چهارشنبه , 5 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / برخورد نیروی انتظامی با دلالان ارز از امروز

برخورد نیروی انتظامی با دلالان ارز از امروز

بیا تو مالزی -

«ارز» بی فاکتور قاچاق و پول شویی به حساب می آید…

معاون نظارتی بانک مرکزی از آغاز جمع آوری دلالان خیابانی ارز و افرادی که ارز بدون فاکتور داشته باشند از امروز خبر داد و تصریح کرد: ارز بدون فاکتور کالای قاچاق است و اگر دست افرادی باشد که با فاکتور و برگه از صرافی مجاز و یا بانک خریداری کرده اند مشکلی ندارد ولی در غیر این صورت قاچاق انجام شده است. به گزارش فارس ابراهیم درویشی معاون نظارتی بانک مرکزی از ممنوع شدن خرید و فروش ارز در بازار خبر داد و با اشاره به آمادگی نیروی انتظامی برای برخورد با دلالان خریدار و فروشنده ارز اظهار داشت: هر کس از این پس ارز نیاز داشته باشد باید از طریق نظام بانکی اقدام کند وی تأکید کرد: علاوه بر نظام بانکی صرافی های مجاز نیز می توانند به متقاضیان ارز بفروشند. چند روز پیش فرمانده ناجا با اشاره به آمادگی این نیرو برای برخورد با دلالان بازار ارز، اعلام کرده بود: با وجود اعلام آمادگی این نیرو بانک مرکزی درخواستی برای اقدام این نیرو در برخورد با دلالان بازار ارز نداشته است. وی ادامه داد: کسانی که دانشجو دارند و ارز برای درمان یا بیکاری می خواهند با تأیید سازمان های مربوطه ارز در اختیار آن ها قرار می گیرد.درویشی درباره وضعیت توزیع ارز مسافرتی نیز تصریح کرد: ارز مسافرتی از طریق بانک ها و باجه های فرودگاهی در اختیار مسافران قرار می گیرد.

ادامه فعالیت صرافی های غیرمجاز «جرم» است

وی فعالیت های دلالی و افزایش بی منطق و بی رویه نرخ ارز را با وجود سیاست جدید بانک مرکزی بی معنی دانست و افزود: بانک مرکزی ارز مورد نیاز مردم را از طریق شبکه بانکی تأمین خواهد کرد. معاون نظارت بانک مرکزی در ادامه در پاسخ به سوال فارس درباره نحوه برخورد با فعالیت صرافی های غیرمجاز، گفت: صرافی های غیرمجاز اگر فعالیت کنند جرم مرتکب شده اند.

«ارز» بی فاکتور قاچاق و پول شویی به حساب می آید

وی با تأکید بر این که «ارز» بدون فاکتور کالای قاچاق است، عنوان کرد: اگر ارز دست افرادی باشد که با فاکتور و برگه از صرافی مجاز و یا بانک خریداری کرده اند مشکلی ندارد ولی در غیر این صورت قاچاق انجام شده است. درویشی ادامه داد: همچنین اگر افرادی ارز را از خارج آورده باشند باید اظهارنامه نیز دریافت کنند تا مشخص شود که فرضا فلان فرد ۱۰ هزار دلار با خودش از خارج آورده است. درویشی گفت: خلاف این اتفاقات پول شویی است و ادامه این فعالیت ها جرم محسوب می شود. معاون نظارت بانک مرکزی تصریح کرد: بر اساس قانون مبارزه با پول شویی باید مشخص شود ارز چطور و چگونه وارد کشور و بازار می شود. معاون نظارت بانک مرکزی در پاسخ با تاکید بر این که صرافی‌های مجاز در حال ساماندهی هستند، گفت: فقط از طریق سامانه سنا باید این صرافی‌ها ارز بفروشند. وی تاکید کرد: هر صرافی در این مورد تخلفی انجام دهد پروانه آن باطل خواهد شد. ‌

دوران ارز سهمیه‌بندی تمام شد؛ فقط بانک‌ها ارز می فروشند

معاون نظارتی بانک مرکزی در ادامه این گفت و گو درباره این که آیا به صرافی‌ها سهمیه‌ ارز پرداخت خواهد شد؟ اظهار کرد: دیگر سهمیه‌بندی در کار نیست و فقط از طریق شبکه بانکی ارز پرداخت می‌شود. درویشی درباره تامین ارز مورد نیاز مردم گفت: مردم عادی هر نوع ارزی بخواهند می‌توانند از طریق شبکه بانکی با توجه به نیازشان تامین کنند. درویشی افزود: بانک مرکزی البته کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد تا ارزی که به شبکه بانکی داده شده خلاف هدف تامین نیاز مردم خرج نشود.

بانک مرکزی فروش ارز در شبکه بانکی را کاملا‌ رصد می‌کند

معاون نظارت بانک مرکزی ادامه داد: به عنوان مثال اگر 2 میلیون دلار در اختیار شبکه بانکی قرار گرفته باشد چک می‌شود که این ارز بابت کدام بخش و ال‌سی هزینه شده است. درویشی گفت: اگر مشخص شود ارزی در بانک به جز آن مواردی که بانک مرکزی تعیین کرده هزینه شده باشد باید بانک آن ارز را برگرداند و با اعضای هیئت مدیره بانک مربوطه برخورد خواهد شد. معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرد: از روز پنج‌شنبه بانک مرکزی این سیاست را ابلاغ کرده و باید فعالان بازار به آن توجه کنند. وی ادامه داد: با این حساب داشتن ارز بدون سند، غیرقانونی است و دست هر کسی ارز دیده شود آن فرد دستگیر خواهد شد. این مقام مسئول بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: به عنوان کالای قاچاق 2 برابر ارز دریافت شده جریمه باید پرداخت شود علاوه بر این که این جرم زندان هم دارد. وی درباره وضعیت دلال‌های کهنه‌کار در بازار ارز و به خصوص خیابان فردوسی، گفت: نیروی انتظامی آماده است که از روز یک‌شنبه یا هر کسی که در فردوسی و هر جای دیگر به خرید و فروش دلار می‌پردازد، برخورد کند. معاون نظارت بانک مرکزی درباره برخورد با موسسات غیر مجاز نیز تأکید کرد:‌ بانک مرکزی در صدد این است که به طور جدی با موسسات غیر مجاز برخورد کند. درویشی اضافه کرد:‌ بانک مرکزی با 2موسسه غیر مجاز باقی مانده‌ای که یکی در غرب کشور و دیگری در شرق کشور فعالیت می‌کنند و مقررات این بانک را نپذیرفته‌اند، به صورت جمع آوری یا ادغام برخورد خواهد کرد.

مصوبه افزایش نرخ سود بانکی منتظراعلام نظر رئیس جمهور

معاون نظارت بانک مرکزی درباره ابلاغ مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار به شبکه بانکی مبنی بر افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی به بیش از 20 درصد، تصریح کرد: اجازه دهید آقای رئیس جمهور از سفر برگردد و مصوبه را تایید کنند تا بعد از آن به بانک‌ها ابلاغ شود. وی تاکید کرد: هر وقت رئیس جمهور آمدند و حکم را تایید کردند مقامات بانک مرکزی به صورت رسمی مصوبات را ابلاغ می‌کنند. شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه خود مصوبات جدیدی را در مورد نرخ سود سپرده های بانکی داشت که بر همین اساس نرخ سود سپرده های بانکی متناسب با نرخ تورم افزایش یافت. اعضاء شورای پول و اعتبار البته از ابلاغ این مصوبات طی روزهای آینده خبر داده بودند ولی بنا به اعلام درویشی بانکی‌ها و سپرده‌گذاران برای اطمینان از تصویب این مصوبه باید منتظر بازگشت رئیس جمهور به کشور و تأیید این مصوبه از جانب وی باشند.

 

منبع:روزنامه خراسان

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب