خانه / اخبار مالزی / درخواست چند بانک ایرانی برای حضور در مالزی

درخواست چند بانک ایرانی برای حضور در مالزی

بیا تو مالزی -

معاون بانک مرکزی مالزی چگونگی کاهش نرخ تورم این کشور به 4درصد را تشریح کرد و گفت: در ملاقاتی که روز دوشنبه با رئیس قوه قضائیه ایران داشتم ایشان تاکید کردند، بانکداری اسلامی باید توسعه یابد که این موضوع بسیار مرا دلگرم کرد…آگیل نات در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به این سؤال که دولت مالزی چه اقدامات و برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده که نرخ تورم این کشور به حدود 4 درصد که نرخ پایینی است، رسیده است، گفت: بله، همانطور که شما هم اشاره کردید، مالزی نرخ تورم پایینی دارد، با توجه به افزایش قیمت نفت، لازم بود که این دولت سیاست‌هایی را از جمله سیاست نظارتی اعمال کند.

معاون بانک مرکزی مالزی با بیان اینکه مالزی اقتصاد بسیار بازی دارد و ما با همه ملل جهان روابط اقتصادی داریم، افزود: پول رایج کشور مالزی در حال حاضر تحت تاثیر تحولات دلار آمریکا قرار نگرفته و من فکر می‌کنم سیاست نظارتی دولت در این بین، نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.

به گفته وی به طور کلی می‌توان گفت، تمام سیاست‌های دولت در راستای کنترل و نظارت استوار بوده و ما سعی کرده ایم به امکانات رشد اقتصادی خود شتاب بخشیم.

آگیل نات با اشاره به اینکه افزایش قیمت نفت در حال حاضر نه تنها بر روی اقتصاد مالزی که بر روی بسیاری دیگر از کشورهای دنیا تاثیر گذاشته است، تصریح کرد: پیش از اینکه قیمت نفت افزایش پیدا کند همه چیز طبق روال پیش می‌رفت اما با بالا رفتن قیمت نفت برای ما چاره‌ای نماند که قیمت انرژی را در کشورمان افزایش دهیم.

وی ادامه داد: ضمن اینکه بانک مرکزی مالزی به منظور کنترل نرخ تورم سیاست نظارتی خود را افزایش داد، همچنین برای دولت و مقامات مالزیایی راهی جز شکستن محدودیتها و شتاب دادن به روند توسعه اقتصادی وجود نداشت.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اینکه مالزی یکی از کشورهای موفق در زمینه بانکداری اسلامی است، چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است؟ گفت: اول از همه باید بگویم که اسلام دین رسمی کشور مالزی است؛ با این حال ما به دیگر مذاهب اجازه داده‌ایم در کشور ما حضور داشته باشند، به نحوی که در حال حاضر فقط 60 درصد از مالزیایی‌ها مسلمان هستند و دیگران مذاهبی همچون مسیحیت، هندو، بودایی و غیره دارند.

رئیس مرکز آموزش مالیه اسلامی مالزی با تاکید بر اینکه بانکداری اسلامی در مالزی از مدیریت ماهرانه‌ای برخوردار است، اظهارداشت: در حال حاضر 65 درصد از کسانی که با ما ارتباط دارند، مسلمان هستند و ما به مردم مالزی و دیگر مردم دنیا نشان داده ایم که این نوع بانکداری، قابل دسترسی است و می‌تواند با دیگر بانکها به رقابت بپردازد، با وجود اینکه با مسائلی از جمله ربا در این نوع بانکداری مواجه هستیم.

وی در خصوص بانکداری اسلامی در ایران نیز گفت: من به خاطر آنچه در بانکداری ایران مشاهده کرده ام، دلگرم شده ام. همچنین در ملاقاتی که روز دوشنبه هفته جاری با آیت الله شاهرودی رئیس قوه قضائیه ایران داشتم، ایشان تاکید کردند باید بانکداری اسلامی را توسعه دهیم که این موضوع بسیار مرا دلگرم کرد.

وی یکی از دلایل حضور خود در کشور ما را همکاری با ایرانی‌ها و در اختیار قراردادن اینکه تجارب خود به ایرانی‌ها عنوان و تصریح کرد: یکی دیگر از مسائلی که واقعا باعث تشویق من می‌شود این است که ایرانی‌ها بسیار علاقمند به مشارکت در امور اقتصادی هستند و درک صحیحی از بانکداری اسلامی دارند، آنها اطلاعاتی که دارند را به اشتراک می‌گذارند.

آگیل نات ادامه داد: ایران و مالزی حتی در این زمینه می‌توانند تبادل دانشجو داشته باشند و در حالیکه بیشتر کشورها ایران را تحریم کرده‌اند ما دلیلی برای انجام این کار نمی‌بینیم.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که ایران و مالزی چه برنامه‌هایی را جهت توسعه روابط اقتصادی مد نظر داده‌اند؟ گفت: چند بانک ایرانی خواهان حضور در مالزی هستند که این هم می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. البته فکر می‌کنم در این خصوص، شناخت حرف اول را می‌زند، بدین ترتیب که ایرانی‌ها باید اطلاعات بیشتری در مورد مالزی کسب کنند و همین طور ما باید به اطلاعات جامع تری از ایرانی‌ها دست پیدا کنی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب