دوشنبه , 5 آبان 1399
خانه / اخبار مالزی / “جواهر” مالزی از دستان نجیب رزاق دور می‌شود
"جواهر" مالزی از دستان نجیب رزاق دور می‌شود

“جواهر” مالزی از دستان نجیب رزاق دور می‌شود

بیا تو مالزی - نخست‌وزیر کنونی مالزی در حالی برای کسب قدرت خیز برداشته که احتمالا یکی از ایالت‌های کلیدی جنوب کشورش به معنای “سنگی گرانقیمت” را از دست داده و دیگر این جواهر را بر تاج قدرتش نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی چند روز پیش از آنکه شمارش معکوس تا زمان انتخابات را اعلام کند با جیبی پر از وعده به ایالت جوهور، واقع در جنوب این کشور رفت؛ از بازسازی راه‌آهن تا گسترش بزرگراه و ساخت یک استادیوم ورزشی جدید.

به شدت انتظار می‌رود دولت ائتلافی تحت امر نجیب رزاق موسوم به سازمان ملی متحد مالای (UMNO) که از زمان استقلال در سال ۱۹۵۷ قدرت را در این کشور جنوب شرق آسیا در دست دارد، بار دیگر در انتخابات پارلمان هفته‌های آتی پیروز میدان شود.

حزب نجیب رزاق گرمای تهاجم مخالفان در ایالت جوهور را حس می‌کند و گرچه نخست‌وزیر مالزی توانسته فعلا از رسوایی مالی قدیمی جان سالم به در ببرد اما در صورتی که دولت کمتر از نیمی از کرسی‌های پارلمانی را به دست آورد این مساله می‌تواند شدیدا باعث تضعیف آن شود.

پیتر مامفورد، مدیر بخش آسیا در گروه مشورتی خطر سیاسی اوراسیا گفت: اگر کنترل جوهور به دست اپوزیسیون بیفتد، قدرت سیاسی نجیب و اعتبار آن درون حزب آمنو پس از انتخابات آسیب می‌بیند.

بسیاری از رای‌دهندگان مالزیایی از فساد و هزینه‌های زندگی پس از اعمال مالیات خدمات و کالاها گلایه دارند و بسیاری از درختکاران در ایالت جوهور که تحت پوشش برنامه حمایتی بودند، معتقدند که دولت اکنون آنها را رها کرده است. ایالت جوهور در مرز با سنگاپور یکی از جواهرات ارزشمند حزب آمنو است و نام آن هم واژه‌ای عربی به معنای سنگ باارزش است. این سومین ایالت ثروتمند مالزی است و در سال‌های اخیر قطب سرمایه‌گذاری شده است.

این ایالت در رده دوم تعداد نمایندگان پارلمانی قرار دارد و یک ائتلاف اپوزیسیون به رهبری ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر اسبق مالزی این ایالت را در کانون توجه قرار داده تا از نقطه ضعف نجیب استفاده کند. ماهاتیر محمد و اپوزیسیون مالزی حین کمپین انتخاباتی بر اتهامات فساد دولت و سوء مدیریت مالی اشاره داشتند و آن را به افزایش هزینه‌های مسکن و سایر افزایش هزینه‌ها مرتبط دانستند. نجیب در انتخابات پارلمانی گذشته در سال ۲۰۱۳ به سختی توانست پیروز شود./ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب