یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / جمشید لایق بازیگر توانای تئاتر و تلویزیون درگذشت

جمشید لایق بازیگر توانای تئاتر و تلویزیون درگذشت

بیا تو مالزی -

جمشید لایق، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران، روز پنجشنبه 21 آبان بر اثر ایست قلبی در بیمارستانی در تهران در گذشت.

 

او که هنگام مرگ 78 سال داشت هفته گذشته به علت عارضه قلبی در بیماستان قلب تهران بستری شده بود.

جمشید لایق در سال 1310 در جنوب تهران متولد شد. در سال 1341 از هنرستان هنرپیشگی تهران دیپلم گرفت و سپس از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد.

در پیش از انقلاب ایران عمده فعالیت او در تئاتر بود و در نمایشهایی به کارگردانی علی نصیریان و رکن الدین خسروی بر روی صحنه رفت.

با این آن حال در آن سالها او در تعدادی از فیلمهای متفاوت از جریان فیلمسازی تجاری سینمای ایران از جمله رگبار و کلاغ ( بهرام بیضایی)، دایره مینا (داریوش مهرجویی)، پسر ایران از مادرش بی خبر است ( فریدون رهنما) و خواستگار ( علی حاتمی) بازی کرد.

او نخستین بار در فیلم رگبار مقابل دوربین سینما حضور یافت و در سالهای بعدی فعالیتش در سینما، چهار بار دیگر در فیلمهای کلاغ، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ کشی با بیضایی همکاری کرد.

در سالهای نخستین پس از انقلاب او در سه سریال تلویزیونی مطرح اوایل دهه 60 یعنی سربداران، سلطان و شبان و هزاردستان بازی کرد.

مقام خزانه داری، نقشی بود که لایق در سریال سلطان و شبان بازی کرد؛ سریال محبوب و پر تماشاگری که جمشید لایق و بسیاری دیگر از بازیگران آن را به ببنیدگان تلویزیون شناساند.

عمده بازیگران این مجموعه تلویزیونی همچون جمشید لایق عمدتا از هنرپیشگان قدیمی تئاتر بودند و کمتر برای بینندگان تلویزیون شناخته شده بودند.

بازی در شخصیت «قلی خان» (راهزنی که پس از توبه نگهبان کاروان شده بود) در سریال روزی روزگاری شاید مشهورترین نقشی بود که او در سالهای 1370 بازی کرد.

جمشید لایق در سالهای آخر به دلییل بیماری کم کار شده بود و هر از گاهی در نمایش یا فیلمی بازی می کرد.

سگ کشی (1379) آخرین فیلم سینمایی بود که لایق در آن بازی کرد و آخرین حضور او بر روی صحنه تئاتر به اوایل سالهای 1380 باز می گردد.

 

یادش گرامی و روحش شاد.

جمشید لایق بازیگر توانای تئاتر و تلویزیون درگذشت

{youtubejw}LDwuGHBU8uA{/youtubejw}

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب