دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / تحریم علیه ایران گریبانگیر دانشجویان ایرانی اروپا شد

تحریم علیه ایران گریبانگیر دانشجویان ایرانی اروپا شد

بیا تو مالزی - دانشگاه لینشوپینگ سوئد از ثبت نام دو دانشجوی ایرانی مقطع دکتری به واسطه آنچه تحریم علیه ایران نامیدند جلوگیری نمود.

به گزارش استکهلمیان از سوئد، سعید عباسی فارغ التحصیل رشته صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و محمد عبدالشاه فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر که از چندی پیش اقدامات اخذ پذیرش را از دانشگاه لینشوپینگ آغاز نموده بودند در آخرین مراحل از ثبت نام در این دانشگاه بازماندند.

این دو که حتی ویزای سفر به سوئد را نیز در دست داشتند نامه ای از رئیس این دانشگاه دریافت می کنند که در آن "ینس داهلگورد"  با اشاره به تحریمهای اعمال شده علیه ایران در جامعه جهانی از عدم امکان ثبت نام از این دو داوطلب ابراز تاسف نموده است.

این دانشگاه متذکر شده است: این دانشگاه دستورالعملی را از اتحادیه اروپا دریافت کرده است که بر مبنای آن مبادله و همکاری با محققین ایرانی بسیار مشکل شده است.

این درحالی است که بر اساس دستورالعمل منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا محدودیت پذیرش دانشجو تنها در رشته های خاصی باید صورت بپذیرد ولی گویا در قراردادی نانوشته یا منتشر نشده برخی از کشورها این بند را به کلیه رشته ها پیوند داده اند. چرا که آقایان عباسی و عبدالشاه تنها خواستار تحصیل در رشته مدیریت کیفیت بودند که به طور طبیعی جزو رشته های خاص به حساب نمی آید.

در این خصوص خبرنگار استکهلمیان طی تماسی با داهلگود رئیس این دانشگاه علت را جویا می شود.

رئیس دانشگاه در این خصوص یادآور می شود: عدم ثبت نام از دانشجویان دکتری به غیر ازایران شامل کره شمالی نیز می شود و درعین حال این دستورالعمل بسیار جدید است و با مصوبه اتحادیه اروپا که تنها رشته های خاصی را در بر می گرفت تفاوت دارد.

دانشگاه لینشوپینگ از دانشگاههای بسیار معتبر سوئد و قاره اروپا به شمار می رود.

منبع : استکهلمیان

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب