دوشنبه , 10 آذر 1399
خانه / اخبار جهان / خداحافظی ایرانیان با یانگوم

خداحافظی ایرانیان با یانگوم

بیا تو مالزی -

   بینندگان تلویزیونی کشورمان این هفته با پخش پنجاه و چهارمین قسمت سریال جواهری در قصر با آن خداحافظی خواهند کرد…این سریال که عنوان پربیننده ترین سریال سالهای اخیر کشورمان را از آن خود نموده اولین بار در کره جنوبی از تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۸۲ تا فروردین ۱۳۸۳ از طریق شبکه ‌ام.بی.سی این کشور پخش شد. در زمان پخش ، این سریال – با ۴۷٪ بیننده – به عنوان موفق ترین برنامه این شبکه شناخته شد.

    سریال جواهری در قصر كه از آن با عنوان «Most Popular Korean Drama of All Time» و «Forever Popular Korean Drama» به معنای «محبوبیت ترین درام كره ای تمام دوران» یاد می كنند یكی از پرطرفدارترین سریال های تاریخ این كشور می باشد. حتی دایرهٔالمعارف ویكی پدیا كه به عنوان یكی از بی طرف ترین منابع اطلاعاتی جهان شناخته می شود از این سریال با همین عنوان یاد كرده است. 

    همچنین در یك نظرسنجی كه در تاریخ ۱۱/۱/۲۰۰۷ در بین ۳۰۰۰ هزار شركت كننده ژاپنی برای تعیین برترین فیلم و سریال كره ای برگذار شد این سریال با ۳۶% آرا رتبه ی اول و «زمستان سوناتا» با ۱۹% آرا دوم شد. امتیاز كاربران به این سریال در سایت IMDb (تا این لحظه) برابر با ۸.۹ از ۱۰ است و این در حالی است كه محبوب ترین فیلم این سایت امتیازی برابر با ۹.۱ دارد. 

    جواهری در قصر تجربهٔ پخش در بسیاری از کشورهای جهان را نیز دارد. از جمله : جمهوری اسلامی ایران ، تایوان ، هنگ کنگ ، مالزی ، سنگاپور ، فیلیپین ، چین ، تایلند و ژاپن . این مجموعه ، حتی در کشورهای استرالیا ، امریکا و کانادا نیز به نمایش در آمده‌است.

    فیلم بر کشور کره جنوبی در زمان سلطنت سلسلهٔ یو سون – در زمان حکومت پادشاه سونگ ینگ و پادشاه یون سان گون (۱۴۹۴-۱۵۰۶) – تمرکز دارد .داستان اصلی فیلم ، نشان دادن زندگی شخصیتی توانمند به نام سو یانگ گوم است که با استفاده از فکر و پشتکار خود به موفقیت‌های فراوانی می‌رسد.

    یانگوم (نقش اول سریال) یك شخصیت حقیقی است كه چند سند تاریخی مبهم و ناكامل از حیات وی در طول فرمانروایی پادشاهان سلسله ی Joseon خبر می دهند. اطلاعات این اسناد بسیار سطحی و گذرا است و بنابراین، اطلاعات چندانی از شرح زندگی یانگوم در دست نیست. 

    بر اساس این اسناد، پادشاه جیانگ یونگ به سبب دانش پزشكی یانگوم و برای قدردانی از وی، مقام پزشك خاندان سلطنتی را به وی پیشنهاد می كند و برای اولین بار در تاریخ این كشور یك زن به این مقام دست می یابد. 

    از این پس است كه یانگوم كه توانسته بود بر مقام اجتماعی ضعیف خود به عنوان یك دختر سطح پایین در نظام اجتماعی مردانه و تبعیضات اجتماعی غلبه كند، صاحب سومین مقام برتر درباری (پزشك سلطنتی) می شود. لقب دائی (Dae) به معنای بزرگ بعد از این ماجرا به وی اهدا و نام وی به Dae Jang Geum یعنی یانگوم بزرگ تغییر می یابد. 

    پژوهشگران هنوز بر سر این مسئله كه یانگوم یك شخصیت حقیقی است یا تجسمی افسانه ای است از زنان بزرگی كه در رشد مقام اجتماعی زنان نقشی ایفا كرده اند و نام آنها برای همیشه به فراموشی سپرده شده است به توافق نرسیده اند. اگر یانگوم یك شخصیت حقیقی باشد ارزش حقیقی كار او وقتی مشخص می شود كه بدانیم از آن پس (سال ۱۶۰۰ میلادی) تا به امروز (سال ۲۰۰۷ میلادی) هیچ زنی نتوانسته است به مقام پزشك درباری یا پزشك ریاست جمهوری در این كشور دست یابد.

    ▪ خلاصه قسمت پنجاه و چهارم سریال جواهری در قصر(قسمت آخر):

    یانگوم به عالیجناب پیشنهاد عمل جراحی را می دهد که اینکار با مخالفت سایرین همچون وزرا وپزشک شین و یونگ قرار می گیرد یانگوم هم برای اینکه ثابت کنه کارش درسته خرگوشی را که نجات داده بود را برایشان نشان می دهد و روش بی حس کردن را هم روی خودش دوباره امتحان می کند ولی آنها زیر بارنمی روند و حتی ملکه هم بر سر یانگوم فریاد می کشد.از طرفی وزرا و افسران به امپراطور می گویند که یانگوم کارش را بلد نیست و امپراطورباید او را تنبیه کند واز امپراطور می خواهند تا یک پزشک دیگرایشان رادرمان کند ولی امپراطور فقط به آنها می گوید آنجا را ترک نمایند.یانگوم دوباره سراغ امپراطور رفته برای عمل جراحی اصرار می کند ولی امپراطور نمی پذیرد و سپس ازسرپرست پیشکارها هم می پرسد که اگه روش یانگوم را قبول کند زنده می ماند.ولی افسران آنقدر نامه می فرستند که امپراطور حتی فرصت خواندن آنها را هم نمی کند.
    در ادامه امپراطور میگوید که می خواهد دوباره یانگوم را ببیند در همین حین یانگوم خودش سر می رسد و به امپراطور دارو می دهد و همین طور امپراطور زل میزند به یانگوم…
    سپس پیشکار یونگ مخفیانه به یانگوم می گوید که به دروازه شمالی شهر برود و به دستورپیشکارها عمل نماید چرا که این دستور امپراطوره و وقتی یانگوم به آنجا می رسدپیشکارا یک پارچه روی سرش انداخته و از آنجا می برندش… 

    بعد یانگوم سر از یک کشتی در می آورد واز طرفی رئیس داروخانه قصر کلی داد و فریاد می کند و می پرسد که یانگوم کجاست؟؟ (۳ روزبود که یانگوم غیبش زده بود) و رئیس داروخانه دستور می دهد یانگوم را دستگیرکرده سراغش ببرند پیشکارها یانگوم را هم می برند پیش افسر مین… وقتی یانگوم پیش افسر مین می رسد ابتدا یک مشت نگاه رد و بدل می گردد
    و بعد یکی از پیشکارها به افسر مین دستور شاه را ابلاغ می کند که باید با یانگوم به چین بروند. و سپس یانگوم و افسر مین وآن پیشکارها با هم سوار قایق شده اما همین که می خواستند سوار بشوند یانگوم تازه یادش می افتد که پزشک شخصی شاه بوده و باید فورابرگردد و سرش را پایین انداخته و بر می گردد افسر مین و پیشکارها هم مجبورمیشوند دنبالش حرکت کنند…. و وقتی به نزدیکای قصر می رسند می بینند که همه مردم دارند به سجده می افتند و سرورم سرورم می کنند… و یانگوم می خواست برگردد ولی افسر مین و آن پیشکار به زور جلویش را می گیرند.

    ▪ ۸ سال بعد…
    دختر یانگوم ماهی طلایی گرفته بود که یانگوم آن را به خاطر این کار تنبیه می کندولی افسر مین سر رسیده و نجاتش می دهد…

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب