چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / دانشجویان ایرانی مهمان خانه های ارزان ولی بی کیفیت در مالزی

دانشجویان ایرانی مهمان خانه های ارزان ولی بی کیفیت در مالزی

بیا تو مالزی -

دانشجویان ایرانی که در این مجتمع ها ساکن چون از کشوری به مالزی مهاجرت کرده اند که قیمت مسکن در آن کشور بسیار بالاتر از مالزی است در ماههای نخستین حضور در این کشور کمتر از مشکلات این چنینی در خانه هایشان می نالند…


مونا ارشادی فر– روند رو به رشد حضور مهاجران و متقاضیان ادامه تحصیل در کشور مالزی طی سال های گذشته پیمانکاران را به ساخت مجتمع های مسکونی بزرگ تشویق کرده است که سرعت برج سازی در این کشور مخصوصا در حوالی پایتخت کیفیت را فدای کمیت کرده است.

چه بسیار دانشجویان ایرانی که در این مجتمع ها سکنی گزیده اند و با مشکلات عدیده ای در این مجتمع ها مواجه اند ولی چون از کشوری به مالزی مهاجرت کرده اند که قیمت مسکن در آن کشور بسیار بالاتر از مالزی است در ماههای نخستین حضور در این کشور کمتر از مشکلات این چنینی در خانه هایشان می نالند.

 ولی رفته رفته در می یابند که اگرچه در خانه ای بزرگ با قیمتی غیرقابل مقایسه با شهرهایی مثل تهران سکنی گزیده اند ولی سهل انگاری پیمانکاران برای آماده سازی هرچه زودتر پروژه و سودجویی آنان برای دریافت سود بیشتر در استفاده از اجناس بی کیفیت گریبان ساکنان این خانه ها می گیرد.      

"هزینه ، قیمت ، درآمد ، حقوق ، بودجه ، تورم" آیا ارتباطی بین این کلمات وجود دارد؟ آیا این کلمات تصویر چیزی را برای شما تدایی میکند؟

اولین چیزی که در ذهن شما ترسیم می شود به طورحتم زندگی است. زندگی شما اصلی ترین چیزی است که به تمام کلمات بالا وابسته است. شما کار می کنید تا حقوق بگیرید،حقوق شما درآمد شماست ، شما برای گذران زندگی نیاز به خرید خوراک و پوشاک دارید که هزینه های زندگی شما به حساب می آیند ، قیمت کالاهای مورد نیاز شما باید با بودجه ی شما همخوانی داشته باشد و به طور حتم تمام موارد ذکر شده تحت تاثیر تورم است.

این ها، همه و همه مواردی هستند که هر شخص هر روز با آنها سر و کار دارد و به آنها فکر می کند. مردم کار می کنند تا زندگی بهتری را برای خانواده ی خود فراهم کنند. آنها به راه های مختلفی برای صرفه جویی و پس انداز فکر می کنند. خرید میوه ، گوشت ، مرغ ، حبوبات و غیره از فروشگاه هایی با قیمت  مناسب تر  یکی از روش های صرفه جویی است. برخی دیگر ، به هنگام خرید ماشین به دنبال ماشینی می روند که از نظر مصرف سوخت مرقوم به صرفه باشد.

یک ضرب المثل آلمانی می گوید:" ما آنقدر پولدار نیستیم که بخواهیم جنس ارزان بخریم". این نشان می دهد که افراد هم به قیمت و هم به کیفیت فکر می کنند. انسان های باهوش و مقتصد در این مورد به مفهوم سخن آلمانی ها فکر و عمل می کنند و هیچ وقت به دنبال خرید اجناس ارزان و بی کیفیت نمی روند. چرا که خرید این چنین اجناس با کیفیت پایین، افراد را مجبور به خرید مجدد آنها می کند. ولی افرادی که به دنبال جنس مرغوب و با کیفیت هستند از نظر اقتصادی بسیار جلو تر از سایران هستند، زیرا این اجناس بی کیفیت طول عمر استانداردی را دارا هستند.

امروزه ، مردم به دنبال راه هایی برای صرفه جویی انرژی در خانه هاشان هستند. از طرف دیگر به دلیل تورم ، قیمت برق در کشور مالزی افزا یش پیدا کرده است. از این رو در کشورهای گرمسیرهمچون مالزی، مردم به دنبال صرفه جویی هر چه بیشتر انرژی برق هستند و این در حالی است که می خواهند همچون گذشته با آرامش در خانه هایشان از هوای مطبوع کولر ها ی خود لذت ببرند.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین مسائلی که به صرفه جویی انرژی کمک زیادی می کند، نوع طراحی و ساختار درها، پنجره ها و دیوارهای  خانه ها می باشد. شرکت های پیمانکار برای شرکت در مناقصه ها باید قبل از ارائه ی قیمت خود ، تمام این موارد را لحاظ کنند.

در برخی کشورها ، قوانین سختی برای پیمانکاران وجود دارد.  بازرسان شهرداری ها مراحل مختلف پروژه های ساختمانی را نظارت می کنند. شرکت های ساختمانی موظف به گرفتن تاییدیه برای مراحل مختلف کار هستند تا بتوانند مرحله ی بعدی کار را شروع کنند. در چنین کشورهایی کنترل کیفیت یکی از مهم ترین دغدغه های شهرداری ها به شمار می رود. به عنوان یک پیمانمکار شما موظف هستید تا از مصالح با کیفیت در کار استفاده کنید و در غیر این صورت مورد پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت. این در حالی است که در برخی از کشورها از جمله مالزی ، کنترل کیفیت بحثی نا مانوس به حساب می آید.

در این عکس ها چه می بینید؟ به نظر شما در یک خانه ی نو ساز و آماده برای مستاجر در مالزی چرا چنین نقص هایی وجود دارد؟ چه کسانی جوابگو هستند؟

عکس های بالا چهره ی واقعی یک پیمانکار و یک بازرس شهرداری بی دقت و بی مسؤولیت را در مالزی ترسیم می کند. چیزی که شما در عکس ها مشاهده کردید تنها مشکلات خارجی یک آپارتمان نوساز هستند که قابل رویت اند و شما هرگز متوجه مشکلات داخلی ساختمان تا زمانی که دچار مشکل نشوید، نخواهید شد.

چنین پنجره هایی انرژی  خانه را هدر می دهند.  فاصله ی بین چهار چوب های این پنجره ها نه  تنها باعث به هدر رفتن انرژی صرف شده برای متعادل کردن هوای خانه می شود بلکه به راحتی اجازه ی ورود حشرات را به اندرونی می دهد. افراد ذیل همه مسؤو ل این اشتباه هستند.

 *نجاری که مسؤول طراحی و ساخت این پنجره ها است.

*پیمانکاری که به کیفیت کار خود با نادیده گرفتن این موضوع لطمه وارد کرده است.

*و مقصر ترین فرد، بازرس شهرداری است که کارش را به درستی انجام نداده است و یا عمدا از تخلفات چشم پوشی کره است.

*مشکلاتی از این قبیل اکثرا در مجتمع های مسکونی و یا در ساختمان های بلند در مالزی به چشم می خورد.  از آنجایی که کارهای بزرگ ، سود بیشتری را در بر دارد ، اولین چیزی که به ذهن پیمانکار سود جو می رسد کسب درآمد بیشتر از طریق خرید مصالح ساختمانی ارزان قیمت است.

تصور کنید در مجتمعی که شامل 4 ساختمان 20 طبقه است. اگر در هر طبقه 16 واحد مسکونی وجود داشته باشد و اگر در هر خانه  5 شیر آب نیاز باشد ، اگر این پیمانکار به جای خرید شیر آبی با کیفیت مناسب که بطور مثال قیمت آن 2 برابر جنس ارزان می باشد ، به خرید جنس ارزان و بی کیفیت اقدام کند، با یک جمع و ضرب ساده بر روی کاغذ می توان به رقم سود حاصل شده از این سودجویی پیمانکار پی برد. که این رقم تنها سود حاصل از خرید یکی از مصالح مورد نیاز در یک پروژه ساختمانی است.

کسانی که تنها به سود خود فکر می کنند ، هرگز به کیفیت کار، نام و اعتبار شرکت و از همه مهم تر به افرادی که می خواهند در این خانه ها سکنی گزینند فکر نمی کنند. مسؤول تمام این اتفاق ها کسی نیست جز بازرسی که از طرف شهرداری مسؤول نظارت بر عملکرد پیمانکاران است.

در همه جای دنیا شهرداری ها مسؤول پاسخگویی به مردم هستند چرا که آنان موظف اند تا عملکرد بازرسان خود را تحت نظر داشته باشند ولی متاسفانه برخی شهرداری ها به این مساله توجه کافی نمی کنند.

مساله ی مهم این است که چرا وقتی دولت یا شهرداری ها می توانند با سیاست گذاری و نظارت و بدون هیچگونه هزینه ی اضافی  , تا این حد بر زندگی و رفاه مردم اثر بگذارند و منابع عمومی را حفظ کنند به این کار اهتمام نمی ورزند؟

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

یک دیدگاه

  1. کسی باید موارد فوق را مطرح کند که خود در یک مدینه فاضله زندگی میکند مگر در ایران وضع بهتر از این است؟ بنده برای خرید منزل در تهران به ساختمانی راهنمایی شدم که روی مفوا گچکاری کرده بودند .منزلی که در حال حاضر در آن ساکن هستم هنگام وزش باد از لای پنجره ها صدای زوزه می آیدو… از شما بعنوان یک هموطن بعید است که اینگونه غیر منصفانه اظهار نظر نمایید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب