خانه / اخبار جهان / رفتار تبعیض آمیز با دانشجویان ایرانی در محیطهای علمی فرانسه

رفتار تبعیض آمیز با دانشجویان ایرانی در محیطهای علمی فرانسه

بیا تو مالزی -

به گزارش خبرنگار ایرنا از پاریس ، مهندس مهدی شادكار كه برای تحصیل در دوره‌های تكمیلی مهندسی فتوگرامتری و موقعیت یابی (پی.پی.ام.دی) در فرانسه حضور دارد ، اخیرا از همراهی با سایر دانشجویان و تردد به ساختمان مركز تحقیقات فضایی فرانسه منع شده است.

مسئولان دوره مهندسی موقعیت یابی و فتو گرامتری در نظر دارند یك دوره كوتاه كارآموزی را در شهر تولوز فرانسه و با هماهنگی دپارتمان پردازش تصاویر (آی.جی.ان) و در این مركز برگزار نمایند.

دانشجویان در این دوره یك ساله ، در خصوص بررسی و تحلیل تصاویر هوایی دریافتی از ماهواره یا هواپیما مهارتهایی را كسب می‌نمایند.

طبق روال معمول ، این دانشجویان برای انجام امور اداری و نیز صرف ناهار به ساختمان مجاور كه مركز ملی تحقیقات فضایی فرانسه (س.ان.ای.اس) می باشد ، تردد می‌كنند اما در نامه‌ای كه نسخه‌ای از آن در اختیار دفتر ایرنا قرار گرفته است ، مركز فوق از پذیرش مهندس مهدی شادكار حتی برای صرف ناهار نیز جلوگیری كرده است.

در این نامه ، علت عدم پذیرش شادكار ، ملیت ایرانی وی ذكر شده است.

مركز ملی تحقیقات فضایی فرانسه متولی فرستادن ماهواره به فضا است و بخشی از این مركز وظیفه بررسی و آنالیز عكس‌های ماهواره‌ای را بر عهده دارد و این بخش با دوره كارآموزی این دانشجویان همپوشانی دارد.

این مركز فضایی فرانسه در حالی نسبت به حضور این دانشجوی ایرانی تبعیض روا می‌دارد كه روش‌های ارائه شده در دوره مهندسی (پی.پی.ام.دی) با تكنولوژی انگلیسی- آمریكایی نزدیك است و با تكنولوژی فرانسوی كاملا متفاوت است.

شایان ذكر است مكاتبات انجام گرفته درباره عدم موافقت مركز فضایی فرانسه با حضور دانشجوی ایرانی و نیز در خواست مجدد مدارك هویتی نامبرده توسط سازمان ملی جغرافیا (آی.جی.ان) ، همه پس از موفقیت دانشمندان و محققان ایرانی در ساخت و ارسال ماهواره امید به فضا صورت گرفته است.

این درحالی است كه سازمان ملی جغرافیای فرانسه و دپارتمان پردازش تصاویر ، اوراق هویتی و دانشجویی مهندس شادكار را از قبل دریافت كرده بودند.

اینك این سوال مطرح است كه جامعه غرب و فرانسه كه ادعای آزادی و برابری را دارد ، چگونه این برخورد تبعیض آمیز در امور صرفا علمی و تحقیقاتی را توجیه می‌كنند و اگر ایران اسلامی به جای اتكا به توانمندی و تلاش دانشمندان جوان و محققان خود در صدد دریافت یافته‌ها و فناوری‌های روز از غرب بود ، آیا به خواسته خود می‌رسید؟
پس از حصول موفقیت‌های هسته‌ای ایران و تصویب قطعنامه‌های تحریم آمیز شورای امنیت سازمان ملل به خواست چند كشور كه خواستار در انحصار خود نگه داشتن این فن آوری بودند ، تحصیل و حضور دانشجویان ایرانی و یا افرادی كه مرتبط با ایرانیان باشند ، در محیطهای علمی و تحقیقاتی غربی كه مرتبط با فن آوری‌های روز دنیا می‌باشد ، ممنوع شده است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب