خانه / اخبار ایران / تعطیلی شركت آرایشی سوئدی اوریف‌لیم در ایران و بازداشت چهار نفر

تعطیلی شركت آرایشی سوئدی اوریف‌لیم در ایران و بازداشت چهار نفر

بیا تو مالزی -

سالانه دو میلیارد دلار در ایران صرف خرید لوازم آرایشی می شود كه این كشور از لحاظ مصرف كالاها و لوازم آرایشی، پس از عربستان سعودی دومین كشور پرمصرف خاورمیانه به شمار می‌رود…

 

دفتر نمایندگی شركت آرایشی بهداشتی سوئدی «اوریف‌لیم» در ایران كه با نام «اوریف‌لیم پرشیا» فعالیت می كند روز شنبه از سوی نیروهای انتظامی بسته شد و چهار نفر از مدیران و مسئولان فروش آن بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مأموران جمهوری اسلامی روز یكشنبه، ۳۱ شهریور ماه، وارد دفتر این شركت واقع در خیابان جلفای تهران شده و با تعطیل كردن این شركت، دو مدیر و دو مسئول فروش آن را بازداشت كردند.  

گابریل بنت، مدیر امور مالی اوریف‌لیم سوئد دلیل این تعطیلی را عدم علاقه مسئولان جمهوری اسلامی به «روش تجاری این شركت» عنوان كرده است كه به گفته وی، «برای زنان به عنوان مشاور فروش مستقیم شركت فرصت شغلی ایجاد می‌كند».

به گفته آقای بنت، در حال حاضر ۴۰ هزار زن در ایران به عنوان مشاور فروش مستقیم اوریف‌لیم فعالیت می‌كنند.

این گزارش ها در حالی منتشر می شود كه خبرگزاری فارس دلیل بسته شدن این شركت را فعالیت تجاری چندسطحی كه در ایران به نام «هرمی» مشهور است اعلام كرده است.

از سال ۸۴ فعالیت هرمی در ایران ممنوع است و تخطی از این قانون علاوه بر جزای نقدی می‌تواند شش ماه تا سه سال حبس را برای فرد به همراه داشته باشد.

در همین حال، رادیوی دولتی ایران در گزارشی اعلام كرد كه شركت «اوریف‌لیم» به دلیل نقض قوانین مالیاتی و تقلب و كسب حدود ۷۰ میلیون دلار از طریق بازاریابی «هرمی» تعطیل شده است.

هفته گذشته وزیران بازرگانی و ارشاد جمهوری اسلامی ایران با غیر قانونی خواندن فعالیت این شركت كه از سال ۲۰۰۷ در ایران مشغول به كار است، اعلام كردند كه وبسایت اوریف لیم در ایران مسدود شده است.

پیش از این نیز، روزنامه كیهان، «اوریف‌لیم پرشیا» را به حمایت از جنبش سبز متهم كرده و گفته بود كه شواهد این ادعا را به زودی منتشر خواهد كرد كه این ادعا از سوی اوریف‌لیم رد شده است.

مدیر امور مالی اوریف‌لیم سوئد در گفت‌و گو با آسوشیتدپرس ضمن رد اتهام تجارت «هرمی ناسالم» گفته است كه تجارت این شركت در ایران، همانند تجارت اوریف‌لیم در تمام نقاط جهان با پیروی از قوانین بین‌المللی صورت می‌گیرد و ابرازی امیدواری كرده كه شركت متبوع وی بتواند به فروش محصولات خود در ایران ادامه دهد.

یكی از مشاوران ارشد این شركت نیز در گفت و گو با رادیو فردا گفته است: آن‌چه كه این شركت به آن مشغول بوده است روش «هرمی سالم» است و اگر این روش در ایران پذیرفته شده نبود، شركت ما از همان ابتدا نمی‌توانست از سوی اماكن، وزارت بازرگانی و وزارت بهداشت جمهوری اسلامی مجوز تأسیس و فعالیت دریافت كند.

وی كه نخواست نامش فاش شود ضمن تأیید بازداشت دو مدیر این شركت و دو تن از مشاوران فروش اوریف‌لیم گفت كه مأموران، شب گذشته تا حوالی نیمه شب در شركت حضور داشتند و به بازرسی محل و كامپیوترهای شركت مشغول بودند.

وی افزود كه بازداشت شدگان به احتمال زیاد برای پاسخگویی به برخی از سووالات بازداشت شده‌ و به زودی آزاد خواهند شد.

این مشاور ارشد همچنین اعلام كرد كه اوریف‌لیم پلمب نشده و تنها تعطیل شده است. در همین زمینه آقای بنت نیز ابراز امیدواری كرد كه این شركت به زودی بتواند فعالیت خود را در ایران از سر بگیرد.

به گفته این شركت، فروش محصولات اوریف‌لیم در ایران طی سه ماه دوم ماه سال جاری میلادی حدود ۵.۵ میلیون یورو بوده است.

سالانه دو میلیارد دلار در ایران صرف خرید لوازم آرایشی می شود و این كشور از لحاظ مصرف كالاها و لوازم آرایشی، پس از عربستان سعودی دومین كشور پرمصرف خاورمیانه به شمار می‌رود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

2 دیدگاه

 1. شرکت اریف لیم یک شرکت فروش مستقیم با یک بازاریابی شبکه ای می باشد. چرا قبل
  از تحقیق و تفحص بر چسب هرمی بودن را به این شرکت می زنید؟از ارباب رسانه
  ها که امین مردم و دولت هستند بعید است پیش داوری کند.در پیشگاه خداوند
  شرمسار شوید که ناعادلانه افراد و شرکتها را مورد اتهام و پیش داوری قرار
  می دهید آن هم در این زمان که این شرکت اریف لیم در زمان معزل بی کاری با
  کارآفرینی موجبات اشتغال افراد را فراهم آورده است. لازم به ذکر است این
  شرکت یک شرکت هرمی نبوده و مالباخته ای در آن وجود ندارد.لطفا در گوش
  آقایان مراجع هم اطلاعات غلط وارد نکنید چون در پیشگاه خداوند متعال مسول
  خواهید بود.اول تحقیق کرده و سپس قضاوت کنید.فقط این کار شما اسباب رسانه
  ها به نفع تجار و دلالانی بود که گسترش این شرکت سالم را به نفع خود نمی
  دیدند .لذا از شما اسباب رسانه می خواهیم خود را بازیچه تجار و دلالان از
  خدا بی خبر قرار ندهید. از شما مسولان دولتی نیز می خواهیم پیش داوری
  نکرده و تحقیق و تفحص کرده در تمام موارد عدالت را رعایت کرده خود را در
  پیشگاه خداوند متعال شرمسار نسازند.

 2. چون ایران امنیت تجاری ندارد این برچسب به اوریفلیم زده شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب