خانه / اخبار جهان / جانشین پادشاه عربستان كیست؟

جانشین پادشاه عربستان كیست؟

بیا تو مالزی -

بیماری پادشاه عربستان كه حتی مانع از شرکت وی در مراسم حج امسال شد، پرونده بررسی خلافت بعد از ملك عبدالله را باز كرد.

پایگاه اطلاع رسانی القدس العربی روز دوشنبه نوشت: بیماری پادشاه عربستان كه موجب شد وی نتواند در مراسم حج امسال شركت كند، پرونده بررسی خلافت بعد از ملك عبدالله را باز كرد.

 القدس العربی در گزارش خود می افزاید: رهبران كشورهای عربی برای اطمینان از سلامت پادشاه عربستان كه نتوانسته بود در نشست شورای وزیران شركت كند و فعالیت هایش متوقف شده ،با وی تماس تلفنی برقرار كردند.

حسنی مبارك رییس جمهور مصر و ملك حمد بن عیسی آل خلیفه حاكم بحرین و علی عبدالله صالح رییس جمهور یمن از جمله رهبران كشورهای عربی بودند كه با ملك عبدالله تماس تلفنی برقرار كردند.

بیماری ملك عبدالله همچنین موجب شد كه وی نتواند در مراسم حج تمتع امسال شركت كند و این ماموریت را به امیر نایف بن عبدالعزیز ولیعهد دوم و وزیر كشور سپرد.

القدس العربی در ادامه این گزارش افزود: این اولین بار در تاریخ عربستان است كه پادشاه به دلیل بیماری رسیدگی به امور كشور را به ولیعهد خود می سپارد.

این مساله باعث شده تا ناظران درباره تاخیر در حل و فصل مسایل به گونه ای كه مورد رضایت خانواده سلطنتی باشد، پرسشهایی مطرح كنند.

امیر سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد عربستان كه اكنون 80 سال سن دارد مدتهاست كه به سختی بیمار است و گفته می شود كه به سرطان مبتلاست .

او ماههای اخیر را عموما در خارج از عربستان سعودی و در آمریكا و اروپا برای درمان بسر برده است .

براساس این گزارش ،‌ یك عضو خانواده سلطنتی عربستان به القدس العربی گفت: ملك عبدالله پادشاه 87 ساله عربستان از برخی مشكلات جسمی رنج می برد و به توصیه پزشكان باید مدتی كه زمان آن مشخص نشده استراحت كند و به همین دلیل برخی اعضای خانواده سلطنتی در جلسات خود از ادامه این وضع اظهار نگرانی كرده و بر ضرورت ورود جوانان به حاكمیت در عربستان تاكید ورزیده اند .

القدس العربی افزود: هنوز معلوم نیست در غیاب پادشاه عربستان در صورتی كه شرایط اضطراری به وجود بیاید بدون آنكه اختلاف به وجود آید مسایل چگونه حل و فصل خواهد شد.

یك كارشناس مسایل عربستان در این باره گفت كه خانواده سعودی در مقابل خود چند راه دارد كه یكی از آنها این است كه امیر نایف را به عنوان ولیعهد و رییس شورای وزیران معرفی كنند ، یا دعوت به برگزاری جلسه اضطراری برای انتخاب ولیعهد نمایند زیرا روشن است كه بیماری سلطان بن عبدالعزیز مانع ایفای نقش ولیعهدی وی است.

رییس شورای وزیران سال گذشته از ملك عبدالله خواست درباره موضع خود نسبت به تعیین ولیعهد با وجود هیات بیعت كه پادشاه عربستان آن را برای سازماندهی امور ولایت عهدی و حاكمیت در عربستان تاسیس كرد توضیح بدهد.

ملك عبدالله در سال 2006 هیأت جدیدی به نام «هیأت بیعت» متشكل از فرزندان و ‘احفاد ملك عبدالعزیز’ مؤسس سلسله سعودی برای تعیین ولیعهد و رهبری ایجاد كرد. این هیأت مجموعه بزرگتر از مجموعه هیأت مشاوران است كه پیشتر ایجاد شده بود.

در صورت مرگ پادشاه هیات مذكور فورا به درخواست ولیعهد تشكیل جلسه خواهد داد و ظرف 10 روز ولیعهد را به عنوان پادشاه معرفی می كند.

پادشاه عربستان نام یك یا دو و یا سه تن را به عنوان ولیعهد به هیات بیعت معرفی می كند و ممكن است كه كمیته مذكور با این افراد مخالفت كند و نامزد دیگری را كه پادشاه معرفی نكرده ، پیشنهاد كند. چنانچه پادشاه با معرفی نامزد مذكور از سوی هیات موافقت نباشد مساله را به رای گذاشته و در طول یك ماه باید از بین نامزدهای پیشنهادی پادشاه و هیات بیعت، یكی را انتخاب كنند.

تحلیلگران در ریاض می گویند جایگاه نایف بن عبدالعزیز وزیر كشورعربستان به عنوان شخص سوم این كشور به این دلیل تقویت شده كه وی علاوه بر اینكه وزیر كشور است معاون نخست وزیر و ولیعهد دوم نیز است و این در حالی است كه ولیعهد عربستان نزدیك به 5 ماه است برای معالجه در خارج از عربستان به سر می برد .

براساس این گزارش ،‌ یك مقام سعودی كه خواست نامش فاش نشود در این باره گفت كه پادشاه عربستان اكنون بر اداره كشور و امور مربوط به دولت اشراف ندارد و بلكه ولیعهد وی مسوول این امور است .

وی افزود: انتخاب امیر نایف بر این مساله كه چند ماه است وی امور كشور را بر عهده دارد صحه می گذارد.
ناظران معتقدند كه تعداد شاهزادگان در آل سعود بیش از 6 هزار تن است كه تقریبا نیمی از آنان فرزندان و نوه های ملك عبدالعزیز ابن سعود بنیانگذار پادشاهی سعودی هستند.

منبع:جام جم آنلاین

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

یک دیدگاه

  1. اینا با اون همه زنانی که در حرمسراهاشون دارن 1000 تا 1000 تا بچه پس انداختن کلی نواده و …دارن.همین چند وقت پیش یکی از نو ه هاش توی لندن مستخدمش رو که در واقع باهاش رابطه هم داشت بقتل رسوند. ینی چون هم جنس باز بود از عربستان زده بود بیرون چون مجازات هم جنس بازی تو عربستان اعدامه.:D دی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب