پنج شنبه , 2 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با رئیس مرکز تمدنی دانشگاه ملی مالزی

دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با رئیس مرکز تمدنی دانشگاه ملی مالزی

بیا تو مالزی -

به دنبال نشست های تخصصی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی با مسئولین دانشگاه یو.ام جهت پیگیری تاسیس کرسی زبان فارسی و برگزاری سمینار های مشترک علمی، فرهنگی، هنری و ادبی، محمد حسن واحدی با  "پرفسور عزیزان" رئیس مرکز تمدنی، "پرفسور ریحانه" معاون وی و "پرفسور عثمان بکر" از اساتید برجسته مالزی، در محل "مرکز گفتگوی تمدن های دانشگاه ملی مالزی" دیدار و گفتگو کرد…

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن واحدی ضمن تشکر از حسن همکاری و استقبال خانم عزیزن، به پیشینه فرهنگ و تمدن ایران اسلامی اشاره کردند و حضور برجسته اساتید ایرانی در عرصه های مختلف علمی – فرهنگی را فخر جهان اسلام شمردند. وی در این جلسه جهت همکاری های دو طرفه، به برگزاری همایش های مشترک منطقه ای و بین المللی اشاره کردند که مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

واحدی جهت عملی کردن توافقات، در اولین گام دو موضوع برگزاری مشترک همایش "تقریب مذاهب اسلامی" و همایش "علمی – پژوهشی ابن عربی"  را برای سال جاری مطرح کردند و مقرر شد سمینار مشترک "تقریب مذاهب اسلامی" با حضور اساتید ایرانی و مالایایی در محل دانشگاه یو.ام در هفدهم ماه دسامبر سال جاری و "همایش ابن عربی" در ژانویه آتی برگزار گردد.

در ادامه این دیدار که در جوی بسیار صمیمی و دوستانه برگزار شد، رئیس مرکز تمدنی "پرفسور عزیزن" ضمن استقبال از برگزاری همایش های مشترک با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن واحدی را در منطقه بسیار با ارزش شمرد. ایشان ضمن ارج نهادن به فرهنگ و تمدن کهن ایرانی گفت: دامنه حضور و نفوذ فرهنگ ایرانی در منطقه و جهان منحصر به فرد است؛ به طوری که نفوذ فرهنگ و زبان فارسی در منطقه جنوب شرق آسیا و مالزی غیر قابل انکار است و شاهد مثال آن وجود لغات فارسی در زبان مالایایی است، به همین منظور برگزاری سمینار های مشترک، برکات زیادی برای جامعه علمی، فرهنگی مالزی خواهد داشت.

وی همچنین به حضور فعال زنان درعرصه های مختلف اجتماعی در ایران اشاره کرد و گفت: ایران نمونه یک جامعه مدرن اسلامی برای دیگر کشور هاست. همچنین تجربه فکری و علمی طرف ایرانی، ضامن برگزاری هر چه بهتر فعالیت های علمی – فرهنگی در منطقه جنوب شرق آسیا و مالزی خواهد بود.

منبع : سفارت جمهوری اسلامی ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب