چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / تعویق بازداشت مهاجران غیرقانونی در مالزی

تعویق بازداشت مهاجران غیرقانونی در مالزی

بیا تو مالزی -

دولت مالزی مجازات سنگینی را برای مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته است .
مهلت دولت مالزی به مهاجران غیرقانونی برای خروج از این کشور به سر آمده اما هنوز برای بازداشت و مجازات کسانی که موفق به ترک این کشور شده اند اقدامی صورت نگرفته است….
شامگاه روز دوشنبه، 31 ژانویه، زمان برخورداری مهاجران غیرقانونی در مالزی در صورت ترک این کشور به سر آمد و انتظار می رفت مقامات انتظامی برنامه بازداشت کسانی را که همچنان در مالزی باقی مانده اند از بامداد روز سه شنبه به اجرا بگذارند.

براساس مصوبه دولت مالزی، مهاجرانی که در موعد مقرر به دستور خروج از کشور عمل نکنند با جریمه نقدی، زندان و شلاق مواجه می شوند.

روز دوشنبه و قبل از انقضای ضرب الاجل، هزاران تن از مهاجران خارجی به منظور بازگشت به کشورهای خود در فرودگاه ها و بندرهای مالزی ازدحام کردند.

مقامات انتظامی مالزی گفته اند که هنوز دستوری برای اقدام علیه مهاجران باقی مانده دریافت نکرده اند و گفته می شود که علت تعویق در به اجرا گذاشتن برنامه بازداشت و مجازات خارجیان فاقد مجوز اقامت در مالزی فشار دولت های فیلیپین و اندونزی بوده است.

تخمین زده می شود که حدود یک و نیم میلیون شهروند خارجی بدون داشتن اجازه اقامت در مالزی به کار مشغول هستند که اکثر از فیلیپین، اندونزی و کشورهای جنوب آسیا برای کار به مالزی سفر کرده اند.

ظاهرا رهبران اندونزی و فیلیپین در تماس با نخست وزیر مالزی از وی خواسته اند مهلت خروج از این کشور به مدت یک ماه دیگر تمدید شود.

براساس تصمیم دولت مالزی، پس از خاتمه مهلت عفو عمومی برای مهاجران غیرقانونی، ماموران جلب مهاجران غیرقانونی به بازرسی از محل های احتمالی استخدام آنان، از جمله کارگاه های ساختمانی، مزارع، کارخانه ها، رستوران ها و حتی خانه های شخصی، مبادرت می ورزند و آنان را بازداشت می کنند.

برخی مقامات مالزی افزایش میزان ارتکاب جرایم را به حضور مهاجران خارجی در آن کشور نسبت داده اند.

دولت مالزی گفته است که عملیات بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی به شکلی انسانی به اجرا گذاشته می شود اما مدافعان حقوق بشر نسبت به نحوه برخورد مامورانی که آموزش کافی ندیده و به صورت داوطلب در این برنامه شرکت دارند ابراز نگرانی کرده اند.

منبع : بی بی سی فارسی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب