چهارشنبه , 12 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / تفاوت‌ ادعاهای نجات‌یافتگان و اندونزیایی‌ها

تفاوت‌ ادعاهای نجات‌یافتگان و اندونزیایی‌ها

بیا تو مالزی - گفتگو با کاردار اندونزی در ایران پیرامون عدم امداد رسانی به ایرانیان غرق شده در سواحل اندونزی…

کاردار اندونزی در ایران می‌گوید كه برای نجات مسافران لنج غرق شده همه تلاش خود را کرده‌اند و این در حالی است که نجات‌یافتگان ادعاهای وحشتناکی از بی‌اعتنایی دولت اندونزی دارند.
آجی سیتاوان ساعتی بعد از احضار به وزارت امور خارجه ایران پیش ‌روی خبرنگار شوک ایستاد و در ابتدای مصاحبه با شوک با ابراز همدردی با خانواده‌ قربانیان این حادثه گفت: «ما احساسات داغدیدگان را درک می‌‌کنیم و می‌دانیم آنها با توجه به شرایطی که دارند احساس می‌کنند دولت و پلیس اندونزی کم‌كاری کرده، ولی من به شما اطمینان می‌دهم دولت من از زمانی که متوجه ماجرا شد همه امکانات خود را برای نجات و یافتن قربانیان به کار گرفت.»

در مورد موقعیت جغرافیایی محل حادثه توضیحاتی می‌دهید؟
این حادثه در 70 کیلومتری جنوب اندونزی و در منطقه «بالی» رخ داد. آنجا دارای آب‌های بسیار عمیقی است و قایق‌هایی که از ایمنی کامل برخوردار نباشند در این منطقه دچار آسیب می‌شوند. معمولاً کسانی که بخواهند به صورت غیرقانونی از اندونزی به استرالیا بروند از جزایر این منطقه به سمت جزیره کریسمس که یکی از جزایر اقماری استرالیاست حرکت می‌کنند. البته جزیره کریسمس فاصله بسیاری با خود استرالیا دارد، ولی به هر حال جزو خاک این کشور محسوب می‌شود به همین دلیل هم قایقی که دچار سانحه شد از این مسیر برای رسیدن به استرالیا استفاده کرد.
پلیس و گارد ساحلی چه زمانی از این واقعه باخبر شد؟
طبیعی است با شرایطی که آن منطقه دارد زمانی طول کشید تا از این واقعه باخبر شوند، ولی به محض اطلاع برای انجام کمک راهی منطقه شدند.
پس با این حساب در منطقه بالی اتفاقات زیادی رخ می‌دهد. آخرین باری که چنین اتفاقی افتاد چه زمانی بود؟
یک اتفاق مشابه هم چند وقت پیش رخ داد، البته آنها تقریباً به جزیره کریسمس رسیده بودند و در نزدیکی‌های این جزیره دچار سانحه شدند، ظاهراً چند ایرانی هم در آن کشتی بودند.
گارد ساحلی ایران یا همان نیروی نجات ساحلی مثلاً در خلیج فارس، قایق‌های ویژه‌ای برای شناسایی و نجات آسیب‌دیدگان به کار گرفته که از سرعت عمل بالایی برخوردارند، آیا دولت اندونزی با توجه به سواحل وسیعی که دارد نمی‌خواهد چنین امکاناتی را تدارک ببیند تا مسافران دچار آسیب نشوند یا لااقل آسیب کمتری ببینند؟
ما امکانات مناسبی داریم، ولی شما در نظر بگیرید ما 1300 جزیره داریم و همچنین صاحب مرز بسیار طولانی دریایی در جنوب اندونزی هستیم. طبیعتاً کنترل همه این مرزها کار سختی است، ولی به هر حال پلیس و گارد ساحلی هنگام وقوع اتفاقی همه تلاش خود را به کار می‌گیرند.
ولی براساس اظهارات نجات‌یافتگان و خانواده‌های قربانیان اقدام برای نجات خیلی دیر انجام شده و سه روز غرق شدگان در دریا معلق بودند؟
پلیس و گارد ویژه زمانی که از این سانحه باخبر شده همه امکانات خود را به کار گرفته است حتی ارتش هم در این ماجرا وارد شد، ولی چون این قایق از یک جزیره دورافتاده حرکت کرده بود برای پلیس و امدادگران این کمک‌رسانی زمانبر بود. آنها همه نقاط را تجسس کردند تا آسیب‌دیدگان را نجات دهند.

ولی یک ساحل مورد بررسی قرار نگرفته است تا مفقودان پیدا شوند.
کدام جزیره؟!
جزیره نوسا پیندا لمبونگان که بومی‌ها به آنجا جزیره «جن‌ها» می‌گویند. پلیس با این ادعا که این جزیره خطرناک است و اجنه آنجا حضور دارند اجازه نداده خانواده قربانیان برای جست‌وجو به این جزیره بروند!
من از این قضیه اطلاعی ندارم و فکر نمی‌کنم پلیس چنین کاری انجام دهد.

فهمی علی ماروسا، کنسول اندونزی در توضیح بیشتر می‌گوید: به هر حال آنجا در آب‌های عمیق واقع شده و با توجه به اینکه فصل بارندگی است و دریا متلاطم، احتمالاً پلیس به این دلیل اجازه نداده است.
ولی ما اسناد و مدارکی داریم که پلیس تنها به این دلیل که آن جزیره خطرناک است اجازه نداده، نه به دلیل بدی آب و هوا یا متلاطم بودن دریا، حتی پلیس مدعی شده آن جزیره را تجسس کرده ولی فقط یک پاسپورت پیدا شده؟
پلیس حتماً آنجا را تجسس کرده و همین که گفته شده فقط یک پاسپورت پیدا شده نشان می‌دهد که مورد تجسس قرار گرفته، ولی چیزی پیدا نشده است.
یک پاسپورت پیدا شده و این پاسپورت این احتمال را که ممکن است مفقودان به آن جزیره رسیده باشند تقویت می‌کند، پلیس بهتر نبود شرایط را برای تجسس مفقودان توسط خانواده‌هایشان مهیا کند؟
پلیس آن منطقه را خوب می‌شناسد و وضعیت آنجا را بهتر می‌داند حتماً به خاطر اینکه برای خانواده‌ها مشکلی پیش نیاید چنین اجازه‌ای را نداده است. آشنایی پلیس به منطقه باعث می‌شود آنها در تجسس بهتر عمل کنند.
آیا شما وجود اجنه یا آدمخوارها را در این جزیره تایید می‌کنید؟
اگر جزیره‌ای که گفتید «نوسابیندا» باشد در شرایط دریایی مساعدی قرار ندارد و با توجه به فصل بارندگی رفتن به آنجا بسیار خطرناک است. حتماً پلیس به این دلیل اجازه نداده است.
از این جزیره بگذریم، پلیس و دولت اندونزی در ازای تحویل جنازه‌ها به خانواده‌هایشان 10 میلیون تومان پول طلب کرده است، این میزان به چه دلیلی خواسته شده است؟
من اطلاع دقیقی ندارم، ولی وقتی برای اتباع یکی از کشورها اتفاقی می‌افتد برای انتقال جسد وی باید هزینه‌ها را سفارت آن کشور در اندونزی پرداخت کند یا خانواده‌هایشان این پول را بپردازند، این پول هم شاید به این دلیل درخواست شده باشد.
خانواده‌ها فقط جنازه را در اندونزی می‌خواهند و انتقالش را با هزینه خودشان به هر صورتی که صلاح می‌دانند انجام می‌دهند.

من ابتدا باید از موثق بودن این اخبار مطلع شوم و سپس نظر بدهم که چرا پول گرفته‌اند.
اگر چنین اتفاقی برای اتباع اندونزی در آب‌های سرزمین ایران رخ می‌داد، شما انتظار چه اقداماتی را از جانب دولت ایران داشتید؟
ما انتظار داشتیم تمام امکانات خود را برای نجات آسیب‌دیدگان مهیا کند و همه اقدامات لازم را به کار گیرد…
… و دولت اندونزی چقدر این امکانات و اقدامات را فراهم کرده است؟
ما احساسات داغدیدگان را درک می‌کنیم و می‌دانیم آنها با توجه به شرایطی که دارند احساس می‌کنند دولت و پلیس اندونزی کم‌کاری کرده‌اند، ولی من به شما اطمینان می‌دهم دولت متبوع من از زمانی که متوجه ماجرا شد همه امکانات خود را برای نجات و یافتن قربانیان به کار گرفته است. تیم‌هایی متشکل از پلیس، نیروی دریایی، ارتش و گروه‌های نجات‌بخش خصوصی تشکیل شده و به کمک حادثه‌دیدگان رفته‌اند، امکانات بیمارستانی کافی و کامل در اختیار آسیب‌دیدگان قرار گرفته و هر اقدامی که لازم بوده انجام داده‌ایم، ولی باز درک می‌‌کنیم خانواده‌های قربانیان به خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند متأثر و‌ آشفته باشند و اقدامات ما را ناقص و کم تلقی کنند.
نهمی علی(کنسول) که در این مصاحبه حضور داشت در توضیح بیشتر می‌گوید: توجه داشته باشید که آسیب‌دیدگان به دلیل اینکه غیرقانونی سفر می‌کردند همه اسناد و مدارک خود را نابود کرده بودند، در ایران هم خانواده‌هایی که به ما مراجعه کردند تنها سه اسم به ما دادند. با توجه به شرایطی هم که وجود داشت ما اصلاً نمی‌دانستیم چند ایرانی بوده‌اند، چند نفر از این ایرانیان مرده یا زنده‌اند، ولی به هر حال همه تلاشمان را برای نجات به کار گرفتیم.
حرف آخر؟

از طریق روزنامه شما به شهروندان ایرانی که قصد سفر غیرقانونی را دارند می‌گوییم که بدانند این نوع سفر چقدر خطرناک است و چه فجایعی را می‌تواند به دنبال داشته باشد. اندونزی رابطه بسیار خوبی با ایران دارد و با استرالیا هم روابطش چنین است، این اتفاقات نه تنها باعث به خطر افتادن جان این افراد می‌شود، بلکه مشکلاتی را هم در روابط سه کشور ایجاد می‌کند.
امیدوارم برای تفریح و گردش به اندونزی بروند و ما در چنین شرایطی به راحتی ویزا می‌دهیم، ولی از سهولت ارائه ویزا سوءاستفاده نکنند.

 

منبع:روزنامه ایران


منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

2 دیدگاه

  1. ازتون خوووووووووووووواهش میکنم از مسئولین بخواهید اون جزیره رو بگردن ما همه امیدمون به اون جزیرس تو رو خدا به ما کمک کنید شاید شما بتونید مسئولین ایرانو تحت فشار بزارید و این خواهش رو ازشون بکنید ممنونم

  2. این چه داستانهایی است که آقای کاردار سفارت ازخود ساخته است این قایق 40مایل از ساحل فاصله داشته و اولین گروه نجایت یافته توسط یک قایق ماهیگیری همان ساعات اولیه موضوع رابه اطلاع پلیس اندونزی رسانیده ولی بجای اعزام نیروی امداد فقط اقدام به برخوردشدید با این افراد حاصل کار انهابوده مگر ممکن است تا 72ساعت دریک کشور که یک مجمع الحزایراست و امکانات دریایی بسیارپیشرفته ای دارد نتواند مسافت 40 مایل را طی کند این درحالی است که رادارهای منطقه به وضوح هنگام حادثه تصاویر را ضبط کرده اند حتی حدود یک ساعت بعد ازفاجعه موضوع در جزیره کریسمس توسط ایرانیان داخل کمپ شنیده شده و باعث اعتشاش در انجا شده من باتک تک نجات یافته ها صحبت کرده ام و این مطالب را ازانها مستقما شنیده ام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب