یکشنبه , 9 آذر 1399
خانه / اخبار ایران / دفاتر مشاوره وام ، جایی برای سركیسه كردن !

دفاتر مشاوره وام ، جایی برای سركیسه كردن !

بیا تو مالزی -

مشاوره جهت اخذ وام بانكی، مضاربه، ‌ملكی، دولتی‌، خصوصی، خرید مطب و تجهیزات پزشكی، خودرو، خوداشتغالی، كالای تجاری…

دریافت كارمزد 665 هزار تومانی برای وام 20 ‌میلیون تومانی، كارمزد 465 هزار تومانی برای وام 15 میلیون تومانی و كارمزد 235 هزار تومانی برای وام 10 میلیون تومانی با همراه دو ضامن از كارمندان دولتی، پیشنهاداتی است كه توسط دفاتر مشاوره وام بانكی در مشهد برای متقاضیان اعلام می‌شود.

 مشاوره جهت اخذ وام بانكی، مضاربه، ‌ملكی، دولتی‌، خصوصی، خرید مطب و تجهیزات پزشكی، خودرو، خوداشتغالی، كالای تجاری، صنعتی و‌ كشاورزی، مشاركت در ساخت و غیره توسط كارشناسان مجرب بانكی را هر روز می‌توان در بخش آگهیهای روزنامه‌های كثیر‌الانتشار مشاهده كرد.

دفاتر مشاوره وام بانكی كه هیچ‌یك مجوزی برای فعالیت مالی، پولی و مشاوره‌ای از مراجع قانونی ندارند، هر روز فعالیتهای غیرقانونی خود را در روزنامه‌ها تبلیغ می‌كنند و برخی از این آگهیها مضمون جابه‌جایی وام دارند.

این در حالی است كه بانك مركزی در اطلاعیه‌ای در 29 بهمن 88 و اول اسفند 89 به غیرمجاز بودن این مراكز اشاره كرده و به مردم هشدار داده بود كه از این مراكز وام دریافت نكنند. واسطه‌گران یا همان شركتهای مشاوره تسهیلات بانكی، با برقراری ارتباط با برخی بانكها، وامهای ارزان‌قیمت دریافت می‌كنند و این وام‌ها را با قیمتهای بالاتری به درخواست‌كنندگان و خریداران می‌فروشند.

تمام وا‌مهای پرداختی این دفاتر با دو ضامن كارمند دولت انجام می‌شود، شرطی كه توسط بانك مركزی بارها و بارها مردود اعلام شده است. دریافت كارمزد 665 هزار تومانی برای وام 20 میلیون تومانی با اقساط 470 هزار تومانی در ماه، كارمزد 465 هزار تومانی برای وام 15 میلیون تومانی با اقساط 350 هزار تومان در ماه و كارمزد 235 هزار تومانی برای وام 10 میلیون تومانی با اقساط 60 ماهه از جمله پیشنهادات این دفاتر به اصطلاح مشاوره وام بانكی در مشهد است.

یكی از مشاوران وام بانكی در مشهد، پرداخت سریع وام خود اشتغالی، خودرو و كالا كه معمولا وامهای 5 میلیون تومانی است، پیشنهاد می‌دهد. در این نابهنجاری و نیز عدم رسیدگی به این مراكز غیرمجاز، هر كدام از این مراكز یك نرخ را اعلام كرده‌اند و مردمی كه به این وامها نیاز دارند، تحت فشار قرار هستند و این در حالی است که بسیاری از مسئولان از وجود این مراکز اظهار بی‌اطلاعی می‌كنند و البته تاكید هم دارند که چنین مراکزی وجود ندارند.

رییس منطقه 2 سازمان بازرسی کل کشور: بانك مركزی نسبت به غیرقانونی بودن این دفاتر پاسخگو باشد حجت‌الاسلام‌والمسلمین “حسن درویشیان”، رییس منطقة 2 سازمان بازرسی کل کشور،  اظهار كرد: در صورتی كه مراكز مشاوره وام بانكی تحت نظارت بانك مركزی باشند، باید این موضوع از طریق دفتر نظارت بانك مركزی پیگیری شود.

وی با بیان اینكه با ارسال رونوشتی از بانك مركزی به سازمان بازرسی خراسان‌رضوی، می‌توانیم بر دفاتر مشاوره وام بانكی نظارت داشته باشیم، تاكید كرد: باید بانك مركزی نسبت به غیرقانونی بودن این دفاتر پاسخگو باشد.

نكته دیگر اینكه، با وجود افزایش دفاتر مشاوره بانكی در مشهد، هر روز بر تبلیغات آنها در روزنامه‌ها افزوده می‌شود و این در حالی است كه بسیاری از مسئولان از وجود چنین مراکزی بی‌اطلاع هستند یا اگر هم از فعالیت این دفاتر آگاهی دارند، از پاسخگویی خودداری می‌كنند.

 

منبع:خبرگزاری ایسنا

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب