پنج شنبه , 7 مرداد 1400
خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

افزایش مرگهای ناشی از تب کنگو…

جدیدترین آمار مربوط به موارد مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در کشور، ۷ نفر اعلام شده است در حالی که وزارت بهداشت همچنان بر آمار ۲ مورد فوت تاکید دارد.

بیماری تب کریمه کنگو که از طریق ذبح غیر بهداشتی دام حیوان آلوده به انسان منتقل می شود، بیشتر در استانهای شرقی کشور مشاهده شده است. به طوریکه ۲ مورد مرگ ناشی از این بیماری مربوط به مشهد بوده است.تب کریمه کنگو یک عفونت ویروسی است که به شدت واگیردار است. این بیماری از طریق تماس با حیوان آلوده و در هنگام ذبح حیوان و تماس با امعاء و احشاء حیوان آلوده در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی به انسان منتقل می‌شود.

بروز علائم شبیه سرماخوردگی و استخوان درد در مراحل اولیه و تب همراه با خونریزی در مراحل بعدی از نشانه های این بیماری است و کادر درمانی و افرادی که با این دسته از بیماران مواجه می شوند باید سریعا مراتب را به مراکز بهداشتی درمانی اطلاع دهند.

بر اساس آخرین اظهار نظر مسئولان ارشد وزارت بهداشت، تاکنون ۲ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در کشور فوت کرده اند در حالی که روز گذشته دکتر صادق چینی‌کار رئیس آزمایشگاه مرجع انستیتو پاستور ایران عنوان داشته که از ابتدای امسال ۲۹ نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده اند و ۷ نفر جان باخته ‌اند.

وی، اخبار مربوط به تب کریمه کنگو را در حاشیه برگزاری کنفرانس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرده است.چینی کار گفته است که ‌در حال حاضر وجود بیماری تب کریمه کنگو در ۲۷ استان از ۳۱ استان کشور ثابت شده است.این در حالی است که آمار مربوط به این بیماری در سال گذشته نشان می دهد که ۸۷ مورد مبتلا به تب کریمه کنگو داشته ایم و ۱۵ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده اند.

در سال ۸۹ نیز آنگونه که مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده بودند، ۱۵۴ مورد ابتلا و ۲۶ مورد مرگ و میر داشته ایم.

تماس مستقیم با دام و ترشحات دامی آلوده، گزش کنه هیالوما، تماس با خون و ترشحات انسان بیمار و مصرف گوشت دام آلوده که خارج از سیستمهای مجاز ذبح می شوند از جمله راههای انتقال این بیماری به شمار می رود.در حالی که تاکنون آمار مربوط به بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو و همچنین مرگ و میرهای ناشی از آن را، مسئولان وزارت بهداشت اعلام می کردند اما دکتر علیرضا مصداقی نیا معاون بهداشت وزارت بهداشت، این مسئولین را متوجه سازمان دامپزشکی کشور دانسته و گفته است که این سازمان مسئول کنترل این بیماری در کشور است.اما دکتر محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، منکر نقش وزارت بهداشت در پیشگیری از بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان نشده و گفته است که دانشگاههای علوم پزشکی و به ویژه معاونتهای بهداشتی با اطلاع رسانی عمومی و آگاهی بخشی می توانند نقش موثری در پیشگیری از بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان و دیگر بیماریها داشته باشند.

 

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

استفاده از عینک آفتابی غیراستاندارد ممنوع…

فعالیت روزانه در فصل تابستان به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد. تابستان با آفتاب تند، هوای گرم و روزهای بلند همراه است و باید در این فصل علاوه بر داشتن پوشش مناسب، از کلاه و عینک آفتابی استفاده کرد. بنابراین صرف استفاده از عینک آفتابی برای بسیاری از ما کافی است که به سراغ نزدیک ترین عینک فروشی محله خود برویم و یک عینک آفتابی خریداری کنیم. غافل از این که بسیاری از عینک های موجود آفتابی غیراستاندارد است و نمی توان برای اجتناب از نور آفتاب از هر عینکی استفاده کرد.

باید بدانید عینک آفتابی مانند عینک  طبی، یک کالای طبی محسوب می شود و باید در خرید آن دقت لازم را داشت.

استفاده ۳۰ تا ۴۰ درصدی مردم از عینک های غیراستاندارد

طبق نتایج مطالعات، ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم از عینک های آفتابی غیراستاندارد استفاده می کنند و در نتیجه عینک های آفتابی نامناسبی را به چشم می زنند که اثر محافظتی چندانی ندارد. دکتر محمدحسین افتخاری جراح و متخصص چشم با بیان این مطلب به ایسنا می گوید: متاسفانه بسیاری از مردم معمولا قیمت یک عینک آفتابی را مبنا و ملاک خوب بودن آن قرار می دهند در صورتی که لازم است ویژگی های یک عینک خوب و مناسب را دانست. اشعه UV که از نور خورشید ساطع می شود در فصل تابستان خطرناک است و تنها بااستفاده از عینک های استاندارد می توان از تابش این اشعه به چشم در فصل تابستان جلوگیری کرد.وی با اشاره به این که عینک هایی که در معابر و توسط دست فروشان عرضه می شود، به هیچ عنوان مناسب نیست، اظهار می کند: لازم است عینک آفتابی از مراکز معتبر خریداری شود و دارای استانداردهای تعیین شده باشد.

خوب است بدانید تابش اشعه UV در مواردی به عدسی چشم آسیب وارد می کند و باعث بروز آب مروارید می شود و یا سطح قرنیه را گرفتار می کند و باعث خشکی چشم می شود. اشعه UV همچنین قادر است شبکیه و ناحیه حساس ماکولا را تخریب کند و دید فرد را تحت الشعاع قرار دهد. نکته این جاست که عینک های آفتابی غیراستاندارد هم به همین اندازه برای چشم مضر است.

مضرات عینک آفتابی غیراستاندارد

به گفته این جراح و متخصص چشم، ورود بیش از حداشعه UV به چشم در نتیجه استفاده از عینک های آفتابی غیراستاندارد به خشکی چشم، آب مروارید و تخریب ماکولا منجر می شود. زیرا این عینک ها تنها فضای تاریکی ایجاد می کند که مردمک چشم را گشادتر می کند؛ در نتیجه اشعه های مضر بیشتری وارد چشم می شود. عینک استاندارد عینکی است که مانع از ورود اشعه ماوراء بنفش به چشم شود و قاب عینک هم باید به گونه ای باشد که نور نتواند از بالا یا اطراف آن به چشم بتابد. افرادی که چشم روشن تری دارند، بیشتر در معرض خطر هستند زیرا در چشم این افراد ذراتی که نور را جذب می کند، کمتر است. به طور کلی باید گفت استفاده از عینک محافظتی در برابر اشعه های مضر نور آفتاب، برای همه افراد جامعه ضروری است.

از کجا عینک بخریم

خرید عینک آفتابی مانند عینک طبی باید از فروشگاه های مجاز انجام شود زیرا عینک آفتابی نیز یک کالای طبی است. محمدجواد خوش سیما مدیر مجموعه اپتومتری وزارت بهداشت با بیان این مطلب به خراسان می گوید: مهم ترین ویژگی عینک آفتابی این است که باید ضد ماوراء بنفش باشد و از طرف دیگر شیشه های آن اپتیک خوبی داشته باشد یعنی دارای اعوجاج یا شماره نباشد و کیفیت مرغوبی داشته باشد. بنابراین در خرید عینک آفتابی مارک عینک و قیمت آن نباید مدنظر قرار بگیرد بلکه کیفیت مهم است. ضمن این که متاسفانه بسیاری از عینک های مارک دار موجود در بازار تقلبی است و اعتماد به مارک در این مورد اشتباه است. دستگاه هایی که برای آزمایش UV در بسیاری از مغازه ها وجود دارد، از نظر کیفیت ممکن است مطلوب نباشد و نتوان به همه این دستگاه ها اعتماد کرد. زیرا ممکن است دستگاه کیفیت بالایی نداشته باشد و تمام عدسی را محافظ UV نشان دهد. بنابراین لازم است که وقتی قصد خرید عینک آفتابی دارید، حتما از مراکز مجاز عینک آفتابی را خریداری کنید.

مراکز مجاز فروش عینک آفتابی

وی با اشاره به این که وقتی می گوییم مراکز مجاز فروش عینک منظور این است که فروشگاه یا مرکز مربوطه باید مجوز وزارت بهداشت داشته باشد، تاکید می کند: اعتماد به فروشنده و اطلاعات وی، سابقه فروشگاه و برند عینک شاخص های خوبی برای خرید عینک آفتابی نیست و عینک آفتابی مانند عینک طبی باید از مراکز مجاز خریداری شود. طبق آیین نامه چشم پزشکی وزارت بهداشت، بعضی از فروشندگان اجازه فروش عینک آفتابی و طبی دارند و می توانند در این زمینه به مراجعان مشورت دهند، بنابراین خرید عینک از این دسته از افراد جایز است.از سوی دیگر بسیاری از عینک فروشی ها از سازمان فنی و حرفه ای مجوزهایی دارند یعنی بعضی از افراد مهارتی دارند و می توانند در عینک فروشی یا عینک سازی کار کنند. داشتن این مجوز کافی نیست و منظور ما از مراکز مجاز، مراکزی است که پروانه وزارت بهداشت دارد. داشتن مجوز در واقع به منزله این است که این عینک فروشی موسس و مسئول فنی دارد و باید در قبال کالایی که عرضه می کند، پاسخگو باشد.توصیه اکید ما به مردم این است که به هنگام ورود به فروشگاه پروانه وزارت بهداشت را که باید روی دیوار نصب شده باشد، رویت کنند و پس از اطمینان به داشتن مجوز، اقدام به خرید عینک کنند.وی درباره استفاده از عینک توسط کودکان می گوید: محافظت از چشم در برابر آفتاب سن و سال ندارد و همه افراد بهتر است از نور آفتاب پرهیز کنند. البته افرادی که رنگدانه های کمی در پوست دارند و رنگ چشم آن ها روشن است، باید بیشتر از آفتاب پرهیز کنند. همچنین مبتلایان به حساسیت، التهاب های قسمت قدامی چشم، فوتوفوبی یا حساسیت به نور باید از عینک آفتابی استفاده کنند.

عینک فروشی، یک موسسه پزشکی است

عینک سازی مانند آزمایشگاه، رادیولوژی و داروخانه یک موسسه پزشکی است که باید موسس و مسئول فنی داشته باشد. محمدجواد خوش سیما مدیر مجموعه اپتومتری وزارت بهداشت با بیان این مطلب به خراسان می گوید: همان طور که یک داروخانه بدون مسئول فنی نمی تواند کار کند، عینک سازی و عینک فروشی هم باید مسئول فنی داشته باشد و فروشگاهی که پروانه وزارت بهداشت دارد، در واقع جایی است که یک نماینده وزارت بهداشت در آن حضور دارد و در صورت بروز مشکل پاسخگو خواهد بود.مسئول فنی بر محصولات ارائه شده در فروشگاه نظارت کیفی می کند و این اجازه را دارد که به مراجعان مشاوره دهد. بسیاری از مردم متاسفانه به علت بی اطلاعی از این امر سلامت چشمان خود را به خطر می اندازند و با استفاده از عینک های غیراستاندارد صدمه زیادی به چشم خود می زنند.

 

منبع:روزنامه خراسان

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / اخبار ایران / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

تشدید اقدامات نظارتی و بهداشتی برای کنترل تب کریمه کنگو…
رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت گفت: در استان‌هایی که مواردی از تب کریمه کنگو دیده شده است اقدامات نظارتی و بهداشتی از سوی اکیپ‌های بهداشتی برای کنترل و پیش گیری این بیماری تشدید شده است.
“رضا عزتیان”  گفت: مراکز بهداشتی شهرستان‌ها و خانه‌های بهداشت روستایی بلافاصله بعد از اینکه با یک مورد بیماری مواجه شدند آگاهی رسانی خود را به مردم افزایش داده‌اند. وی درپاسخ به این سوال که آیا برای کارگران کشتارگاه‌ها و قصابان که درمعرض خطربیماری تب کریمه کنگوهستند تدابیرویژه‌ای درنظرگرفته‌ شده است افزود: کارگرانی که در کشتارگاه‌ها مشغول به کار هستند تحت پوشش تدابیر شدید بهداشتی قرار دارند و تمامی آن‌ها دارای پرونده‌های بهداشتی و کارت معاینه‌های پزشکی نیزهستند.
رئیس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه همه این کارگران آموزش‌های لازم را دیده‌اند افزود: از وقتی که مواردی از این بیماری دیده شده است بازرسی از کشتارگاه‌ها افزایش پیدا کرده است و قطعا مخاطره‌هایی که مدنظر است مدیریت می‌شود. عزتیان با تاکید براینکه دام‌هایی که درکشتارگاه‌ها و زیرنظر سازمان دام پزشکی ذبح می‌شوند از سلامت کامل برخوردار هستند افزود: در مراکزی که تحت پوشش سیستم‌های بهداشتی و درمانی هستند دام بیماری ذبح نمی‌شود که به موجب آن بیماری تب کنگو در بین کارگران سرایت پیدا کند.
وی با تاکید بربراینکه ریشه بیماری کنگو در دام‌های آلوده‌ای است که خارج از ضوابط و مقررات قانونی ذبح می‌شود افزود: باید این آگاهی در بین مردم افزایش یابد که دام وگوشت موردنیازخودرا از مبادی قانونی خریداری کنند و در این صورت به کنترل بیماری تب کنگو تا حد بسیارزیادی کمک می‌شود. عزتیان خاطرنشان کرد: افرادی که خارج از دید دستگاه‌های نظارتی به ذبح دام مشغول هستند قابل شناسایی نیستند که به آن‌ها آموزش و هشدارهای لازم داده شود. به گفته وی بیماری تب کریمه کنگو به گونه‌ای نیست که درسطح کشورشیوع پیداکند بلکه این بیماری مقطعی است.
منبع:خبرگزایر ایلنا
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

۹۰%زنان به این بیماری دچارند!…

توهم «خود زشت پنداری» یکی از ناهنجاری‌های رفتاری در جامعه است. ۹۰ درصد زنان و ۱۰درصد مردان، مبتلا به این بیماری هستند به نحوی که درباره فیزیولوژی بدن خود دچار توهم زشت پنداری شده‌اند.
 توهم «خود زشت پنداری» یکی از ناهنجاری‌های رفتاری در جامعه است. ۹۰ درصد زنان و ۱۰درصد مردان، مبتلا به این بیماری هستند به نحوی که درباره فیزیولوژی بدن خود دچار توهم زشت پنداری شده و همواره از دیگران در مورد چاقی یا لاغری اندام خود، بزرگ یا کوچک بودن بینی یا دیگر نقایص پرسش نموده و دائما خود را با دیگران مقایسه می‌کنند.»

دکتر ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی درباره بیماری سالن‌های مد که به آنورکسیا معروف شده است می‌گوید: «متاسفانه تبلیغات گسترده ماهواره‌ها و حتی بعضی از رسانه‌های داخلی در مورد انواع داروهای لاغری، تبلیغات زیبایی، لیپوساکشن و حتی کاشت مو باعث ایجاد نوعی مسابقه زیباسازی در جامعه شده است.»

آسیب‌شناس اجتماعی تاکید کرد: «دختران جوان بین سنین ۱۶ تا ۲۵ سال و مخصوصا در آستانه ازدواج، دختران شهرستانی که به شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند یا در مراکز تحصیلی پذیرفته می‌شوند و زنان بعد از اولین زایمان مشتریان اصلی خود زشت پنداری هستند.»

دکتر ابهری خاطر نشان کرد: «انواع داروهای ضد چاقی در جامعه از عطاری‌ها گرفته تا تولید کنندگان خارجی که تابع هیچ گونه نظم و نظام بهداشتی نیستند، مستقیما سلامتی افراد را مورد هدف قرار داده و به آسانی این مواد تبلیغ می‌شوند به نحوی که درآمد میلیاردی برای آنان دارد.»

وی گفت: «چاق بودن یک عارضه جسمی است که همواره در طول تاریخ وجود داشته که با برقراری رژیم غذایی یا مشاوره با متخصصین تغذیه می‌توان از آن جلوگیری کرد. پیاده روی، کاستن مواد نشاسته‌ای و قندی از رژیم روزانه، پرهیز از تنبلی و اشتغال به ورزشهای متناسب با سن و سال، بهترین روش‌های مقابله و پیش گیری ازچاقی است.»

دکتر ابهری افزود: «بسیاری از افراد به امید لاغری داروهای تبلیغ شده در ماهواره را مصرف کرده و دچار انواع بیماری‌های جسمی و روحی شده‌اند. این در حالی است که ما بهترین متخصصان کشور را داریم بنابراین مردم نباید از این اقلام استفاده کنند چرا که مصرف این دارو‌ها توهین به شخصیت و شعور ما ایرانیان است علاوه بر این ترکیب داروهایی که تبلیغ می‌شود به هیچ عنوان مشخص نیست به نحوی که در بررسی‌ها مشخص شده در این دارو‌ها مواد مخدری مثل شیشه نیز مورد استفاده قرارمی گیرد.»

وی بیان کرد: «ادامه دادن این طرز تفکر به بیماری روانی آنورکسیا منجر شده و در ‌‌‌نهایت ممکن است منجر به مرگ شود. (بیماری آنورکسیا بیماری بی‌اشتهایی عصبی است که با خواسته فرد صورت می‌گیرد به طوری که پیشرفت این بیماری منجربه مرگ فرد می‌شود.) اینکه ما خود را به آب و آتش بزنیم تا لاغر شویم چه امتیازی در زندگی دارد که سلامتی به طور کلی به مخاطره بیفتد.»

این آسیب‌شناس اجتماعی عنوان کرد: «این فرهنگ غلط در جامعه ما در حال نهادینه شدن است. این موضوع در روزگاران گذشته، در چند دهه قبل وجود داشت که با پیروزی انقلاب اسلامی به سمت فراموشی رفت ولی با این حال ماهواره‌ها وارد عمل شدند و مسابقه و رقابت منفی فخر فروشی فیزیکی در مهمانی‌های زنانه ایجاد کردند، به طوری که در نمایش‌های مختلف پوشاک اکثریت لباس‌های مورد تبلیغ برای سایزهای لاغر و متوسط بوده و در مقابل برخی از بانوان برای خرید سایزهای بزرگ مورد تمسخر قرار می‌گرفتند.»

به گفته دکتر ابهری، ایجاد فشن شو‌ها باعث رقابت منفی و آزار دهنده در بین زنان شد تا آنجا که دربین دختران جوان و مجرد اولین شرط پیدا کردن فرد مورد علاقه خود لاغر شدن بود بنابراین وجود چنین تفکر‌هایی باعث ناهنجاری رفتاری به شکل وسواس شد به نحوی که در تغذیه و رفتارهای روزمره افراد تاثیر گذاشته و خودنمایی می‌کند.آسیب‌شناس اجتماعی در پایان تاکید کرد: «فرهنگ سازی و ساختن بسترهای فکری در جامعه توسط رسانه‌ها و نهادهای مرتبط با بانوان در مورد ارائه راهکارهای علمی و منطقی برای داشتن اندام متناسب می‌تواند مقابله اساسی با این هجوم فکری و فرهنگی در جامعه شود.»

 

منبع:سینا نیوز

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

آمار قابل‌ تامل‌ جراحی‌ زیبایی در ایران…

رئیس سومین کنگره خاورمیانه راینولوژی و جراحی پلاستیک گفت: تعداد جراحی پلاستیک صورت مانند افتادگی پلک‌ها و جوان‌سازی صورت در ایران بالاست و ۹۰ درصد این جراحی‌ها مربوط به بینی است.

 محسن نراقی امروز در حاشیه سومین کنگره خاورمیانه راینولوژی و جراحی پلاستیک در سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علی‌رغم شرایطی که به خاطر تحریم به وجود آمده ولی در این کنگره به خاطر جنبه علمی حرفه‌ای آن نسبت به سالهای پیش استقبال بیشتر بوده و تعداد سخنرانان خارجی ۲ برابر کنگره قبلی است.

وی افزود: در این کنگره راینولوژی و جراحی پلاستیک صورت جزو محورهای اصلی بوده و بیماریهای سینوس و علت شیوع سینوزیت در کشور طی آن بررسی می‌شود.همچنین رفع مشکل سینوزیت مزمن، جراحی ایندولوپسی برای سینوزیت، قاعده جمجمه و تومورها نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

این فوق تخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینکه بیشترین میزان جراحی‌های صورت در کشور مربوط به بینی است خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد جراحی‌های زیبابی که در کشور انجام می‌شود منهای جراحی پلک و جوان سازی صورت مربوط به زیبایی بینی است.نراقی گفت: در سال‌های اخیر از روش جراحی به سمت روش‌های غیر جراحی رفته‌ایم و از مواد فلج کننده عضلات برای چین و چروک ناحیه پیشانی استفاده می‌شود.

تزریق مواد پرکننده برای خطوط قسمت‌های تحتانی صورت انجام می‌شود که در این بین غیر از اینکه ماده مصرفی باید استانداردهای لازم را داشته باشد فردی که این کار را می‌کند نیز باید تبحر و تخصص کافی را هم داشته باشد.

رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی کشور گفت: متخصصانی که به جراحی زیبایی اقدام می‌کنند اگر آناتومی آن ناحیه را نشناسند ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری را برای بیمار به جا بگذارند.وی ادامه داد: همچنین تزریق بیش از حد مواد فلج کننده در صورت یا استفاده از جای ناصحیح سبب افتادگی پلک‌ها و یا مشکلاتی می‌شود که نه تنها فرد را زیبا نمی‌کند بلکه مشکلی هم به مشکلاتش اضافه می‌کند.

به گفته نراقی روشهای غیرجراحی و جوان سازی موقت هستند و معمولاً ترجیح بر این است که از مواد طبیعی استفاده شود چرا که مواد مصنوعی پلیمری هستند و ممکن است در بخشی که تزریق می‌شوند تجمع کرده و عفونت ایجاد‌کنند. در حالی که مواد طبیعی از مواد هم‌‌بند کلوژن هستند که به مرور جذب بدن می‌شوند و نیاز به این دارد که هر سال برای فرد تزریق شود.

وی در مورد محدودیت‌های جراحی پوست برای رفع چین و چروک‌ها توضیح داد: حتی جراحی‌ها هم برای جوان‌سازی پوست دائمی نیستند و وقتی پوست کشیده می‌شود تا چند سال بیشتر دوام ندارد از طرفی تعداد دفعات جراحی‌های صورت محدودیت دارد چرا که پوست به بافت چسبندگی دارد و در هر بار جراحی باید این دو را از هم جدا کرده و دوباره به هم پیوند بزنیم.وی عوامل ژنتیکی، آفتاب، استعمال سیگار، استرس و عوامل تغذیه‌ای را از عوامل سرعت بخشیدن در ایجاد چین و چروک و مسن‌تر شدن پوست صورت عنوان کرد.

 

منبع:خبرگزاری فارس

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

بهترین روغن برای سرخ کردن، زیتون ، کنجد یا…؟

با توجه به وجود انواع و اقسام روغن های گیاهی و حیوانی، همیشه این سوال پیش می آید که بالاخره کدام روغن مناسب سرخ کردن است. این موضوع وقتی پیچیده تر می شود که هر روز یکی از کارشناسان و متخصصان درباره مزایا و یا معایب روغن های گیاهی یا حیوانی سخن می گویند و توصیه هایی می کنند. به دلیل اهمیت این موضوع که ارتباط مستقیمی با سلامت افراد دارد، با یکی از متخصصان علم تغذیه به گفت وگو نشستیم تا در انتخاب بهترین روغن برای آشپزی به شما کمک کنیم. ادامه مطلب را بخوانید.دکتر احمدرضا درستی، متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این که روغن ها را به دو گروه حیوانی و گیاهی تقسیم بندی می کنند، افزود: روغن های حیوانی با دو ویژگی  مشخص می شود؛ اول این که اسیدهای چرب اشباع شده دارد و دوم این که حاوی مقداری کلسترول است. این روغن ها وقتی وارد بدن می شود، دو مشکل عمده ایجاد می کند؛ از یک طرف چون این روغن ها جامد است، در بدن نیز رسوب می کند از طرف دیگر میزان کلسترول را افزایش می دهد و با این که این روغن ها برای سرخ کردن دوام بیشتری دارد توصیه ما این است که کمتر مصرف شود.اما روغن های گیاهی که در حرارت معمولی مایع است دو ویژگی ممتاز را داراست، اول این که در بدن رسوب نمی کند و دوم این که کلسترول ندارد. بنابراین روغن های گیاهی از جمله زیتون، ذرت، کنجد، کانولا و… بدون کلسترول است و وقتی وارد بدن می شود، حتی میزان کلسترول را کاهش می دهد. به دلیل مزیت روغن های گیاهی توصیه کارشناسان این است که به طور کلی روغن کمتری مصرف شود و در مرحله بعد ترجیحا از روغن های گیاهی استفاده شود.دکتر درستی با اشاره به این که مصرف روغن های حیوانی با این که خوش عطر و خوش بوست، برای سلامت خطرناک است و باید کمتر مصرف شود، افزود:باتوجه به دلایل یاد شده متخصصان روغن های مایع گیاهی را هیدروژنه کرده اند تا برای سرخ کردن مناسب باشد و دیرتر خراب شود، اما طی این روند اسیدهای چرب جدیدی به نام اسیدهای ترانس تشکیل می شود که این روغن را حتی خطرناک تر از روغن های حیوانی می کند زیرا این اسیدها نه تنها باعث بیماری های قلب و عروق می شود بلکه سرطان، بیماری های بدخیم و… را به دنبال دارد.بنابراین توصیه می شود به هیچ عنوان از روغن های جامد گیاهی و حیوانی استفاده نشود و در صورت نیاز به میزان کم استفاده شود.این متخصص تغذیه در ادامه صحبت های خود افزود: بنابراین روغن های گیاهی مایع مناسب تر است. ولی موضوعی که برای سرخ کردن موادغذایی با این روغن ها باید به آن توجه شود، درجه دود روغن است. درجه دود روغن؛ دمایی است که روغن شروع به دود کردن می کند و این به معنای آن است که روغن از بین می رود و ترکیبات خطرناکی تولید می کند.در مقاله های مختلف درجه دود روغن ها متفاوت ذکر شده است. اما در بیشتر کتاب های مرجع آمده است که بالاترین و کم خطرترین درجه دود مربوط به روغن زیتون و بعد از آن به ترتیب کانولا، کنجد و… است. وی افزود: با وجود اختلاف نظر درباره درجه دود کانولا و کنجد، تمام متخصصان اتفاق نظر دارند که بالاترین درجه دود متعلق به روغن زیتون است.بنابراین برای تفت دادن موادغذایی، پخت تخم مرغ و کباب گوشتی استفاده از روغن زیتون مشکلی ایجاد نمی کند اما برای سرخ کردن موادغذایی مانند سیب زمینی، کتلت و… که به دمای بالا نیاز دارد و پخت آن طولانی مدت است باید به این نکته توجه کرد که آیا روغن زیتون مناسب است یا خیر.

از آن جا که روغن زیتون روغن ضدسرطانی است، وقتی درجه حرارت زیاد ببیند مواد مفید و مغذی آن از بین می رود. در واقع روغن زیتون کیفیت بالایی دارد و دمای بالا را برای مدت طولانی  تحمل می کند اما این شرایط باعث از بین رفتن مواد مغذی آن می شود.امروزه با روش های جدید روغن گیاهان مختلف را با هم ترکیب و روغنی تهیه کرده اند که درجه دود آن از درجه دود هر یک از گیاهان به تنهایی بالاتر است و حتی از درجه دود روغن زیتون نیز بیشتر است. وی افزود: به این روغن مخصوص سرخ کردنی ویتامین و آنتی اکسیدان اضافه شده است تا مقاومت روغن افزایش یابد و به این ترتیب این روغن دمای بالا و مدت زمان ۲ تا ۴ ساعت سرخ کردن را تحمل می کند.دکتر درستی اضافه کرد: توصیه ما این است که از این روغن هم در دمای قابل کنترل در سرخ کن های برقی استفاده شود و به حفظ سلامت روغن بیشتر توجه شود.وی با اشاره به این که در پخت غذا با روغن های سرخ کردنی باید دما قابل کنترل باشد، افزود: نباید نگران چسبندگی این روغن ها بود زیرا عسل نیز ماده چسبنده است اما برای سلامت ضروری است و از آن استفاده می کنیم و هیچ کس نمی گوید که عسل به دلیل چسبندگی در بدن نیز چسبنده است.به طور کلی توصیه می شود؛ کمتر از غذاهای سرخ شده استفاده شود و اگر نیاز به سرخ کردن موادغذایی بود از روغن سرخ کردنی استفاده شود. برای نگهداری این روغن که یک بار استفاده شده است بهتر است آن را صاف کنیم و در ظرف کدر نگه داریم.همچنین به این نکته توجه داشته باشیم چه برای یک بار استفاده و یا استفاده چندباره از روغن نباید بیشتر از ۲تا۴ ساعت از روغن سرخ کردنی استفاده کرد و برای مصرف روغن یک بار استفاده شده در نوبت بعدی زمان را طوری در نظر بگیریم که در نهایت کمتر از ۴ ساعت از روغن استفاده شود.وی تاکید کرد: روغن سرخ کردنی که ۴ ساعت مداوم و یا کمتر از ۴ ساعت به تناوب از آن استفاده شده است، دیگر قابلیت مصرف ندارد و باید دور ریخته شود.

 

منبع:روزنامه خراسان

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

چه موقع باید دندان عقل را كشید؟…

متخصصان دندانپزشكی در آمریكا تاكید دارند كه دندان عقل را نباید بی‌دلیل كشید مگر اینكه موجب بروز مشكل و ناراحتی شود.

ه نقل از سایت اینترنتی هلت دی نیوز، انجمن دندانپزشكی آمریكا در مقاله جدیدی منتشر كرد اگر دندان عقل شما در بروز مشكلات خاص دهان و دندان نقش دارد، حتما باید برای كشیدن آن به موقع به دندانپزشك مراجعه كنید چون بیشتر نگهداشتن آن كار عاقلانه‌ای نیست. این مشكلات عبارتند از:

– درد و ناراحتی – ایجاد عفونت – ایجاد كیست یا غده – آسیب رسیدن به دندان‌های كناری – ایجاد بیماری لثه – در صورت بروز پوسیدگی در دندان عقل.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

هنگام سردرد، انگشتان خود را ماساژ دهید

یک متخصص مغز و اعصاب گفت: هنگام سردرد، انگشتان خود را ماساژ دهید.
دکتر سعید آقاجانی با بیان اینكه فشاردرمانی یا رفلکسولوژی یکی از شیوه‌های طب مکمل است که برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: در این شیوه درمانی درمانگران با فشاردادن نقاط خاصی از کف پا و دست موجب افزایش ریلکسیشن، آرامش و تسکین بسیاری از دردها در بدن می‌شوند برخی از تکنیک‌های این شیوه درمانی قابل استفاده برای همه مردم است.
وی افزود: یکی از بهترین روش‌های تسکین سردردهای ناشی از خستگی و فعالیت‌ها روزانه استفاده از روش‌های فشاردرمانی است.
این متخصص مغز و اعصاب در ادامه گفت: کلمه فشاردرمانی به یک سیستم ماساژ یا فشار شفابخش استناد می‌کند که توسط انگشت‌ها به بدن وارد می‌شود.
دكتر آقاجانی خاطرنشان كرد: برای ماساژ دست‌ها می توانید به ترتیب زیر عمل كنید:پشت دست‌ها را تا مچ محكم فشار داده و به آرامی‌ بازگردید و میان كف دست و انگشتان را فشار دهید.هر انگشت را به تنهایی فشار دهید و با انگشت خود حركت چرخشی را اطراف مفاصل آن انجام دهید. انگشت را نگه دارید و آن را آهسته بكشید.میان تاندون‌های پشت دست خود را با انگشت ماساژ دهید.دست‌های خود را از كف دست تا انتهای مچ، با انگشت فشار چرخشی دهید.كف دست خود را از نوك انگشتان تا مچ ماساژ دهید.
منبع:خبرگزاری ایسنا
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

چگونه از دردسر آلرژی فصل بهار خلاص شویم؟…

در فصل بهار، میلیون ها نفر دنبال راه چاره ای برای رهایی از آلرژی و علائم آن یعنی عطسه، آب ریزش بینی و چشم، سوزش چشم ها، خارش و احتقان ریه ها هستند. همه این علائم در اثر واکنش شدید سیستم ایمنی بدن به مواد آلرژی زا مثل گرده گل ها و گیاهان به وجود می آیند. در طی فصل بهار گرده گیاهان در هوا پخش می شود و باعث ایجاد آلرژی در افراد می گردد.

برای خلاص شدن از شر آلرژی بهاری به توصیه های زیر عمل کنید:

1- مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان را بیشتر مصرف کنید.

در طی روز چای سبز بنوشید. تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان موجود در چای سبز با نام اختصاری EGCG ، واکنش های آلرژیک را در بدن متوقف می کند.

همچنین می توانید با خوردن میوه ها و سبزیجات زیر از شر آلرژی خلاص شوید:

انواع توت (غیر از توت فرنگی)، کیوی، پرتقال، فلفل تند، کلم بنفش، اسفناج، لیموترش و چغندر.

سایر مواد غذایی و ادویه هایی که آنتی اکسیدان زیادی دارند شامل: لوبیا چیتی، لوبیای سویا، گردو، جو، جو دو سر، ادویه میخک، دارچین و پونه وحشی است.

طب سوزنی در بهبود آلرژی خیلی موثر است

اسپری بینی برای آلرژی بهاری

2- تحت نظر پزشک از داروهای ضد آلرژی استفاده کنید.

در مورد استفاده از اسپری های استروئیدی مخصوص بینی از پزشک سئوال کنید. ثابت شده است که این اسپری ها در بهبود آلرژی بهاری، کاملا موثرند.

3- اگر نمی خواهید دارو مصرف کنید می توانید تحت نظر متخصص مربوطه، از طب سوزنی استفاده کنید.

ثابت شده است که طب سوزنی در بهبود آلرژی خیلی موثر است. البته حتما در مراکز مجاز و تحت نظر افرادی که دارای مجوز قانونی از وزارت بهداشت هستند، این کار را انجام دهید.

4- هنگامی که میزان گرده گل ها و گیاهان در هوا خیلی بالاست، از منزل خارج نشوید و در هوای آزاد قرار نگیرید. این اوقات ساعات بین 5 تا 10 صبح و عصرها است. درها و پنجره های اتاق خود را در این اوقات ببندید.

جارو کردن منزل با جاروبرقی میزان گروه ها را در خانه کم می کند، قبل از استفاده از جاروبرقی، کیسه آن را حتماً نگاه کنید و اگر سه چهارم آن پر بود، آن را خالی کنید یا کیسه اش را عوض کنید.

همچنین تمیز نگه داشتن و گردگیری اسباب و اثاثیه منزل مثل مبلمان، فرش ها، بالش ها و لباس ها از پخش شدن گرده گل ها و گیاهان در فضای منزل جلوگیری می کند.

 

منبع:تکناز

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

حراج سلامت در آستانۀ سال نو…

می‌گویند آرایشگاه‌ها برای گرفتن مجوز باید نکات بهداشتی زیادی را رعایت کنند اما چه بسیارند آرایشگاه‌هایی که در خفا مشتریان خاص خود را دارند و رعایت نکات بهداشتی و سلامت در آنها نظارت نمی‌شود.به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، زرد، آبی، سبز، بنفش، صورتی، قرمز اینجا آسمان نیست اشتباه نکنید رنگین کمان را نمی‌گویم مشغول شمردن رنگ‌هایی که آرایشگر لا‌به لای موهایش درآورده هستم. صبح تا ساعت 5 بعد از ظهر وقتش را صرف کرده تا به این شکل درآید، اما خبر ندارد آن پشت در اتاقی که رنگ را درست می‌کنند چه خبر است.

کاسه رنگ و قلم‌موی همگانی
یک کاسه رنگ و یک قلم‌مو که معلوم نیست برای چند نفر استفاده شده و دوباره مواد رنگ را در دل خود جای داده تا موهای دیگری را رنگ و وارنگ کند و شاید تنها شست و شوی ساده با آب، آن هم نه برای ضد عفونی بلکه برای بردن رنگ‌های قبلی تنها شوینده‌ای باشد که در این بین استفاده می‌شود.آن طرف‌تر، هر یک ربع یکبار یک نفر جایش را به نفر بعدی می‌دهد موچین تند تند زیر ابروها راه می‌رود و پس از پیرایش باز همان موچین ‌برای دیگری استفاده می‌شود.

استفاده یک موچین برای همه مشکلی ندارد، شما حساسید
وقتی اعتراض می‌شود می‌گوید: خانم چقدر شما حساسی یک وسیله فلزی آن هم برای ابرو که مشکلی ایجاد نمی‌کند. همه مشتری‌ها هم خودشان تمیز هستند، نظافت را رعایت می‌کنند ولی اگر شما خیلی وسواس دارید خودتان یک دانه موچین برای خود بیاورید البته باید مدلی باشد که بتوانم با آن کار کنم.این همه ماجرا نیست. برس‌هایی که برای براشینگ (حالت دادن مو) استفاده می‌شود، حوله برای خشک کردن مو، پیش‌بندها، تیغ اصلاح، شانه و کاسه‌های رنگ که گاهی چند بار مصرف هستند و از سر یک مشتری به سراغ مشتری دیگر می‌روند و حال این میان چه بیماری‌های پوستی یا عفونی منتقل می‌شود، خدا می‌داند.

وسایل پیرایش باید با اتوکلاو ضدعفونی شود؛ کاری که ما نمی‌کنیم
آزاده مرسلی آرایشگری است که سالهاست در یکی از مناطق مرکزی شهر به این حرفه مشغول است.او درباره سلامت و رعایت بهداشت وسایل آرایشگری می‌گوید: ابزار پیرایش مانند قیچی و موچین قاعدتاً باید با دستگاه‌های اتوکلاو ضد عفونی شوند ولی ما این امکان را نداریم و فقط با پنبه و الکل هر مرتبه پس از اصلاح آن را پاک می‌کنیم تا برای فرد دیگری استفاده کنیم.وی می‌افزاید: همچنین برس‌های مخصوص مو را نمی‌توانیم هر روز و برای هر نفر ضد عفونی کنیم مگر اینکه مشتری بسته‌های کامل برس را برای خود بخرد که هزینه 15 تا 30 هزار تومانی در پی دارد ولی 2 روز یکبار برس‌های مو را داخل وایتکس (ماده ضد عفونی کننده و سفید کننده) قرار می‌دهیم. رنگ هم خودش حالت اسیدی دارد و قلم مو و کاسه رنگ را ضد عفونی می‌کند و دغدغه چندانی نداریم و فقط آن را می‌شوییم.مرسلی می‌گوید: پیش‌بند، هدبند و حوله‌هایمان یکبار مصرف است. البته آرایشگاه ما تابلو ندارد و در نتیجه کسی نظارتی بر ما دارد و ما خودمان نکاتی که به ذهنمان می‌رسد را رعایت می‌کنیم.

بازرسی فقط برای آرایشگاه‌های با مجوز است
بازرس اتحادیه صنف آرایشگران هر از گاهی به آنهایی که مجوز وزارت کار و تابلو دارند سری می‌زند و وضعیت تهویه هوا، استریل کردن وسایل، پوشش کف و دیوار و نحوه ششت و شو و استفاده مواد را بازرسی می‌کند.علی افشاری جوان ۳۳ ساله‌ای است که یک مغازه ۱۲ متری به عنوان آرایشگاه مردانه دارد که روزانه پاسخگوی مشتریان زیادی است.دستگاه اتو کلاو کوچکی در کنار مغازه به چشم می‌خورند که به گفته خودش آن را ۱۲۰ هزار تومان خریده و ۳ سری سِت اصلاح دارد که پس از هر بار مصرف وسایل را در آن می‌گذارد تا استریل شود و از سِت بعدی استفاده می‌کند.وی می‌گوید: اجازه نداریم دیوار آرایشگاه را هر طور دلمان می‌خواهد تزئین کنیم حتماً باید دیوار و کف سنگ باشد تا ضدعفونی و نظافت آن راحت‌تر باشد. برای هر مشتری گردن‌بند یکبار مصرف داریم. تیغ ماشین اصلاح را هم با الکل ضدعفونی می‌کنیم.افشاری ادامه می‌دهد: خدا را شکر در این منطقه اکثر مشتریان نظافت فردی را رعایت می‌کنند و خیلی درگیر این مسائل نیستیم و افراد مشکل‌دار مانند معتادان تزریقی را هم پذیرش نمی‌کنیم چون حتی برای سلامت خودمان هم نگران می‌شویم. اتحادیه هم بسته‌های تیغ با قیمت مناسب در اختیارمان قرار می‌دهد تا برای اصلاح هر مشتری از تیغ نو استفاده کنیم.

تزریق ژل و بوتاکس به جای مطب در آرایشگاه‌ها
فرح اسلامی از جمله آرایشگرانی است که بدون مجوز در منطقه بلوار کاوه در یک آپارتمان ۱۰۰ متری در امور پیرایشی و زیبایی خانم‌ها مشغول است.از لیست روی دیوار معلوم است به جز پیرایش و کارهای اولیه خدمات دیگری ماند بوتاکس و تزریق ژل گرفته تا تاتوی ابرو و بدن، ترمیم ابرو و حتی پاکسازی پوست هم در این آرایشگاه انجام می‌شود.به گفته صاحب آرایشگاه کارهایی مانند بوتاکس و تزریق ژل توسط یک پزشک و با تعیین وقت قبلی صورت می‌گیرد.و سوال اینجاست نظارت بر آرایشگاهی که حتی برای کارهای پیرایشی عادی مجوز ندارد و کارهایی که باید در مطب انجام شود هم در این مکان رخ می‌دهد بر عهده کیست؟اسلامی در مورد رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از انتقال بیماری در آرایشگاه تاکید می‌کند: در هنگام تاتو (خالکوبی ابرو) از سوزن یکبار مصرف و کاسه یکبار مصرف استفاده می‌کنیم چرا که هزار تومان هزینه‌ای نیست که خطر انتقال بیماری را به جان بخریم.از طرفی خود ما هم که با افراد مختلف در ارتباطیم باید مراقب سلامت خود باشیم. در نتیجه استفاده از دستکش و ماسک به خصوص هنگام اصلاح ابرو و کارهایی که با صورت مشتری بیشتر در تماسیم ضروری است.نمی‌توانیم برای هر نفر برس و شانه را ضدعفونی کنیم
وی در مورد استریل برس و شانه‌هایی که با موی افراد زیاد در تماس است می‌گوید: نمی‌دانم چه بگویم. مگر می‌شود هر دفعه برس و شانه را ضد عفونی کرد. تنها راه‌حلش این است که هر فرد برای خود بسته خاصی داشته باشد که باز امکان این هم نیست چون ممکن است فرد هر مرتبه به یک آرایشگاه رجوع کند و معمولاً افراد حوصله ندارند بسته خود را هر مرتبه با خود بیاورند.اسلامی که معتقد است با مطالعه اصول بهداشتی آرایشگری را آموخته است، اضافه می‌کند: حتی بیماری پوست و مو هم با بتادین و الکل از بین نمی‌رود. اکثر آرایشگاه‌هایی که بومی نیستند و رفت و آمدشان زیاد است و مشتری گذری به آنجا مراجعه می‌کنند انتقال بیماری در آنها بیشتر است، ولی آرایشگاه‌هایی که مشتری محلی دارند کمتر مشکل شیوع بیماری دارند.

مردم چه می‌گویند؟
از مردم می‌پرسیم، هنگام مراجعه به آرایشگاه چه چیزی به عنوان اولین نکته بهداشتی برای شما مهم است. ۹۰ درصد افراد به زیبایی ظاهر سالن و آراستگی ظاهر آرایشگر اشاره کردند و اکثر افراد مایل بودند تا پیش‌بند، قیچی، تیغ و شانه‌ای که آرایشگر برایشان مصرف می‌کند تمیز و استریل باشد.سمیرا موسوی 30 سال سن دارد و به گفته خودش پس از ایام کودکی که فقط برای کوتاهی مو به آرایشگاه مراجعه می‌کرده اما ۱۰ سالی است که زیاد سر و کارش به آرایشگاه می‌افتد.او می‌گوید: من اصولاً همیشه به آرایشگاه محلی و مورد اعتمادمان برای کارهای زیبایی مراجعه می‌کنم چون از موادی که استفاده می‌کند مطمئنم و می‌دانم کاری نمی‌کند که بعداً برایم مشکل ساز باشد.رضا دانشور نیز از آن جوانهایی است که هر هفته برای مرتب کردن موهایش سری به آرایشگاه می‌زند و معتقد است آراستگی و نظافت ظاهر آرایشگاه نشانگر خیلی موارد دیگر است.او می‌گوید: حاضرم پول بیشتری بدهم ولی خدمات تمیز و خوب بگیرم. وقتی سنم کمتر بود مایل بودم هزینه کمتری برای آرایشگاه بدهم و فقط هزینه برایم معیار بود. یکبار به آرایشگاهی رفتم که همان تیغ و قیچی که برای نفر قبلی استفاده کرده بود می‌خواست برای من هم استفاده کند که قبول نکردم و آرایشگر به شرط دریافت هزینه بیشتر سِت نو برایم استفاده کرد.امروزه با توسعه زندگی شهری و وجود مد‌های متنوع افراد جامعه به خصوص بانوان به دنبال آن هستند تا علاوه بر پیرایش، خود را هر روز با مدل‌های متنوع رنگ مو و آرایش زیبا نگه دارند. غافل از اینکه در لابه لای این زیبا شدن‌ها ممکن است سلامتی خود را به بهایی اندک به مخاطره بیندازند.

انتقال بیماری‌های قارچی در آرایشگاه‌ها
امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و زیبایی در مورد رعایت نکات بهداشتی در آرایشگاه‌ها می‌‌گوید: بیماری‌های مو یکی از شایع‌ترین مراجعات به کلینیک‌های پوست است و دسته بزرگ آنها در مورد عفونت‌های مو، قارچ‌های مو به خصوص در بچه‌ها می‌توانند دچار زخم یا ترشح و ریزش تکه‌ای در سطح موی سر شود و در نهایت به اطرافیان انتقال داده شود.

استفاده از شانه‌های مشترک در انتقال قارچ‌ها موثرند
وی خاطرنشان می‌کند: شانه‌های مشترک در انتقال این قارچ بسیار مؤثرند و در آرایشگاه‌ها این انتقال ممکن است زیاد رخ دهد که با استفاده از شانه‌، برس یا قیچی به صورت مشترک به راحتی این قارچ از مویی به موی دیگر انتقال داده شود.دانشیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌افزاید: اخیراً با استفاده از ضد عفونی کننده‌ها این اتفاق کمتر شده ولی متأسفانه‌ در آرایشگاه‌هایی که این نکات را رعایت نمی‌کنند ابتلا به عفونت‌های قارچی بیشتر است.البته خاک، دام و رعایت نکردن بهداشت هم از دلایل دیگر عفونت‌های قارچی هستند.

زگیل‌های سطحی حاصل استفاده از وسایل مشترک
به گفته احسانی در خیلی موارد بعد از تاتو کردن یا اصلاح ابرو شاهد ایجاد زگیل‌های سطحی در ناحیه صورت و ابرو هستیم که عامل مهم آن می‌تواند استفاده از وسایل مشترک باشد.عامل زگیل ویروس HPV (پاپیلوما ویروس) است که در وسایل باقی می‌ماند و ممکن است به فرد دیگر انتقال یابد. همچنین عفونت‌های باکتریایی به نام زرده زخم که از تیغ‌های آلوده منتقل می‌شود.

الکل برای استریل کردن کافی نیست
وی راه ضد عفونی وسایل را ابتدا استفاده از وسایل یکبار مصرف یا وسایلی که مختص خود فرد است می‌داند و می‌گوید: اما دیده شده برخی از الکل برای ضد عفونی استفاده می‌کنند.احسانی می‌گوید: اگر وسیله‌ای مانند قیچی یا موچین چند دقیقه در الکل باقی بماند ضد عفونی می‌شود ولی پاشیدن الکل روی وسیله یا استفاده از پنبه آغشته به الکل برای استریل کردن وسیله کافی نیست و تأثیر چندانی ندارد اگر فردی که به آرایشگاه مراجعه می‌کند زخمی در سر یا ابرو داشته باشد به راحتی ممکن است ویروس بیماری‌هایی مانند ایدز یا هپاتیت انتقال داده شود.وی تاکید می‌کند: همین طور هنگام استفاده از ماشین‌های اصلاح اگر زخمی ایجاد شود و قطره خونی از آن بیرون بیاید ممکن است موجب انتقال ویروس شود.
منبع:سلامت نیوز
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

جراحی مرگ برای لاغری یک زن…

زن جوانی که برای لاغری از سوی یک پزشک عمومی در یکی از کلینیک‌‌‌های تهران زیر تیغ جراحی رفته بود به کام مرگ فرو رفت.
فریبا خدادادیان، زن 42 ساله‌ای که با مشاوره یک پزشک عمومی به یکی از کلینیک‌‌‌های تهران مراجعه کرده و بدن خود را به تیغ جراحان سپرده پس از جراحی با وجود خون‌ریزی‌‌‌های شدید و نامساعد بودن شرایط این زن وی توسط کادر پزشکی کلینیک مرخص شد و هنوز چند ساعتی از رسیدن به خانه نگذشته بود که با خونریزی شدید و مشکل تنفسی تسلیم سرنوشت مرگ شد.
یوسف طاهری، شوهر این زن که با طرح شکایتی خواستار مجازات کادر پزشکی است، در این خصوص گفت: فریبا که برای حضور در مراسم عروسی برادرش حاضر می‌شد به یک پزشک عمومی مراجعه کرد، این پزشک توصیه کرده بود همسرم جراحی لاغری انجام دهد. این در حالی بود که فریبا اصلاً مشکل چاقی نداشت! من خودم با این پزشک صحبت کردم، از وی پرسیدم خطر و عوارضی ندارد؟ با اطمینان به من جواب داد که نه، هیچ مشکلی ندارد! وی می‌گفت که ما از ایران گذشتیم و امروز در دوبی بیمارستان تأسیس کرده‌ایم، کلینیک ما هم در تهران بهترین کلینیک است. چند بار دیگر هم پرسیدم و این دکتر جواب داد هیچ خطری تهدید نمی‌کند. روز هفتم تیرماه همسرم به کلینیک مراجعه کرد و بستری شد، پزشک کلینیک دائم تلفنی از من سؤال می‌کرد که 6 میلیون تومان هزینه کلینیک و جراحی را واریز کرده‌ام یا نه؟ بعد از اینکه مطمئن شد به بیمارستان آمد. تا قبل از آن همسرم هیچ بیماری‌ای نداشت، اصولاً هم بیمار جراحی شده باید 48 ساعت و بعداز عمل جراحی بستری شود. همسرم را ساعت
9 صبح داخل اتاق عمل کلینیک بردند و ساعت یک بیرون آوردند. در این چهار ساعت چند بار دکتر از اتاق عمل خارج شد، من از او سؤال می‌کردم که حال همسرم خوب است، مشکلی ندارد وی جواب می‌داد، همه چیز خوب است، خطری همسرت را تهدید نمی‌کند.
وی افزود: همسرم را ساعت یک ظهر که از اتاق عمل خارج کردند دیدم مثل یک مرده شده است، پرستار دائم به فریبا می‌گفت که راه برود، چند متر همسرم را راه بردم ولی وی نتوانست و زمین خورد، اصرار می‌کردند که راه برود ولی فریبا واقعاً نمی‌توانست. در گزارش پزشکی آمده که یک شب باید بماند و صبح در صورت طبیعی بودن وضعیتش مرخص شود ولی آنها از همان ساعات اولیه بعد از جراحی اصرار داشتند مرخص شود. من فکر می‌کنم می‌دانستند قرار است چه اتفاقی بیفتد به همین دلیل هم نمی‌خواستند در کلینیک این اتفاق رخ دهد تا مسئولیتش به عهده خودمان باشد.

شوهر فریبا ادامه داد: یکی از پرستاران اصرار داشت همسرم مرخص شود من گفتم که اجازه نمی‌دهم، باید تحت نظر باشد، آنها تصمیم گرفتند آزمایش خون بگیرند. پس از آزمایش متوجه شدم پزشک همسرم از کلینیک رفته، دکتر دیگری که آنجا بود جواب آزمایش را دید و گفت که حالش خیلی خوب است و بیمار را مرخص کنید. من اظهار نگرانی کردم، دکتر شماره خودش را به من داد و گفت که مشکلی پیش نمی‌آید و اگر پیش آمد به وی زنگ بزنم. آنها حتی به من نگفتند وضعیت فریبا طبیعی نیست، اگر می‌گفتند من وی را به یک بیمارستان دیگر می‌بردم تا تحت نظر دکتر باشد. وی در حالی که اشک می‌ریخت افزود: من به حرف دکتر اعتماد کردم، یک ویلچر آوردند تا همسرم را به ماشین منتقل کنم، او ابتدا راضی نمی‌شد ولی وقتی پرستار گفت چرا می‌خواهید پول اضافی بدهید، همسرم هم راضی شد. فریبا را روی صندلی عقب خودرو گذاشتم و به خانه بردم، وقتی به خانه رسیدیم فریبا را از ماشین پیاده کردم دیدم صندلی عقب پر از خون است، فکر کردم حتماً طبیعی است. وی را که به خانه بردم گفت خسته‌ام او را به اتاق خواب بردم و خوابید. ساعت 12 شب به او سرزدم دیدم خوابیده، ساعت 7 صبح بود که دختر 16 ساله‌ام جیغ کشید، بسرعت خودم را به اتاق رساندم، وقتی همسرم را دیدم دنیا روی سرم خراب شد. بدنش خشک شده بود، انگار مرده بود. با اورژانس تماس گرفتم، تا رسیدن اورژانس به او تنفس مصنوعی و ماساژ قلبی دادم. با دکتر دوم هم تماس گرفتم ولی وی نیز پاسخ نداد. اورژانس که آمد گفت یک ساعت پیش همسرم مرده، فریبا با خنده و خوشحالی به اتاق جراحی رفت ولی جسدش بیرون آمد. یوسف طاهری پس از برگزاری مراسم ختم به دادسرای جرائم پزشکی رفت و از پزشک معالج، دکتر دوم و کلینیک شکایت کرد و پرونده در اختیار شعبه نهم بازپرسی دادسرای جرائم پزشکی قرار گرفت. بازپرس از پزشکی قانونی تهران در مورد علت مرگ فریبا خدادادیان آشتیانی استعلام کرد و پزشکی قانونی علت مرگ را نارسایی حاد تنفسی دانست. براساس شکایت و اظهارنامه شوهر فریبا نه‌تنها کلینیک از نگهداری بیمار تا 48 ساعت براساس نظر تلفنی پزشک معالج خودداری کرده بلکه در اتاق عمل نیز از تزریق آمپول آمبولی خودداری شده است.

رئیس کلینیکی که فریبا در اتاق عمل آن مورد جراحی قرار گرفته نیز با حضور در دفتر روزنامه ایران با اعلام شکایت از پزشک معالج زن جوان، مدعی شد که این پزشک با تبلیغات دروغین در نشریات تا به حال چندین فقره جراحی نادرست انجام داده که یکی از آنها مربوط به یکی از ورزشکاران زن کشور است. وی با بیان اینکه این پزشک توانایی جراحی ندارد و به ماشین مرگ تبدیل شده اظهار داشت: در بستک و برازجان نیز برای این دکتر پرونده‌‌‌هایی مبنی بر نارسایی در جراحی و کلاهبرداری تشکیل شده است. وی با اعلام اینکه کلینیک هیچ نقشی در بازاریابی برای پزشکان ندارد افزود: معمولاً پزشکان پس از معاینه بیماران تنها به عنوان محل جراحی از کلینیک استفاده می‌کنند و مسائل مربوط به بیماران هیچ ربطی به کلینیک ندارد.
رئیس کلینیک همچنین مدعی شد پزشک معالج صلاحیت جراحی ندارد و افزود: وی در هند تحصیل کرده و در دانشگاه تهران دوره رزیدنتی خود را سپری کرده است و اصلاً صلاحیت جراحی ندارد.
این در حالی است که شوهر فریبا ادعا می‌کند پزشک معالج مدیر فنی کلینیک بوده و کاملاً ریاست این کلینیک وی را مورد تأیید قرارداده است.

لازم به ذکر است دادسرای جرائم پزشکی در حال بررسی زوایای پنهان این پرونده است و بزودی جلسه دادگاه را برگزار خواهد کرد.

 

منبع:روزنامه ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

توصیه‌های کاربردی برای کاربران رایانه…

اگر شما هم از جمله کاربران دائمی کامپیوتر هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید؛ به گفته متخصصان چشم پزشکی، استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و ساعات زیاد خیره شدن به مانیتور آن صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد می‌سازد که سردردها و استرس‌ها و فشارهای وارد شده به سیستم بینایی از آن جمله‌اند.

امروزه رایانه به بخشی جدایی‌ناپذیر در زندگی بشر تبدیل شده است، به‌گونه‌ای که بسیاری از مردم حتی نمی‌توانند به یاد بیاورند که زندگی خود را بدون این وسیله چگونه می‌گذراندند.

در این میان عده‌ای اغلب ساعت‌های روز و شب خود را زل‌زده به مانیتور می‌گذرانند. محققان بر این باورند که این افراد دیر یا زود مبتلا به سندروم بینایی ناشی از کامپیوتر می‌شوند، البته اگر به موقع برای پیشگیری از این مشکل چاره‌اندیشی نکنند.

به گفته این متخصصان از هر 10 کاربر دائمی کامپیوتر، هشت نفر به سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر مبتلا می‌شوند. افرادی که روزانه بیش از دو ساعت مداوم به مانیتور نگاه می‌کنند بیش از سایرین با خطر ابتلا به این سندرم مواجه هستند.

درد گردن و شانه، سردردها و کاهش تمرکز دید از مهم‌ترین و شایع‌ترین علائم این سندرم است. از دیگر علائم این سندرم می‌توان به خستگی، سوزش و خارش چشم، خشک شدن و یا ترشح بیش از حد مایعات چشم، دوبینی، نیاز به استفاده از عینک و حساسیت به نور اشاره کرد.

اما آیا راهی وجود دارد که به دلیل ضرورت استفاده از کامپیوتر در زندگی مدرن امروزی هم بتوانیم از این وسیله استفاده کنیم و هم از آسیب زیاد به چشم‌ها و احتمال بروز این سندرم تا حد زیادی بکاهیم؟ خوشبختانه پاسخ به این سوال مثبت است. شما می‌توانید با به‌کار بستن چند توصیثه ساده در پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به این سندرم تا حد قابل توجهی بکوشید:

-‌ مانیتور را در وضعیتی قرار دهید که فاصله مناسبی با چشمان شما داشته باشد و اگر دید مناسبی ندارید از عینک استفاده کنید.

حدود 30 تا 50 سانتی متر از مانیتور فاصله داشته باشید.

– از خیره شدن به صحنه مانیتور حتی المقدور پرهیز کنید.

– دقیقا روبه‌روی کامپیوتر بنشینید.

– صحنه مانیتور را پشت به دیوار نگذارید بلکه سیستم را طوری قرار دهید که پشت شما به دیوار باشد و بتوانید فضای اتاق را در پشت صفحه نمایش ببینید.

– خط دید شما باید مسطح یا بالاتر از مانیتور باشد.

– مچ‌ دست‌تان را هنگام تایپ کردن، خم نکنید و زانوهای خود را هنگام نشستن پشت کامپیوتر در زاویه 90 درجه قرار دهید.

– هرازگاهی با نگاه کردن به یک شی در دور دست به عضلات چشمان خود استراحت بدهید. پزشکان توصیه می‌کنند در ازای هر یک ساعت کار با کامپیوتر دو تا سه دقیقه این کار را انجام دهید تا از فشار وارده به عضلات چشم کاسته شود.

– نورمانیتور را در حد استاندارد تنظیم کنید.صفحه نمایش را طوری قرار دهید که نور لامپ یا چراغ روی آن نیفتد چون بازتاب آن از مانیتور به سمت چشم خطرناک است.

– یک راه کار ساده اما بسیار موثر دیگر پلک زدن است. با پلک زدن مکرر از خشکی چشم جلوگیری کنید. افرادی که زیاد پلک نمی‌زنند دچار خشکی، سوزش و قرمزی چشم می‌شوند.

همچنین توصیه می‌شود تمام افرادی که مجبور هستند روزانه بیش از دو ساعت مقابل مانیتور بنشینند از عینک‌های محافظ استفاده کنند.

 

منبع:همشهری آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

می‌گویند آدم همیشه در سفر است، سفر زندگی از تولد تا مرگ، سفر شهری، سفر کاری، مسافرت داخلی یا خارجی به قصد گردش و استفاده از تعطیلات.هر چه باشد یک عنصر جدانشدنی دارد، غذا.

 غذا خوردن یکی از کارهای روزمره هر انسان است، آدمی برای ادامه حیات و داشتن انرژی لازم برای زندگی باید هر روز با خوردن میزان مشخصی کالری، انرژی مورد نیاز خود را تأمین کند، آن قدر که به یک موضوع عادی، روزمره، تکراری و حتی کم اهمیت تبدیل شده، اعتیاد روزانه‌ای که گاهی بدون فکر و فقط برای ادامه حیات تکرار می‌شود.موضوع غذا برای انسان در یک نگاه کلی از دو جنبه قابل بحث است، اول امنیت غذا یا همان تغذیه مناسب هر فرد از این نظر که در هر سنی به چه میزان کالری، چربی، پروتئین و ریزمغزی‌ها اعم از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد،‌موضوعی که به علت اطلاع رسانی ضعیف آن اغلب مردم آگاهی چندانی از آن ندارند و بیشتر با خوردن غذاهای شکم پر کن و پر کالری غذای مورد نیاز خود را (همراه با گرسنگی سلولی) مصرف می‌کنند و هیچ برنامه مشخصی برای گروههای مختلف سنی در کشور از این نظر که سبد غذایی آنها باید حاوی چه موادی باشد وجود ندارد.

موضوعی که به نظر می‌رسد آموزش آن به مردم و تأمین حداقل نیازهای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه از جمله وظایف حاکمیت است.

سوء تغذیه چقدر است

گر چه آمارهای قابل قبولی از میزان امنیت غذایی در کشور منتشر می‌شود، اما باید دید این آمارها آیا فقط دریافت حداقل انرژی برای زنده ماندن مردم را شامل می‌شود یا دریافت همه گروههای غذایی مردم را (گوشت، میوه، سبزی، لبنیات و غلات) را هم شامل می شود، میزان سوء تغذیه در جامعه ما چقدر است و نقشه سوء تغذیه کشور در استانهای مختلف چگونه است؟

اما موضوع مهم دیگری که شاید حتی کمتر از امنیت غذایی به آن توجه می‌شود، مسئله سلامت مواد غذایی عرضه شده در بازار است که به خصوص با نزدیک شدن فصل سفر و مسافرتهای بین شهری و تجمع مردم در مراکز اغذیه فروشی نیازمند توجه و آسیب شناسی ویژه است.مواد غذایی مورد مصرف مردم در خارج از منزل به طور کلی به ۲ دسته تقسیم می شوند، مواد بسته بندی شده که در سوپرمارکتها و مغازه‌ها به فروش می‌رسند و به جز کالای غیر مجاز اغلب آنها نظارتهای اولیه در هنگام تولید را در وزارت بهداشت گذارنده‌اند و در صورتی که شرایط نگهداری آنها درست باشد، از یک نظارت حداقلی برخوردارند.اما دسته مهمتر مواد غذایی غذاهایی هستند که در رستورانها، کبابی‌ها، فست فودها، ساندویچی‌ها و سایر اغذیه فروشی‌ها به مردم عرضه می‌شود و سازمان غذا و دارو نظارتی بر آنها ندارند.

کباب کوبیده‌های ارزان

یک نگاه اولیه و گذرا به این مراکز نشان می‌دهد که اغلب این مراکز از نظارت قابل قبول که اعتماد مردم را جلب کند برخوردار نیستند، کبابی که در اغلب رستورانها و کبابی‌ها عرضه می‌شود معلوم نیست که حاوی چه موادی است.

تصور اغلب مردم این است که محتوای این کبابها شامل قسمتهای به درد نخور، به قول معروف آشغال گوشت، دنبه و حتی نان خشک است و کیفیت لازم را ندارد به همین علت هم هست که اغلب مردم بعد از خوردن این کبابها اگر مسموم نشوند به هر حال دچار مشکلاتی می‌شوند. مگر در مراکز انگشت شمار سالم یا رستورانهای لوکس و گرانقیمت باشد.

چطور ممکن است در حالی که قیمت یک کیلوگوشت ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان است و یک کیلو مرغ حدود ۳۵۰۰ تومان است یک سیخ کباب کوبیده به قیمت ۲۵۰۰ تومان و یک سیخ جوجه حدود ۸ هزار تومان عرضه شود، اولین فرض این است که کباب عرضه شده نباید حاوی گوشت با کیفیت باشد.

در عین حال در مورد جوجه کبابها هم حرف و حدیث کم نیست تا جایی که برخی از کارشناسان تغذیه معتقدند در برخی از اغذیه فروشی‌ها برای پایین آوردن هزینه از مرغهای بیمار، تاریخ گذشته و… استفاده می‌شود که به هر حال تشخیص آن برای مردم عادی به خصوص بعد از پخت تقریباً غیر ممکن است.

ساندویج با چشم بسته

فست فودها نیز که جای خود دارند، از مصرف سوسیس و کالباس‌های غیر مجاز، آلوده، تاریخ مصرف گذشته گرفته که بدون اینکه روح مشتری هم خبر داشته باشد لای نان می‌گذارند و تقدیم مشتری می‌کنند تا حتی بهترین برندهای سوسیس و کالباس که حتی در آنها نیز معلوم نیست از چه موادی و با چه کیفیتی استفاده شده باشد و قطعاً در بلند مدت سلامت  مردم را تهدید می‌کنند.

بوی روغن

جدا از آن اغلب ساندویج‌های گرم شامل سوسیس، همبرگر و مانند آنها در روغن‌هایی سرخ می‌شود که از صبح تا شب یا حتی چندین روز عوض نمی‌شوند که خود عامل انواع بیماریهای حاد و مزمن غیر واگیر است که دامان مردمی را می‌گیرند که اغلب امکان نظارت و تشخیص این مسائل را ندارند.

وقت نداریم

در عین حال در زندگی ماشینی و شهری امروز که وقت طلاست، چاره‌ای هم جز استفاده و خوردن این مواد غذایی وجود ندارد، هر جا را نگاه کنی یا کبابی‌هایی است که غذاهای آلوده، بی کیفیت و به قولی همراه با غش عرصه می‌کنند، یا فست فودهایی است که مواد سرطان زا و بدون ارزش غذایی را در روغن‌های سرطان زا عرصه می کنند یا کبابهایشان (کباب ترکی) را در هوای آلوده تهران در پیش چشم مردم می‌پزند تا بیشتر هوس برانگیز باشد، هوسی که به قیمت سلامت مردم تمام می‌شود.

آشپزخانه کجاست

مسئله دیگری که در اغلب اغذیه فروشی‌ها خودنمایی می‌کند، وضعیت ظاهری آلوده این اماکن است، آشپزخانه اغلب این اماکن از چشم مردم دور هستند یا در پستوی اغذیه فروشی هستند یا در زیرزمین و اگر اتفاقی سری به این اماکن بزنی از آلودگی در و دیوار و کف زمین گرفته تا آلودگی و کثیفی چاقو و ظرفهایی که گاهی محل گذر انواع حیوانات موذی (مثل سوسک و موش) هست را می‌بیینی.

کارگران این اغذیه فروشی‌ها هم اغلب نه روپوشی دارند و نه هنگام آماده کردن این مواد از دستکش خبری است. بسیاری از آنها حتی ممکن است بیمار و ناقل بیماری باشند، کشیدن سیگار و ناخن‌های بلند آنها نیز که حدیث جداگانه است.چه کسی مسئول این همه نابسامانی است، چرا این تهدید مسلم سلامت که سالهاست جلوی چشم مردم تکرار می‌شود، کسی را آزار نمی‌دهد؟

طبق قوانین و ضوابط فعلی معاونت بهداشت وزارت بهداشت و معاونتهای بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی مسئول نظارت بر اغذیه فروشی‌ها هستند، مسئولانی که در کنار هزار مسئولیت دیگر مانند نظارت بر آب آشامیدنی، مراکز بهداشتی روستایی و شهری، اجرای طرح پزشک خانواده، کنترل آلودگی هوا و خاک، مقابله با پسماندهای آ‌لاینده محیط، نظارت بر بهداشت حرفه‌ای مشاغل مختلف،آموزش سلامت به مردم، پیشگیری از بیماریها، کنترل و مقابله با اپیدمی‌ها، کنترل و مبارزه با اعتیاد و برقراری سلامت روان، مسئولیت نظارت بر عرضه کنندگان مواد غذایی را هم دارند.

شاید مسئولان معاونتهای بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی در توجیه این وضعیت اسفبار می‌گویند، به علت تعدد وظایف و به خصوص کمبود منابع مالی و انسانی امکان نظارت موثر بر اغذیه فروشی‌ها نیست.واقعیت این است که نظارت بر اغذیه فروشی‌ها اعم از رستورانها، فست فودها، ساندویجی‌ها در شهرها و اماکن بین راهی ضعیف است.

نظارت سالانه به درد نمی‌خورد

برخی از این اماکن شاید سالی یکبار هم بازرسی نشوند، ضمن اینکه آن قدر مسائل ظاهری مانند در و دیوار و کارکنان این مراکز مشکل دارند که دیگر کار به بررسی مواد اولیه و محتوای غذای عرضه شده نمی‌رسد. ضمن اینکه ممکن است حقوق پایین و مشکلات خود کارکنان نیز منجر به خطاهای دیگری شود که گر چه قابل تکذیب است اما به هر حال دور از انتظار هم نیست.

راهکار چیست؟

اکنون باید گفت در چنین شرایطی که به هر حال مردم مشتری اغذیه فروشی‌ها هستند و برای رفع گرسنگی و گاهی به عنوان یک محل تفریح به رستورانها و اغذیه فروشی ها مراجعه می کنند و تقاضا وجود دارد، راه حل چیست و متولی سلامت مردم چه باید بکند؟

برنامه نداریم

در طول سالهای گذشته وزارت بهداشت که کمبود منابع را عامل این کاستی اعلام کرده، راههایی را هم رفته است، از جمله اینکه قرار بود این نظارت به شورای اصناف کشور منتقل شود تا خود اصناف بر خودشان نظارت کنند، که به نظر می‌رسد بعد از گذشت حداقل ۳ سال عملی نشده یا نتیجه بخش نبوده است.

اقدام دیگری که دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اخیراً بانی آن بود این بود که به جای تنبیه، پلمب کردن اماکن متخلف و برخوردهای قهری یا حداقل در کنار آن رستورانها و اغذیه فروشی‌های قابل قبول تشویق شوند و به تعداد انگشت شماری( ۴ مرکز) از رستورانها در تهران لوح دوستدار سلامت گرفتند که البته در پاسخ گفت باید گفت با یک گل بهار نمی‌آید و در مقابل حجم بالای مراجعات مردم به اغذیه فروشی‌ها این کار در حد صفر است.

برای حل این مشکل قدیمی که علل مختلفی از جمله نبود یک برنامه مشخص برای نظارت بر اغذیه فروشی‌ها، سوء‌مدیریت و نبود منابع مالی و انسانی برای این نظارت را می توان برای آن برشمرد راه‌های مختلفی به ذهن می‌رسد.

وزارت بهداشت مسئولیت را به شهرداری بدهد

اولین آن این است که وزارت بهداشت عطای این مسئولیت را به لقای آن ببخشد و این وظیفه خطیر را به جایی دیگر مثلاً شهرداریها واگذار کند.

شهرداریها در بسیاری از کشورها مسئولیتهای زیادی را در مدیریت‌های شهری دارند و با توجه به تجارب موفق شهرداری‌ها در تصدی برخی امور می‌توان امیدوار بود که نظارت شهرداری بر بهداشت اغذیه فروشی‌ها حداقل وضعیت را از حالت فعلی بهتر کند.در عین حال برای گرایش روز افزون مردم به خوردن فست فودها که عامل بسیاری از بیماریها هستند و جدا از عرضه غیر بهداشتی آنها مهمترین عامل تهدید کننده سلامت نسل آینده هستند باید فرهنگ سازی برای جایگزین کردن مواد غذایی سالمتر از همین امروز آغاز شود.

غذاهای سالم ایرانی

در بین غذاهای ایرانی، غذاهای سالم و مفید زیادی هستند مانند انواع کبابها، خورشتها، کوکو و دلمه که می‌توان روشهای جدیدی برای تولید و عرضه سریع آنها به مردم با شیوه‌های مدرن پیدا کرد که هم به علت شرایط زندگی شهری و کمبود وقت به سرعت تهیه و در اختیار مردم قرار گیرد و هم سلامت آنها را خطر نیندازد.

می‌توان به جای تبلیغ انواع مراکز فست فود که از آسمان و زمین می بارند، غذاهای سریع ایرانی و مراکز و تیپ های جدید اغذیه فروشی را که هم با فرهنگ ما سازگارتر باشند و هم سلامت کودکان،جوانان و نسل امروز و فردای ما را به بازی نمی‌گیرند، تبلیغ کنیم.

به هر حال نبود یک نظارت قانع کننده بر اغذیه فروشی‌ها و کیفیت بسیار پایین و غیر بهداشتی اغلب آنها موضوعی نیست که مسئولان آن را تکذیب کنند، (کاری که در گام اول انتظار آن می‌رود).یک واقعیت اجتماعی است که سر هر گذری به چشم سر دیده می شود و به خصوص حالا که در آستانه سفرهای میلیونی نوروزی و هجوم بیش از پیش مردم به این مراکز هستیم و البته خیلی زودتر از اینها باید به فکر باشیم، برنامه میان مدت و بلند مدت داشته باشیم و بدانیم که نظارتهای مقطعی، سالانه، گذری و خواستن از مردم برای شکایت از اماکن مشکل دار در حالی که این شکایتها هم اغلب به جایی که باید نمی‌رسد، راه حل این مسئله نیست.

 

منبع:خبرگزاری فارس

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی - میزان مصرف ایرانیان و استانداردهای جهانی…

مردم ایران از اسراف کارترین مردمان جهان هستند . این یک ادعای ساده و بدون استناد نیست . ایرانیان بیش از هر ملت دیگری و به ویژه بیش از استاندارد جهانی در هدر دادن منابع غذایی ، انرژی و حتی وقت خود پیشتاز هستند . در حالی که میزان درست استفاده از منابع یکی از پیش شرط های توسعه هر کشور است .

 جداول مربوط به میزان هدر دادن منابع در ایران به خوبی یکی از علل عدم توسعه واقعی و کیفی کشور را نشان می دهد . عاملی که اتفاقا در این نوبت بر عهده دولتمردان یا سیاست های نادرست آنان نیست ، بلکه زاییده نگرش مردم در زندگی فردی و اجتماعی خود است . رویکرد مردم به استفاده از منابع که به تدریج در خلال سالیان شکل گرفته است ، به آسانی هم از بین نخواهد رفت ، اما بررسی و یاأآوری آن همواره تلنگری است ، برای اینکه حرکتی برای اصلاح آن از سوی مردم صورت بگیرد. جداولی که در پی می آید مروری است اجمالی بر فرهنگ مصرفی مردم ایران زمین .

 

اول  مصرف مواد غذایی:  فرهنگ استفاده از مواد غذایی شاید در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران ناسالم و غیر اقتصادی نباشد .

1- نان:

منطقه

سرانه مصرف سالیانه نان (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

160

ایران 6 برابر جهان

جهان

25

مردم ما پرمصرف‌ترین مردم جهان در مصرف گندم و نان هستند و با سرانه 160 كیلوگرم بالاترین مصرف سرانه نان را در جهان دارا هستیم. لازم به توضیح است. میزان تولید نان در ایران 25 میلیارد عدد است.

2- تخم مرغ:

منطقه

سرانه مصرف تخم مرغ (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

8 تا 9

ایران یك سوم جهان

كشورهای پیشرفته

24

سرانه مصرف تخم مرغ در ایران 8 تا 9 كیلوگرم است كه این رقم در كشورهای پیشرفته 24 كیلوگرم است.

3- شیر:

منطقه

سرانه مصرف شیر (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

90

ایران یك سوم اروپا

اروپا

300

سرانه مصرف شیر در ایران 91 كیلوگرم در سال است كه این سرانه در اروپا 300 كیلوگرم برآورد می‌شود. همچنین براساس آخرین آمار در مورد سبد غذایی ایرانیان، مصرف لبنیات به ازای هر نفر روزانه 139 گرم است كه فقط 28 گرم از این میزان را شیر تشكیل می‌دهد. در حالی كه مصرف مطلوب لبنیات هر فرد باید روزانه 225 تا 240 گرم باشد.

4- شكر:

منطقه

سرانه مصرف شكر (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

30

ایران 6 برابر جهان

جهان

5

سرانه مصرف شكر هر ایرانی 30 كیلوگرم و 6 برابر میانگین هر فرد در دنیا است.

5- سویا:

منطقه

سرانه مصرف سویا (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

5/0

ایران یك بیستم جهان

جهان

10

در حالی كه مصرف سرانه سویا در اروپا و آمریكا 9 تا 11 كیلوگرم برآورد شده است. حجم مصرف این فرآورده در ایران تنها به نیم كیلوگرم به ازای هر نفر می‌رسد.

6- نوشابه:

منطقه

سرانه مصرف نوشابه (واحد لیتر)

نسبت

ایران

42

ایران چهار برابر جهان

جهان

10

ایرانیان سالانه بیش از 2 میلیارد و 900 میلیون تومان نوشابه استفاده می‌كنند. بنابراین از نظر سرانه مصرف نوشابه گازدار در ایران، رتبه اول جهان را داریم. سرانه مصرف نوشابه در ایران 42 لیتر است. در حالی كه این سرانه مصرف 4 برابر سرانه مصرف دنیاست.

7- نمك:

منطقه

سرانه مصرف نمك در سال (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

6

ایران 2 برابر جهان

جهان

3

میزان استاندارد مصرف نمك بین 4 تا 5 گرم در روز است. در حالی كه ایرانیان بطور متوسط روزانه 8 تا 10 گرم نمك مصرف می‌كنند.

8- میوه و سبزیجات:

منطقه

سرانه مصرف سالیانه میوه و سبزی (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

30

ایران یك چهارم استاندارد جهانی

جهان

120

ایران در تولید 15 محصول اصلی باغی دنیا مقام اول تا دهم را دارد و بیش از 4 درصد از میوه و مركبات جهان را تو لید می‌كند. اما مصرف سبزی و میوه در كشورمان كمتر از میزان استاندارد جهانی است (روزانه هر فرد باید حداقل 400 گرم میوه و سبزی مصرف كند. سرانه مصرف در ایران 100 گرم است)

9- ماهی:

منطقه

سرانه مصرف سالیانه ماهی (واحد كیلوگرم)

نسبت

ایران

7

ایران حدود یك سوم جهان

جهان

18

طول عمر:

طول عمر ایرانیان %20 كمتر از میانگین جهانی است.

مرگ و میر:

حدود %40 از مرگهای روزانه به دلیل سوء تغذیه می‌باشد.

در كشور ما از مجموع 800 مرگ روزانه 300 مورد مستقیماً به تغذیه نامناسب مربوط است.

 

وضعیت مصرف دارو:

منطقه

میانگین سرانه اقلام دارو در هر نسخه

نسبت

ایران

6 قلم

ایران سه برابر جهان

جهان

2 قلم

آمار رسمی وزارت بهداشت می‌گوید در 8 سال گذشته، متوسط تعداد داروهای تجویز شده در هر نسخه، بیش از چهار قلم بوده است كه در حال حاضر متوسط كشوری آن به 3/6 قلم رسیده است. این در حالی است كه میانگین جهانی در این زمینه كمتر از دو قلم در هر نسخه است. یعنی در ایران بیش از سه برابر متوسط جهانی است.

فضای سبز:

منطقه

میانگین سرانه فضای سبز مترمربع

نسبت

ایران

5

ایران یك سوم جهان

جهان

15

انرژی:

1- برق:

منطقه

سرانه مصرف سالیانه (کیلووات)

نسبت

ایران

2500

ایران 3 برابر جهان

جهان

800

2- آب:

منطقه

سرانه مصرف روزانه (لیتر)

نسبت

ایران

300

ایران 2 برابر میانگین جهان

جهان

150

3- بنزین:

منطقه

سرانه مصرف روزانه (لیتر)

نسبت

ایران

90

ایران 6 برابر میانگین جهانی

جهان

15

4- گاز:

منطقه

سرانه مصرف سالانه (مترمكعب)

نسبت

ایران

1700

ایران 3 برابر میانگین جهانی

جهان

600

به طور متوسط ایران حدود 4 برابر میاگین جهانی انواع انرژی را مصرف می‌كند.

ساعات كار:

منطقه

سرانه ساعات كار سالانه

نسبت

ایران

2400

ایران 5/1 برابر میانگین جهانی

جهان

1900

ساعات كار مفید:

منطقه

سرانه ساعات كار سالانه

نسبت

ایران

300

ایران یك چهارم سرانه جهانی

جهان

1400

فضای ورزشی:

منطقه

سرانه (متر مربع)

نسبت

ایران

61 سانتی متر مربع

ایران یك سوم میانگین جهانی

جهان

2 متر مربع

مطالعه:

منطقه

سرانه زمان مطالعه روزانه (دقیقه)

نسبت

ایران

18

ایران یك چهارم میانگین جهانی

جهان

70

زمان مكالمه با تلفن و تلفن همراه:

منطقه

سرانه زمان مكالمه روزانه (دقیقه)

نسبت

ایران

40

ایران 4 برابر میانگین جهانی

جهان

10

مردم ایران منابع ملی خود را به مقدار قابل ملاحظه­ای تلف می­كنند. اسراف در این منابع به حدی است كه طبق آمار منتشر شده مصرف سرانه آب، انرژی، دارو، نان و سایر مواد غذائی و صرف وقت برای انجام یك كار معین در ایران چند برابر استانداردهای جهانی است. .

جداول از بنیاد کارآفرینی فروتن برگرفته شده است.

 

منبع:تابناک

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

چه بخوریم تا ام اس نگیریم؟…

بحران ویتامین دی این روزها در جماعت ایرانی به اوج خود رسیده و هشدارهای اهالی سلامت کشور را در پی داشته است.

 چندی پیش رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور اعلام کرد که کمبود کلسیم و ویتامین دی نه تنها منجر به بروز پوکی استخوان شده بلکه ابتلا به بیماری های سیستمیک، دیابت و بخصوص ابتلای به ام اس را هم در پی داشته است.
مجید حاجی‌فرجی گفت: قشر قابل توجهی از جامعه ایرانی به کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین دی مبتلا هستند به طوری که طبق بررسی های انجام شده مشخص شده که حداقل ۸۰٪ کودکان ایرانی به درجات شدید و بیش از ۹۰٪ از آنها به درجات متفاوتی دچار کمبود ویتامین د هستند.

عوارض کمبود ویتامین دی
کمبود ویتامین دی در کودکی باعث بیماری راشیتیسم می شود که در اثر آن استخوان‌های فرد قدرت تحمل وزن او را نداشته و انحنا پیدا می کند. دیر دندان درآوردن و نافرمی های اندامی هم از نتیجه کمبود این ویتامین است. در بزرگسالی هم کمبود ویتامین دی کاهش تراکم استخوانی و پوکی استخوان، دیابت، سرطان سینه یا پروستات و ضعف دستگاه ایمنی بدن را در پی دارد. مصرف این ویتامین در پیشگیری از بروز ام اس و جلوگیری از آلزایمر موثر است.
بهداشت و سلامت
منابع دریافت ویتامین دی
مهم ترین منبع دریافت ویتامین دی نور خورشید است که با توجه به سبک زندگی ایرانی ها، دریافت ویتامین از این طریق به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. پوشیدن لباس های تیره و زندگی در خانه هایی که معماری آنها بر اساس مشرف نبودن تعریف شده، در کنار سبک غذایی نادرست بیشتر ایرانی ها را به کمبود این ویتامین دچار کرده است. آلودگی هوا هم به عنوان یکی از موانع رسیدن نور خورشید به زمین در این زمینه بی تاثیر نیست.
به طور کلی ویتامین دی را از سه منبع می توان به دست آورد:
آفتاب: چه بخواهید و چه نه، آفتاب اصلی ترین منبع دریافت ویتامین دی است که بدون زحمت و دردسر به دست می آید و به انواع قرص های خوراکی و مواد غذایی ارجحیت دارد. سعی کنید دقایقی از روز را زیر نور آفتاب باشید. تابش اشعه ماوراء بنفش به پوست باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود. افراد با پوست روشن‌تر نسبت به تیره‌ترها می‌توانند با مدت کمتری زیر آفتاب بودن نیاز خود به این ویتامین را تامین کنند.
منابع خوراکی: چربی ماهی‌ها مانند قزل‏ آلا منبع غنی ویتامین دی هستند. بنابراین سعی کنید حداقل دوبار در هفته ماهی بخورید. غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات هم این ویتامین را در خود دارند اما میزان آن بسیار کم است. کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر و ماهی ساردین هم حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند. سعی کنید این مواد را در برنامه غذایی روزانه تان جای دهید.
قرص ها: آخرین گزینه هم دریافت این ویتامین به صورت مصنوعی از کپسول و آمپول است که به هر حال جای منابع طبیعی را نمی گیرند.
منبع:خبرگزاری مهر
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

خیانت برخی پزشکان بخاطر پول بیشتر!…

متاسفانه برخی متخصصان زنان و زایمان برای بدست اوردن پول بیشتر حاضرند صدمات جبران ناپذیری به نسل بعدی بزنند.روز گذشته دکتر فاطمه اعلمی در “چهارمین كنگره ملی بارداری ایمن ” خبر داد ؛ برخی پزشکان بخاطر درآمد خوبی که بابت سزارین بدست می آورند از انجام زایمان طبیعی خود داری می کنند! این درحالی است که پیشتر نیز مسئولان ارشد بهداشتی کشور نیز به آن اذعان کرده بودند.طبق آمار رسمی در ایران حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد زایمانها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران سزارین ۵ برابر سایر نقاط جهان است. امروزه در برخی از بیمارستان های ایران این آمار حتی ۱۰۰ در صد نیز گزارش شده است
از نظر پزشکان زایمان طبیعی ۳ تا ۴ برابر سزارین دردسر ساز است ولی تعرفه‌هایی که به آن اختصاص داده شده خیلی کمتر از سزارین است که این موضوع نیز بر افزایش سزارین در ایران دامن می‌زند در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا تسهیلات ویژه‌ای را برای زایمان طبیعی اختصاص داده‌اند که افراد را به آن ترغیب می‌کند.
مشکلات تنفسی برای نوزادان سزارینی: تحقیقات علمی ثابت کرده است نوزادانی که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند. تولد نوزاد نارس با عوارض گوناگونی همراه است. نخستین مشکل، که شدیدترین و حیاتی‌ترین آن هم هست، تنفس مشکل‌دار این کودکان است.این مشکل، به‌دلیل این است که جنین فرصت کافی برای رشد و بلوغ ریه در داخل رحم مادر نداشته است. در این حالت، نوزاد مبتلا به وضعیتی است که اصطلاحا به نام «سندرم زجر تنفسی» معروف است؛ بد نفس کشیدن همان و کم‌شدن اکسیژن دریافتی بافت‌های مختلف، همان. کم‌شدن اکسیژن دریافتی به سلول‌‌های مغزی، بیش از سایر سلول‌ها آسیب می‌رساند و موجب بروز عوارضی همچون عقب‌ماندگی ذهنی، کوچک شدن مغز و بعدها در دوران مدرسه، اشکال در یادگیری و کند شدن انجام فعالیت‌های مدرسه در کودک می‌شود.
سلامت مادر در خطر: همچنین خونریزی‌های به دنبال سزارین و عفونت‌های محل عمل و رحم تقریبا ۲ برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و برخلاف تصور عموم افراد، سلامت مادر در سزارین بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. به گفته وی، مساله بیهوشی نیز می‌تواند مشكلاتی را برای مادر به وجود آورد. سزارین در هر صورت یك عمل جراحی است و به دنبال آن مشكلاتی ناشی از جراحی نیز برای مادر پیش خواهد آمد كه ممكن است سلامت مادر را تهدید كند.ضمن این‌كه پس از سزارین ممكن است چسبندگی‌هایی داخل شكم مادر به وجود آید. بخصوص زمانی كه بیمار چند نوبت سزارین شده باشد، احتمال این مشكل بیشتر شده و باعث دردهای زیاد زیر شكم و داخل شكم مادر می‌شود و درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد. همچنین زایمان به روش سزارین افسردگی، عفونت و خونریزی بعد از زایمان را افزایش می‌دهد
کودکان نارس، قربانی سزارین: طبق مطالعات علمی مشخص شده که از بین نوزادانی که زودتر از موعد، یعنی قبل از هفته سی و هفتم عمرشان در رحم، به دنیا می‌آیند، ۹۲درصد به شیوه سزارین از رحم خارج شده‌اند. نوزادان نارس خود محتاج مراقبتهای خاص و البته پرداخت هزینه های بیشتر توسط والدین است که به این ترتیب بیمارستان نیز منفعت خود را از بابت سزارین می برد!هیپوکسی و کم شدن اکسیژن در بافت‌ها (اصطلاحا ایسکمی)، همچنین ممکن است باعث فلج شدن اندام‌ها شود و تشنج بدهد. اینها می‌تواند زندگی کودک را تا آخر عمر تحت‌تأثیر قرار دهند. همچنین نوزادان نارس به خوبی نوزادان سر موعد نمی‌توانند رگ‌هایشان را متناسب با فشار خون داخل آن،تنگ و گشاد کنند، به همین علت بیش از سایرین در معرض خطر پارگی عروق مختلف هستند. از طرف دیگر، دادن اکسیژن اضافی هم با خطرها و عوارضی همراه است که مهم‌ترین این عوارض در چشم نوزاد روی می‌دهد؛ کنده‌شدن شبکیه و آب مروارید و نابینایی، از جمله این عوارض هستند.
زردی از عوارض سزارین: علت افزایش زردی در نوزادان بالا رفتن بیلی‌روبین در خون نوزاد است كه اگر از حد مجاز بالاتر باشد خطرناك است. زردی سم مغز است و بر هوش نوزاد تاثیر منفی می‌گذارد.از نظر علمی ثابت شده است، نوزادانی كه به هر علتی نارس به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض زردی قرار می‌گیرند و همین‌طور نوزادان زودتر از ۳۸ هفته.
دكتر فاطمه اعلمی در دومین كنگره بین‌المللی و چهارمین كنگره ملی بارداری ایمن كه در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی یك متخصص نوزادان با اشاره به این كه درصد قابل توجهی از نوزادانی كه به روش سزارین به دنیا می‌آیند دچار مشكلات تنفسی می‌شوند، عنوان كرد: زمانی كه مادران از ما می‌پرسند چرا فرزندمان دچار مشكلات تنفسی شده است به آنها دروغ می‌گوییم و عفونت ریه، پنومونی و مسائلی از این دست را به عنوان دلیل برایشان توضیح دهیم.
اعلمی در پایان گفت: متاسفانه ما پزشكان منبع درآمد خوبی از سزارین، سونوگرافی و NICU پیدا كرده‌ایم چرا كه نوزادان دائما مشكلاتی نظیر RDS پیدا كرده و در بخشهای مراقبت ویژه بستری می‌شوند.برخی گزارشهای مردمی حکایت دارد که برخی پزشکان با دروغ از عوارض و یا شرایط خاصی می گویند که احتمال مرگ کودک وجود دارد. به این ترتیب با القای شرایط خاص و بحرانی والدین را در عمل انجام شده قرار داده و مجبور به پذیرش عمل سزارین زود هنگام می شوندهمه اینها بخاطر تفاوت در دستمزد پزشکان در زایمان طبیعی و سزارین انجام میشود! متاسفانه اکثر پزشکان این حوزه برای بدست اوردن پول بیشتر حاضرند صدمات جبران ناپذیری به نسل بعدی بزنند.جالب اینکه درمان برخی از همین بیماریهای نوزادان مانند زردی یا نارس بودن نوزاد ، که بعد سزارین بروز میکند ، در همان بیمارستان وجود دارد و البته درمان آن نیز مستلزم پرداخت هزینه های گزاف دیگری می شود!یعنی برخی پزشکان بیماری را خودشان بوجود می آورند و البته بابت ایجاد ودرمان ان از بیماران پول میگیرند!
جالب اینکه بنا بر آمار رسمی بیماران تحت نظر ماماها کمتر سزارین می شوند. یکی از دلایل آن اینست که ماماها کمتر از پزشکان از داروهای مختلف استفاده می کنند و علت دیگر اینست که چون خود ماما نمی تواند عمل سزارین را انجام دهد، سعی می کند تا جایی که برای بیمار و جنین ضرری نداشته باشد، زایمان او رابه صورت طبیعی انجام دهد!

مقاومت متخصصان زنان و زایمان در مقابل وزارت بهداشت:
در عین حال دكتر حسن امامی‌رضوی معاون درمان وزیر بهداشت كاهش آمار سزارین را از مهمترین وظایف متخصصان زایمان دانست اما وی اذعان کرد: ” هر چقدر تلاش می کنیم باز می‌بینیم این اراده در بین متخصصان زنان و زایمان نیست”همچنین دكتر مرضیه وحید دستجردی ، وزیر محترم بهداشت ، به تازگی از یکسان سازی تعرفه زایمان طبیعی و سزارین خبر داد تا بدین وسیله برخی پزشکان پول پرست را قانع کند تا دست از بازی با جان نسل آینده این کشور بردارند.وی با اشاره به یكسان شدن تعرفه‌های زایمان طبیعی و سزارین گفت: این موضوع به تمام مراكز بهداشتی – درمانی ابلاغ می‌شود، بی‌تردید این موضوع در كاهش تعداد سزارین و افزایش تعداد زایمان‌های طبیعی نقش بسزایی خواهد داشت.البته هرچند به گفته وزیر محترم بهداشت عزمی جدی از طرف دولت برای کاهش سزرین وجود دارد اما به نظر میرسد پزشکان بخاطر پول بیشتر آن را نادیده و در برابر ان مقاومت سختی می کنند مگر آنکه منافع آنها تامین شود!
منبع:افکار نیوز
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

چرا برخی مردان دچار كم مویی هستند؟…
اگر خوب به دوروبر خود نگاه كنید متوجه می شوید برخی از پسران و مردان موی زیادی در صورت و بدن خود ندارند یا برخی از آنان شاید اصلا ممكن است ریش و سبیل درنیاورند.

بد نیست بدانید هورمون‌های مردانه مانند هورمون تستوسترون در زمان بلوغ در پسران (كه معمولا در 13 تا 17سالگی اتفاق می‌افتد) ترشح می‌شود و در اثر آن موهای كركی در نواحی خاصی كه گیرنده تستوسترون دارند به موهای مردانه و نهایی تبدیل می‌شوند.

این نواحی شامل ریش و سبیل درصورت، قسمت‌های جلوی سینه، كتف‌ها و تنه است كه با رسیدن به سن بلوغ این موها از حالت كركی تبدیل به موهای نهایی می‌شوند. یعنی به موهایی تبدیل می‌شوند كه دوره رشد طولانی دارند و حتی حدود یك سانتی‌متر در ماه می‌توانند رشد كنند. اما گاهی در برخی از پسران موهای كركی و اولیه تبدیل به موهای مردانه و نهایی نمی‌شوند.

این مشكل بیشتر به این دلیل است كه فرد هنوز بالغ نشده است و مشكل هورمونی دارد. اگر رشد موها تا 17 یا 18 سالگی به تاخیر افتد، والدین باید با توجه به این موضوع، فرزند خود را نزد متخصص ببرند تا پس از بررسی‌ها اگر مشخص شود هنوز به بلوغ نرسیده است درمان شود.

گاهی مشخص می‌شود كه فرد بالغ شده است و آثار دیگر بلوغ مانند رشد عضلات بدن، افزایش میل جنسی و
دو رگه شدن صدا را دارد اما موهای نواحی كه گفته شد در وی رشد نكرده است.

اولین دلیلی كه مطرح است مساله هورمونی است كه باید مدنظر قرار گیرد و اگر هورمون‌ها دچار اختلال است، باید درمان شود.

مساله دوم، مساله نژادی و ارثی است چرا كه برخی از نژادها مثل نژادهای زرد و آسیای میانه نژادهایی كم مو هستند و سومین مساله هم مساله ارث است كه برخی به صورت وراثتی در جاهایی از نواحی بدن كم مویی دارند. اما اگر هر سه این عوامل رد شود، مشخص می‌شود كه مشكل كم مویی به عنوان صفتی بدون علت شناخته می‌شود چرا كه رشد نكردن مو با تیپ مردانه علت مشخصی ندارد.

 

منبع:جام جم آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی - رازهایی که چشم پزشکان نمی گویند…

1- هرگز از دستمال كاغذی یا دستمال‌های توالت برای پاك كردن شیشه عینك خود استفاده نكنید.این دستمال‌ها از چوب ساخته شده اند و شیشه‌های عینك شما را خش می‌اندازند. دكتر Robert Noecher می‌گوید من از كراواتم برای این‌كار استفاده می‌كنم، به این خاطر كه از ابریشم ساخته شده و بسیار نرم و لطیف است.

2ـ‌ عینك‌های آفتابی پولاریزه برای كم كردن حساسیت نسبت به نور و بازتاب آن از اجسام براق، بسیار مناسب هستند، اما برای دیدن صفحه‌های موبایل یا سیستم‌های راهیاب، شما را با مشكل مواجه خواهند كرد. این مشكل حتی برای دیدن صفحه‌های دستگاه‌های خودپرداز جدی‌تر خواهد بود.

3ـ‌ بسیاری از ما فكر می‌كنیم، پس از یك جراحی چشم، بسرعت می‌توانیم به زندگی عادی خود برگردیم، اما در واقع برای بسیاری از افراد، این زمان، مقادیری بیشتر طول می‌كشد. پس از این‌كه مجبور شویم روی یك متن چند صفحه‌ای تمركز كنیم، متوجه می‌شویم آنقدر‌ها هم كه فكر می‌كنیم كار ساده‌ای نیست و به زمانی بیش از این نیاز است.

4ـ‌ بسیاری از مردم می‌دانند كه اشعه ماوراء بنفش (UV) به پوست آسیب جدی می‌رساند، اما نمی‌دانند كه این اشعه برای چشمان نیز مضر است. آیا شما از كسانی هستید كه تنها زمانی‌كه آسمان آفتابی است، عینك می‌زنید؟ مثل این می‌ماند كه بگویید من فقط گاهی اوقات سیگار می‌كشم!عینك آفتابی‌ای را انتخاب كنید كه به اندازه كافی برای جلوگیری از ورود اشعه از بالا و پایین بزرگ باشند حتی اطراف آن نیز ضخیم باشد، اگر از لنز استفاده می‌كنید محافظ UV را بخواهید.

5ـ‌ به‌رغم این كه نسل‌های مختلف، درباره فواید هویج، به فرزندان خود بسیار گفته‌اند، هویج بهترین غذا برای چشم‌ها نیست. البته شاید بتوان این امتیاز را بیشتر به اسفناج، كلم پیچ و دیگر سبزیجات با برگ تیره نسبت داد.

6ـ‌ قطره‌های چشم (از هر نوع)، اگر در یخچال نگهداری شوند، سوزش كمتری ایجاد می‌كنند.

7ـ‌ بعضی پزشكان بیماران را جهت جراحی آب مروارید تحت فشار قرار می‌دهند. اگر برای جراحی با مشكلات مالی مواجه هستید باید گفت كه صبر كردن برای این جراحی آسیبی به چشم‌های شما نمی‌رساند. آب مروارید فقط دید شما را با مشكل روبرو می‌كند مانند این است كه از یك پنجره كثیف به بیرون نگاه كنید.

8ـ‌ مطالعه در نور كم به چشمان شما آسیب نمی‌رساند. بدترین چیزی كه ممكن است اتفاق بیفتد سردرد شدن شماست.

9ـ‌ اگر از لنز‌های مدت دار استفاده می‌كنید، آنها را قبل از خواب در بیاورید. شانس عفونی شدن چشم‌ها هنگام خواب با این لنزها ۱۰ تا ۱۵ برابر بیشتر است.لنزهای مدت دار لنزهایی هستند كه می‌توان آنها را تقریباً تا ۷ روز بدون اینكه نیازی به در آوردنشان به هنگام خواب باشد، استفاده كرد.

10ـ‌ زمانی كه به قطره چشم نیاز دارید، آن قطره‌ای را كه از خیلی وقت پیش در كابینت نگه داشته‌اید، استفاده نكنید. اگر چشم شما عفونی شده باشد این قطره شاید قرمزی چشم را بهتر كند، اما ممكن است باعث بدتر شدن عفونت شود. برخی افراد چشم خود را به خاطر همین اشتباه از دست داده‌اند.

11ـ‌ ورم ملتحمه همیشه خوش خیم نیست. برخی بیماران به خاطر این بیماری دچار حساسیت به نور شده یا بینایی خود را از دست می‌دهند. اما بسیاری از پزشكان آنتی‌بیوتیك را برای درمان آن تجویز كرده كه اگر مشكل ویروسی باشد هیچ كمكی نخواهد كرد. اما اگر مبتلا به ورم ملتحمه باكتریایی شده باشید، شاید چنین درمانی برای شما كارگر باشد.

12ـ‌ تست‌های سالانه تنها راه برای جلوگیری از این بیماری‌ها هستند. این اصلا خوب نیست كه منتظر بمانیم تا علائم بیماری‌های چشمی به طور كامل ظاهر شوند و برایمان مشكل‌ساز شوند تا به پزشك مراجعه كنیم. توجه داشته باشید، برخی بیماری‌های چشمی تا زمانی‌كه بینایی شما را از بین نبرند، بروز نمی‌كنند.

 

 

منبع:جام جم آنلاین

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

8 باور غلط در مورد سلامتی بدن…

در زمینه ی سلامتی باورهای غلطی وجود دارد که پایه و اساس علمی ندارد. با این وجود بسیاری از مردم به این باورها اعتقاد دارند.
1- قند مصنوعی آدم را چاق نمی کند
قند مصنوعی این علامت را به مغز میدهد که “همین الان سهمیه قند می رسد”. به همین خاطر لوزالمعده فقط در کمتر از 90 ثانیه انسولین آزاد می کند تا میزان قند خون را ثابت نگه دارد.
اما اگر این پیغام «علامت کور» باشد و به جای قند، فقط قند مصنوعی بدون کالری وارد خون شود، انسولین روی قند موجود در خون تاثیر می گذارد و میزان قند خون کاهش می یابد.
این فرآیند برای بدن یک معنی بیشتر ندارد: گرسنگی، سریع چیزی خوردن! بدن همچنین متوجه می شود که فریب خورده است و کالری ذخیره شده در جاهای دیگر را مورد استفاده قرار می دهد.
2- خوردن شکلات به طور مداوم از سکته ی قلبی جلوگیری می کند
در حقیقت به لحاظ تجربی اثبات شده است که شکلات تلخ اثر مثبتی روی رگ ها دارد. البته ما باید هر سه ساعت 100 گرم شکلات تلخ بخوریم تا اثر مداوم آن را از طریق فالونوئیدهای باارزش به دست بیاوریم.
3- روزانه باید حداقل 2 لیتر آب خورد
8 لیوان آب یا حداقل 2 لیتر مایعات در روز. این سفارشی است که دکترها همیشه به مریض هایشان می کنند. دانشمندان اما در مطالعات جدید، دلیل پزشکی ای برای آن پیدا نکردند که بدن به این حجم بالای آب احتیاج داشته باشد.
دراین باور همچنین میزان آبی که مواد خوراکی دارند فراموش شده است. بیش از همه میوه ها و سبزیجات دارای مایعات فراوانی هستند. همچنین چای و قهوه و دیگر نوشیدنی ها را نیز نباید از یاد برد.
4- مرکبات بیشترین ویتامین C را دارا هستند
این مطلب درست است که پرتقال, لیموترش و … مهمترین ویتامین C را دارا هستند. اما میوه های دیگری نیز هستند که از این جهت از مرکبات بهتر هستند. برای مثال کیوی و توت فرنگی. جالب اینجاست که انگور فرنگی سیاه (blackcurrant) حتی چهار برابر بیشتر ویتامین C دارد.

5- قندِ زیاد بچه ها را بیش فعال می کند

پژوهشگران بر اساس 12 مطالعه ی علمی عنوان می کنند که هیچ رابطه ای میان تغذیه ای با قند زیاد و بیش فعالی وجود ندارد. در عین حال این مطالعات توانست این نظریه را که کودکان بیش فعال مواد قندی بیشتری می خورند، رد کند.

6- در زمستان بدون کلاه نیمی از گرمای بدن از دست می رود

در زمستان باید از کلاه استفاده کرد، در غیر این صورت بدن “40 تا 45 درصد از گرمای خود” را از دست میدهد. در واقع مطالعات جدید نیز تایید می کنند که هرجایی از بدن که پوشیده نباشد باعث از دست رفتن گرما می شود.
اما 40 تا 45 درصد از بدن ما به اندازه ی پاهای ماست. بنابراین برای اینکه بدن این مقدار گرما را از دست ندهد باید گفته می شد در زمستان باید شلوار پوشید نه کلاه به سر گذاشت.7- مطالعه در نور کم به چشم ضرر می رساند.
فرقی نمی کند که نور شمع باشد یا نور ضعیف چراغ خواب، خیلی ها فکر می کنند که مطالعه کردن در نور کم چشمشان را بسیار خسته می کند و باعث آسیب به آن می شود.
اما تا به حال برای این باور یافته ای علمی به دست نیامده است. در حقیقت مطالعه در نور بسیار کم می تواند باعث خستگی چشم ها بشود که پس از کمی استراحت این خستگی از بین می رود.

8- آوکادو باعث چاقی می شود

آوکادوها بسیار مفید هستند. علیرغم اینکه 80 درصد از آن را چربی تشکیل می دهد اما باعث چاقی نمی شوند و افزون براین 6 برابر بیشتر از قند و پروتئین، انرژی تولید می کنند.
آوکادو این انرژی را بدون سوخت وسازهای مضر و بدون باقی گذاردن اسیدهای سمی، برای بدن تهیه می کند. آوکادوها مخصوصا سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع شده هستند. علاوه بر این آوکادوها پر از پتاسیم، کلسیم و آهن و همچنین ویتامین های B و ویتامین E هستند.
منبع:سلامت نیوز

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

خانه / دانستنیها / بهداشت و سلامت

بهداشت و سلامت

بیا تو مالزی -

سفره ایرانی چه ویتامینی کم دارد؟

دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور گفت: در سفره ایرانی مواد غذایی سرشار از ویتامین D بسیار محدود است و به دلیل زندگی شهرنشینی و مسائل فرهنگی، به حد کفایت ویتامین D دریافت نمی‌کنیم همچنین آلودگی هوا یکی از مسائل مهمی است که مانع تابش نور مستقیم آفتاب می‌شود.

به گزارش فارس تیرنگ نیستانی امروز در نشست خبری ارائه نتایج مطالعات غنی‌سازی دوغ با ویتامین D که در انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور برگزار شد، اظهار داشت: ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که توزیع آن در منابع غذایی بسیار محدود است و دریافت آن از طریق نور آفتاب نیز به دلایلی کافی نیست.وی اضافه کرد: دریافت ویتامین D به میزان یک هزار واحد می‌تواند در شاخص‌های قندخون و التهابی تأثیر داشته باشد و غنی‌سازی دوغ با ویتامین D موجب بهبود شاخص‌های قندخون می‌شود.وی گفت: در سفره ایرانی مواد غذایی سرشار از ویتامین D بسیار محدود است و به دلیل زندگی شهرنشینی و مسائل فرهنگی، به حد کفایت ویتامین D دریافت نمی‌کنیم همچنین آلودگی هوا یکی از مسائل مهمی است که مانع تابش نور مستقیم آفتاب می‌شود.دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور بیان داشت: به لحاظ مسائل سلامتی نیز استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مانع جذب ویتامین D نور خورشید می‌شود و به حد کفایت ویتامین D دریافت نخواهیم کرد.نیستانی افزود: آمارهای جهانی از شیوع بالای کمبود ویتامین D خبر می‌دهند که این آمارها بسیار هشدار دهنده است.
 
وی گفت: ویتامین D برای بافت‌های استخوانی بسیار ضروری است و در توان ماهیچه‌ای اثر می‌گذارد.

اگر در شرایطی کمبود ویتامین D تا حدودی بالا باشد علائم آشکار بیماری استخوانی بروز می‌کند و شیوع پوکی استخوان نیز افزایش پیدا خواهد کرد همچنین سن بروز این بیماری نیز کاهش پیدا می‌کند.وی ادامه داد: ‌بروز بیماری‌های مزمنی مانند دیابت نوع یک و نوع 2، سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی به نوعی به وضعیت ویتامین D در جامعه برمی‌گردد و استفاده از مکمل‌ها می‌تواند مناسب باشد ولی محدودیت نیز دارند؛ در طرح غنی‌سازی مواد غذایی همه گروه‌ها مدنظر هستند.

نیستانی اضافه کرد: باید از ماده غذایی برای غنی‌سازی استفاده کنیم که ماندگاری خوبی داشته باشد. در مطالعه‌ای که انجام شد دوغ را به عنوان ماده غنی‌سازی شده انتخاب کردیم چرا که دوغ مورد پذیرش همه افراد است و حتی در سفره غذا نیز از دوغ به عنوان نوشیدنی استفاده می‌کردند.دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور عنوان کرد: البته برای ما ماندگاری ماده غذایی که می‌خواهیم غنی‌سازی کنیم اهمیت داشت و در طول 2 تا 3 هفته ماندگاری تأثیری بر روی ویتامین D نداشت.وی گفت: در مطالعه اول دریافتیم که دریافت ویتامین D به میزان یک هزار واحد می‌تواند در شاخص‌های قندخون و شاخصه التهابی نیز تأثیر داشته باشد و در این مطالعه شاخص‌های قندخون بهبود پیدا کرده بود حتی در افرادی که به دیابت مبتلا بودند و ریسک بروز بیماری‌های قلبی در این افراد بالا بود مصرف دوغ غنی‌سازی برای التهاب عروق نیز مفید بود و تاثیراتی نشان داد.نیستانی گفت: در مطالعه دوم به این مسئله نگاه کردیم که ویژگی‌های ژنتیکی فرد در ویتامین D تاثیر دارد یا خیر؟ که ویتامین D در التهاب عروق نیز اثر داشت و موجب بهبودی آنها شد و حتی چربی‌های خون را نیز تا حدی کاهش داد. در این مطالعه 500 واحد ویتامین D در هر بطری 250 سی‌سی دوغ به بیماران دادیم. در مطالعه اول بر روی 90 نفر و در مطالعه دوم بر روی 135 نفر بین 30 تا 65 سال انجام گرفت. دانشیار انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور بیان کرد: اگر ویتامین D در جامعه بهبود پیدا کند وقوع بیماری‌های قلبی و عروقی و به دنبال آن سندرم متابولیک کاهش چشم‌گیری خواهد داشت که باید از دوران کودکی کمبودها تأمین شود.
 
نیستانی بیان داشت: اگر شیر غنی شده مصرف شود تا حدودی می‌توان بهبود ظرفیت ویتامین D را داشته باشیم که در این برنامه یکصد واحد به ازای هر پاکت 200 میلی‌لیتری با ویتامین D غنی شد البته در این میزان غنی‌سازی نیز شاخص‌های استخوانی دانش‌آموزان تأثیر داشت.وی اضافه کرد: در مطالعه بعدی به جای شیر از دوغ استفاده کردیم البته دوغی که به میزان کمتر از یک درصد نمک داشت. پس از پایان مطالعه مشاهده شد که مصرف دوغ موجب افزایش فشارخون افراد نشده بود و حتی هموگلوبین خون این افراد نه تنها کاهش پیدا نکرده بود بلکه تا حدی افزایش نیز نشان داد که این می‌تواند به دلیل وجود PH اسیدی باشد که در اثر مصرف دوغ ایجاد شده بود.

 

منبع:خبرگزاری فارس</