دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / دانش و فناوری / جدیدترین نسخه کامپیوتر همه‌ کاره ایرانی

جدیدترین نسخه کامپیوتر همه‌ کاره ایرانی

بیا تو مالزی -

آفتاب: نسخه‌های جدید نخستین كامپیوتر همه‌كاره دنیا كه به نام یك ایرانی در سازمان ثبت اختراعات جهانی ثبت شده، به‌زودی وارد بازار می‌شود…

این كامپیوتر كه به همراه خود پرینتر، اسكنر، وب‌كم،فكس و كپی را دارد و قابلیت اتصال به تلویزیون را دارد، به طور كامل توسط ایرانی‌ها طراحی شده است و ساخت بخش‌های سخت‌افزاری آن با كمك شركت‌های اروپایی و تایوانی انجام شده است.

"همایون فرزانه"، مدیر بازرگانی شركت گسترش رایانه فردا، می‌گوید: "حسن این كامپیوتر به كاربری آسان آن است. این كامپیوتر به گونه‌ای طراحی شده كه افراد ناآشنا با كامپیوتر كه برای اولین بار با آن مواجه می‌شوند بتوانند ظرف یك ساعت وارد دنیای دیجیتال شوند و حتی ای‌میل ارسال كنند."

بسیاری از روش‌های ارسال اطلاعات در كامپیوترها در این كامپیوتر كه كلونایزر نام گرفته ساده شده است. مثلا در مرحله ارسال ایمیل برای افرادی كه به تایپ كردن علاقه‌ای ندارند گزینه‌ای در نظر گرفته شده كه با نوشتن متن مورد نظرشان روی كاغذ، اسكن آن و كلیك كردن روی یك دكمه می‌توانند ایمیل بفرستند.

فرزانه می‌گوید: "برای ای‌میل كردن عكس حداقل سه مرحله باید انجام داد. در كلونایزر تعداد این مراحل تنها یكی است. كم حجم بودن یكی دیگر از حسن‌های این كامپیوتر است. كوچكترین مادربرد دنیا با طراحی ایرانی‌ها و ساخت شركتی تایوانی روی این كامپیوتر نصب شده است. این كامپیوتر كیس ندارد."

در این كامپیوتر كه تمامی نرم‌افزارهای آن در ایران نوشته شده است، می‌توان صفحات را روی زبان كاربر و زبان انگلیسی تنظیم كرد. فارسی، پرتغالی، عربی، تایلندی، روسی و فرانسوی زبان‌های كاربری است كه تاكنون برای آن طراحی شده است.

فرزانه می‌گوید: "كلونایزر نخستین كامپیوتر همه‌كاره دنیاست كه در سال 2002 اختراع آن به نام مهندس مهدی كاشانی، مدیر عامل شركت گسترش رایانه فردا ثبت شد. نمونه دیگر این كامپیوتر را شركت HP در سال 2003 میلادی در نمایشگاه كامپیوتر لاس‌وگاس آمریكا ارائه داد كه برنده جایزه اول نمایشگاه هم شد."

سیستم عامل این كامپیوتر ویندوز XP است كه نرم‌افزار ویژه كلونایزر به آن اضافه شده است تا مراحل كار با كامپیوتر را تا حدامكان ساده كند.

در این كامپیوتر می‌توان صفحات وب را به طور كامل به فارسی ترجمه كرد و در عین حال چیدمان صفحه را ثابت نگه داشت.

نسخه‌ آلفای این كامپیوتر از سال 2003 میلادی با مانیتورهای 15 اینچ وارد بازار شد. نسخه‌های جدید آن با مانیتورهایی در اندازه‌های 17، 19 و 32 اینچ وارد بازار خواهند شد.

قیمت مدل آلفا یک میلیون و 195 هزار تومان است كه به گفته فرزانه قیمت مدل‌های جدیدتر با بالا رفتن تولید، كاهش می‌یابد. این كامپیوترها در شركت گسترش رایانه فردا و با مشاركت بخش دولتی تولید می‌شوند. 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب