خانه / اخبار ایران / جزئیات و شرایط انتقال دانشجویان ایرانی خارج از كشور به دانشگاه آزاد اعلام شد

جزئیات و شرایط انتقال دانشجویان ایرانی خارج از كشور به دانشگاه آزاد اعلام شد

بیا تو مالزی -

خبرگزاری فارس: جزئیات و شرایط انتقال دانشجویان ایرانی خارج از كشور به دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد…

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، براساس آئین‌نامه انتقال دانشجویان ایرانی خارج كشور به دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویانی كه حداقل 12 واحد درسی با میانگین 5/2 برابر دوره كاردانی و یا 24 واحد درسی با حداقل میانگین نمره 5/2 برابر دوره كارشناسی را در یكی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزش عالی معتبر خارج از كشور گذرانده باشند می‌توانند برای ادامه تحصیل به دانشگاه آزاد اسلامی منتقل شوند، البته داشتن مدرك دیپلم و پیش‌دانشگاهی برای این دانشجویان الزامی است.
براساس این آئین‌نامه امكان انتقال برای دانشجویان گروه علوم پزشكی همچون پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی وجود ندارد همچنین در مقاطع كارشناسی ارشد ناپیوسته و دكتری تخصصی در حال حاضر دانشجوی انتقالی از خارج پذیرفته نمی‌شود.

* شرایط عمومی و اختصاصی متقاضیان انتقال به دانشگاه آزاد

دانشجویانی می‌توانند متقاضی انتقال باشند كه منع قانونی برای ادامه تحصیل از نظر مقررات آموزشی و وظیفه عمومی نداشته باشند و از توانایی جسمی لازم متناسب با رشته تحصیلی، تحصیل در یكی از دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی معتبر خارجی و داشتن دیپلم كامل متوسطه یا معادل ارزشیابی شده و مدرك كاردانی برای انتقال به دوره‌های كاردانی و كارشناسی ناپیوسته برخوردار باشند، براین اساس متقاضیانی كه قبل از تاریخ تنظیم تقاضا برای ورود به دانشگاه آزاد اسلامی به دلایل آموزشی از دانشگاه مربوطه اخراج شده یا ترك تحصیل كرده‌اند مشمول این آئین‌نامه نمی‌شوند.
پذیرش دانشجوی انتقالی در همان مقطع و رشته تحصیلی متقاضی در خارج از كشور صورت می‌گیرد و رشته تحصیلی دیپلم متوسطه ملاك ورود به رشته تحصیلی نیست و شرط داشتن مدارك پایه مربوطه الزامی است.
پذیرش دانشجو برای مقاطع بالاتر از مقطع تحصیلی وی در خارج از كشور مجاز نیست اما پذیرش دانشجو در مقطع پائین‌تر بنا به تمایل شخصی با صلاحدید شورای پذیرش مانعی ندارد.
در صورتی كه رشته تحصیلی دانشجو در هیچ یك از واحدهای دانشگاهی وجود نداشته باشد دانشجو با صلاحدید شورای پذیرش به نزدیك‌ترین رشته تحصیلی كه در قیاس باسایر رشته‌ها بیش‌ترین مشابهت و كم‌ترین اختلاف را با رشته تحصیلی متقاضی داشته باشد برای ادامه تحصیل پذیرفته می‌شود.
در صورت كثرت تقاضاهای انتقال مازاد بر ظرفیت واحدهای دانشگاهی، پذیرش دانشجو براساس شاخص‌هایی همچون سطح علمی مؤسسه، میانگین نمرات دروس انتخابی دانشجو، پذیرفته شدن در آزمون ورودی مؤسسات آموزش عالی كشور قبل از شروع به تحصیل در خارج كشور و وجود رشته تحصیلی متقاضی در دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود.

* نحوه پذیرش برای انتقال

پس از تقاضای انتقال توسط دانشجو كمیته‌های ارزشیابی علمی پیشینه تحصیلی دانشجو را از حیث نمره گذراندن دروس تخصصی، تعداد نیم سال های تحصیلی، میانگین كل و … مورد ارزیابی قرار می‌دهند و با توجه به وضعیت تحصیلی متقاضی براساس اولویت‌های مذكور پیشنهاد خود را به شورای پذیرش اعلام می‌كنند. در صورتی كه متقاضی به تشخیص كمیته‌های ارزشیابی علمی، صلاحیت ادامه تحصیل در رشته تخصصی مورد تقاضا خود را نداشته باشد با صلاحدید كمیته تخصصی زبان خارجی و تأیید شورای پذیرش می‌تواند برای ادامه تحصیل در رشته زبان خارجی مربوطه معرفی شود.

* دانشجویان انتقالی در واحدهای شهرستان پذیرفته می‌شوند

تمام پذیرفته‌شدگان برای ادامه تحصیل به واحدهای دانشگاهی شهرستان‌ها معرفی می‌شوند و همچنین پذیرفته شدگان موظفند در نیم‌سال تحصیلی تعیین شده توسط دانشگاه در رشته مربوط ثبت‌نام كنند در غیر این صورت منصرف از تحصیل محسوب می‌شوند .
ادامه تحصیل این قبیل از دانشجویان در هر مقطع براساس مقررات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در همان مقطع انجام می‌شود و دانشجوی انتقالی موظف است تمام واحدهای باقی‌مانده دوره را براساس مقررات آموزشی معمول دانشگاه آزاد اسلامی با موفقیت بگذراند. انتقال دانشجویان ایرانی خارج از كشور از یك واحد دانشگاهی به واحد دانشگاهی دیگر تنها برای یك نوبت و با رعایت مقررات مربوط انجام می‌شود.

* نحوه پذیرش برای انتقال

پس از تقاضای انتقال توسط دانشجو كمیته های ارزشیابی علمی پیشینه تحصیلی دانشجو را از حیث نمره گذراندن دروس تخصصی، تعداد نیم سال‌های تحصیلی، میانگین كل و . .. مورد ارزیابی قرار می‌دهند و با توجه به وضعیت تحصیلی متقاضی براساس اولویت‌های مذكور پیشنهاد خود را به شورای پذیرش اعلام می‌كنند‌.
در صورتی كه متقاضی به تشخیص كمیته‌های ارزشیابی علمی، صلاحیت ادامه تحصیل در رشته تخصصی مورد تقاضا خود را نداشته باشد با صلاحدید كمیته تخصصی زبان خارجی و تأیید شورای پذیرش می‌تواند برای ادامه تحصیل در رشته زبان خارجی مربوطه معرفی شود.

* ضوابط ارائه مدرك تحصیلی

در صورتی كه دانشجو در دوره كاردانی و كارشناسی ناپیوسته حداقل 20 واحد و در دوره كارشناسی حداقل 40 واحد را با موفقیت و براساس مقررات آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی بگذراند، مدرك تحصیلی دانشگاه به وی اعطا می‌شود.
متقاضیان می‌توانند با تكمیل دفترچه راهنمای انتقال دانشجویان ایرانی خارج از كشور به دانشگاه آزاد اسلامی كه در اختیار تمام سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور قرار دارد و ارسال آن به سازمان مركزی دانشگاه آزاد اسلامی واقع در تهران‌، خیابان پاسداران، نیستان نهم نسبت به ارایه تقاضای انتقال خود اقدام كنند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب