پنج شنبه , 9 بهمن 1399
خانه / اخبار ایران / خبرگزاری فارس: مردم ایران خوشبخت ‌تر از كانادا و دانمارك

خبرگزاری فارس: مردم ایران خوشبخت ‌تر از كانادا و دانمارك

بیا تو مالزی - یك موسسه مطالعاتی اعلام كرد، ایران با كسب نمره 42.1 در شاخص خرسندی (رضایت از وضعیت زندگی) رتبه 81 جهان را بدست آورد و بالاتر از كشورهایی مثل آمریكا، كانادا، استرالیا و دانمارك از این نظر قرار گرفت. به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، موسسه انگلیسی «بنیاد اقتصاد جدید» گزارشی در مورد میزان خرسندی و ابراز رضایت مردم از زندگی خود در 143 كشور جهان را منتشر كرده است.
در این گزارش نمره كشورهای مختلف جهان در شاخصی به نام«شاخص خرسندی سیاره» اعلام شده است كه جمهوری اسلامی ایران با كسب نمره 42.1 در این شاخص رتبه 81 را از این نظر كسب كرده است.
شاخص خرسندی ارقامی از صفر تا 100 را در بر می گیرد كه هر چه این رقم بیشتر باشد دلالت بر خرسندی و رضایتمندی بیشتر شهروندان از زندگی خود دارد.
این شاخص بر پایه فاكتورهای مختلف از جمله سه فاكتور امید به زندگی، رضایت از زندگی و سرانه استفاده از منابع تهیه شده است.
ایران در رابطه با فاكتور امید به زندگی نمره 70.2 را به دست آورده است. نمره كشورهای جهان بر پایه این فاكتور از 0 تا 100 تعیین شده است. ژاپن با كسب نمره 82 بالاترین نمره را در این زمینه به دست آورده است.
فاكتور رضایت از زندگی نیز نمرات صفر تا 10 را در بر می گیرد كه هر چه این نمره بیشتر باشد دلالت بر رضایتمندی بیشتر شهروندان از زندگی خود دارد. بر اساس این گزارش ایران نمره 5.6 را از این نظر كسب كرده است. كاستاریكا نیز با كسب نمره 8.5 بیشترین نمره را در این زمینه به دست آورده است.
نمره ایران از نظر فاكتور سرانه استفاده از منابع نیز 2.7 اعلام شده است. این فاكتور سرانه برخورداری و مصرف منابع و امكانات در زندگی توسط هر فرد را طی یك سال نشان می دهد. نمره كشورها از این نظر از صفر تا 10 تعیین شده اما بالاترین نمره كسب شده در این فاكتور مربوط به سوئد است. نمره سوئد در این مورد 5.1 اعلام شده است.
گزارش «بنیاد اقتصاد جدید» نشان می دهد شاخص خرسندی ایران بالاتر از بسیاری از كشورهای توسعه یافته و صنعتی است كه این امر در نوع خود جالب توجه است.
در حالی كه ایران رتبه 81 را در سطح جهان كسب كرده است امریكا با كسب نمره 30.7 رتبه بهتر از 114 در شاخص خرسندی را به دست نیاورده است.
برخی دیگر از كشورها كه رتبه ای پایین تر از ایران به دست آورده اند عبارتند از: بلغارستان با رتبه 82، تركیه با رتبه 83، نروژ با رتبه 88،‌ كانادا با رتبه 89،‌ ایسلند با رتبه 94، یونان با رتبه 97، پرتغال با رتبه 98، استرالیا با رتبه 102، دانمارك با رتبه 105، روسیه با رتبه 108، امارات با رتبه 123،و‌ كویت با رتبه 128.
بر اساس این گزارش كشورهای امریكای لاتین بالاترین رتبه ها را در شاخص خرسندی به دست آورده اند.
كاستاریكا با كسب نمره 76.1 بالاترین نمره را در شاخص خرسندی به دست آورده و در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته است.
جمهوری دومنیكن با نمره 71.8 و جامائیكا با نمره 70.1 نیز به ترتیب رتبه های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده اند.
كشورهای گواتمالا،‌ ویتنام، ‌كلمبیا، كوبا، السالوادور، برزیل،و هندوراس نیز به ترتیب در رتبه های چهارم تا دهم قرار گرفته اند.
رتبه های برخی دیگر از كشورها كه در مرتبه ای بالاتر از ایران قرار گرفته اند نیز به این شرح است: مصر رتبه 12،‌ عربستان رتبه 13،‌ اندونزی رتبه 16، چین رتبه 20، هلند رتبه 43، آلمان رتبه 51،‌ سوئیس رتبه 52، سوئد رتبه 53،‌ اتریش رتبه 57، فنلاند رتبه 59، ایتالیا رتبه 69،‌ انگلیس رتبه 74،‌ژاپن رتبه 75، و ‌اسپانیا رتبه 76.
زیمبابوه نیز با كسب نمره 16.6 در شاخص خرسندی به عنوان آخرین كشور جهان از این نظر شناخته شده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب