دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / تلاش مالزی برای قرار گرفتن در محوریت تولید تسلیحات در جنوب شرق آسیا

تلاش مالزی برای قرار گرفتن در محوریت تولید تسلیحات در جنوب شرق آسیا

بیا تو مالزی -

اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) در راستای تلاش برای تبدیل شدن به یک بازیگر مهم در عرصه منطقه و بین المللی همسو با تلاش برای همگرایی اقتصادی، اقداماتی را نیز برای تبدیل شدن به یک قدرت نظامی مستقل آغاز کرده است که به نظر می رسد مالزی آغازگر این تلاش ها باشد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، کارشناسان و تحلیگران سیاسی تبدیل شدن این اتحادیه به یک قدرت نظامی مستقل در راستای تحقق کامل منشور آ.سه.آن که بر اساس آن این اتحادیه تا سال 2015 به یک اتحادیه منطقه ای مستقل با بدنه تصمیم گیری منسجم همچون اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد، ضروری است.
بنا به این گزارش، قرار گرفتن اتحادیه آ.سه.آن در منطقه حساس جنوب شرق آسیا که در آن رقابت تنگاتنگی بین قدرت های جهانی همچون آمریکا، چین و روسیه در زمینه های مختلف در جریان است، نه تنها یکپارچگی اقتصادی این اتحادیه، بلکه دستیابی به توانمندی های نظامی مستقل اعم از دفاعی و یا حتی تشکیل نیروهای واکنش سریع که بتواند در مواقع حساس و بحرانی از منافع این اتحادیه دفاع کند، در دستور کار این اتحادیه قرار گرفته است.
در این میان برخی از کشورهای عضو این آ.سه.آن با آگاهی از چشم انداز چالش های آتی فراروی این اتحادیه تلاش های مضاعفی برای سوق دادن این اتحادیه به سوی خودکفایی از لحاظ صنایع نظامی و دفاعی آغاز کرده و در این راستا تلاش می کنند تا دیگر کشورهای عضو آن را نیز با خود همراه سازند.
با توجه به اینکه مالزی همواره خود را یکی از کشورهای تعیین کننده در اتحادیه جنوب شرق آسیا می داند، قصد دارد به عنوان آغازگر این تلاش ها بوده و دیگر کشورهای این منطقه را نیز برای همکاری در زمینه استقلال یافتن در تولید تسلیحات ترغیب کند.
در این خصوص، مطبوعات مالزی از تلاش این کشور برای ارائه پیشنهاد تشکیل “شورای صنایع امنیتی و دفاعی آ.سه.آن” به نشست ماه آتی وزرای دفاعی آ.سه.آن در تایلند برای تبدیل این اتحادیه به یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده محصولات دفاعی در جهان خبر دادند.
از دیدگاه کشورهایی همچون مالزی، اندونزی و دیگر کشورهای موثر عضو این اتحادیه، وابستگی آ.سه.آن به محصولات نظامی و دفاعی کشورهای غربی از جمله آمریکا و اروپا نمی تواند در دراز مدت تامین کننده منافع سیاسی، اقتصادی و امنیت این منطقه باشد، بویژه آنکه این منطقه از لحاظ سیاسی و اقتصادی درگیر رقابت های شدیدی بین قدرت های بین المللی و نیز قدرت های نوظهوری همچون هند، کره شمی و کره جنوبی می باشد.
ضمن آنکه به باور این کشورها، غرب و بویژه آمریکا سلاح های غیر پیشرفته و با فناوری های بسیار قدیمی را با هزینه بسیار بالا در اختیار این کشورها قرار می دهند، که با توجه به جهش های سریع در فناوری های نوین نظامی چندان قابل اعتماد نمی باشند.
ماه گذشته نیز وزیر دفاع مالزی اعلام کرده بود که این کشور قصد دارد با اختصاص امکانات مورد نیاز و تولید قطعات و تجهیزات دفاعی به یک مرکز منطقه ای صنایع دفاعی در جنوب شرق آسیا تبدیل شود.
“احمد زاهد حمیدی” در عین حال تاکید کرده بود که تحقق چنین هدفی تنها با همکاری کشورهای عضو آسه آن امکان پذیر می باشد.
وی با اشاره به اینکه تا سال 2016 هزینه های دفاعی در آسیا با افزایشی قابل توجه به 480 میلیارد دلار، معادل 32 درصد کل هزینه های دفاعی جهان، خواهد رسید، بر لزوم توجه کشورهای این اتحادیه به این موضوع تاکید کرده بود.
گفتنی است، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) در سال 1967 میلادی تأسیس شد و کشورهای م‍‍ال‍ز‌ی‌، ‌ان‍دون‍ز‌ی، س‍ن‍گ‍‍اپ‍ور، وی‍ت‍ن‍‍ام، ب‍رون‍ئ‍‍ی‌ د‌ار‌ال‍س‍لام‌، ف‍ی‍ل‍ی‍پ‍ی‍ن، ت‍‍ای‍ل‍ن‍د، ک‍‍ام‍ب‍وج، لائ‍وس‌ و م‍ی‍‍ان‍م‍‍ار کشورهای ‌ع‍ض‍و ‌این اتحادیه را تشکیل می دهند.
س‍ر‌ان‌ ک‍ش‍ور‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌ع‍ض‍و این ‌ات‍ح‍‍ادی‍ه‌ در س‍ی‍زد‌ه‍م‍ی‍ن‌ ن‍ش‍س‍ت‌ خ‍ود در ت‍‍اری‍خ‌ 20 ن‍و‌ام‍ب‍ر سال 2007 میلادی ب‍‍ا ت‍ص‍وی‍ب‌ م‍ن‍ش‍ور چهل صفحه ای ‌آ.س‍ه.‌آن‌‌ سرانجام م‍وف‍ق‌ ش‍دن‍د ب‍ه‌ ‌آرم‍‍ان‌ 40 س‍‍ال‍ه‌ خ‍ود دس‍ت‌ ی‍‍اف‍ت‍ه‌ و در ح‍ق‍ی‍ق‍ت‌ ب‍‍ا ‌ا‌ع‍ط‍ا‌ی‌ ‌ه‍وی‍ت‌ ق‍‍ان‍ون‍‍ی‌ ب‍ه‌ ‌ای‍ن‌ ‌ات‍ح‍‍ادی‍ه‌، ‌آن‌ ر‌ا ‌از ی‍ک‌ گ‍روه‌ م‍ن‍طق‍ه‌ ‌ا‌ی‌ ب‍ه‌ ب‍دن‍ه‌ م‍ن‍س‍ج‍م‌ ت‍ص‍م‍ی‍م‌ گ‍ی‍ر‌ی‌ ت‍ب‍دی‍ل‌ ک‍ن‍ن‍د.
بر اساس این منشور، اتحادیه آ.سه.آن باید تا سال 2015 به یک اتحادیه منطقه قدرتمند با هویت مستقل و یکپارچه همچون اتحادیه اروپا تبدیل شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب