سه شنبه , 7 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / تغییر پادشاه مالزی

تغییر پادشاه مالزی

بیا تو مالزی -  

سیزدهمین پادشاه مالزی تاج و تخت را تحویل داد…

پادشاه مالزی روز دوشنبه در پایان دوره پنج ساله خود به عنوان سیزدهمین پادشاه این کشور با حضور در میدان پارلمان در کوالالامپور از این مقام خداحافظی کرد و جای خود را به سلطان ایالت کداح مالزی داد.

 به نقل از خبرگزاری رسمی مالزی، “تانکو میزان زین العابدین” سلطان ایالت ترانگانوی مالزی که در سال 2007 به این مقام منصوب شده پس از خداحافظی با مقامات رسمی دولت مالزی به این ایالت بازگشت.

زین العابدین طی یک مراسم سنتی و با حضور “نجیب رزاق” نخست وزیر و مقامات دولتی کاخ ایستانا نگارا در کوالالامپور را ترک کرد. 

 

“عبدالحلیم معظم شاه” سلطان ایالت کداح مالزی به عنوان چهاردهمین پادشاه مالزی، از روز سه شنبه 13 ماه دسامبر جانشین”میزان زین العابدین” می شود.

معظم شاه 83 ساله نخستین پادشاهی است که برای دومین بار در این کشور به مقام پادشاهی رسیده و پیش از این و از سال 1970 تا 1975 به عنوان پادشاه مالزی انتخاب شده بود.

پادشاه در مالزی دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و بر اساس توصیه های مجلس و کابینه عمل می کند.

پادشاه در مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح کشور دارای اختیاراتی رسمی بوده و بعنوان بالاترین مقام کشور، تنفیذ نخست وزیر( پس از انتخاب شدن وی از طریق پارلمان) و توشیح پیشنهاد انحلال مجلس یا عدم قبول آن را بر عهده دارد.

پادشاه از میان خانواده سلاطین 9 ایالت از 13 ایالت مالزی بطور دوره ای و برای مدت 5 سال انتخاب می شود. در چهار ایالت دیگر که سلطان ندارند بالاترین مقام رسمی، فرمانداران انتصابی هستند که آنها نیز با ترتیب خاصی انتخاب شده و مقام تشریفاتی و اختیارات رسمی سلاطین را دارا می باشند.

 

منبع:خبرگزاری مهر

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب