خانه / دانش و فناوری / رشد سرمایه‌گذاری IT در سال 2011

رشد سرمایه‌گذاری IT در سال 2011

بیا تو مالزی -

پیش‌بینی کارشناسان از وضعیت صنعت فناوری اطلاعات برای سال میلادی جدید، کاملا مثبت و خوش بینانه است.

 

صنعت IT همیشه در حال تغییر است و معمولا روند رشد را طی می‌کند. در واقع این رشد در سال‌های اخیر آنقدر چشمگیر و قابل توجه بوده است که بسیاری از صنایع وابسته را هم تحت تاثیر خودش قرار داده است. با این اوصاف است که پیش‌بینی کارشناسان از وضعیت صنعت فناوری اطلاعات برای سال میلادی جدید، کاملا مثبت و خوش بینانه است.

 

بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی Gartner، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در صنعت IT در سال 2011 رشد خوبی را تجربه کند. این در حالی است که طبق پیش‌بینی تحلیل‌گران بازار، این رشد با وجود رکود و کاهش در بعضی بازارهای وابسته مانند بازار سخت‌افزار اتفاق می‌افتد.
در حقیقت دو موسسه تحقیقاتی Gartner و Forrester اعلام کرده‌اند که انتظار دارند بازار سخت‌افزار در سال 2011 به دنبال رونق بازار نرم‌افزار و موبایل‌های هوشمند، با کاهش رشد جدی رو‌به‌رو شود. به این ترتیب، هر دوی این موسسات معتقدند که سرمایه‌گذاری در بازار کامپیوترهای شخصی تحت تاثیر افزایش محبوبیت محصولاتی مانند موبایل‌های هوشمند و کامپیوترهای تبلت قرار خواهد گرفت.
بر اساس آمارهای منتشر شده حجم سرمایه‌گذاری در صنعت IT جهانی با رشد 1/7 درصدی نسبت به سال 2010 در سال میلادی جدید به 7/1 میلیارد دلار می‌سد. این در حالی است که بازار جهانی تکنولوژی در سال 2011 ممکن است همان رشد 2/7 درصدی سال میلادی گذشته را تجربه کند. به عقیده کارشناسان، اما این رشد یکسان در سال 2011 می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری بر بخش‌های مختلف بازار محصولات و خدمات تکنولوژی داشته باشد.
سرمایه‌گذاری کلان در صنعت IT در سال 2011 در واقع با پشتوانه رشد و بهبود اوضاع اقتصادی در سال 2010 رخ می‌دهد. این صنعت بعد از بحران اقتصادی سال 2009 به دنبال افزایش تقاضای کاربران در سطح جهان برای جایگزین کردن تجهیزات و دستگاه‌های تکنولوژی خودشان، در سال میلادی گذشته یک بار دیگر رشد را تجربه کرد. حالا اما در سال 2011 این رشد به شرایط با ثبات‌تری رسیده و همزمان افزایش هم می‌یابد. سرمایه‌گذاری در صنعت IT در سال 2010 بیشتر روی سخت‌افزارهای کامپیوتری متمرکز بود، در حالی که انتظار می‌رود این سرمایه‌گذاری در سال 2011 در شرکت‌ها و برای خرید نرم‌افزار، خدمات مشاوره IT و هوشمند سازی سیستم‌ها افزایش پیدا کند. با این اوصاف کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که در سال 2011 خدمات و نرم‌افزار 44 درصد از کل بازار جهانی IT را به خود اختصاص بدهند. این در حالی است که بر اساس اعلام تحلیل‌گران بازار، نزدیک به 50 درصد بازار جهانی IT در سال جدید در اختیار بازار ایالات متحده آمریکا خواهد بود.
موسسه Forrester اعلام کرده است از آنجایی که نرم‌افزار و خدمات در سال 2011 بخشی از پروژه‌های بزرگی خواهند بود که ماه‌ها برای تکمیل شدن طول می‌کشند، این دو بخش می‌توانند رشد قابل توجه صنعت IT در سال 2012 را تضمین کنند. در مقابل اما، موسسه Gartner اعلام کرده است که سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT در سال 2010 برابر 4/3 میلیارد دلار بوده که این میزان نسبت به سال 2009 رشد 4/5 درصدی داشته است. این در حالی است که در سال 2011 این سرمایه‌گذاری با رشد 1/5 درصدی به 6/3 میلیارد دلار خواهد رسید. حالا این تفاوت زیاد میان پیش‌بینی دو موسسه Gartner و Forrester طبق توضیح کارشناسان Gartner مربوط به این است که کارشناسان Forrester در پیش‌بینی و تحقیقات خودشان خدمات و تجهیزات مخابراتی را در نظر نگرفته‌اند. با این همه این موسسات اعلام کرده‌اند که در سال 2011 فروش جهانی کامپیوترهای شخصی به دنبال رونق بازار تبلت‌ها و موبایل‌های هوشمند، کاهش خواهد داشت. این در حالی است که کارشناسان Gartner اعلام کرده‌اند که سرمایه‌گذاری بخش تجاری برای خرید کامپیوترهای شخصی در سال 2011 کاهش خواهد داشت. به طور کلی اما انتظار می‌رود فروش جهانی سخت‌افزار در سال 2011 با رشد 5/7 درصدی به 3/391 میلیارد دلار برسد، در حالی که این رشد در سال 2010 برابر 9/8 درصد بوده است. از طرف دیگر فروش جهانی نرم‌افزارهای تجاری در سال جدید با رشد 5/7 درصدی به 7/253 میلیارد دلار خواهد رسید، در حالی که این رشد در سال 2010 برابر 1/6 درصد بوده است.
در نهایت اما کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند سرمایه‌گذاری جهانی در صنعت IT با متوسط رشد سالانه 8/4 درصدی از سال 2009 تا سال 2014 افزایش خواهد داشت.



منبع:دنیای اقتصاد

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب