پنج شنبه , 9 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / حذف واژه خلیج فارس از مطبوعات مالزی

حذف واژه خلیج فارس از مطبوعات مالزی

بیا تو مالزی -

 بررسی مطبوعات و جراید انگلیسی زبان کشور مالزی نشان می دهد که در اکثریت قریب به اتفاق خبرهای ارسالی عبارت "خلیج فارس" از این اخبار حذف و به جای آن واژه هایی نظیر کشورهای خلیج و مردم خلیج جایگزین شده است…

جایگزینی واژه های مجعول به جای عبارت "خلیج فارس"، در اخبار منتشره از سوی نشریات، خبرگزاری ها و مطبوعات جهان به امری عادی بدل شده است به طوری که برای مثال خبرگزاری رویترز این روزها به جز در موارد بسیار ضروری از واژه خلیج فارس استفاده نمی کند و به جای آن معادل هایی نظیر کشورهای حوزه خلیج، خلیج، مردم خلیج و حتی در مواردی از عبارت "کشورهای عرب خلیج" استفاده می کند.

بدیهی است که با راهیابی اخبار اینگونه خبرگزاریهای مهم جهانی در نشریات دیگر کشورها خود به خود این نشریات نیز واژه های مجعول را جایگزین نام واقعی "خلیج فارس" نموده باشند که البته این تنها یک بعد ماجرا می باشد.

این در حالی است که ایجاد نامهای غیر واقعی برای تشکلهای فعال در سطح جهانی نیز از دیگر رویه هایی است که برای محو عنوان خلیج فارس بسیار کارساز بوده است. عناوینی نظیر سازمان همکاریهای خلیج، خبرگزاری خلیج نیوز و جام فوتبال خلیج یا حتی استفاده از اینگونه عناوین برای شرکتهای بین المللی نظیر هواپیمایی خلیج از عواملی بوده که موفقیت کشورهای عربی منطقه در حذف نام خلیج فارس را از روزنامه ها، مطبوعات و در پی آن از ذهن مردم جهان را به همراه داشته است.

بررسی یک هفته ای ایران مالزی (از 22 آگوست الی اول سپتامبر) بر روی خبرگزاری ملی مالزی برناما و دو نشریه پرتیراژ انگلیسی زبان این کشور دوست نشان می دهد که طی این مدت عناوین مجعول جایگزین شده در اخبار مختلف به دهها عنوان می رسد که بیشترین آنها به حوزه اخبار ورزشی مرتبط می شود.

اما جدای از اخبار ورزشی که به واسطه برگزاری جام خلیج و عناوین وابسته به آن دهها بار از عناوین جایگزین برای "خلیج فارس" استفاده شده است، خبرگزاری ملی مالزی – برناما – روزنامه استار و همینطور روزنامه نیو استریتز تایمز که نشریه حزب حاکم این کشور به شمار می رود در مجموع طی یک هفته گذشته 18 بار به موضوع یا منطقه خلیج فارس اشاره نموده اند که تنها یکبار از این منطقه به نام "خلیج فارس" یاد شده است.

شایان ذکر است که حدود نیمی از خبرهای منتشره به نقل از خبرگزاری رویترز بوده است.

طی این مدت خبرگزاری ملی مالزی در هفت مورد به این منطقه اشاره داشته که در دو مورد کشورهای خلیج، یکبار مردم خلیج، دوبار به سازمان همکاریهای خلیج و دوبار نیز خلیج نیوز مورد استفاده قرار گرفته است.

روزنامه انگلیسی زبان استار که پر تیراژترین روزنامه این کشور است و به ادعای مسولین آن بیش از یک میلیون نفر خواننده دارد ده بار به منطقه "خلیج فارس اشاره نموده است که سه بار از عبارت خلیج، دو دفعه از نام سازمان همکاریهای خلیج و سه بار نیز از عنوان کشورهای حوزه خلیج استفاده نموده است که بیش از نیمی از دفعات آن خبرها به نقل از خبرگزاری رویترز بوده است. همچنین این روزنامه دو گزارش به نقل از رویترز به چاب رسانده که در هردوی آنها کشورهای عربی خلیج به جای کشورهای حوزه خلیج فارس به کار رفته است.

دیگر روزنامه انگلیسی زبان مالزی نیو استریتز تایمز است که نشریه رسمی حزب حاکم به شمار می رود، این روزنامه دومین نشریه پرتیراژ مالزی است و مواضع آن از سوی سیاستمداران بسیار مهم ارزیابی می شود.

به غیر از خبرهای ورزشی نیو استریتز تایمز که به کرات خبرهای دیگر خبرگزاریها را با عبارات خلیج به چاپ رسانده در دیگر خبرها طی یک هفته مورد بررسی دو بار به منطقه خلیج فارس اشاره داشته است که یک بار آن از عبارت جنگ خلیج و بار دیگر از عنوان پرمعنای "خلیج فارس" استفاده نموده است.

منبع: ایران مالزیا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب