دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / بی حرمتی به ایرانیان در مقابل سفارت كشور دوست و برادر چین

بی حرمتی به ایرانیان در مقابل سفارت كشور دوست و برادر چین

بیا تو مالزی -

عصر ایران : صبح روز جمعه ، ازدحام جمعیت در مقابل بخش كنسولی سفارت چین بیداد می كند. متقاضیان اخذ روادید با بی نظمی تمام در مقابل دریچه ای كوچك گرد آمده اند.

افزایش سفر ایرانیان به چین پدیده چشمگیر و قابل تاملی است. برگزاری نمایشگاه های متعدد اقتصادی، ارزان بودن اجناس و كم هزینه بودن سفر به این كشور موجب مسافرت بسیاری از ایرانیان به شهرهای چین شده است.

تا اینجای قضییه اشكالی كه ندارد هیچ، بلكه موجب خرسندی هم هست چون دو دولت چین و ایران در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی غالبا از وحدت رویه برخوردارند و انجام چنین سفرهایی موجبات آشنایی بیشتر دو ملت را فراهم می كند و امری مبارك و پسندیده است.

اما اگر در طول هفته، صبح ها و بعدازظهرها از مقابل سفارت چین عبور كنید خیل عظیمی از ایرانیان را مشاهده خواهید كرد كه سر در گم و كلافه در مقابل سفارت ایستاده اند تا مسئولان بخش كنسولی عنایتی فرموده و هر ساعت یكبار فردی را به نام بخوانند تا برای تحویل مدارك وارد شود.

گزارش عصر ایران حاكی از آن است كه مراجعه كنندگان در ظاهر می بایست با شماره تلفن هایی تماس گرفته و نسبت به دریافت نوبت مراجعه اقدام كنند. اما این مطلب هیچگاه جنبه عملی به خود نمی گیرد و عده ای از كارچاق كن ها كه مدام در حال قدم زدن و گفتگو با موبایل خود هستند نبض مراجعات مردمی را در دست دارند.

آن ها با بازاری كه به لطف دیپلمات های سفارت برایشان فراهم شده است با دریافت مبالغی از 30 تا 100 هزارتومان كار اخذ روادید را با زد و بندهایی كه دارند به راحتی آب خوردن انجام می دهند.

این مبلغ البته سوای هزینه ای است كه سفارت به طور رسمی دریافت می كند و همچنین مربوط به زمانی است كه شما از كشور چین دعوتنامه داشته باشید، در غیر این صورت هزینه ای كه باید به آقایان پرداخت كنید تا 600 هزار تومان ناقابل افزایش می یابد!

علاوه بر این، برخورد چینی های بخش كنسولی سفارت نیز بسیار زننده و توهین آمیز است. خبرنگار عصر ایران شخصا شاهد پرخاش كارمندان چینی كه هیچكدام فارسی را در حد مكالمه هم نمی دانند بود. معلوم نیست مسئولان سفارت به چه دلیل از كارمندانی كه زبان فارسی را می دانند استفاده نمی كند.

یكی از هموطنانمان گفت چهل روز است می آیم و می روم و هنوز موفق نشده ام مداركم را برای دریافت ویزا به سفارت تحویل دهم. همه شرایط طوری مهیا شده است كه مرا مجبور كنند كارم را از طریق واسطه های كارچاق كن انجام دهم اما من اصرار دارم كارم را از مسیر درست پیش ببرم.

امید است مسئولان وزارت خارجه كشورمان با ملاحظه و دقت در نوع رفتار چینی ها، تذكرات لازم را به آن ها بدهند و از اهرم های موجود برای حفظ حرمت ایرانیان بهره برداری كنند.

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب