خانه / اخبار ایران / دادستان کل کشور خواستار رسیدگی به وضعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور شد

دادستان کل کشور خواستار رسیدگی به وضعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور شد

بیا تو مالزی -

دادستان کل کشور طی نامه ای خطاب به مسئولان فرهنگی – علمی و آموزشی کشور نسبت به وضعیت دانشجویان ایرانی خارج از کشور هشدار داده و بر ضرورت رسیدگی به امور آنان تاکید کرد…

در این نامه با اشاره به پیگیری های دو سال گذشته دادستانی کل کشور در خصوص وضعیت فرهنگی عمومی دانشجویان خارج از کشور از نهادهای مشمول خواسته شده گزارشی از روند اقدامات حوزه فعالیت خود را به دادستانی کل گزارش دهند.

دادستان کل کشور در این نامه آورده است:

بنا بر اخبار واصله کنترل و نظارت صحیحی بر امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور وجود ندارد و به نظر ضمانت اجرای مناسبی برای انجام اقدامات انضباطی و ارشادی نیست.

دادستان کل کشور در این نامه ضمن اشاره به تلاش های صورت گرفته در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان طی چند سال اخیر تصریح نموده است: ظرفیت پذیرش دانشجو با اهتمام مسئولان امر، بحمدالله در مقاطع مختلف، افزایش قابل توجهی داشته اما باید با اتخاذ تدابیر لازم نسبت به دانشجویان ایرانی خارج از کشور توجه ویژه ای صورت گیرد.

در این نامه آمده است: باید به منظور به حداقل رسانیدن ضایعات ناشی از اقامت دانشجویان ایرانی در خارج از کشور با اتخاذ و تدابیر بازدارنده و ایجاد فضای مناسب برای دانشجویان داخل کشور و ظرفیت سازی جهت توسعه دانشگاههای مجازی و افزایش همکاری های علمی و تحقیقاتی با مراکز علمی دنیا از جمله مولفه هایی است که باید ملحوظ نظر تصمیم گیران قرار گیرد.

دادستان کل کشور در ادامه خطاب به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از آنان خواسته گزارشی از روند اقدامات نهاد خود را در خصوص مصوبات جلسات پیشین که در دادستانی کل کشور برگزار گردیده بود ارائه نمایند.

شایان ذکر است در جلسات برگزار شده در دادستانی کل کشور نکات ذیل الذکر مورد بحث و بررسی قرار داده شده بود:

1- هشدار به نهادهای مربوطه فرهنگی (مکاتبه و تذکر و درخواست ارائه طریق به): شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، وزارت امورخارجه (رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای خارجی و …)

2- فعال کردن مبلغین، مباشران فرهنگی و سفارتخانه ها و … و ارائه دستورالعمل به آنها و تاکید بر لزوم فعالیت مجدانه و مبادرت به انجام امور تبلیغی و فرهنگی.

3- برقراری ارتباط مجازی با جامعه دانشگاهیان خارج از کشور (از طریق فعالیت وبلاگها و سایتها) و راههای مناسب دیگر.

4- هدایت و سازماندهی تشکل های دانشگاهی که فعالیت های علمی ، فرهنگی و مذهبی می نمایند همچون انجمن اسلامی فارغ التحصیلان دانشگاههای خارج از کشور و فعالان دانشجویی کشوری مختلف (هند و …)

5- تقویت عرق ملی و مذهبی ایرانیان خارج از کشور از طریق برقراری ارتباط مسئولان – رسانه ها و … ایجاد علقه و همبستگی جامعه ایرانیان در اقصا نقاط دنیا.

6 – فعالیت هدفمند شبکه های برون مرزی سیما (جام جم و …) با رویکرد خاصی که گفتمان پیروان اهل البیت(ع) دارد.

7- کنترل و نظارت و بازرسی (محسوس و نامحسوس) وزارت علوم یا… بر وضعیت دانشجویان بورسیه و غیر بورسیه و اتخاذ ضمانت اجرای مناسب برای عناصر مخل عزت ملی و حیثیت اسلامی و شیعی ( از قبیل عدم اعطای مجوز تحصیلی و تبدیل وضعیت ایشان جهت ورود به دانشگاههای کشور – هماهنگی با سفارت ها به منظور عدم اعطای مجوز ورود به کشور…)

8- حمایت ارگانهای ذیربط از حقوق ایرانیان در خارج از کشور و پشتیبانی لازم توسط وزارت امورخارجه ، وزارتخانه های ذیربط بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور و هواپیمایی و …

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب