چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / تركیه جای دوبی را می‌گیرد؟

تركیه جای دوبی را می‌گیرد؟

بیا تو مالزی -

از پنجشنبه گذشته بانك‌های اماراتی با تن دادن به فشارهای ایالت متحده، مشكلاتی را بر سر راه انتقال ارز از ایران به سایر كشورها ایجاد كرده اند.

در روزهایی كه بازار ارز در ایران با التهابات همراه شده و نرخ دلار به مرز یك هزار و 250 تومان رسیده است، تجار ایرانی مشكلات مهم‌تری را از سر می‌گذرانند. كمبود ارز در بازار كه منجر به عرضه آن از سوی بانك مركزی شده است ریشه در ارتباط مالی ایران و امارات دارد كه این موضوع كار تجارت را با چالش مواجه ساخته است.

از شیخ‌نشین امارات خبر می‌رسد كه آمریكا در راستای اعمال تحریم‌های یك‌جانبه علیه جمهوری اسلامی ایران فشارهایی را به بانك‌های اماراتی وارد كرده است و این فشارها از اواخر هفته گذشته شكل جدی‌تری به خود گرفته است. از همین رو مبادلات ارزی میان دوكشور با مشكلاتی مواجه شده است. هرچند كه پیش از این برای مقابله با این فشارها راه‌های گریزی نظیر همكاری مالی با كشورهای تركیه و ارمنستان پیشنهاد شده بود اما از دیدگاه فعالان بخش خصوصی ورود به این مسیر چندان ساده نیست.

رئیس كمیسیون WTO اتاق بازرگانی تهران این چنین ماجرا را شرح می‌دهد:« از روز پنجشنبه هفته گذشته بانك‌های اماراتی با تن دادن به فشارهای ایالت متحده، مشكلاتی را بر سر راه انتقال ارز از ایران به سایر كشورها ایجاد كرده است. هرچند كه رایزنی‌هایی میان بانك‌های ایرانی و اماراتی آغاز شده است تا مشكلات مرتفع شود اما از قرار معلوم فشار بر روی اماراتی‌ها به حدی است كه تا كنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.»

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با تهران امروز چنین دنباله كلامش را گرفت:« پس از آن‌كه كار كردن تجار با ارزهای معتبر محدود شد، فعالان بخش خصوصی با ارتباط مناسب با امارات، فعالیت خود را با درهم امارات انجام می‌دادند و از آن به عنوان معبری مهم برای ارتباط اقتصادی استفاده می‌كردند اما این شاهرگ توسط دشمنان كشور بسته شد و حالا باید به فكر راه‌های جایگزین بود.» این فعال اقتصادی مشكلات موجود در راه جایگزینی تركیه و ارمنستان برای ارتباطات بانكی را چنین شرح داد:«جایگزینی این كشورها به جای امارات بسیار مشكل است.

با كشورهای تركیه و ارمنستان نمی‌توان به غیر از پول ملی این كشورها با ارزهای دیگر فعالیت كرد. حتی اگر به فرض این كشورها بپذیرند با پول این كشورها فعالیت شود، مشكلات فنی بر سر این راه وجود دارد ضمن اینكه ساماندهی این حجم تجارت به سمت لیر تركیه و پول ارمنستان بسیار مشكل و زمان‌بر است.»

وی در توضیح این مشكلات افزود:«به عنوان مثال فعالیت‌های این‌چنینی در دوبی از مالیات معاف است اما اگر مبادلات به سمت تركیه و ارمنستان برود، طبق قوانین این كشورها باید به نسبت مبادلات، مالیات پرداخت كرد. به همین نسبت هزینه‌های كار افزایش خواهد یافت. ضمن اینكه از آن‌جا كه بسیاری از مبادلات صوری خواهد بود، بانك‌های معامله كننده در كشور خود با مشكلاتی نظیر فشارهای سیستم مالیاتی و حسابرسی كشور خود مواجه می‌شوند كه به همین دلایل از رغبت آن‌ها برای فعالیت‌های اینچنینی كاسته می‌شود.» سلطانی شانس جایگزینی تركیه و ارمنستان را اندك دانست و در توضیح آن گفت: « اگر شانس زیادی برای جایگزینی بود حتما تا الان شركت‌های ایرانی فعالیتی در این زمینه انجام می‌دادند. در حال حاضر برخی شركت‌ها نمایندگی‌هایی را در تركیه دایر كرده‌اند اما این جایگزینی برای آن‌ها مدت‌ها طول خواهد كشید به همین دلیل از آن استقبال نشده است.»

عضو اتاق بازرگانی ایران چنین ادامه داد: « از آن‌جا كه نقل و انتقال پول به داخل و یا خارج از كشور با محدودیت هایی همراه شده است، بانك‌های كشورهای تركیه و ارمنستان هم برای این كار مشكل دارند. در این شرایط كه بانك ملت در استانبول شعبه دارد و برخی تبادلات بانكی از این طریق انجام می‌شود هم میزان همكاری این بانك با بانك‌های ترك محدود است. به طوری كه فعالیت بانكی به غیر از لیر تركیه با ارز دیگری امكان‌پذیر نیست. چراكه بانك‌های ترك نیز نگران فشارهای بانك‌های بین‌المللی هستند.»

پدرام سلطانی در خصوص وظایف دستگاه دیپلماسی كشور در این شرایط چنین اظهار نظر كرد:« معمولا وزارت امورخارجه باید نقش موثری در این ارتباطات داشته باشد. شنیده‌های ما حكایت از آغاز تحركاتی در این زمینه دارد اما تاكنون حركت ملموس و روشنی از سوی وزارت امور خارجه انجام نشده است. »

در چنین شرایطی معمولا این دولت‌ها هستند كه وظیفه حمایت از بخش خصوصی و جبران خسارت‌های آن‌ها را دارند اما سلطانی فعالیت دولت در این زمینه را رد كرد:« حتی زمانی كه بلایای طبیعی در كشوری موجب خسارت دیدن بخش خصوصی می‌شود، این دولت‌ها هستند كه برای توانمندسازی بخش خصوصی به جبران خسارت می‌پردازند تا بخش خصوصی بتواند در گرداندن چرخ اقتصاد كشور كمك كند.»

منبع : تابناک

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب