خانه / اخبار ایران / رشد پرونده‌های قصور پزشكی

رشد پرونده‌های قصور پزشكی

بیا تو مالزی - جویندگان زیبایی درراهروهای دادسرای پزشكی.

گزارش «ایران» از تخلفات جراحی زیبایی:
  زن جوانی كه برای برداشتن چربی های بدنش، خود را به تیغ جراحی سپرده بود، پس از عمل لیپوساكشن جان باخت.
    شوهر این زن درباره مرگ همسرش به بازپرس دادسرا گفت: حدود ۷ سال پیش با همسرم ازدواج كردم. او بعد از ۲ بار زایمان، از این كه به شدت چاق شده بود، احساس نارضایتی می كرد. سرانجام به اتفاق همسرم به كلینیك پزشك به اصطلاح متخصص زیبایی رفتیم. پزشك هم به همسرم گفت: چربی های بدن شما زیاد است و باید با سوزن برداشته شود.
    بنابراین با یك عمل «لیپوساكشن» اندام متناسبی خواهید داشت.
    بعد هم قرار شد با دریافت ۴ میلیون تومان این عمل را انجام دهد. همه چیز در مدت یك ساعت آماده شد و همسرم به اتاق عمل رفت. اما با گذشت ۴ ساعت از او خبری نشد. تا این كه یكی از پرستاران اتاق عمل خبر داد همسرم – زهره- بر اثر تزریق بیش از حد ماده بیهوشی به حالت كما رفته است. دقایقی نگذشته بود كه پزشك جراح با دستپاچگی نزد من آمد و گفت بیمار باید هرچه سریعتر به بیمارستان منتقل شود. سپس با آمبولانس او را به بیمارستان منتقل كردند اما همسرم قبل از رسیدن به بیمارستان جان باخت.
    * پرونده دیگر
    چندی پیش زن ۲۵ ساله ای با مراجعه به دادسرای جرایم پزشكی با طرح شكایتی به بازپرس پرونده گفت: از ۱۰ سال پیش وجود یك خال درون بینی ام، مرا بشدت با مشكل روبه رو كرده است. بالاخره با پیشنهاد مادر شوهرم به پزشك مراجعه كرده و تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفتم. اما پس از یك هفته سمت راست صورتم متورم شد و هر روز هم این تورم بزرگتر می شود. به همین خاطر به حالت اعتراض به پزشك جراح مراجعه كرده و ماجرا را با او در میان گذاشتم. اما او با خونسردی گفت: تورم صورت بعد از هر عمل جراحی كاملاً طبیعی و عادی است.
    این زن در ادامه گفت: باشنیدن این پاسخ به اتفاق مادر شوهرم به مطب چند پزشك دیگر رفتیم. آنها پس از معاینه و بررسی اسناد و مدارك پزشكی اعلام كردند كه عمل جراحی برای برداشتن خال در درون حفره بینی به درستی و كامل انجام نگرفته است. ضمن این كه پزشك معالج باید پیش از عمل جراحی، خال را با لیزر می سوزاند. كه این كار را هم انجام نداده است.
    شكایت های متعدد و پرونده های همسان مطروحه در دادسرای جرایم پزشكی و دادگاه های عمومی و جزایی بیانگر این است كه امروزه برخی افراد غیر متخصص با اجاره یك دفتر یا آپارتمان مسكونی، آن را به مطب پزشك برای درمان بیماران و همچنین جراحی پلاستیك متقاضیان تبدیل كرده اند. براساس آمار غیر رسمی حدود ۳ هزار و دویست نفر به عنوان جراح پلاستیك كه بدون پروانه قانونی و پزشكی هستند در مطب های خصوصی فعالیت پزشكی می كنند. در حالی كه بیش از ۲۰۰ نفر عضو انجمن جراحان پلاستیك ایران هستند.
    همچنین گاهی اوقات مشاهده شده كه افراد ساده دل و ناآگاه با مراجعه به مراكز به اصطلاح پزشكی برای زیبایی چهره پس از بیهوشی از سوی پزشك غیرمتخصص دیگر به هوش نیامده اند و بیمار نیز بعد از عمل جراحی دیگر نتوانسته چهره خود را ببیند.
    * هشدار درباره مراجعه به افراد غیر متخصص
    جمشیدی، دادیار شعبه اول دادسرای جرایم پزشكی تهران كه مسئول رسیدگی به این پرونده ها است، درباره تخلفات پزشكی به خبرنگار «ایران» گفت: مرگ و میر، آسیب های جدی جسمی و روحی و صرف هزینه های سرسام آور از جمله مهم ترین عوارضی است كه اغلب متقاضیان جراحی های زیبایی به دست افراد غیر متخصص گرفتارش می شوند. زیرا گروهی از بیماران بدون مطالعه و بررسی دقیق تنها به توصیه دوستان و آشنایان یا به خاطر چشم و همچشمی به پزشكان یا افراد غیر متخصص مراجعه می كنند كه این دسته از بیماران بعد از عمل جراحی یا در طول درمان گرفتار عارضه های دیگر می شوند.
    به طور مثال زن سالخورده ای كه برای درمان آرتروز زانو نزد پزشك بی تخصصی رفته بود كه براثر تزریق مواد بیهوشی غیر متعارف و بیش از حد، به حالت كما رفت كه پس از رسیدگی به پرونده پزشك متخلف، دادگاه او را به پرداخت دیه محكوم كرد.
    به اعتقاد كارشناسان، شایع ترین و بیشترین خطاهای پزشكی مربوط به جراحی های زیبایی و ترمیمی است.
    طبق آخرین آمار پزشكی، ۶۰ درصد جراحی ها مربوط به جراحی پلاستیك به منظور زیبایی صورت، حدود ۲۰ درصد جراحی ها به منظور ترمیم ضایعات ناشی از ضربه های وارده به بدن و حدود ۱۶ درصد هم به خاطر مشكلات تنفسی انجام می گیرد.
    این در حالی است كه ۳۰ درصد افرادی كه جراحی زیبایی انجام می دهند، به دلیل ایجاد عارضه هایی مانند نداشتن تناسب ظاهری بینی یا تنگ شدن راه های تنفسی، سر دردهای مكرر به علت تحریك شدن عصب و ایجاد سایه های زیر چشم شكایت دارند.
    معاون انتظامی سازمان پزشكی قانونی هم بااشاره به این كه برخی از شكایت ها به علت قصور پزشكی و برخی نیز به دلیل جراحی خلاف انتظار بیمار صورت گرفته است، تأكید دارد: افراد متقاضی جراحی های زیبایی بویژه بینی، پیش از انجام عمل جراحی حتماً با روانشناسان مشورت كنند. زیرا تجربه نشان داده حدود ۷۰ درصد افراد متقاضی جراحی های زیبایی در صورت مراجعه به روانشناسان، از انجام این گونه جراحی ها منصرف می شوند.
    افزایش جراحی های زیبایی به دست افراد غیرمتخصص
    با توجه به افزایش تقاضا برای جراحی های بینی بویژه زیبایی، بسیاری از پزشكان در رشته های مختلف تخصصی و حتی افراد بی تخصص و غیرپزشك اقدام به این جراحی ها می كنند كه مشكلات زیادی برای افراد به دنبال دارد.
    دكتر محسن نراقی، متخصص گوش، حلق و بینی با اعلام این مطلب می گوید: متأسفانه برخی از افراد كه در این زمینه فعال هستند بدون توجه به مشكلات داخلی و فیزیولوژی بینی اقدام به جراحی بینی یا زیبایی می كنند كه در این صورت فرد را دچار مشكلات زیادی خواهند كرد.
    به گفته وی جراحی های پلاستیك در كشور شایع ترین جراحی هاست كه بیشترشان به جراحی زیبایی بینی ختم می شود. حال اگر جراحی در دوره جوانی به شكل نامناسب انجام شود، در سنین قبل از دوره سالمندی فرد دچار مشكلات تنفسی زیادی خواهد شد و در صورتی كه جراحی های زیبایی به صورت غیرعلمی و ناصحیح یا از سوی افراد بی تخصص یا افرادی كه تجربه كافی در این زمینه ندارند صورت گیرد موجب ایجاد ۲ دسته از عوارض ظاهری و جسمی برای افراد متقاضی می شود.
    وی با بیان این كه در برخی از این موارد عوارض جبران ناپذیری برای بیماران ایجاد می شود كه ممكن است سال های طولانی گریبانگیر آنها باشد اظهار داشت: گروهی از عوارض مربوط به ظاهر افراد است كه اغلب به علت برداشته شدن زیاد بافت های طبیعی به ایجاد ظاهر مصنوعی در چهره فرد می انجامد.
    ایجاد فرورفتگی ها در بینی، نمایان شدن بیش از حد سوراخ های بینی از جمله مشكلاتی است كه می تواند با جراحی نادرست برای بینی یا سایر اندام ها ایجاد شود. از آنجا كه بینی در مركز صورت قرار دارد، خارج شدن این عضو از حالت طبیعی تناسب دیگر اجزای صورت را برهم می زند.
    این در حالی است كه تغییر نامطلوب ظاهری بینی یا صورت نه تنها باعث ایجاد چهره نامطلوب می شود بلكه با تأثیرات عمیق روانی ، تأثیر منفی بر روابط اجتماعی فرد خواهد گذاشت.
    وی توصیه می كند: افراد متقاضی در تصمیم گیری های خود برای انجام جراحی بینی دست كم باید در انتخاب جراحان خود دقت زیادی داشته باشند تا احتمال عوارض ناشی از این جراحی به كمترین حد برسد. زیرا جراحی زیبایی، اورژانسی نیست بنابراین افراد متقاضی باید زمان كافی برای انجام این عمل صرف كنند. چرا كه حساسیت این عمل كمتر از جراحی قلب نیست.
    اما خطاهای پزشكی تنها به جراحی های زیبایی ختم نمی شود، وقتی به پرونده های دادسرای جرایم پزشكی سری می زنیم افراد بسیاری را می بینیم كه به خاطر خطاهای پزشكی، خود یا بستگانشان دچار نقص عضو شده اند یا جان شان را از دست داده اند.
    به اعتقاد دكتر مجید لاهوتی عضو هیأت مدیره انجمن جراحان پلاستیك، تنها كسانی كه دوره های فوق تخصصی جراحی پلاستیك را گذرانده باشند، صلاحیت انجام چنین جراحی هایی را دارند. مزیت این انتخاب كمتر شدن عوارض غیرمنطقی از جراحی است.
    این در حالی است كه گفته می شود حدود ۷۰ درصد شكایاتی كه در سازمان پزشكی قانونی در مورد جراحی های زیبایی و بینی مطرح می شود مربوط به پزشكان بی تخصص است.
    وفادار شیخیان وكیل پایه یك دادگستری نیز در این باره می گوید: در موارد فوری عمل های جراحی دریافت رضایت از بیمار یا خانواده اش ضروری نیست و چنانچه پزشك قبل از شروع درمان یا عمل جراحی، از بیمار یا ولی او رضایتنامه دریافت كند ضامن پرداخت خسارت جانبی یا مالی یا نقص عضو نخواهد بود و در موارد فوری نیز كه دریافت اجازه ممكن نباشد (حالت اورژانسی) پزشك ضامن نیست.
    اما به طور كلی اگر صدماتی كه در اثر جراحی های پزشكی به بیمار وارد می شود به تشخیص سازمان پزشكی قانونی بر اثر مسامحه و سهل انگاری بوده باشد، پزشك در نهایت به پرداخت دیه عضو آسیب دیده محكوم می شود.
    به گفته وی در یك اصل كلی پزشكان با توجه به سوگندی كه در ابتدای طبابت خود یاد كرده اند باید در مواردی كه نیاز به جراحی نیست به بیمار توصیه های لازم را بنمایند و او را از عواقب جراحی نیز مطلع كنند.

منبع:روزنامه ایران    

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب