چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / دانش و فناوری / رشد 2هزار تنی حجم واردات لپ‌تاپ

رشد 2هزار تنی حجم واردات لپ‌تاپ

بیا تو مالزی - مقایسه میزان واردات لپ‌تاپ طی نه ماه نخست سال‌های 85 تا 89 .

طی سال‌های اخیر با توجه به ورود تكنولوژی‌های جدید به بازار و كاهش قیمت‌ها، شاهد افزایش عرضه محصولات مختلف از جمله لپ‌تاپ به کشور هستیم؛ كالایی که طی سال‌های گذشته در حجم محدودی وارد کشور می‌شد.

آمار و ارقام ارائه شده توسط گمرک جمهوری اسلامی هم نشان دهنده این موضوع است که طی دهه اخیر میزان واردات کالاهای تکنولوژیک به کشور در حد قابل‌توجهی افزایش یافته است. بگذریم از اینكه بخشی از نیاز بازار نیز از طریق مبادی غیررسمی تامین می‌شود.
فعالان بازار و كارشناسان معتقدند به دلیل ریسك پذیر بودن قاچاق لپ‌تاپ نسبت به كالاهایی نظیر گوشی موبایل و تلویزیون‌، حجم كمتری از بازار این كالا را نمونه‌های قاچاق تشكیل داده‌اند. به گفته آنها حدود 20 درصد بازار لپ‌تاپ را كالاهای قاچاق به خود اختصاص داده‌اند.

جهش 2 هزارتنی حجم واردات لپ‌تاپ
اگر چه فعالان بازار می‌گویند طی سه تا چهار ماه اخیر حجم واردات لپ‌تاپ به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز و ركود حاكم بر بازار كاهش یافته است‌، اما بررسی آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران نشان دهنده این است كه حجم واردات این كالا هر سال روندی رو به رشد دارد. مقایسه حجم واردات این كالا طی پنج سال اخیر نیز نشان دهنده رشد پلكانی حجم واردات لپ‌تاپ به بازار داخلی است.
براساس اعلام گمرك جمهوری اسلامی ایران، حجم واردات لپ‌تاپ، طی نه ماه نخست سال 89 به دومیلیون و 448هزار كیلوگرم رسیده كه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته در حدود 697 هزاركیلوگرم، معادل 174 هزار و 352 دستگاه لپ‌تاپ افزایش یافته است. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 87 نیز كه حجم واردات لپ‌تاپ یك میلیون و 105 هزار و 724 كیلوگرم بوده است، نشان دهنده یك جهش یك میلیون و 345 هزار كیلویی در مدت مشابه سال 89 بوده است.
واردات لپ‌تاپ در نه ماه نخست سال 86 هم كه 491 هزار و 170 كیلوگرم بوده است، نشان دهنده رشد یك میلیون و 957 هزار كیلویی حجم واردات در سال 89 بوده است. به عبارتی در نه‌ماه نخست سال 89 شاهد ورود 489 هزار و 274 دستگاه لپ‌تاپ بیشتر از سال 86 بودیم. مقایسه حجم واردات این كالای پرمخاطب به بازار داخلی‌، با مدت مشابه در سال 85 كه معادل 285هزاركیلوگرم بوده به خوبی روشن می‌كند كه حجم واردات این كالا در حد قابل توجهی افزایش یافته است.
آمار و ارقام ارائه شده توسط گمرك جمهوری اسلامی، مبین این امر است كه حجم واردات لپ‌تاپ در نه ماه نخست سال 89 نسبت به مدت مشابه سال 85 در حدود دو میلیون و 163 هزار و 501 كیلوگرم معادل 540 هزار و 875 دستگاه لپ‌تاپ افزایش یافته است.

ركوردداران صدور لپ‌تاپ به ایران
بیشترین حجم واردات لپ‌تاپ به كشور، طی مدت مذكور از امارات‌متحده عربی صورت گرفته است. به گزارش گمرك جمهوری اسلامی‌، طی نه ماه اخیر سال 89، دو میلیون و 360 هزار و 207 كیلوگرم لپ‌تاپ از طریق امارات وارد كشور شده است‌.
پس از امارات هم چین در رده دوم صادركنندگان لپ‌تاپ به ایران قرار دارد كه 5/58 هزار كیلوگرم لپ‌تاپ وارد بازار ایران كرده است.
مالزی با صدور چهار هزار و 595كیلوگرم لپ‌تاپ و پس از آن آمریكا با صدور سه هزار و 660 كیلوگرم، در رده‌های بعدی صادركنندگان لپ‌تاپ به ایران قرار دارند.

 

 

منبع:دنیای اقتصاد

 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب