خانه / اخبار ایران / دوران سرکشی زانتیا و مگان

دوران سرکشی زانتیا و مگان

بیا تو مالزی - زانتیا،مگان و ماکسیما پیشرو در سیر صعودی قیمت خودروها.

 

بازار خودرو کشور اگرچه همچنان در رکود به سر می‌برد، اما در همین اوضاع نیز برخی خودروها افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. زانتیا‌، مگان و ماکسیما که هر سه جزو خانواده سایپا به شمار می‌روند‌، تا مرز یک میلیون تومان در منحنی قیمت‌ها صعود کرده‌اند.

از آن سو با جدی‌تر شدن اجرای قانون یارانه‌ها‌، تمایل مشتریان به خرید خودروهای دوگانه‌سوز نیزافزایش پیدا کرده است. این در شرایطی است که نه تنها عرضه دوگانه‌سوزها به بازار روند کندی دارد‌، بلکه طبق آخرین اخبار‌، با اجرای قانون یارانه‌ها‌، قیمت گاز این خودروها (CNG)‌، تا پنج برابر افزایش پیدا خواهد کرد. به نظر می‌رسد جدای از اینکه کلا در فصل پاییز‌، خرید و فروش خودرو افت می‌کند‌، در پیش بودن اجرای قانون یارانه‌ها نیز در رکود فعلی بازار بی تاثیر نیست. به هر حال قیمت بنزین‌، فاکتور مهمی‌در خرید خودرو به حساب می‌آید و افزایش آن در جریان اجرای قانون یارانه‌ها‌، خرید و فروش خودرو متاثر از خود خواهد کرد.

تصویب گرانی ماکسیما
پارس‌خودرویی‌ها بالاخره موفق شدند مجوز افزایش قیمت ماکسیما را در تمام رنگ‌های این خودرو اخذ کنند. این در شرایطی است که تا پیش از این‌، پارس خودرو فقط توانسته بود قیمت ماکسیمای عنابی رنگ را افزایش دهد.آن طور که خبر می‌رسد‌، وزارت صنایع موافقت کرده که 650 هزار تومان به قیمت ماکسیما اضافه شود. این مونتاژی ژاپنی هم‌اکنون در رنگ‌های سفید‌، مشکی‌، نقره‌ای و نوک مدادی‌، 39 میلیون و 925 هزار تومان قیمت دارد. رنگ‌های عنابی و سرمه‌ای ماکسیما‌، علاوه بر 650 هزار تومان مصوب وزارت صنایع‌، 350 هزار تومان دیگر نیز گران شده و در حال حاضر 40 میلیون و 275 هزار تومان خرید و فروش می‌شوند. ماکسیما یکی از پرمصرف‌ترین خودروهای داخلی کشور از نظر سوخت است.

رشد قیمت زانتیاو مگان
عرضه 100 دستگاه زانتیا به بازار‌، تنها چند روز قیمت این عروس فرانسوی را کنترل کرد. آن طور که از بازار خبر می‌رسد‌، این خودرو رشد قیمتی یک میلیون تومانی را تجربه کرده و هم‌اکنون 30میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. ظاهرا تنها حدود 100 دستگاه دیگر از تعهدات سایپا در مورد زانتیا باقی‌مانده و با پایان یافتن آن‌، این خودرو برای همیشه از کیلومتر 17 جاده مخصوص خداحافظی خواهد کرد.اما جدای از ماکسیما و زانتیا‌، دیگر محصول مونتاژی خانواده سایپا به نام مگان نیز افزایش قیمت را طی مدت اخیر تجربه کرده است.این میهمان فرانسوی هم اکنون 33 میلیون تومان در مدل دو هزار سی‌سی به فروش می‌رسد‌ که این موضوع از افزایش قیمت یک میلیون تومانی آن حکایت دارد. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت‌، یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مگان دو هزار سی سی‌، کم شدن زانتیا (رقیب مگان) است. به گفته آنها اگر عرضه زانتیا افت نمی‌کرد و تولید این خودرو فعلا ادامه می‌یافت‌، مگان با افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت‌، مواجه نمی‌شد. رشد قیمت این خودرو در حالی است كه مگان دنده‌ای 1600 سی‌سی، قیمتی تقریبا ثابت را طی مدت اخیر به خود دیده است.
در حال حاضر نوع دنده‌ای مگان، 26‌میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد.

اختلاف قیمت دوگانه‌سوزها با بنزینی‌ها
اما سری نیز به اوضاع قیمتی دیگر خودروهای بازار کشور بزنیم. در حال حاضر پراید به عنوان پرفروش‌ترین خودرو داخلی‌، 7 میلیون و 750 هزار تومان در مدل بنزینی قیمت دارد و نوع دوگانه‌سوز آن نیز 8 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسد.
سمند LX بنزینی نیز در حالی 15 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود‌ که مدل دوگانه‌سوز آن یک میلیون و 150 هزار تومان گران‌تر به فروش می‌رسد. پژو 405 نیز که پس از پراید‌، بیشترین فروش را به خود اختصاص داده، قیمتی برابر با 14 میلیون و 600 هزار تومان در مدل دوگانه‌سوز دارد‌، اما در نوع بنزین سوز‌، 5/1 میلیون تومان ارزان‌تر به فروش می‌رسد. داستان اختلاف قیمت بین مدل‌های دوگانه‌سوز و بنزین سوز خودروها‌، در مورد پژو پارس نیز صدق می‌کند.
هم‌اکنون نوع دوگانه‌سوز پارس 18 میلیون و 100 هزار تومان قیمت دارد‌، اما مدل بنزینی این خودرو با قیمت 17 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. به گفته فعالان بازار‌، دلیل این اختلاف قیمت میلیونی بین خودروهای بنزین سوز و مدل‌های دوگانه‌سوز آنها‌، عرضه کم دوگانه‌سوزها است.
این در شرایطی است که بنابر اخبار رسیده‌، تمایل مشتریان برای خرید این خودروها افزایش یافته و اگر عرضه آنها افزایش نیابد‌، اختلاف قیمت‌های فعلی‌، بیشتر و بیشتر خواهد شد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب