چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار جهان / حكایت آن 33 نفر

حكایت آن 33 نفر

بیا تو مالزی -

ماجرای عجیب زنده ماندن معدنچیان شیلیایی.

 

به شما قول می‌دهم كه حداكثر تا دو سه سال بعد، هالیوود فیلمی با عنوان «۳۳ نفر» نمایش خواهد داد! از كجا می‌دانم؟!خوب اگر این پست را تا آخر بخوانید، شما هم تصدیق خواهید كرد كه چنین داستان شگفت‌انگیزی با حاشیه‌های جالبش واقعا سوژه خوبی برای فیلم شدن است.حدود یك ماه پیش، یعنی در پنجم آگوست، یك معدن در شیلی دچار حادثه شد و ریزش كرد، این معدن مس و طلا در نزدیكی سن خوزه قرار دارد. در نتیجه این حادثه ۳۳ نفر از معدنچیان گرفتار شدند. ۳۲ نفر از آنها شیلیایی بوند و یك نفر هم ‌اهل بولیوی بود.

عملیات نجات شروع شد، اما تا روز هفدهم هیچ نتیجه‌ای در برنداشت، در این زمان تیم نجات با كمال تعجب صدای ضربه‌های چكش را روی یك مته حفاری شنیدند، ساعاتی بعد وقتی مته بیرون كشیده شد، كاغذی را دیدند كه روی مته چسبانده شده بود، روی كاغذ نوشته شده بود: «هر ۳۳ نفرمان در پناهگاه، خوب هستیم.» معلوم شد كه معدنچی‌ها زنده و سالم در عمق ۷۰۰ متری زمین گرفتار شده‌اند.

خبر زنده بودن آنها، آنقدر مهم بود كه سباستین پینه‌را -رئیس جمهور شیلی- شخصا در محل حاضر شد و نوشته را به رسانه‌ها نشان داد. بلافاصله همه شیلی این پیروزی را جشن گرفت.
حكایت آن 33 نفر

معدنچیان، شانس آورده بودند كه كانال‌های هوارسانی در جریان ریزش مسدود نشده بود، خوشبختانه آنها در این ۱۷ روز ذخیره كافی آب در اختیار داشتند، اما از لحاظ غذا در مضیقه بودند، و در این مدت هر كدام ۱۰ كیلوگرم وزن کم كرده بودند. هوای پایین گرم بود و آنها مجبور شده بودند، برهنه شوند، اما خوشبختانه نشت گازهای سمی‌ای مثل متان جان آنها را تهدید نكرده بود.

حكایت آن 33 نفر

پس تیم نجات باید تا عملی كردن عملیات نهایی نجات، راه عاجلی برای زنده نگاه داشتن معدنچیانی كه در عمق ۷۰۰ متری زمین گرفتار شده بودند، پیدا می‌كرد. بنابراین آنها در مرحله نخست كانال‌های باریكی حفر كردند تا از طریق آنها، غذا و تجهیزات ضروری را به پایان بفرستند. این كار هم یك هفته وقت گرفت.

وسیله فلزی‌ای به طول ۱٫۶ متر كه ظاهری شبیه موشك دارد، وظیفه حمل و نقل غذا در این كانال‌ها را بر عهده دارد. برای ارسال غذا، هر بار باید یك ساعت وقت صرف شود.

غذای ارسالی برای آنها در روزهای اول تنها شامل ژل‌های غذایی غنی‌شده، ویتامین، قرص‌های گلوكز و شیر غنی از پروتئین  بود، اما بعد از آن ، غذای گرم هم برای آنها ارسال شد. برای معدنچیان دارو هم فرستاده می‌شود چرا كه یكی از معدنچیان، مبتلا به دیابت است و دیگری ناراحتی ریوی به نام سیلیكوزیس دارد.

حكایت آن 33 نفر

از طریق كانال‌های باریك ارتباطی كه بعضی‌ها به آنها لقب «بند ناف» هم داده‌اند، فیبرهای نوری هم به پایین فرستاده شده‌اند تا معدنچی‌ها بتوانند ارتباط ویدئویی با دنیای خارج داشته باشند. البته آنها می‌توانند از طریق نامه هم با آشنایان خود  تماس برقرار كنند.

اشتهار و حاشیه‌های ناخواسته!
اما دردسر این ۳۳ نفر، آنها را مشهور هم كرده است، آنها دیگر جزئی از شوی واقعی تلویزیونی یا reality TV show شده‌اند. توجه همه رسانه‌ها به آنها جلب شده‌ است، طوری كه شبكه ABC‌ مدتهاست كه گروهی خبرنگار در بیرون معدن مستقر كرده است تا برایش گزارش روزانه ارسال كنند. مردم همه دنیا توجه زیادی به این واقعه دارند، حتی اگر در فیس‌بوك جستجو كنید، می‌توانید گروه‌های مربوط به این معدنچیان را بیابید. پاپ ببندكیت هم شخصا برای آنها دعا كرده  است.

حكایت آن 33 نفر

رسانه‌های دیگر هم سعی می‌كنند، با برجسته كردن حاشیه‌ها تیراژ خود را بالا ببرند. مثلا بعد از مدتی معلوم شد كه یكی از معدنچیان یك فوتبالیست بازنشسته است كه در جریان بازی‌های انتخابی المپیك ۱۹۸۴ لوس آنجلس تیم ملی كشورش را همراهی می‌كرده است.

اما در میان معدنچیان، یكی از آنها به نام  «یونی باریوس» بیش از همه در مركز توجه قرار گرفته است. این توجه رسانه‌ای روی او، به دو دلیل صورت گرفته است:

باریوس ۵۰ ساله، در جوانی علاقه داشت پزشك شود و حتی بعد از عدم موفقیت این علاقه را با خواندن متون پزشكی در خود حفظ كرد. به خاطر دانش ابتدایی او از امورات پزشكی، خیلی از كارهای پزشكی مربوط به گروه به او سپرده شده است. مثلا او بود كه اعضای گروه را واكسن زد و همچنین اوست كه نمونه خون از معدنچیان می‌گیرد تا برای آزمایش به بالا فرستاده شوند.

اما دلیل مهم‌تر و جالب‌تر اشتهار آقای باریوس، دردسری است كه چند ماه بعد، گریبان او را بعد از نجات یافتن خواهد گرفت! قضیه از این قرار است كه یك روز، وقتی همسر باریوس در محل معدن حاضر شده بود و برای نجات شوهرش دعا می‌كرد، متوجه شد، زن دیگری هم نام همسرش را زمزمه می‌كند. اینجا بود كه وی فوری مطلب را پی گرفت و متوجه شد، وی معشوقه شوهرش است. این قضیه بلافاصله در روزنامه‌های تابلویید، بازتاب پیدا كرد. شاید باریوس تنها معدنچی‌ای باشد كه عجله‌ای برای نجات نداشته باشد!

عملیات اصلی نجات:
برای نجات معدنچی‌ها، باید كانالی به قطر ۷۵ سانتیمتر در دل صخره‌های سخت به درازای ۷۰۰ متر حفر شود. این كار اصلا ساده نیست و با مشكلات فنی زیادی همراه است و تخمین زده می‌شود ۳ تا ۴ ماه طول بكشد. بعد از حفر شدن كانال نجات، از طریق بالابرهای هیدرولیكی كه در آفریقای جنوبی تولید شده است، اعضای گروه نجات داده می‌شوند. نجات هر نفر نیم ساعت طول خواهد كشید. برای احتیاط دو پروژه نجات هم به طور موازی در حال اجرا شدن هستند.

حكایت آن 33 نفر

حكایت آن 33 نفر

اهمیت پزشكی این حادثه:
اما از دید پزشكی هم گرفتاری این معدنچیان جالب است. آنها بر علیه كزاز، دیفتری، آنفلوانزا و پنومونی واكسینه شده‌اند تا در این وانفسا دچار بیماری نشوند.

اما عمده خطری كه آنها را دنبال می‌كند، مشكلات روانی است. در پنج نفر از معدنچی‌ها، نشانه‌های افسردگی مشاهده شده است كه علایم آن به صورت تغذیه ناكافی و عدم تمایل برای حضور جلوی دوربین است.

مشكل این معدنچیان را می‌توان مشابه فضانوردان در مأموریت‌های طولانی، سرنشینان زیردریایی‌ها و زندانی‌ها دانست.

از آنجا كه دانشمندان سازمان فضایی آمریكا -ناسا- در این زمینه تحقیقات زیادی كرده‌اند و صاحب تجربه هستند، از آنها تقاضا شد كه كمك كنند. یك تیم چهار نفره از این دانشمندان از محل بازدید كرده و توصیه‌های سودمندی مثل تنظیم چرخه خواب و بیداری، انجام ورزش روزانه و مصرف ویتامین D و تنظیم وزن را ارایه كردند. معدنچی‌ها باید مواظب باشند كه اضافه وزن پیدا نكنند، چون كانال‌های نجات آنها بسیار باریك است و تنها ۷۵ سانتیمتر قطر دارد!

در عین حال باید اسباب سرگرمی آنها هم با MP3 پلیر، جدول و كتاب مهیا شود. جالب است بدانید كه شركت سونی تعدادی PSP در اختیار این معدنچی‌ها قرار داده است! بررسی این حادثه از لحاظ شناخت اثرات استرس و انزوای طولانی‌مدت روی سلامت و كاركرد روانی انسان‌ها، سودمند است.

منبع : وبلاگ پراكنده از فرزاد حسنی

 

 

 

 

 

 

 

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب