دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / تایپوسان

تایپوسان

بیا تو مالزی -

تایپوسان یکی از اعیاد مذهبی هندو هاست که سالانه هزارن نفر برای برپایی آن به مالزی باتو کیو (باتو به زبان مالایی= سنگ -کیو انگلیسی =غار) می آیند…

این مراسم به یاد  روزی که همسر بت سیوا به نام پرواتی نیزه ا ی به پسرش بت مورگان می دهد تا دیو ها را شکست بدهد بر گزار می شود.تای پوسان روزی است که طبق تقویم تایلندی(تای) ستاره پوسان دردهمین روز در اوج در خشندگیش باشد.

 در این روز هندوها یک چیزی شبیه الم مسلمانان دارند که قبلا با گاو آنرا می کشیدند ولی الان با موتورسیکلت و ملت پشت آن راه می افتند و مثلا عبادت می کنند. از دیگر آداب این روز کچل کردن سر برای نشان دادن خضوع به خدایان- شکستن نار گیل به عنوان قربانی و خیرات شیر است همچنین هندوهابچه های نوزادشان را برای تبرک شدن وتشکر ازخدا با این مراسم می آورند.

در این روز مومنین رادیکال در بدن خود انواع سیخ و چیزهای برنده را فرو می کنند ولی هیچ خونی بیرون نمی زند محققین حدس میزند خاکستر سفید یا عصاره لیمویی که به بنشان می مالند می تواند بند آورنده خون باشد ولی هندوها اذعان می کنند ااخلاص باعث میشود خون بیرون نیاید و درد نکشند. از دیگر برنامه های این روز رقص با چوب غسل و اعتکاف می باشد.

امسال عبدالله بداوی برای تحکیم وحدت و دلجویی هندی ها این روز را در کوالالامپور و پوترا جایا تعطیل رسمی اعلام کرد.

منبع: وبلاگ مهندس جوان

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب