خانه / اخبار مالزی / تاكید بر توسعه همكاریهای كشورهای كرانه‌ای تنگه ملاكا در نشست اندونزی

تاكید بر توسعه همكاریهای كشورهای كرانه‌ای تنگه ملاكا در نشست اندونزی

بیا تو مالزی -

شركت‌كنندگان در"نشست كمیته هماهنگی همكاری كشورهای كرانه‌ای تنگه ملاكا" در اندونزی بر لزوم تقویت و توسعه همكاریها به ویژه در حوزه "امنیت كشتیرانی" و "حراست دریایی" تاكید كردند…

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری رسمی اندونزی "آنتارا"، كشورهای شركت كننده در نشست روز گذشته خود در اندونزی، همچنین درباره توسعه همكاریهای منطقه‌ای در حوزه‌های یادشده با هدف حفظ تامین امنیت تنگه ملاكا به‌عنوان یكی از پرترددترین مسیرهای بین‌المللی كشتیرانی منطقه جنوب شرق آسیا گفت وگو كردند.

نشست كمیته هماهنگی كشورهای كرانه‌ای تنگه ملاكا روز گذشته باشركت مالزی، اندونزی و سنگاپور (كشورهای كرانه‌ای تنگه ملاكا) به همراه استرالیا، ژاپن، چین، كره جنوبی و آمریكا به عنوان كشورهای استفاده‌كننده از این راه آبی در شهر "مانادو" واقع در استان "سولاواسی" شمالی اندونزی برگزار شد.

به گزارش آنتارا، شركت‌كنندگان در این نشست همچنین درباره چگونگی اجرای طرحهای پیشنهادی در نشست اخیر این كشورها در ماه سپتامبر (شهریور) درخصوص ایجاد مكانیزم همكاری میان كشورهای كرانه‌ای و كشورهای استفاده‌كننده از تنگه ملاكا بحث و تبادل نظر كردند.

بنابه این گزارش، نشست نمایندگان هشت كشور ذكرشده با سازماندهی سه نهاد بین‌المللی دریانوردی با عنوان "بنیاد نیپون" ، "شورای تنگه ملاكا" و "مركز دریانوردی نیپون" برگزار شد.

بر همین اساس، "هاریجوجی" مدیركل بخش حمل ونقل دریایی وزارت ترابری اندونزی درنشست كمیته هماهنگی همكاری كشورهای كرانه‌ای تنگه ملاكا، برگزاری نشستهایی این چنین را در اجرای طرحهای پیشنهاد شده قبلی درخصوص منافع هشت كشور شركت‌كننده "ضروری" دانست.

به گزارش ایرنا، تنگه ملاكا در زمان حاضر به عنوان یكی از پرترددترین راههای آبی تجاری و نفتی جهان به شمار می‌آید.

سالانه حدود ‪ ۵۰‬هزار كشتی از این تنگه عبور می‌كنند.

هم‌اكنون برقراری امنیت تنگه ملاكا ازسوی كشورهای كرانه‌ای آن شامل مالزی، سنگاپور و اندونزی تامین می‌شود.

پیش از این، پیشنهاد دولتهای آمریكا و سنگاپور برای استفاده از نیروهای خارجی در تضمین امنیت تنگه ملاكا برای پیشگیری از حملات احتمالی تروریستی و دزدی دریایی، با مخالفت شدید كوالالامپور و جاكارتا روبه رو شده بود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب