهم‌ترین مشکلی است که باعث بروز مشکل با همسر می‌شود. البته مشکل در برقراری ارتباط، ساعات طولانی کاری و فشار کارهای خانه نیز از عواملی هستند که در این مورد تاثیر منفی به جای می‌گذارند.
در این مطالعات مشخص شد به واسطه به کارگیری تکنولوژی‌های جدید مانند موبایل‌ها، پیام‌های کوتاه، ایمیل‌ها و دیگر فاکتورها شیوه ارتباط انسان‌ها با دیگران تغییرات شگفت‌انگیزی داشته است. امروزه میزان ارتباطات چهره به چهره کاهش داشته است و این روند هم‌چنان با سرعت ادامه پیدا می‌کند.
برای مثال نزدیک به 25 درصد از والدین انگلیسی اعلام کردند که برای ارتباط با فرزندان خود از سایت‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و نزدیک به 10 درصد دیگر نیز اعلام کردند که اصلا با فرزند خود ارتباط چهره به چهره ندارند.
تغییر ساختار خانواده‌ها در این دوره به خصوص روی روابط اعضای خانواده با پدرها تاثیر منفی دارد. تخمین زده می‌شود نزدیک به یک سوم پدرانی که از همسر خود جدا شده‌اند هرگز نمی‌توانند فرزندان خود را ببینند و یا آن‌ها را به ندرت ملاقات می‌کنند.
این در حالی است که قبلا دانشمندان معتقد بودند با رسیدن به سنین میانسالی انسان‌ها شادتر می‌شوند. تصور آن‌ها این بود که در این دوره معمولا انسان‌ها ازدواج کرده‌اند و صاحب شغلی شده و به این ترتیب درآمد ثابتی دارند. اما به نظر می‌رسد تمام این موارد به جای آن‌که باعث افزایش آرامش انسان‌ها شوند نگرانی‌ها او را اضافه کرده‌اند. زندگی زناشویی در صورتی که با موفقیت همراه نباشد به شدت روی روحیه انسان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد و داشتن شغل هم در صورتی که دارای شرایط سخت و ساعات طولانی باشد زندگی انسان را با بحران روبه رو می‌کند.
جالب این جاست که در یک مطالعه دیگر ادعا شده بود مردان در سن 74 سالگی شادترین دوره زندگی خود را تجربه می‌کنند. مسوولیت کمتر ، نگرانی های مالی کمتر و داشتن زمان بیشتر برای اختصاص دادن به خود همگی باعث بروز حس رضایتی میشود که قبلا انسان ها در زندگی خود تجربه نکرده بودند.
در این تحقیقات مشخص شد که از سن نوجوانی تا رسیدن به سنین بین 40 تا 50 سالگی میزان شادی انسان‌ها به تدریج کاهش پیدا می‌کند اما بعد از این دوره دوباره انسان‌ها نگاه شادتری به زندگی خود پیدا می‌کنند و این روند در سن 74 سالگی به اوج خود می‌رسد.
این تحقیقات توسط محققان آمریکایی و آلمانی و روی 21 هزار مرد و زن انجام شده بود.

منبع:خبرآنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب