یکشنبه , 19 اردیبهشت 1400
خانه / گزارش تصویری / زندگی باراك اوباما به روایت تصویر

زندگی باراك اوباما به روایت تصویر

بیا تو مالزی -

باراك اوباما فرزند یك زن جوان سفیدپوست از ایالت كانزاس و یك دانشجوی سیاهپوست از كشور افریقایی كنیا است كه در جزایر هاوایی و اندونزی رشد كرد…

باراك اوباما فرزند یك زن جوان سفیدپوست از ایالت كانزاس و یك دانشجوی سیاهپوست از كشور افریقایی كنیا است كه در جزایر هاوایی و اندونزی رشد كرد، در بهترین دانشگاههای امریكا درس خواند و با شعار «تغییر» به ریاست جمهوری امریكا رسید تا به عنوان نخستین سیاهپوست برای رهبری قدرتمندترین كشور جهان پا به كاخ سفید بگذارد.


نه رنگ پوست، نه كلینتونها و نه تجربه اندك او (اوباما 47 سال دارد، 25 سال كمتر از رقیب جمهوریخواهش، جان مك كین) هیچیك ، نتوانست مانع صعود اوباما شود. او حركت در مسیر سیاسی را از سال 2004 میلادی در حزب دموكرات آغاز كرد و در 24 ژوییه همان سال اگرچه سناتوری ناشناخته از ایلینویز بود، اما با صدای بلند به حمایت از جان كری رقیب جرج بوش در انتخابات رییس جمهوری برخاست.


باراك اوباما هنگامی كه با كسب 70 درصد آرا به عنوان سناتور ایلینویز انتخاب شد، پنجمین سناتور سیاهپوست تاریخ امریكا بود كه به نمایندگی از سوی دموكراتها در انتخابات سال 2004 از سوی مردم روانه سنا شد. او در سخنان گشایش سنا پیامی داد كه راهش را بسوی كاخ سفید باز كرد:«امید، امید در برابر مشكلات…. این بزرگترین هدیه ای است كه خدا به ما داده است. اعتقاد به كسی كه نمی شود او را دید. اعتقاد به این كه آینده بهتری در انتظار ما است».


«جسارت امید: چگونه رویای امریكایی را احیا كنیم» عنوان كتابی است كه اوباما به عنوان سناتور ایلینویز در سال 2006 دیدگاه سیاسی خود را در آن توضیح می دهد. این كتاب به مدت 30 هفته در فهرست پرفروشترین كتابهای «نیویورك تایمز» بود و در سال 2008 جایزه گرفت. افزایش محبوبیت اوباما موجب شد فروش كتاب دیگر او با عنوان «رویاهای پدرم» كه در سال 1995 نوشته شده بود، زمانی كه وی هنوز ناشناخته بود نیز در سال جاری افزایش یابد.


آن دونهام و باراك حسین اوبامای پدر در دانشكده انسان شناسی هاوایی یكدیگر را شناختند و ازدواج كردند. در اوایل دهه 1960 میلادی ، مادرش در سن 19 سالگی ، زمانی كه ازدواجهای مختلط در بخش بزرگی از امریكا ممنوع بود و هنوز تبعیض نژادی در ایالتهای جنوبی امریكا وجود داشت، باراك حسین اوبامای پسر را به دنیا آورد. او بطور دقیق در 24 اگوست 1961 متولد شد. هنگامی كه باراك فقط دو سال داشت، والدینش از هم جدا شدند. پدرش به دلیل عدم دریافت بورسیه تحصیلی دانشگاه هاروارد از امریكا رفت و مادرش پس از طلاق، با یك دانشجوی اندونزیایی به نام «لولو سوئتورو» ازدواج كرد. آنها در سال 1967زمانی كه سوهارتو به قدرت رسید به جاكارتا – پایتخت اندونزی – مهاجرت كردند.


زندگی در یك محله پرجمعیت در جاكارتا كه برق و آسفالت نداشت، مانع آن نشد كه آن دونهام برای پسرش آرزوهایی نداشته باشد. او، پسرش، باراك را به هانولولو، جایی كه «استانلی آرمور دونهام» پدربزرگ و «مادلین لی پین دونهام» مادر بزرگ مادری اش زندگی می كردند، فرستاد تا مسئولیت رشد و تعلیم و تربیت او را بر عهده گیرند. باراك در آن زمان 9 سال داشت. او در 19 سالگی برای تحصیل در رشته علوم سیاسی در دانشگاه كلمبیا به نیویورك رفت. پدرش در یك سانحه رانندگی در سال 1982 در كنیا جان باخت و مادرش نیز در سال 1995 بر اثر بیماری سرطان درگذشت.


مادربزرگ پدری اوباما،‌86 سال دارد و اكنون، مشهورترین مادربزرگ كره زمین است. از هنگامی كه تبلیغات مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری در امریكا شروع شد ، «ماما سارا» در دهكده كوگلو در كنیا از روزنامه نگارانی از همه نقاط جهان استقبال كرده است. در واقع، مادر بزرگ پدری اوباما، سومین همسر پدربزرگ او است. مادربزرگ اوباما برای فرار از دست شوهری مستبد و بدرفتار مجبور شده بود خانه و فرزندانش را رها كند و به روستایی دیگر پناه ببرد. اوباما در سال 1987 یعنی در سن 26 سالگی بستگان افریقایی خود را شناخت و پس از آن ، سه بار در جست وجوی ریشه های هویتی و نژادی خود به قاره سیاه رفت. سفرهای او در سالهای 1994 و 2006 صورت گرفت.


خانواده اوباما در افریقا بسیار پرجمعیت بود و در نتیجه، او روابط خانوادگی خود را با مادربزرگش و یكی از خواهرانش، «آئوما» – از زن دوم پدر- كه در برنامه تبلیغات انتخاباتی، او را همراهی كرد، ادامه داد. اوباما همچنین از ازدواج دوم مادرش با لولو سوئتورو اندونزیایی ، خواهر دیگری به نام «مایا» دارد. اوباما در این تصویر كه در 9 سالگی او در سال 1970 گرفته شده است، با خواهر ناتنی اش در اندونزی دیده می شود.


در جامعه ای همچون امریكا، تعجب آور است كه اعتراف نامزد دموكرات انتخابات ریاست جمهوری را در باره صرف الكل، ماری جوانا و كوكائین در دوران دبیرستان با نگاه عفو و بخشش پذیرفته است. او در دانشگاه از این رفتارها دست برداشت و پس از اخذ لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه كلمبیا، در رشته حقوق در دانشگاه هاروارد تحصیل كرد و در آنجا دكترا گرفت.


باراك اوباما كار خود را در شیكاگو شروع كرد و در همانجا با همسرش ، «میشل روبینسون» آشنا شد. آنها در اكتبر 1992 با یكدیگر ازدواج كردند.


ثمره ازدواج اوباما با میشل دو دختر است: مالیا آن كه در سال 1999 متولد شد و ناتاشا در سال 2001 . میشل زنی شیك، باهوش و بدون لكنت در زبان توصیف می شود و تا پیش از فعال شدن اوباما در عرصه سیاسی، از نظر درآمد و شهرت از او جلوتر بود.


وقتی كه اوباما به میشل گفت كه می خواهد در عرصه انتخابات ریاست جمهوری حاضر شود، او این چالش را پذیرفت اما با یك شرط: باید اوباما دست از سیگار كشیدن بردارد. اوباما پذیرفت و با هیلاری كلینتون كه در صدد بود اولین رییس جمهوری زن امریكا باشد ، در درون حزب دموكرات به رقابت برخاست. اوباما در سوم ژوئن 2008 حد نصاب دو هزار و 118 رای نمایندگان حزب را كه برای نامزدی وی از طرف حزب لازم بود، تصاحب كرد و هیلاری را از سر راه برداشت.


با وجود همه آنچه كه گفته می شود، باراك حسین اوباما مسلمان نیست. او مسیحی است و در طول سالها، جرمیاه ورایت كه او را در تصویر می بینید، راهنمای روحانی او در كلیسای كوچك «ترینیتی یونایتد» بوده است. اوباما در این كلیسا ازدواج كرد و فرزندانش را غسل تعمید داد، اما بعدها رابطه او با این كشیش به دلیل سخنان نژادپرستانه وی قطع شد.


واقعی یا تصنعی، اوباما تلاش كرده است هر روز بیش از گذشته خود را طبیعی و با مردم جلوه دهد و در میان آنها و با آنها باشد. او در خیابان بستنی می خورد و در بار با دوستانش می نشیند. در تصویر، او را با جو بایدن معاونش و همسران آن دو پس از صرف صبحانه در یك رستوران در بوئاردمن در ایالت اوهایو می بینید.


اوباما در جریان تبلیغات انتخاباتی خود، یك چرخش اروپایی نیز داشت و در برلین پایتخت آلمان با استقبال بسیار از سوی مردم روبرو شد. او در قلب استراتژیك اروپا از لزوم تغییر در سیاستهای امریكا، امید به آینده و لزوم از میان برداشتن دیوارها برای یافتن آینده ای بهتر سخن گفت.


اوباما در اجتماع 80 هزار نفر در شهر دنور مركز ایالت كلرادو امریكا در آگوست 2008 فریاد زد: امریكا، ما می توانیم تو را بهتر بسازیم.


اوباما وعده داده است مالیات 95 درصد خانواده های كارگر را كاهش دهد. وابستگی امریكا را به نفت خاورمیانه ظرف 10 سال قطع كند. به سرمایه گذاری در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر روی آورد، با خروج یك تا دو یگان نظامی در هر ماه، به صورت مسئولانه به جنگ عراق پایان بخشد و بدون قید و شرط، با ایران مذاكره كند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آجیلی که فروش نمی رود/تصاویر

بیا تو مالزی - بی‌رغبتی مردم برای خرید آجیل عید… باتوجه به افزایش بسیار زیاد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب