چهارشنبه , 7 آبان 1399
خانه / دانستنیها / تلخی ناباروری یا شیرینی فرزندخواندگی؟!

تلخی ناباروری یا شیرینی فرزندخواندگی؟!

بیا تو مالزی -

دنیای غریبی است؛ اینجا مادر و پدری هرلحظه ملتمسانه به درگاه خدا زاری می‌کنند،آن طرف تر کودکی محتاج یک نگاه و لبخند و یک آغوش گرم  است.

دنیای غریبی است؛ اینجا مادر و پدری هرلحظه ملتمسانه به درگاه خدا زاری می‌کنند، نذر و نیاز می‌کنند، به شیوه‌های مختلف دعانویسی و ورد و جادو روی می‌آورند تا صاحب فرزند شوند، فرزندی که با آمدنش نوید زندگی به آنها می‌دهد و خانه‌شان را گرم می‌کند؛ آن طرف تر کودکی محتاج یک نگاه و لبخند است، محتاج یک آغوش گرم و بزرگترین آرزویش داشتن خانواده است.

هر سال هزاران زن و شوهر بعد از مدتها ناباروری ،به حقیقتی تلخ می‌رسند این که آنها هیچ گاه نمی‌توانند نوزاد واقعی خود را در آغوش بکشند.

تعدادی از آنها نمی‌توانند واقعیت‌ها را درک کنند و با این واقعیت زندگی کنار بیایند، اما زوجهایی هم هستند که به جای سردی زندگی ، با واقعیت کنار می‌آیند و چراغ زندگیشان را با کودک بی‌پناهی که هر شب در یک مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست با رویای خانواده‌ای گرم و صمیمی به خواب می‌رود، روشن می‌کنند.

پذیرش کودکان بی‌سرپرست و یتیمان به فرزندی، یک امر پسندیده و ستودنی است، این امر خواه به منظور کمک به آنان و خواه در جهت رفع نیازهای معنوی پدران و مادران فاقد فرزند باشد، از دیرباز در جوامع بشری معمول و مرسوم بوده است؛ فرزند خواندگی یكی از پدیده‌هایی است كه به دلیل بی‌هویت بودن فرزندانی كه در این فرآیند مورد پذیرش واقع می شوند از گذشته تاكنون مشكلات حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زیادی را به همراه خود داشته است.

 

برا ی فرزند خواندگی، دادخواستی به مجمع قضایی لازم است

معصومی، یکی از داوطلبان گرفتن فرزند که 7 سال است ازدواج کرده اما صاحب فرزند نشده است، وی در مورد مراحل فرزندخواندگی می‌گوید: ابتدا دادخواستی را مبنی بر قبول سرپرستی طفل به مجمع قضایی دادیم، قرار است پس از تایید صلاحیت من و همسرم در دادگستری و طی مراحل قانونی با پرونده به بهزیستی محل سکونت مان معرفی شویم.

معصومی ادامه داد: دادگاه در دو مرحله به تقاضای فرزند خواندگی رسیدگی و مبادرت به صدور رای می‌کند و در صورتی که دادگاه زوجین را از جهات اخلاقی و مادی واجد شرایط تشخیص دهد، ما را به بهزیستی معرفی می‌کنند.

وی گفت: پس از انتخاب کودک ، دادگاه مبادرت به صدور حکم سرپرستی آزمایشی کرده و پس از آن حکم سرپرستی دائم را صادر می‌کند و مراتب به اداره ثبت احوال برای صدور شناسنامه ابلاغ می‌شود، ودر مورد مراحل قانونی قبول فرزندخواندگی بعد از معرفی از سوی دادگاه به بهزیستی می‌گوید: خانواده‌ها در این مرحله با شرکت در شورای فرزندخواندگی بهزیستی و بررسی و تایید صلاحیت در فهرست نوبت فرزندخواندگی قرار می گیرند.

 

پروسه ی فرزندخواندگی در ایران طولانی است و مشکلات فراروانی دارد

 

گاهی از ادامه پیگیری دلسرد می شویم

وی می گوید: این طور که مسوولان بهزیستی می‌گویند زوجین می‌توانند جنسیت کودک یا سالم بودن آن را تعیین کنند و در صورتی که در موارد نادری کودک بیمار بود می‌توانند او را برگردانند؛ اما خانواده‌ها اجازه ندارند داخل قسمتها بگردند و کودکی را انتخاب کنند؛ زیرا بچه‌ها اکثرا باهم زندگی می‌کنند و گشت زدن میان آنها برای انتخاب کردنشان ، تاثیرمنفی بر روحیه آنها خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: پروسه فرزندخواندگی در ایران طولانی است و مشکلات فراروانی دارد، من و همسرم گاهی از ادامه پیگیری دلسرد می‌شویم اما امید به داشتن فرزند و در آغوش کشیدن آن ما را به ادامه راه مصمم می‌کند.

 

فرهنگ فرزند خواندگی در کشور ما رواج نیافته است

وی گفت: همسرم ابتدا مخالفت می‌کرد اما وقتی به میان کودکان بهزیستی رفتیم و مظلومیت را در چشمانشان دیدیم همسرم خود داوطلب گرفتن فرزند شد.

معصومی اظهار کرد: فرهنگ فرزند خواندگی در کشور ما رواج نیافته است؛ زوجین نابارور سال‌ها در حسرت به آغوش کشیدن فرزند هستند، و آن طرف تر کودکان بی‌سرپرست برای آغوشی گرم و مطمئن چشم به راهند.

خبرنگار ایسنا در گفتگو با یک جامعه شناس سعی کرده است به بررسی میزان گسترش و رواج مقوله فرزند خواندگی و پیامدهای مثبت آن در جامعه بپردازد.

از موانع اصلی عدم گرایش زوجین نابارور به فرزند خواندگی مشکلات قانونی وحقوقی فرزند خواندگی است

 

مردم با فکر و دیدگاه متناقضی به مقوله فرزندخواندگی نگاه می‌کنند

رسول بابازاده گفت: مشکلات قانونی و حقوقی فرزندخواندگی یکی از موانع اصلی عدم گرایش زوجین نابارور به این امر است.

وی افزود: افرادی که مبادرت به فرزندخواندگی می‌کنند، پشتوانه حقوقی و قانونی برای این کار ندارند و چه بسا پس از مدتی این افراد یا خانواده‌ها با مشکلاتی همانند حضانت و سرپرستی، ارثیه و حقوق خانوادگی مواجه می‌شوند که نیاز به برطرف کردن این مشکل وجود دارد.

این استاد دانشگاه با بیان این که فرزندخواندگی در جامعه ما هنوز دچار مشکلات عدیده‌ای است، گفت: مردم با فکر و دیدگاه متناقضی به مقوله فرزندخواندگی نگاه می‌کنند؛ فرزندخواندگی آخرین راه انتخاب فرزند برای خانواده‌های بدون فرزند است در حالی که زن و شوهر نابارور می‌توانند برای غلبه بر این مشکل به سراغ کودکان بی سرپرست بروند و از آنها برای جبران محیط بدون فرزند در خانواده استفاده كنند.

وی عدم شناسایی کامل بچه‌های بی‌سرپرست توسط سازمان‌ها و مراجع قانونی، نبود آمار دقیق و لازم از مشخصات و آدرس و خصوصیات آنها نگاه از روی ترحم جامعه به این گونه افراد، نبود سیستم قانونی و حقوقی جامع برای ساماندهی و انجام کارهای مربوط به این قشر از جامعه از مشکلات و موانع گسترش این فرهنگ در جامعه است.

بابازاده ورود کودکان بدون سرپرست به محیط زندگی خانواده‌های فاقد فرزند و رهایی آنها از مسیر پرتلاطم زندگی و بحران‌های روحی و روانی، خارج شدن برخی کودکان بی‌سرپرست از چرخه زندگی ناسالم و محنت بار، حاکمیت فضای زندگی سالم بر خانواده‌ها و تامین کسر محبت برخی خانواده‌های نابارور را از جمله پیامدهای مثبت گسترش مقوله فرزندخواندگی در جامعه دانست.

 

مشکل اساسی کودکان بدون سرپرست، عدم تامین نیازهای روحی است

این استاد دانشگاه در ادامه در تشریح مشکلات روحی و روانی کودکان بی‌سرپرست، اظهار کرد: عدم تامین نیازهای روحی، احساس عدم امنیت اجتماعی، سرخوردگی در زندگی، احساس حقارت و سرباری برای دیگران، نبود جایگاه اجتماعی مناسب و گوشه نشینی و انزوای اجتماعی از جمله مشکلات این کودکان است.

وی با تاکید بر نقش موثر فرزندخواندگی برای خانواده‌های فاقد فرزند، گفت: حاکمیت فضای سرد و نبود سرزندگی، کمبود محبت و عاطفه در زوجین، نداشتن هدف و انگیزه برای ادامه زندگی از جمله مشکلات و مسائلی است که زندگی زوجین فاقد فرزند را تهدید می‌کند.

وی اظهار کرد: فرزندخواندگی می‌تواند مشکلات مربوط به هر دو طرف، کودکان بی‌سرپرست و زوجین فاقد فرزند، را حل کند.

 

وجودفرزند باعث ایجاد نشاط و امید در خانواده می‌شوند

فرزند خواندگی برای خانواده بدون فرزند، وسیله ای برای استحکام بخشی به اساس خانواده است

وی گفت: فرزندان علاوه بر حفظ بقای خانواده، باعث ایجاد نشاط و امید در خانواده می‌شوند، وجود فرزندان در محیط خانواده آن چنان باعث گرم شدن خانه می‌شود، که گاهی تمام هویت و هستی خانواده در وجود آنان خلاصه می شود. در واقع وجود آنان باعث تلاش و سرزندگی بیشتر شده و رنگ خوشبختی را در بین والدین دو چندان می‌کند.

این جامعه شناس اظهار کرد: فرزندخواندگی علاوه بر فوایدی که برای فرزندخوانده دارد، برای استحکام بخشیدن اساس خانواده و از بین بردن ناهنجاری‌های آشکار و پنهان زن و شوهری که از داشتن فرزند محروم مانده‌اند بسیار کارساز است.

یک جامعه شناس نیز با اشاره به این که خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسانی است و به تجربه ثابت شده که کودک در محیط و فضای خانوادگیی سالم بهتر رشد كرده و تکامل و تعالی می‌یابد چراکه فرزندانی که در محیط خالی از عشق و دلبستگی خانوادگی تربیت و بزرگ شوند در معرض بحران‌های عاطفی و روحی بسیاری قرار خواهند گرفت.

 

238نفر کودک بی سرپرست و بد سرپرست در مراکز دولتی و خصوصی نگهداری می‌شود

به گفته معاون اجتماعی سازمان بهزیستی در حال حاضر 238 نفر کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در مراکز دولتی و خصوصی استان نگهداری می‌شوند و این درحالیست که 800 خانواده در پشت نوبت فرزندخواندگی در استان قرار دارند.

جهانگیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: در سال گذشته 21 کودک و در شش ماهه نخست سال‌جاری 15 کودک به خانواده‌های فاقد فرزند به فرزندخواندگی درآمده‌اند.

وی با بیان اینکه وی با تاکید بر این‌که کودکان بی سرپرست از مشکلات معنوی و عاطفی بیش از مشکلات مادی رنج می‌برند، اظهار کرد: با توجه به حمایت‌های مادی افراد خیر، این کودکان نیاز مادی احساس نمی کنند و بیشتر نیازهای آنها روحی و روانی است.

وی افزود: در این خصوص مربیان ومسوولان شبانه روز سعی می‌کنند برای این کودکان نقش پدری یا مادری را ایفا و مرکز را به خانه تبدیل کنند.

معاون اجتماعی بهزیستی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر 238 نفر کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست در مراکز دولتی وخصوصی استان نگهداری می‌شود.

جهانگیری افزود: از این تعداد 44 نفر در مراکز دولتی و 194 نفر در مراکز غیردولتی نگهداری می‌شوند.

وی با بیان این که در حال حاضر 2 مرکز دولتی و 12 مرکز غیردولتی در سطح استان فعال هستند، اظهار کرد: در روزهای آتی مرکز دولتی به مراکز هیات امنایی تحویل داده خواهد شد.

جهانگیری خدمات مددکاری، روانشناختی، تحصیلی، آموزش حرفه‌های مختلف، حمایت‌های درمانی، تربیتی و…را از جمله خدمات مراکز دولتی و غیردولتی از کودکان تحت پوشش، برشمرد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی آذربایجان غربی افزود: این اقدامات حمایتی تا زمانی که این کودکان به درجه ای از توانمندی برسند که بتوانند وارد جامعه شوند و بطور مستقل زندگی کنند ادامه می یابد.

 

 

 

منبع:ایسنا

 

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب