یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / دختران بازهم از پسران جلو زدند

دختران بازهم از پسران جلو زدند

بیا تو مالزی -

به گزارش بیاتو مالزی به نقل از خبر گزاری آفتاب- سازمان سنجش آموزش کشور، از افزایش مجدد درصد قبولی داوطلبان دختر در آزمون سراسری سال 86 خبر داد…علی‌رغم انتشار اخباری مبنی بر اعمال طرح سهمیه‌بندی جنسیتی در آزمون سراسری سال 86 از جانب سازمان سنجش، «ابراهیم خدایی»، معاون این سازمان در گفت و گو با خبرنگار آفتاب، ضمن رد این اخبار در مورد درصد پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری سال 86 توضیح داد: «بر اساس آمار، درصد پذیرش داوطلبان دختر در آزمون سراسری سال 86 افزایش یافته است. به نحوی که در آزمون امسال، در برابر 35درصد پذیرفته‌شدگان پسر، 65درصد کل ظرفیت به دختران رسیده است. این در حالی است که در سال پیش از آن میزان قبولی پسران 37 درصد و قبولی دختران 63 درصد بود».

خدایی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت‌خانه برای تعدیل این آمار در کنکور سال آینده برنامه خاصی در دست اجرا دارد؟ گفت: «تنها موردی که وجود دارد محدودیتی است که وزارت بهداشت در برخی از رشته‌های خاص خود که تمامی هزینه‌های آن بر عهده دولت است اعمال می‌کند. البته این مسئله در واقع محدودیت برای یک جنسیت خاص نیست و در واقع در نظر گرفتن یک سری حداقل‌ها است».

وی توضیح داد: «بر اساس برنامه وزارت بهداشت، در برخی رشته‌ها که در دفترچه آزمون نیز مشخص شده‌اند، 40درصد از ظرفیت به پسران و 40درصد از ظرفیت به دختران اختصاص داده شده است. 20درصد باقی‌مانده نیز به صورت رقابتی و مشترک در نظر گرفته شده است».

خدایی در پایان بار دیگر با تاکید بر نبود هیچ گونه طرح سهمیه‌بندی جنسیتی در آزمون سراسری گفت: «تمامی موارد در دفترچه کنکور ذکر می‌شود که داوطلبان می‌توانند به آن مراجعه کنند. قطعا در برخی از رشته‌ها محدودیت‌های خاصی وجود دارد، اما هیچ گونه سهمیه‌بندی خارج از این قاعده وجود نداشته و ندارد».

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب