پنج شنبه , 7 مرداد 1400
خانه / اخبار ایران / بهبود رفتار ترافیكی، هوشمندسازی معابر

بهبود رفتار ترافیكی، هوشمندسازی معابر

بیا تو مالزی -

راه‌اندازی دوربین های عبور از چراغ قرمز در تهران…

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به اینكه شعار امسال پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت «بهبود رفتار ترافیكی، هوشمندسازی معابر» است از راه‌اندازی دوربین‌های عبور از چراغ قرمز در پایتخت خبر داد و گفت: بر این اساس عبور از چراغ قرمز ضمن جریمه ۱۰۰ هزار تومانی ۵ امتیاز منفی برای رانندگان وسایط نقلیه شخصی و ۱۰ امتیاز منفی برای رانندگان وسایط نقلیه عمومی به همراه دارد.

سردار حسین رحیمی با اشاره به اینكه یكی از اولویت‌های اصلی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در سال جاری موضوع هوشمندسازی معابر و استفاده از تجهیزات الكترونیكی است، افزود: بر این اساس ۱۵ تقاطع پایتخت تا كنون به دوربین‌های عبور از چراغ قرمز مجهز شده‌اند كه این میزان تا پایان سال به ۷۰ تقاطع افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینكه دوربین‌های نصب شده به صورت خودكار، خودروهایی را كه به حریم گذرگاه عابر پیاده تجاوز كرده و بر روی آن توقف كرده و یا از چراغ قرمز عبور كرده‌اند را جریمه می‌كنند، افزود: رانندگان بر اساس آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی در زمانی كه با چراغ زرد مواجه می‌شوند باید در پشت تقاطع سرعت خودروی خود را كاهش داده و آماده توقف شوند این در حالیست كه متاسفانه رانندگان با دیدن چراغ زرد تازه پای خود را بر روی پدال گاز فشار می‌دهند تا از چراغ عبور كنند.

رییس پلیس راهور تهران با تاكید بر اینكه گردش به راست تنها در معابری كه چراغ قرمز فلش‌دار و یا تابلوی گردش به راست دارد، مجاز است افزود: از زمان راه‌اندازی دوربین‌های عبور از چراغ قرمز در تهران به طور متوسط روزانه حدود ۲۰۰ دستگاه خودرو به صورت ارشادی جریمه می‌شوند كه بزودی این جریمه‌ها از حالت ارشادی خارج شده و به قبض جریمه رسمی تبدیل می‌شوند.

 

پوشش كامل بزرگراه‌های تهران با دوربین‌های كنترل سرعت/ تجهیز محدوده زوج و فرد به دوربین بزودی

وی از تجهیز تمام بزرگراه‌های تهران به دوربین‌های ثبت تخلف سرعت غیرمجاز خبر داد و گفت: هم‌اكنون تمام بزرگراه‌ها به جز یك بزرگراه در پایتخت به این دوربین‌ها مجهز شده‌اند كه بزودی این بزرگراه نیز به دوربین‌های ثبت تخلف سرعت مجهز شده و به این ترتیب تمام خودروهایی كه دارای سرعت غیرمجاز باشند در بزرگراه‌های پایتخت به صورت الكترونیكی و آنلاین جریمه می‌شوند.

رییس پلیس راهور تهران تاكید كرد: بر اساس تمهیدات اندیشیده شده محدوده اجرای طرح زوج و فرد نیز در پایتخت به صورت الكترونیكی كنترل شده كه بر این اساس بزودی دوربین‌های كنترل الكترونیكی محدوده زوج و فرد در این محدوده نصب شده و نیروهای پلیس به صورت سیستمی مانند طرح ترافیك این محدوده را كنترل می‌كنند.

 

ایجاد ۱۱ هزار فضای پارك حاشیه‌ای با پاركومترهای مكانیزه در پایتخت

وی به راه‌اندازی پاركومترهای مكانیزه در پایتخت اشاره كرد و گفت: اجرای این طرح كه از اواخر سال گذشته آغاز شده است امسال نیز با قوت ادامه می‌یابد كه بر این اساس تا كنون ۱۱ هزار فضای پارك حاشیه‌ای در تهران به صورت مكانیزه كنترل می‌شود كه تا پایان فروردین ماه سال جاری این میزان به ۲۰ هزار فضای پارك افزایش می‌یابد.

رییس پلیس راهور تهران یكی از مشكلات شهروندان در خصوص این پاركومترها را ساعت مجاز پارك خودروها با هر بار شارژ عنوان كرد و گفت: برای حل این مشكل، امكان شارژ ساعت توقف در محل‌هایی كه پاركومتر نصب شده است برای یكبار شارژ تا ۱۰ ساعت افزایش یافته است كه بدین ترتیب رانندگان می‌توانند در زمان پارك در محل‌های تعیین شده با كارت‌های حمل و نقل شهروندی هزینه پارك خودرو خود را از یك تا ۱۰ ساعت مشخص كنند.

وی افزود: بر اساس قانون جدید رسیدگی به تخلفات رانندگی ساعت پارك وسایط نقلیه در محل‌هایی كه پاركومتر نصب شده است از ۷ تا ۲۱ است از سوی دیگر بر اساس مصوبه شورای شهر تهران هزینه پارك در داخل محدوده طرح ترافیك به ازای هر ساعت ۶۰۰ تومان و خارج از محدوده طرح ترافیك ۳۰۰ تومان تعیین شده است.

رییس پلیس راهور تهران تصریح كرد: هم‌اكنون بلوار كشاورز، خیابان سخائی، خیابان‌های سمیه، طالقانی، كریم خان زند، سهروردی، قائم مقام فراهانی، میرزای شیرازی و خردمند و محدوده‌های اطراف آنها علاوه بر معابر قبلی به پاركومترهای مكانیزه مجهز شده‌اند كه امیدواریم اجرای این طرح شدت یابد.

وی با اشاره به اینكه شعار امسال پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بهبود رفتار ترافیكی، هوشمندسازی معابر است افزود: بر این اساس امسال تلاش خواهیم كرد موضوع گذرگاه عابر پیاده و تردد عابران را به طور جدی در تهران پیگیری كرده و موضوع قانونمندی رانندگان را در پایتخت اجرایی كنیم.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

 

 منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب