خانه / اخبار مالزی / روزه داری در فضا

روزه داری در فضا

بیا تو مالزی -

    «شیخ مظفر شوكود» یك پزشك مسلمان 35 ساله اهل مالزی در 8 اكتبر با سفینه فضایی روسی «لوجوس» از ایستگاه فضایی «بایكدنور» در قزاقستان به فضا پرواز كرد، نكته جالب توجه در مورد این فضانورد مسلمان كه اولین فضانورد مالزیایی و سومین فرد مسلمان است كه به فضا می‌رود، قسمتی از سفرش در ماه مبارك رمضان بود… براساس مصاحبه‌ای كه مظفر پیش از سفر با روزنامه‌های روسی انجام داده است گفته به تكالیف شرعی خود در فضا عمل كرده و در روزهای ماه رمضان روزه می‌گیرد.

مظفر پیش از سفر گفت: من امیدوارم به عنوان یك مسلمان بتوانم به وظایف شرعی‌ام حتی در زمان ماموریت فضایی‌ام عمل كنم. او كه در مركز فضایی روسیه «star city» در حال آماده‌سازی برای سفرش بود، اضافه كرد از آنجایی كه قسمتی از سفر من در ماه رمضان است تصمیم دارم در این مدت روزه گرفته و به خوب به ظایف دینی‌ام عمل كنم. اسلام یك دین كامل است و برای هر فردی در هر شرایطی حتی در فضا احكام خاص خود را دارد.

حتی در اسلام، قانونی وجود دارد كه اگر انسان در شرایطی نتواند به وظیفه دینی‌اش عمل كند می‌تواند آن را جبران كرده و قضای آن را به جا آورد. اما من سعی می‌كنم به عنوان یك مسلمان واقعی وظایف و تكالیفم را در زمان خود انجام دهم. 

    مظفر، یك سال در ایستگاه فضایی روسیه آموزش دید تا خود را برای دومین پرواز آماده كند.

    «فیض خالد» كه 27 سال دارد نیز به عنوان همراه در این سفر فضایی تحقیقاتی با او همكاری می‌كند.
    
    رساله‌ای برای مسلمانان در فضا

    گفتنی است كه به سفارش دولت مالزی برای این‌كه به فضانوردان مسلمان در انجام تكالیف دینی‌شان در فضا كمك كند یك كتاب 20 صفحه‌ای كه شامل 150 قانون برای كمك به انجام عبادات در فضا است زیر نظر شورای فتوای اسلامی ملی در «كوآلالامپور» به چاپ رسیده است. نام این كتاب «وظیفه مسلمانان در فضا» می‌باشد.

    در این كتاب دستورالعمل‌‌های لازم برای خواندن نماز، روزه گرفتن و سایر تكالیف و عبادت‌های فرد مسلمان در حالت‌ بی‌وزنی، در فضا آورده شده است.

به عنوان مثال وقتی فضانورد امكان راست ایستادن و یا حتی نشستن را ندارد می‌تواند در حالت خوابیده نماز بخواند.

برای تعیین مسیر قبله كه باید به طرف خانه خدا در مكه باشد نیز شرایط خاصی در این سفینه مهیا است كه به سمت قبله جهت‌دهی شود. «ماسلان اتمن» رییس موسسه فضایی در كوآلالامپور می‌گوید: ما امیدواریم در آینده مسلمانان بیشتری با استفاده از این رساله به فضا بروند و این روشی برای گسترش اسلام در بین فضانوردان مسلمان باشد.

    گفتنی است مركز فضایی «استار سیتی» از بین بیش از ده هزار داوطلب، مظفر و همراهش را برای این سفر فضایی تحقیقاتی انتخاب كرد. 

    از جمله ستاره‌شناسان مسلمانی كه تا به حال به فضا رفته‌اند، «پرنس سلطان‌بن‌سلمان» از عربستان سعودی است كه در سال 1985 با برد دیكاوری به فضا پرواز كرد و دیگری فضانورد زن ایرانی «انوشه انصاری» كه در سپتامبر گذشته به فضا رفت. 

    سفر فضایی مظفر 10 روز به طول می‌انجامد. و او 18 اكتبر پنج‌شنبه 26 مهرماه به زمین بازمی‌گردد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب