خانه / اخبار جهان / خطر جدی برای 8000 زن و دختر ایرانی

خطر جدی برای 8000 زن و دختر ایرانی

بیا تو مالزی -

زنانی که با جراحی پلاستیک، در سینه‌شان «پروتز» گذاشته‌اند به مراکز پزشکی مراجعه کنند…

متخصصان جهانی اعلام خطر كرده‌اند؛ سیلیكون به كار رفته در پروتز سینه این زنان از موادی صنعتی و سمی تهیه شده كه سرطان‌‌زاست و تاكنون باعث بیماری صدها تن از زنان شده و چند نفر نیز جان سپرده‌اند.
این اعلام خطر و هشدار جهانی پس از آن انتشار یافت كه مقامات قضایی فرانسه «ژان کلود ماس» هفتاد و چند ساله‌؛ مدیر عامل یك شركت تولید‌كننده سیلیكون مخصوص پروتز سینه زنان و یكی از همدستانش را به اتهام كلاهبرداری و قتل نفس بازداشت كردند و افشا شد كه سیلیكون‌های تولیدی این شركت غیراستاندارد و سرطان‌زا بوده و علاوه بر بیماری در زنان باعث مرگ و میر چند تن ازآنان شده است.
به گزارش مقامات قضایی فرانسه؛ محصولات این شركت در بدن زنان بسیاری از 65 كشور جهان از امریكای لاتین تا اروپا به كار رفته كه شمار اینگونه زنان به بیش از 400 هزار نفر می‌رسد كه تا 500 هزار نفر نیز تخمین زده می‌شود. سیلیكون‌های به كار رفته در جریان جراحی‌های سینه زنان از همان نوعی بوده‌اند كه برای پر كردن تشك‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و فاقد كیفیت برای استفاده در محصولات پیشرفته پزشكی هستند و سمی و سرطان‌زا تشخیص داده شده‌اند. «ژان کلود ماس» در بازجویی اعتراف كرده كه كارمندان شركت موفق شده بودند محصولات زیانبار تولیدی را مدت 13 سال از چشم بازرسان مخفی نگهدارند. سیلیكون‌های تولیدی این شركت از سال گذشته در اروپا شروع به جمع‌آوری شد. چون این نگرانی وجود داشت كه پوسته بیرونی سیلیكون كار گذاشته شده در بدن زنان پاره شده و باعث نشت مواد سمی آن به درون بدن شود.
دولت فرانسه به كلیه زنانی كه از پروتز مورد نظر استفاده كرده‌اند، اعلام کرده؛ دولت آماده است به هزینه خود این سیلیكون‌ها را از بدن خانم‌ها بیرون بیاورد. به گزارش خبرگزاری‌ها؛ تاكنون 2700 تن از زنان علیه «ژان کلود‌ماس» شكایت كرده‌اند و مأموران «مكود كوتی»، مدیر سابق امور مالی شركت پی‌آی‌پی را نیز بازداشت كرده است

براساس این گزارش تاكنون عوارضی همچون تورم و نشت بافت ژلی در بین صدها زنی كه از بافت‌های سیلیكونی این شركت فرانسوی استفاده كرده‌اند، دیده شده است.
مقامات فرانسوی اعلام كرده‌اند، این یك هشدار جهانی برای مراجعه زنانی است كه در جراحی سینه از این پروتز استفاده كرده‌اند و رسیدگی به شكایات رسیده از طرف زنان مدت 6 سال طول خواهد کشید تا دادگاه‌ها به همه پرونده‌ها رسیدگی کنند.مقامات پزشکی هشدار داده‌اند؛ وجود سیلیکون ساخته شده در مؤسسه پلمپ شده علاوه بر ایجاد سرطان در خانم‌ها می‌تواند بیش از 20 نوع بیماری خطرناک دیگر ایجاد کند. به گزارش خبرگزاری‌ها، مقامات قضایی و پزشکی در نقاط مختلف جهان از جمله چک، لهستان و چند کشور اروپایی هم به خانم‌ها هشدار داده‌اند که برای درآوردن این پروتز از بدن‌شان به مراکز پزشکی مراجعه کنند و دریابند که با زندگی‌شان چه کرده‌اند.
صاحب مؤسسه تولید این سیلیکون‌ یک فرانسوی 72 ساله به نام «ژان کلودماس» است که در بازداشت بسر می‌برد. به گفته مقامات قضایی فرانسه؛ این اعلام خطر جهانی برای 500 هزار زن و دختر در جهان است که قربانی جراحی پلاستیک زیبایی به شمار می‌آیند. شرکت «پولی ایمپلنت پروتز» در سال 1991 توسط ژان کلود ماس تأسیس شد.
«ژان کلودماس» قبل از تأسیس این شرکت نمایندگی فروش لوازم پزشکی را داشت. او در سال 1939 به دنیا آمده است. شرکت «پولی ایمپلنت پروتز» سالانه 100هزار ایمپلنت تولید کرده است.
کشورهای برزیل، ونزوئلا و آرژانتین در امریکای لاتین و کشورهای انگلیس (25 هزار پروتز)، آلمان، اسپانیا و ایتالیا در اروپا و کشور استرالیا (8900 پروتز) از اصلی‌ترین کشورهای استفاده‌کنندگان از این پروتز هستند. سیلیکون‌های استفاده شده در این محصولات از همان نوعی بوده که برای پر کردن تشک‌ها استفاده می‌شود و از نوع سیلیکون‌های صنعتی بوده‌اند که فاقد کیفیت برای استفاده در محصولات پیشرفته پزشکی است. «ژان کلودماس» در منزلش در جنوب فرانسه بازداشت شده و اعتراف کرده مدت 13 سال این سیلیکون‌ها را تولید کرده و به کشورهای مختلف فروخته است. او مدعی شده خارج کردن این سیلیکون‌ها احتمال بیماری در زنان را افزایش می‌دهد. او زنان شاکی خود را متهم کرده که برای پول از او شکایت کرده‌اند. فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده مواد آرایشی، بهداشتی و تجهیزات جراحی‌های زیبایی در دنیاست و گفته می‌شود به دلیل درآمدزا بودن شرکت‌های تولیدکننده چندان نظارتی بر آنها انجام نمی‌شود. برخی معتقدند تجهیزات و مواد بهداشتی تولید شده در فرانسه به دلیل عدم نظارت کافی دارای مشکلات زیادی است که هر یک می‌تواند فاجعه‌ای ایجاد کند. به گزارش برخی از شبکه‌های خبری؛ این رسوایی بزرگ پزشکی فرانسه و به خطر افتادن جان صدها هزار زن در نقاط مختلف دنیا بزرگترین فاجعه در تاریخ پزشکی جهان به حساب می‌آید.

خطر جدی برای 8 هزار زن و دختر ایرانی

j2_copy

خطر جدی برای 8 هزار زن و دختر ایرانی

خطر جدی برای 8 هزار زن و دختر ایرانی

خطر جدی برای 8 هزار زن و دختر ایرانی

خطر جدی برای 8 هزار زن و دختر ایرانی

شكایت وزارت بهداشت از شركت فرانسوی

در پی رسوایی پزشكی فرانسه، وزارت بهداشت كشورمان نیز تصمیم دارد از شركت پی‌آی‌پی (پولی ایمپلنت پروتز) به دلیل فروش سیلیكون‌های مسموم و سرطانی به ایران و استفاده از این سیلیكون‌ها در بدن 8 هزار زن ایرانی شكایت كند. یك منبع آگاه با بیان این مطلب افزود: متأسفانه سیلیكون‌های خطرناك فرانسوی وارد ایران نیز شده و مورد استفاده هم قرار گرفته است، در همین رابطه وزارت بهداشت ابتدا تصمیم دارد به سرعت این سیلیكون‌ها را جمع‌آوری كند و در مرحله دوم از شركت تولید‌كننده شكایت كند تا زنان ایرانی به حقوق خود برسند. وی از پزشكانی كه همچنان سیلیكون پی‌آی‌پی در اختیار دارند خواست جداً از كاشت این سیلیكون‌ها در سینه زنان و دختران ایرانی خودداری كنند و از كسانی كه تمایل دارند سیلیكون‌ بكارند درخواست كرد در صورت مشاهده سیلیكون پی‌آی‌پی مراتب را به بازرسی وزارت بهداشت اطلاع دهند. یكی از متخصصان جراحی پلاستیك در تهران به دختران و زنان جوان توصیه كرد از كاربرد سیلیكون در سینه كه معمولاً در جراحی پلاستیك زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، جداً خودداری كنند چرا كه بجز احتمال بروز سرطان، ممكن است ده‌ها نوع عارضه نامطلوب دیگر در بدن تولید كند. به توصیه این جراح، بانوانی كه در جراحی پلاستیك از پروتز سیلیكون استفاده كرده‌اند هر چه زودتر باید برای معاینه پزشكی مراجعه كنند و حتی‌الامكان پروتزها را از بدن‌شان بیرون بیاورند.

زنان ایرانی در خطر

شرکت تولیدکننده پروتزهای سمی و سرطان‌زا اگرچه ایران را در لیست کشورهایی که این پروتز را مورد استفاده قرار می‌دهند اضافه نکرده‌ است ولی متأسفانه حدود 8 هزار زن و دختر جوان ایرانی این نوع پروتز را در بدن خود جای داده‌اند. دکتر بهزاد فرخی، متخصص جراحی‌های زیبایی با بیان اینکه این سیلیکون‌ها در ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند افزود: با توجه به تأییدیه وزارت بهداشت، پزشکان مجاز بودند از این سیلیکون‌ها به عنوان پروتز استفاده کنند و هنگام عمل جراحی پلاستیک در سینه خانم‌های ایرانی جای دهند. البته وزارت بهداشت نیز با استناد به بازرسی‌های وزارت بهداشت فرانسه چنین تأییدیه‌ای را صادر کرده است. سیلیکون‌های پی‌آی‌پی پولی ایمپلنت پروتز در شرکت فرانسوی به صورت صنعتی تولید شده‌ است، این در حالی است که شرکت تولیدکننده فرانسوی هنگام مراجعه بازرسان سیلیکون‌های طبیعی را در معرض بازرسی‌های آنها قرار می‌دادند ولی سیلیکون‌های سرطان‌زای تولیدی خود را به کشورهای مختلف می‌فرستادند بنابراین شرکت تولید‌کننده فرانسوی تنها از صنعتی بودن این سیلیکون‌ها اطلاع داشته است. به طور کلی موضوعات پزشکی و لوازم این‌چنینی را فقط شرکت‌های تولیدکننده می‌دانند و طبعاً کسانی که از این سیلیکون‌ها در ایران یا کشورهای دیگر استفاده کرده‌اند از عوارض ناشی از آن خبر نداشتند. دکتر فرضی گفت: به نظر نمی‌رسد سیلیکون‌های تولیدی کشورهای دیگر مانند چین دارای چنین مشکلی باشند.

 

منبع:روزنامه ایران

 

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب