چهارشنبه , 5 آذر 1399
خانه / دانستنیها / جویندگان زیبایی در دام خطر

جویندگان زیبایی در دام خطر

بیا تو مالزی -  

واکاوی 2 ماجرا از 2 زن جوان…

ماجرای اول
دختری 19 ساله كه به خاطر چشم و همچشمی و وسوسه‌های دوستانش تصمیم می‌گیرد دماغش را زیر تیغ جراحی زیبایی قرار دهد، اما این هوس او را از چاله به چاه می‌كشاند. او می‌گوید: نقشه جراحی بینی لعنتی‌ام تمام فکر و ذهنم را درگیر کرده بود. تصورم این بود که اگر دماغم را عمل کنم مشکلات زندگی‌ام حل می‌شود و به خوشبختی خواهم رسید.
این دختر 19 ساله سرش را به نشانه تأسف تکان می‌دهد و می‌گوید: این فکر احمقانه با حرف‌های چرت و پرت یکی از مشتریان مغازه‌ای که در آن کار می‌کنم، در ذهنم جرقه خورد. او که سالن آرایش و زیبایی زنانه دارد معتقد بود یک زن بیش از هر چیزی باید به زیبایی ظاهری خود توجه کند چون شانس ازدواجش بالا می‌رود. بخصوص شما که دختر خانم جوانی هستید می‌توانید با یک عمل جراحی، نوک بینی خود را كوتاه كنید و… !
«بهجت» اشک‌هایش را پاک می‌كند و ادامه می‌دهد: من برای انجام عمل جراحی مصمم شده بودم اما پدرم که کارگری ساده و عیالوار است، می‌گفت: پول جراحی بینی تو را ندارم که بدهم، اما اگر پول هم داشتم نمی‌دادم چون دماغ تو هیچ ایرادی ندارد و اصلاً من از این قرتی‌بازی‌ها بدم می‌آید. با این مقدمه‌ای که تا اینجای ماجرا برای‌تان تعریف کردم متوجه شدید که تصمیم جدی گرفته بودم خودم هزینه‌های عمل جراحی صورتم را فراهم کنم و متأسفانه به پیشنهاد یکی از همکلاسی‌های دوران دبیرستان که وضعیت شخصیتی درست و حسابی ندارد با پسری پولدار دوست شدم و متأسفانه فریبش را خوردم. هنوز چند روز از آشنایی من و آن پسر هوس‌باز نگذشته بود که فهمیدم او برنامه‌ای چیده است تا مرا به دام چند پسر دیگر بیندازد و ما سر این موضوع با هم جر و بحث کردیم و او چنان مشتی به صورتم کوبید که دماغم شکست و به این حال و روز افتادم و از چاله به چاه افتادم. در ادامه به بررسی یک موضوع دیگر می‌پردازیم.

ماجرای دوم
«عاطفه» 31ساله زن جوانی است که 6 سال قبل ازدواج کرده است. او از چندی قبل تحت تأثیر تماشای تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای در مورد زیبایی پوست و صورت تصمیم گرفت صورتش را با جراحی زیبایی تغییر دهد.
همسر عاطفه که کارمندی ساده و زحمتکش است در مورد مشکلی که برای همسرش به وجود آمده، گفت: من به خاطر حجاب، سادگی و ایمان عاطفه او را برای ازدواج انتخاب کردم. چند سال اول زندگی‌مان او واقعاً همه خوبی‌های یک خانم پاک و اصیل را داشت و همیشه از قناعت، توکل و عاقبت به خیری حرف می‌زد، اما از 3 سال قبل که با توجه به شرایط شغلی‌ام از تهران به مشهد آمدیم، تصمیم گرفتم ادامه تحصیل بدهم و همزمان با کار به دانشگاه رفتم. در این شرایط کمتر می‌توانستم برای عاطفه و دختر کوچولوی‌مان وقت بگذارم و آنها را به گردش و تفریح ببرم.
مرد جوان ادامه داد: همسرم احساس دلتنگی می‌كرد و من از سر كم‌عقلی با خرید تجهیزات ماهواره‌ای می‌خواستم او را سرگرم كنم تا بتوانم با خیال راحت به كار و درسم برسم، ولی متأسفانه همسرم تحت تأثیر تبلیغات پوچ شبكه‌های ماهواره‌ای، در مدت كوتاهی از نظر شكل و قیافه، پوشش ظاهری و حتی مسائل اعتقادی تغییر كرد و تصمیم گرفت روی صورت و دماغش عمل جراحی انجام بدهد. عاطفه خانم برای عمل جراحی به تهران برگشت و در دو نوبت به پیشانی و لب‌هایش ژل تزریق كرد و دماغش را زیر تیغ جراحی زیبایی سپرد، اما چشمتان روز بد نبیند، همسرم چنان صورت زشتی پیدا كرده كه حتی وحشت دارد در آینه به خودش نگاه كند. روی پیشانی و صورت كبودش زخم‌هایی سرباز كرده و دماغش پس از دو عمل جراحی چنان ورم كرده و كج و معوج شده كه بچه‌مان هم نمی‌تواند به چهره او نگاه كند.
وقتی دیدم از درد پیشانی، غمزده و پریشان است، مجبور شدم او را به تهران بفرستم تا ببینم می‌شود با جراحی، اندكی زشتی صورتش را برطرف كرد یا خیر. می‌خواستم درس بخوانم و ارتقای شغلی پیدا كنم، ولی با این مشكلاتی كه به وجود آمده، نه تنها از تحصیل بازماندم، بلكه برای سلامتی همسرم هم نگران هستم و خودش آرزو می‌كند همان شكل و قیافه قبلی‌اش را داشته باشد.

دكتر رضا ابراهیمی، پزشك معالج این دو خانم جوان می‌گوید: امروزه بعضی از زنان و دختران جوان، تحت تأثیر تبلیغات ماهواره‌ای تصمیم می‌گیرند با تزریق ژل، حالت لاغری و چین‌دار بودن پوست صورت‌شان را برطرف كنند، ولی از عوارض این عمل خطرناك خبر ندارند. با تزریق ژل، پوست متورم می‌شود و چروكیدگی‌های دور چشم و پیشانی و لب‌ها موقتاً و به صورت مقطعی از بین می‌رود. این حالت زودگذر است و خانم‌ها خیال می‌كنند پوست‌شان جوان و شاداب شده است، در حالی كه ممكن است از همان روز اول این تزریق سبب خونریزی، آلرژی و حساسیت، تورم، كهیر و حتی مشكل تنفسی شود. گاهی ممكن است این عوارض منجر به مرگ فرد شود كه به آن «شوك آنافیلاكسی» می‌گویند. باید بگویم قطعی‌ترین عارضه‌ای که این کار به دنبال دارد این است که پوست قبلاً به دلیل افزایش سن یا هر دلیل دیگری چروکیده شده وحالا با توجه به تزریق ژل متورم می‌شود، اما این ژل بین 2 تا 6 ماه به صورت قطره‌ای از پوست خارج خواهد شد و حجم آن از بین می‌رود. در این صورت چروکیدگی پوست چند برابر از قبل بیشتر خواهد شد و خوشی استفاده از این دارو همان 3 الی 4 ماه اول است چون فرد مجبور است دوباره ژل تزریق کند و این بار مقدار ژل باید
2 برابر شود و باز افتادگی و چروکیدگی پوست پس از 6 ماه چند برابر خواهد شد. دکتر«ابراهیمی» توضیح می‌دهد: مشکلی که برای دختر 19 ساله به وجود آمد ناشی از کم توجهی والدین به موضوع مشاوره و توهمات دختر جوان بود. چون بهجت فکر می‌کرد اگر نوک بینی‌اش قلمی‌تر شود خوشبختی به او روی خواهد آورد. متأسفانه این دختر خانم جوان تحت تأثیر حرف‌های زنی ناآگاه که برداشت غلطی از نگاه مردان به زنان در جامعه ما داشت و گویا خودش نیز در زندگی با مشکلات زیادی روبه‌رو است تصمیم به عمل جراحی زیبایی گرفت و همان طور که با هم خواندیم برای مهیا کردن هزینه‌های عمل جراحی بدترین راه را انتخاب کرد. بهجت هم ‌اکنون به اشتباهات خود پی برده است و آرزو می‌کند كه قیافه قبلی خودش را داشته باشد، اگر چه والدین او هم می‌توانستند با مراجعه به یک کارشناس متخصص با مشاوره از ایجاد اختلاف بین خود و فرزندشان پیشگیری کنند. اما درباره عاطفه باید بگوییم متأسفانه ژل تزریق شده به صورت و لب‌هایش به شکل توده‌ای غیر قابل حل و غیر قابل جذب در آمده و این توده علاوه بر ایجاد بیماری در داخل بافت از نظر ظاهری هم بسیار زشت شده است. لذا انجام عمل مجدد جراحی ضروری است تا آن توده خارج شود چون اگر توده در داخل بافت لب بماند ممکن است علاوه بر ایجاد عفونت و حساسیت‌های شدید پوستی یا سیستمیک حتی تبدیل به یک بافت سرطانی بشود. این پزشك با اشاره به ماجرای دوم می‌گوید: عاطفه هم پشیمان است و آرزو می‌كند كه شكل و قیافه قبلی‌اش را پیدا كند. واقعاً وقتی صورتی كه دچار عارضه پوستی ناشی از سوختگی یا…. نشده، چرا باید برخی از خانم‌ها به دنبال چنین شیوه‌هایی باشند. حتی در روبه‌رو شدن با بیمارانی كه دچار عارضه‌های پوستی ناشی از سوختگی شده‌اند، وقتی علت واقعه را مطالعه می‌كنیم، می‌بینیم بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری و ناآگاهی افراد، آنان را دچار چنین حوادث تلخی كرده است

 

منبع:روزنامه ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

عزت پایدار, برای مردی که به بازیگری آبرو داد

بیا تو مالزی - انتظامی بازیگری با هوش و با شخصیت بود هنرمندی صاحب سلیقه …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب