چهارشنبه , 12 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / داوطلبان کاندید انتخابات خارج از كشور باید به كنسولگری ایران مراجعه نمایند

داوطلبان کاندید انتخابات خارج از كشور باید به كنسولگری ایران مراجعه نمایند

بیا تو مالزی -

رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: تا کنون 20 نفر در سراسر کشور از طریق سایت اینترنتی وزارت کشور برای شرکت در انتخابات مجلس هشتم ثبت نام کرده اند…

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا افشار رئیس ستاد انتخابات کشور پیش از ظهر امروز در اولین روز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور، با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در استان یزد، اظهار داشت: ایشان در استان یزد بیاناتی را بیان فرمودند که امیدوارم مبنا و در راس کار داوطلبان، مجریان و همچنین عموم مردم در انتخابات 24 اسفند قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: وزارت کشور هم این تدابیر را در راس کار خود قرار خواهد داد.

افشار با اشاره به اینکه امروز اولین روز ثبت نام از کاندیدای انتخابات مجلس هشتم است، گفت: تا این لحظه ( ساعت 11:40 )، 20 نفر در سراسر کشور از طریق سایت اینترنتی وزارت کشور در این انتخابات ثبت نام کرده اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه با بیان اینکه امروز همچنین سومین روز از ثبت نام کاندیدای انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان است، تصریح کرد: تا کنون 4 نفر، 2 نفر برای استان آذربایجان شرقی و دو نفر برای ایلام ثبت نام کرده اند.

وی اظهار امیدواری کرد: با توجه به تسهیلاتی که وزارت کشور و ستاد انتخابات برای داوطلبان فراهم کرده اند، مشکلات کمتری را شاهد باشیم.

افشار افزود: چنانچه داوطلبان شرکت در انتخابات آتی با اشکالاتی در سایت به منظور ثبت نام خود مواجه شوند می توانند از طریق شماره تلفن های 88990665-021، 88990414 و 88990693 می توانند مشکلات خود را مرتفع سازند.

افشار ادامه داد: شماره تلفنی هم برای رفع مشکلات حقوقی داوطلبان و همچنین سئوالاتی که امکان دارد برای داوطلبان بوجود آید در نظر گرفته شده است که آنان می توانند با این شماره 88990655 سئوالات مورد نظر خود را بپرسند.

معاون سیاسی وزیر کشور، همچنین گفت: ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی به مدت یک هفته ادامه دارد و پس از این مدت استعلامات و بررسی صلاحیت ها توسط هیئت های اجرایی و نظارت انجام می شود و نهایتا شورای نگهبان به شکایات رسیدگی خواهد کرد.

وی افزود: بررسی شکایات تا 15 اسفند ادامه می یابد و در 16 اسفند ماه نیز به مدت یک هفته تبلیغات انتخابات آغاز می شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطر نشان کرد: داوطلبان شرکت در انتخابات آتی می توانند با مراجعه به سایت اینترنتی www.moi.ir می توانند به صورت اینترنتی ثبت نام کنند و پس از آن پرینت ثبت نام خود را به همراه مدارک مربوطه به فرمانداری و یا ستاد انتخابات ارائه کنند.

در ادامه این نشست خبری افشار در پاسخ به سئوالی مبنی بر استقرار میز احزاب در ستاد انتخابات کشور، اظهار داشت: احزاب اصرار داشتند برای حضور و فعالیت و همچنین کمک به ارتقاء کیفیت انتخابات در ستاد انتخابات کشور حضور داشته باشند، لذا طبق بررسی های انجام شده نهایتا مقرر شد؛ در ستاد انتخابات کشور برای احزاب میزی در نظر گرفته شود که دو نفر از خانه احزاب برای استقرار در ستاد انتخابات معرفی شده اند.

وی افزود: در شهرستانها هم نماینده ای از سوی خانه احزاب برای تعامل با ستاد انتخابات کشور معرفی می شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور، در پاسخ به سئوال دیگری در خصوص امکان دسترسی همه کاندیداها به اینترنت و تمهیداتی که اندیشیده شده است، تصریح کرد: در تمامی کشور امکان دسترسی به اینترنت وجود دارد و افراد می توانند از طریق کافی نت ها و یا مراکزی که به صورت عام اینگونه خدمات را ارائه می دهند در انتخابات ثبت نام کنند.

افشار ادامه داد: تسهیلات بسیاری برای ثبت نام ها در نظر گرفته شده و به طور حتم افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس هستند به راحتی می توانند از طریق اینترنت ثبت نام کنند.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر، مبنی بر اینکه با توجه به توافق شورای نگهبان با وزارت کشور مبنی بر شمارش آراء تهران به صورت رایانه ای، نتایج آراء تهران چه زمانی اعلام خواهد شد ، گفت: اگر این توفیق فراهم شود که شمارش آرا در تهران رایانه ای باشد این امکان وجود دارد که حداکثر ظرف 24 ساعت نتایج آرا را در تهران و همچنین در سطح کشور اعلام کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: در عین حال که شمارش آرا در تهران به صورت رایانه ای است، در 13 شهرستانی که تعداد نمایندگان مجلس آنها بیش از 3 نفر است، شمارش آرا به صورت موازی انجام می شود.

معاون سیاسی وزیر کشور خاطر نشان کرد: اگر شمارش آرا به صورت رایانه ای نبود شاید نتایج آرا بیشتر از یک هفته و یا ده روز و یا حتی دو هفته همانگونه که در انتخابات قبل نظیر آن را شاهد بودیم، به طول می انجامید ولی شمارش آرا به صورت رایانه ای باعث می شود نتایج آرا سریعتر از گذشته اعلام شود.

افشار در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر تمهیدات در نظر گرفته شده برای داوطلبان خارج از کشور، خاطر نشان کرد: داوطلبان خارج از کشور باید به کنسولگری ایران در کشوری که سکونت دارند مراجعه کنند و پرینت ثبت نام خود را به همراه مدارک به سفارت ایران در آن کشور ارائه کنند.

خبرنگاری درباره تبلیغات انتخابات پرسید که وی پاسخ داد: ما موظف به اجرای آخرین مصوبه مجلس مبنی بر عدم نصب هر گونه پوستر، بنر و پلاکارد هستیم اما اگر این قانون در مجلس تغییر کند ، مبنای کار ما مصوبه جدید خواهد بود.

خبرنگاری در ادامه در خصوص تعداد شعب اخذ رای پرسید که افشار پاسخ داد: تعداد شعب را هیئت های اجرایی تعیین می کنند اما همانگونه که قبلا گفتیم تعداد شعب در کل کشور بیش از 40 هزار است و احتمال می دهیم 3 الی 4 درصد نیز با افزایش شعب مواجه شویم.

وی افزود: اگر با حجم بالای شرکت کنندگان واجد شرایط مواجه شویم ، امکان افزایش شعب اخذ رای در برخی نقاط کشور وجود دارد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین خاطر نشان کرد: تمهیداتی اندیشیده شده تا مردم برای رای دادن معطل نشوند و اکنون تلاش می کنیم تا مردم قبل از مراجعه به شعب اخذ رای نام و کد داوطلبان مورد نظر خود را در دست داشته باشند چرا که این مسئله به کمتر معطل شدن آنان کمک می کند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب