یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار جهان / دعوت از ایرانیها برای سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی كشاورزی ساحل عاج

دعوت از ایرانیها برای سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی كشاورزی ساحل عاج

بیا تو مالزی -

سفیر ساحل عاج در ایران از سرمایه گذاران و صنعتگران ایرانی برای سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی و شبكه توزیع و بسته بندی میوه در ساحل عاج دعوت كرد…

تیه تی رك داسمپسیون سفیر كوت دیووار (ساحل عاج) در ایران با اشاره به استعداد فراوان ساحل عاج در تولید میوه و سبزی گفت: متأسفانه به علت نبود شبكه مناسب حمل و نقل، نگهداری ، صنایع بسته بندی، كنسروسازی و فرآوری، حدود 50 درصد تولید آن كشور از بین می رود.

سفیر ساحل عاج در حاشیه بازدید یك گروه 15 نفره آن كشور از میدان مركزی میوه و تره بار مركزی تهران، ضمن تحسین سیستم بسته بندی و توزیع میوه ایران، گفت: استفاده از تجربه ایران در بخش بسته‌بندی و توزیع میوه و تره بار ایران برای ساحل عاج به مثابه یك انقلاب خواهد بود و می تواند شبكه توزیع میوه ساحل عاج را متحول كند.

تیه تی رك گفت: همراه این هیأت رئیس اتحادیه تولید میوه كوت دیووار است كه 900 تعاونی و حدود 4 میلیون عضو این اتحادیه مركزی میوه ساحل عاج می باشند.

سفیر ساحل عاج گفت: این كشور آفریقایی 19 میلیون نفر جمعیت دارد و همین الان 4 میلیون تن ذرت اضافی آماده فروش و صادرات دارد و تولید ذرت شیرین آنقدر زیاد است كه متأسفانه به دلیل نبود صنایع فرآوری و نگهداری 60 درصد تولید ذرت ساحل عاج ضایع می شود.
وی گفت: محصولات دیگر ساحل عاج مانند گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل، زنجبیل، بادام زمینی، یام(میوه شبیه سیب زمینی)، موز، آناناس و انبه است.

سفیر ساحل عاج گفت: این كشور در تولید و صادرات موز، آناناس و انبه رتبه نخست جهان را دارا می‌باشد، ولی مشكل حمل و نقل محصول دارند و اكثر آن خراب می شود.

تیه تی رك داسمیسیون گفت: اگر شركت‌های ایرانی با تولیدكنندگان ساحل عاج قرارداد برای خرید محصول داشته باشند، هیچ محدودیتی برای تولید میوه نداریم، ولی كشاورزان ما از ترس ضایعات و نداشتن امكان نگهداری نمی توانند بیشتر تولید كنند.

سفیر ساحل عاج گفت: حدود 5 تا 10 میلیون تن گوجه فرنگی در ساحل عاج تولید می شود و با این وجود هیچ كارخانه رب گیری و كنسروسازی در آن كشور وجود ندارد، لذا از سرمایه گذاران و صنعتگران ایران به طور رسمی دعوت می كنم در صنایع فرآوری آن كشور مشاركت كنند.

وی گفت: تولید میوه در ساحل عاج و منابع غنی مانند اروپا است، ولی سیستم توزیع و حمل و نقل ضعیف است و به همین دلیل ضایعات میوه و تره بار بالای 50 درصد است.

تیه تی رك گفت: یكی از محصولات فراوان و ارزان ساحل عاج كاكائو است كه شركت شیرین عسل تبریز ایران 1700 كانتینر كاكائو از آن كشور وارد كرده است.

سفیر ساحل عاج گفت: صندوق ضمانت صادرات ایران برای خرید و واردات میوه در ساحل عاج 90 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته است و بازرگانان ایرانی می توانند از این امكان استفاده كنند.

وی گفت: همچنین 70 دستگاه اتوبوس ساخت ایران از شركت ایران خودرو دیزل خریده ایم كه در حال محل به ساحل عاج می باشد.

سیدرضا نورانی نایب رئیس اتحادیه صادركنندگان میوه هم كه این هیأت را در میدان مركزی میوه و تره بار همراهی می كرد گفت: ایران در سال حدود 100 میلیون تن محصول كشاورزی تولید می كند كه 30 میلیون تن آن میوه تره بار و سبزی و میوه تابستانه (صیفی) است.
نورانی گفت: در میدان مركزی میوه و تره بار تهران روزانه بیش از 5 هزار تن میوه و تره بار از سراسر كشور وارد می شود و در تهران توزیع می شود.

نایب رئیس اتحادیه صادركنندگان میوه ایران گفت: ایران علاقه مند به گسترش روابط با كشورهای آفریقایی از جمله ساحل عاج است.

نایب رئیس اتحادیه صادركنندگان میوه گفت: 80 شركت صادركننده و وارد كننده میوه و تره بار در تهران و حدود 700 شركت در سراسر كشور وجود دارند كه 280 نفر آنها افراد حقیقی و بقیه اشخاص حقوقی می‌باشند.

نورانی گفت: 25 درصد جمعیت كشور یعنی حدود 5/17 میلیون نفر در تولید حمل و نقل، نوآوری، صنایع و صادرات میوه و تره بار و بخش كشاورزی مشغول كار هستند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب