یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / تورهایی که فساد صید می‌کنند

تورهایی که فساد صید می‌کنند

بیا تو مالزی -

نقشه‌ی داخل هواپیما که نشان می‌دهد از مرز خارج شدیم، یکی دو نفر از خانم‌ها که با تور ما به سفر آمده‌اند از صندلی‌هایشان بلند می‌شوند و با آرامش روسری و مانتوهایشان را در می‌آوردند. کمی بعد چند خانم دیگر به تبعیت از اولین نفرات مانتوها و سپس روسری‌یشان را در می‌آورند. این تقلید تا جایی ادامه پیدا می‌کند که دیگر تنها تعداد کمی از افراد گروه حجابشان را حفظ کرده‌اند…سرویس اجتماعی برنا نقشه‌ی داخل هواپیما که نشان می‌دهد از مرز خارج شدیم، یکی دو نفر از خانم‌ها که با تور ما به سفر آمده‌اند از صندلی‌هایشان بلند می‌شوند و با آرامش روسری و مانتوهایشان را در می‌آوردند. اولین بار است که چنین چیزی می‌بینم. کمی بعد چند خانم دیگر به تبعیت از اولین نفرات مانتوها و سپس روسری‌یشان را در می‌آورند. این تقلید تا جایی ادامه پیدا می‌کند که دیگر تنها تعداد کمی از افراد گروه حجابشان را حفظ کرده‌اند. کمی بعد متوجه می‌شوم که رفت‌وآمد خانم‌ها به سمت دست‌شویی هواپیما بیشتر شده است. حالا که حدود نیم ساعت است از مرز ایران خارج شده‌ایم، چهره‌ها برایم ناآشنا است. انگار نه انگار این‌ها همان افرادی هستند که با هم در تور ثبت نام کردیم. به مسوولان تور که نگاه می‌کنم عین خیالشان نیست. حتی یک نفرشان کنار یکی از خانم‌ها که چهره‌اش زیر آرایش پنهان شده، نشسته و گرم گفت‌وگو و خنده است. هرچه بی‌توجهی و بی‌ثباتی خانم‌های هموطن را می‌بینم که چطور روسری‌هاشان را مثل یک تکه پارچه بی‌ارزش برمی‌دارند و توی کیف‌‌‌هایشان می چپانند، به گره روسری‌ام بیشتر علاقه پیدا می‌کنم. هواپیما که در خاک مالزی نشست، زنان و مردانی که به نظر می‌آمد در طول راه با یکدیگر آشنا شده‌اند، دست در دست هم از پله‌های هواپیما پایین آمدند. مسوول تور بی‌توجه‌تر از همه با زنی که آرایش غلیظ داشت و در تمام طول پرواز کنارش نشسته بود همراه شد. از پله‌های هواپیما پایین آمدیم. یک زن مالزیایی یک تکه مقوا را که روی آن به زبان فارسی خوشامد نوشته شده بود جلوی خودش گرفته و می‌گوید: " سلام ، خوشامدید". لبخندی بر لب دارد و به تک تک مسافران سلام می‌کند. زنان و مردان تور، یکی یکی از جلویش رد می‌شوند و هر کدام برای بامزگی چیزی می‌گویند. خجالت می‌کشم به همراه کسانی سفر کرده‌ام که بدون توجه به هم میهنانشان نام ایران را در کشورهای دیگر لکه‌دار می‌کنند.

تورهای مسافرتی راهی برای ترویج فساد اخلاقی

نبود نظارت دقیق بر تورهای تفریحی خارج از کشور باعث شده تا در برخی از آن‌ها، به ویژه تورهای دبی، تایلند، مالزی و چین شاهد انواع فسادهای اخلاقی باشیم که گاه این مسائل پس از بازگشت به کشور هم ادامه پیدا می‌کند و دامنه آشنایی ها روز به روز گسترش می‌یابد علاوه بر این وجود شرایط و امکانات پیش بینی شده در کشورهای مقصد و نبود نظارت موثر باعث شده‌است تا در بسیاری از این کشورها افراد به راحتی در مکان‌هایی حضور یابند که ناخواسته منجر به تاثیر پذیری آنها از الگوهای نامناسب فرهنگ بیگانه شود. یک راهنمای تورهای خارجی در این رابطه به برنا می‌گوید: تورهای تفریحی خارجی که این روزها با آغاز تابستان تبلیغات بسیاری را در مطبوعات به خود اختصاص می‌دهند، همواره قابل اطمینان نیستند و گاه فساد اخلاقی رایج در آن‌ها به ضرر تمام افراد حاضر در تور می‌شود. این منبع آگاه ادامه می‌دهد: برخی از تورها مانند تورهای تایلند، مالزی، دبی چین و روسیه فساد اخلاقی بسیاری را در مقصد به همراه دارد و گاه چندین نفر حاضران بی‌بند و بار در این تورها، وجه‌ی ایرانیان را در برابر افراد کشورهای دیگر نامناسب جلوه می‌دهند و از آنجا که نظارت دقیقی بر کار تورها نیست این روش همچنان ادامه پیدا می‌کند. به گفته وی راهنماهای تور و مسوولان برگزاری هم با دریافت مبالغی از تمام این موارد چشم‌پوشی می‌کنند و در واقع به جز دریافت وجه کار دیگری با مشتریان تور ندارند. به گفته این منبع آگاه البته تمام تورها به این شکل نیستند و برخی از آن‌ها به خاطر داشتن لیدرهای متعهد، از وضعیت مناسبی برخوردار و کاملا قابل اطمینان هستند. وی ضعف در نظارت بر تورهای داخلی و بویژه سفرهای جمعی خارجی را از مهمترین عوامل بروز چنین رفتارهایی دانست و می‌گوید: متاسفانه با وجود برگزاری طرح‌های ارتقاء امنیت اجتماعی و اخلاقی در کشور هیچ گونه توجی به این موارد نمی‌شود و از این طریق به نوعی راه اشاعه فساد و بی بندو باری برای افراد بخصوص صاحبان ثروت بازگذاشته می‌شود.

بیشترین تعداد مسافران سفرهای خارجی به آنتالیا می‌روند

به گفته مسوولان آژانس‌های هوایی مختلف بیشترین تقاضا برای مسافرت‌های خارجی سفر به آنتالیا است و چنین سفرهایی در این میان جوانان بیشترین متقاضیان را دارد زیرا انجام برخی رفتارهایی که در داخل کشور جرم محسوب می شود انگیزه قوی برای بسیاری از آنها است. رواج چنین مناسبت ها و رفتارهایی درحالی در تورهای خارجی شایع می شود که حدود 70 درصد تبلیغات روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب در خصوص سفرهای برون مرزی به این کشورها از جمله آنتالیا اختصاص دارد. بهنوش رهبری مدیر عامل آژانس هوایی در تهران، با بیان این مطلب اظهار می‌کند: بیشترین مورد شکایات مسافران از تورهای مسافرتی راجع به وضعیت هتل‌ها است. برای مثال دیده شده نام هتلی که تور به مسافر اعلام کرده با نام هتلی که وی در آنجا اقامت می‌کند متفاوت است یا اینکه هتلی که پنج ستاره اعلام شده بود، چهار ستاره است. همچنین در برخی موارد زمان پروازها نیز تاخیرهای طولانی و چند ساعته دارد و پرواز مسافران سر ساعتی که معین شده صورت نمی‌گیرد و حتی گاهی مسافران مجبور به خوابیدن در فرودگاه نیز می‌شوند. بیشترین میزان استقبال مردم برای مسافرت به کشورهای خارجی را از آنتالیا ذکر می‌کند و می‌گوید: در فصل تابستان میزان استقبال مردم برای سفر به کشور ترکیه به خصوص آنتالیا بیشتر می‌شود. وی علت این استقبال را سواحل دریایی و خنک بودن هوا می‌داند و می‌افزود: مردم آنتالیا را در فصل تابستان بیشتر به علت سواحل دریایی و امکان شنا در آن انتخاب می‌کنند. همچنین دلیل دیگر استقبال مردم، عدم نیاز به داشتن ویزا برای سفر به کشور ترکیه است. این مدیر عامل آژانس هوایی خاطر نشان می‌کند: کمترین هزینه سفر به این مکان سیصد و 70 الی 80 هزار تومان بوده و بیشترین هزینه آن نیز حدود یک میلیون و 400 هزار تومان است. رهبری ادامه می‌دهد: بیشترین استقبال مردم در تابستان برای سفرهای داخلی نیز مربوط به جزیره کیش است بر علت آن هم به خاطر شروع جشنواره و فستیوال در این فصل است. وی ادامه داد: کمترین هزینه سفر به جزیره کیش صد و 10 الی 20 هزار تومان و حداکثر هزینه آن حدود دویست و 50 هزار تومان است. این مدیر عامل آژانس هواپیمایی بیشترین افراد مراجعه کننده برای سفر به آنتالیا را گروه سنی جوان ذکر می‌کند و می‌گوید: بیشتر افراد مراجعه کننده برای سفر به آنتالیا شامل گروه سنی جوان است انگیزه تعداد زیاد از این افراد انجام برخی رفتارهایی است که در داخل کشور جرم تلقی می شود و نبود نظارت بر این تورها وقوع چنین مواردی را تقویت می‌کند اما در مورد جزیره کیش از همه گروه سنی و خانواده ها نیز متمایل به این سفر هستند. وی میزان سود گرفته شده در تورها را کمتر از حالت فردی دانسته و می‌گوید: زمانی که افراد بلیط، هتل و ویزا جداگانه می گیرند هر کدام از آن ها سود مخصوص به خودش را دارد که از مشتری گرفته می شود اما هنگامی که فردی از طریق تور اقدام به سفر کند یک سود کلی بر روی سفرشان گرفته می شود که میزان خیلی کمتر از حالت اول است و این به نفع مسافر است. وی در خاتمه سازمان جهانگردی و میراث فرهنگی را مسوول رسیدگی به شکایات و مشکلات مسافران ذکر می‌کند و می‌افزاید: مسافر با هر مشکلی که روبه‌رو باشد و یا از سفر خود ناراضی باشد می‌تواند با مراجعه به سازمان جهانگردی و میراث فرهنگی به حل مشکلش بپردازد.

بی شک نداشتن الگوی مناسب یا یکسری از ویژگی های مشترک پایدار فرهنگی باعث عدم مصونیت در مقابل عارضه و آسیب ها در تورهای تفریحی می‌شود ضمن اینکه اشاعه چنین مواردی نقش بازدارنده‌ای را در رابطه با گسترش فرهنگ خودی و تاثیر پذیری از ویژگی های مثبت سایر ملل ایفا می‌کند. با این وجود تاکنون سازمان و نهاد خاصی مسوولیت نظارت بر این موارد را بر عهده نگرفته است. این در حالی است که نظارت بر شرکت‌های خصوصی و دولتی از چندی پیش در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفته است اما همچنان ما شاهد تیلیغات گسترده برگزاری این سفرها و اشاعه رفتارهای نامناسب در آنها هستیم.
 
 بسته های فرهنگی باید دراختیار مسافران تورهای برون مرزی قرار گیرد

یعقوب موسوی آسیب شناس اجتماعی و استاد دانشگاه درباره تاثیرات منفی تورهای تفریحی در جامعه به برنا می‌گوید: تورهای برون و درون مرزی بدلیل اختصاصی بودن مدیریت کنترل شده ای ندارند.

موسوی معتقد است؛ مسافرت های خانوادگی، خویشاوندی، همسایگان، اعضای صنف ها و دوستان که با تورهای تفریحی انجام می‌شود بدلیل شخصی بودن خارج از مدیریت تعریف شده است که مشکلاتی را ایجاد می کند.

به گفته وی نبود الگوهای صحیح فرهنگی تاثیرات منفی خود را در همه جای دنیا دارد.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: نداشتن الگوی مناسب یا یکسری از ویژگی های مشترک پایدار فرهنگی باعث عدم مصونیت در مقابل عارضه و آسیب ها در تورهای تفریحی می شود ضمن اینکه اشاعه چنین مواردی نقش بازدارنده‌ای را در رابطه با گسترش فرهنگ خودی و تاثیر پذیری از ویژگی های مثبت سایر ملل ایفا می‌کند.

این آسیب شناس معتقد است که اشاعه الگوهای فرهنگی، حفظ و تقویت هویت های فرهنگی و حفظ معیارهای بومی و ملی راهکارهای مناسب برای کاهش تاثیرات منفی تورهای تفریحی است و توجیه درست فرهنگی، آموزش فرهنگی کار کارشناسی نباید تحت تاثیر کارهای موقت فرهنگی مسموم شده و در جهت مغایر با فرهنگ اقدام کنند.

موسوی اذعان کرد: سازمان میراث فرهنگی باید با دعوت از مدیران تور ها به آن ها آموزش های فرهنگی دهند ضمن اینکه باید جایگزین فرهنگی را نیز برای این افراد ارائه دهند.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: در همه کشورها یک بسته فرهنگی برای مسافران تورها وجود دارد که متاسفانه در تورهای ایرانی فقدان چنین امری احساس می شود بنابراین نبود الگو و توصیه هایی در این گونه‌ از سفرها اثرات نامطلوبی بر رفتارهای افراد گذاشته است.
وی با بیان اینکه آموزش عمومی فرهنگی در حفظ ارزش ها ضعیف است، می گوید: اعمال کنترل ها و روش های غیرکارشناسی باعث آسیب های جدی اجتماعی می شود.
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب