یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / دانش و فناوری / رایانه های همراه 100 دلاری آماده فروش شدند

رایانه های همراه 100 دلاری آماده فروش شدند

بیا تو مالزی -

جام جم آنلاین: علاقمندان به رایانه همراه 100 دلاری بزودی قادر خواهند بود این مدل رایانه های کوچک را در کشورهای پیشرفته خریداری کنند…به گزارش شبكه BBC ، این رایانه همراه ارزان قیمت از این جهت با رایانه های ارزان قیمت دیگر تفاوت دارد که خریداردر كشورها پیشرفته باید هزینه خرید دو دستگاه را هم زمان پرداخت کند، شرکت فروشنده یکی از رایانه های همراه را به خریدار می دهد و یک دستگاه دیگر را برای کودکی در یکی از کشورهای در حال توسعه ارسال می کند.
طرح فروش رایانه همراه موسوم به "give one, get one" یا (‌ G1G1) از روز 12 نوامبر در ایالات متحده آغاز شده و مدت 2 هفته ادامه خواهد داشت. درجریان این مدت شهروندان آمریكایی می توانند 2 دستگاه از این رایانه را به قیمت 399 دلار خریداری كنند.

والتر بندر، رئیس بخش نرم افزار طرح « یک رایانه همراه برای هر کودک » (OLPC)، می گوید: از اولین روزی که این ایده را مطرح کردیم با استقبال زیاد مردم در کشورهای پیشرفته روبرو شدیم.
سازمانی که بانی راه اندازی طرح رایانه های همراه 100 دلاری است، قبلا گفته بود برای شروع خط تولید، گرفتن سفارش برای ساخت دستکم 3 میلیون دستگاه از این گونه رایانه های همراه لازم است.

سازنده این رایانه همراه برای آن نام « XO » را انتخاب کرده و آن را طوری طراحی کرده است که قابل استفاده برای کودکان، کم هزینه، با دوام و کار کردن با آن در حد ممکن آسان باشد.
پنج سال پس از مطرح شدن ایده ساختن رایانه های همراه 100 دلاری، مرحله تولید انبوه این گونه رایانه همراه دو ماه پیش شروع شد.

ابتکارات زیادی در ساخت رایانه های همراه 100دلاری به کار برده شده اند. به عنوان مثال این مدل رایانه های کتابی و همراه یك صفحه نمایش ویژه ای دارد تا در هوای آزاد و آفتابی قابل استفاده باشد. این رایانه های همراه بخش متحرکی ندارند و با باطری خورشیدی، پمپ پایی یا شارژرهای هندلی قابل استفاده اند. جعبه محافظ این رایانه همراه هم از مواد ضد آب ساخته شده است.
این رایانه همراه که می تواند به صورت بی سیم به اینترنت متصل شود، با یک سیستم عامل باز مانند لینوکس کار خواهد کرد که ارزانتر از نرم افزار ویندوز است.
قیمت این رایانه همراه اخیرا از 176 دلار به 188 دلار افزایش یافت اما هدف این است که در نهایت قیمت آن در سطح 100دلار تثبیت شود.
دولت ها می توانند این راینه همراه را به طور انبوه خریداری کنند و در هر بار سفارش خرید 250 هزار دستگاه رایانه همراه 100 دلاری را بدهند.
سازمانی که این طرح را پایه ریزی کرده و اجرای آن را در دست دارد اعلام نکردکه دولت كدام کشورها اولین خریدهای انبوه را انجام داده اند.
افغانستان، كامبوج ، رواندا و هائیتی، اولین کشورهایی هستند که رایانه های همراه اهدا شده را دریافت می کنند.
همه کشورهای در حال توسعه که در فهرست کشورهای محروم سازمان ملل متحد قرار دارند، می توانند برای شرکت در این برنامه آزمایشی دو هفته ای با یکدیگر رقابت کنند.
فروش رایانه های همراه 100دلاری دو هفته ادامه دارد تا سازنده آن فرصت کافی برای تحویل سفارشات داشته باشد و همچنین دستگاه ها سر از کشور دیگری در نیاورند.

با این که تعداد رایانه های همراه که از طریق برنامه(‌ G1G1) به فروش خواهند رسید هنوز اعلام نشده است اما به گفته والتر بندر اولین 25 هزار خریدار رایانه های همراه ، تا آخر سال جاری میلادی دستگاه خود را دریافت خواهند کرد.
دیگر خریداران، رایانه همراه خود را در سه ماهه اول سال 2008 دریافت می کنند.
والتر بندر گفت : اگر این برنامه موفق باشد ادامه آن بررسی خواهد شد، انگیزه ما کمک به آموزش کودکان و دادن فرصت به آنها است تا در این برنامه شرکت کنند.
برخی از منتقدان نیاز به این رایانه های همراه در کشورهایی که با کمبودهای اساسی مانند کمبود آب ، برق و خدمات بهداشتی روبرو هستند را زیر سوال قرار داده اند، سازمان ملل متحد از طرح ساخت رایانه همراه 100 دلاری جهت کمک به کشورهای فقیر در مبارزه با شکاف دیجیتالی، حمایت کرده است.
این رایانه کوچک که کمی ارزانتر از هزینه تولیدش فروخته خواهد شد، به اندازه یک کتاب درسی است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب